اصطلاحاتمقالات ارز دیجیتال

کوین چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که در مقاله ارز دیجیتال چیست اشاره کردیم، کوین و توکن دو اصطلاح بسیار رایج در این حوزه هستند. هر چند بسیاری از افراد این دو را به جای یکدیگر به کار می‌برند، اما تفاوت‌هایی باهم دارند. در دنیای کریپتوکارنسی آشنایی با اصطلاحات بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا هرگونه برداشت‌ اشتباه از این اصطلاحات می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که COIN چیست و به بررسی برترین کوین‌ها و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قصد دارید وارد دنیای کریپتوکارنسی شوید یا به تازگی وارد شده‌اید توصیه می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کوین (Coin) چیست؟

COIN، پولی دیجیتال است که با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری شده ایجاد شده است. کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد و روی یک پایگاه داده به نام بلاک چین قرار دارد. بلاک چین تمام تراکنش‌هایی را که انجام می‌شود ذخیره می‌کند و این تراکنش‌ها توسط کامپیوترهایی در سراسر دنیا تایید می‌شوند. کوین‌ها تعویض‌ پذیر، تقسیم‌پذیر، ماندگار، قابل استخراج، قابل ارسال و دریافت، قابل دریافت هستند و به صورت محدود عرضه می‌شوند.

تاریخچه کوین

کوین از گذشته تا به امروز

در سال ۱۹۸۳، دیوید شام دانشمند فعال در حوزه علوم رایانه و رمزنگاری یک نوع پول دیجیتال  به نام «ای‌کش» اختراع کرد که مبتنی بر الگوریتم‌های رمزنگاری بود. حدود دوازده سال بعد او در سال ۱۹۹۵«دیجی‌کش» را ابداع کرد.

دیوید شام مهم‌ترین هدف خود را از اختراع پول دیجیتال، حذف بانک به عنوان واسط و عدم امکان پیگیری تراکنش‌ها بود. در حالی که دیجی کش توانست با بانک‌های مختلف همکاری کند و پیشرفت‌های قابل توجهی هم داشت اما هرگز موفق نشد به جریان اصلی ارزهای دیجیتال بپیوندد.

 در سال ۲۰۰۹اولین کوین با نام بیت کوین توسط شخصی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» ایجاد شد که توانست به شهرت زیادی دست پیدا کند.

تفاوت کوین و توکن

تفاوت کوین با توکن

توکن (Token) یکی دیگر از اصطلاحات ارز دیجیتال است که برخی آن را با COIN اشتباه می‌گیرند. توکن‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توانند به عنوان یک روش پرداخت در داخل اکوسیستم پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. 

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کوین و توکن این است که کوین‌ها دارای بلاکچین مستقل هستند اما توکن‌ها بلاک چین اختصاصی ندارند و روی بستر سایر بلاک چین‌ها فعالیت می‌کنند. به همین دلیل ایجاد توکن آسان‌تر از ایجاد کوین است. 

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله تفاوت کوین با توکن را بخوانید.

کاربرد کوین

کوین‌ها مانند پول موجود در کیف یا حساب بانکی هستند. از کوین می‌توان برای انتقال پول استفاده کرد یا با هدف سرمایه‌گذاری آن‌ها را ذخیره کرد. 

برترین کوین‌ها

برترین کوین‌ها

کافی است نگاهی به لیست کوین‌های معرفی شده تا به امروز بندازید تا متوجه شوید که تعداد آنها بسیار زیاد است و هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. ما در این قسمت به معرفی پنج COIN برتر می‌پردازیم.

بیت کوین

 بدون تردید یکی از معروف‌ترین COINهای معرفی شده به بازار بیت کوین است. این ارز از نظر اغلب افراد پادشاه تمام ارزهای دیجیتال است که بر کل بازار کریپتو حاکم است. btc، ارز دیجیتال اصلی است که در سال ۲۰۰۹ توسط گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. این ارز روی یک بلاک چین اجرا می‌شود که شبکه‌ای متشکل از هزاران رایانه است که تراکنش‌ها را بدون دخالت واسطه‌ها تأیید می‌کند. Bitcoin اولین انتخاب سرمایه گذاران کریپتو است و همین موضوع آن را به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال بلندمدت برای خرید و نگهداری در سال ۲۰۲۲ تبدیل کرده است.

اتریوم

اتریوم بعد از btc محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده بازار است. بلاک چین اتریوم یک بلاک چین عمومی منبع باز است و کاربر را قادر می‌سازد تا یک کد سفارشی را با ویژگی قرارداد هوشمند خود اجرا کند. بلاک چین اتریوم دارای ارز دیجیتال خود به نام اتر است. اتر در واقع سوخت شبکه‌ای است که از آن در قالب پرداخت یا هزینه اجرای هر تراکنش استفاده می‌کند.

لایت کوین

Coin سوم در این لیست تقریباً مشابه btc است، اما با برخی تغییرات جزئی. LTC یک ارز دیجیتال منبع باز و همتا به همتا است. همچنین، می‌توان از آن به عنوان یک شبکه اجماع مبتنی بر اسکریپت استفاده کرد که آن را از مکانیسم بیت کوین متفاوت می‌کند.

کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو به عنوان ارز دیجیتال دوستدار محیط زیست معرفی می‌شود زیرا هدف آن اجتناب از بخش‌های انرژی بر فرآیند استخراج است که در BTC دیده می‌شود. کاردانو اولین ارز دیجیتال مبتنی بر مدل «اثبات سهام» است. این مدل به مالکان اجازه می‌دهد تا کوین‌ها را به اشتراک بگذارند و گره‌های اعتبارسنجی خود را ایجاد کنند.

ریپل

یکی دیگر از COINهای معروف، ریپل است. توسعه‌دهندگان ریپل هدف خود را ایجاد یک شبکه پرداخت و ارتباطی امن و غیرمتمرکز برای موسسات مالی سراسر جهان معرفی کرده‌اند. در واقع ریپل قصد دارد با عرضه محصولات بانکی غیرمتمرکز، مشکلاتی را که در تبادلات بین‌المللی پول در جهان وجود داشت برای همیشه حل کند.

برای سرمایه‌گذاری کوین بهتر است یا توکن؟

توکن و کوین هر کدام با اهداف خاصی ایجاده شده‌اند و نمی‌توانند جای یکدیگر را بگیرند. قبل از سرمایه‌گذاری روی هرکدام شما باید ابتدا به اندازه کافی تحقیق کنید. در حال حاضر اینترنت یک بستر مناسب برای کسب اطلاعات در مورد کاربردهای کوین و توکن‌ها، تاریخچه و قیمت آن‌ها است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال به صرافی ارز دیجیتال والکس مراجعه کنید.

فراموش نکنید که هرگونه سرمایه‌گذاری بدون داشتن اطلاعات کافی نه تنها باعث کسب سود نخواهد شد بلکه خسارات مالی جبران ناپذیری را برای شما به بار خواهد آورد.

 کوین چیست؟

پولی دیجیتال است که با الگوریتم‌های رمزنگاری ایجاد شده است. کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد و به عنوان داده روی یک پایگاه داده به نام بلاک چین قرار دارند. بلاک چین تمام تراکنش‌هایی را که انجام می‌شود ذخیره می‌کند.

توکن چیست؟

توکن ها دارایی های دیجیتالی هستند که توسط پروژه صادر می‌شوند و می‌توانند به عنوان روش پرداخت در داخل اکوسیستم پروژه مورد استفاده قرار گیرند و عملکردهای مشابهی را با کوین‌ها انجام دهند.

ویژگی‌های کوین‌ها چیست؟

تعویض‌ پذیر، تقسیم‌پذیر، ماندگار، قابل استخراج، قابل ارسال و دریافت، قابل دریافت هستند و به صورت محدود عرضه می‌شوند.

کاربردهای کوین‌ چیست؟

از کوین‌های دیجیتالی مانند یک پول واقعی می‌توان استفاده کرد. کاربرد کوین‌ها بسیار گسترده است. از آن‌ها می‌توان برای انتقال پول، به عنوان یک ذخیره کننده ارزش یا با هدف سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

از کجا می‌توانیم تشخیص دهیم که یک رمزارز کوین است یا توکن؟

شما می‌توانید با مراجعه به سایت کوین مارکت کپ تمام اطلاعات رمزارزها را مشاهده کنید.

منبع
medium.comanalyticsinsight
من رزا آذروند یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است. با تولید محتوا در والکس قصد دارم تا اطلاعات خود را در این زمینه با شما در میان بگذارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس