اصطلاحاتمقالات ارز دیجیتال

شت کوین (Shitcoin) چیست؟ تفاوت شت کوین با سایر ارزها

 شت کوین چیست؟ اگر با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، به خوبی می‌دانید که واژه Shit معنی چندان خوبی ندارد. عملاً به چیزهایی اطلاق می‌شود که به درد خاصی نمی‌خورند و اصطلاحاً بی‌ارزش هستند. در دنیای اصطلاحات ارز دیجیتال هم اصطلاحات بسیاری وجود دارد که شت کوین یکی از آن‌هاست. ممکن است که در وهله اول به این فکر کنید که این کلمه به ارزهای دیجیتال بی‌ارزشی گفته می‌شود که همین‌طور برای خودشان وجود دارند. این فکر شما دقیقا درست نیست، اما کاملاً هم اشتباه نیست!

ارزهای دیجیتالی که با عنوان Shitcoin شناخته می‌شوند، دسته‌ای متنوع و گسترده از توکن‌ها را در بر می‌گیرند که دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی هستند. شاید آشنایی با این ارزهای دیجیتال به شما کمک کند تا خیلی زود در مورد ظاهر یک واژه قضاوت نکنید. برای اطلاع هرچه بیشتر در مورد این دسته از ارزها و این که چگونه می‌توان با آن‌ها به کسب درآمد رسید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شت کوین چیست و از کجا آمده است؟

برای این که اطلاعات بیشتری در مورد Shitcoin به دست بیاورید، بهتر است به اوایل سال ۲۰۰۹ بازگردیم. به سالی که ارزشمندترین ارز دیجیتال موجود یعنی بیت کوین برای اولین‌بار معرفی شد. در آن زمان استفاده از واژه یا اصطلاح Shitcoin چندان مرسوم نبود و تقریباً کسی نیست که در آن دوران به صورت مرسوم و رایج از این اصطلاح استفاده کند. رفته‌رفته و با پیدایش ارزهای دیجیتال عجیب و غریب، بسیار زیاد و همچنین بازارهای متعدد و متفاوت، استفاده از این اصطلاح بیشتر و بیشتر شد. تا این که هم‌اکنون؛ دسته‌ای مشخص از ارزهای دیجیتال را با همین نام و عنوان می‌شناسند.

در همین چند سال اخیر که تعداد ارزهای دیجیتال جدید از تعداد موهای سر یک معامله‌گر هم بیشتر است، دیگر نمی‌توان از استفاده این اصطلاح کاربردی اجتناب کرد. کمی با خودتان در مورد ازدیاد بازارها و ارزهای دیجیتالی که هم‌اکنون در دنیای کریپتوکارنسی وجود دارند، فکر کنید. به نظر شما عبارت شت کوین به چه چیزهایی در این دنیای وسیع گفته می‌شود؟ احتمالاً شما هم دارید به این موضوع فکر می‌کنید که هر چیز بی‌ارزشی را باید با چنین عنوانی خطاب قرار داد.

برای مثال، بهتر است که به پول‌های رایج ۲ دهه پیش در ایران رجوع کنید؛ اگر همین حالا کسی بخواهد با شما وارد معامله شود و قصد داشته باشد که از اسکناس‌های ۱۰۰ ریالی یا ۱۰ تومانی قدیمی استفاده کند، واکنش شما چه خواهد بود؟ اسکناسی که حالا و در همین لحظه، دیگر وجود خارجی ندارد، یعنی اعتباری هم ندارد و عملاً به عنوان یک شت‌کوین محسوب می‌شود. البته این اصطلاح، یک اصطلاح تخصصی در دنیای ارزهای دیجیتال است و مشخصاً به ارزهای دیجیتال فاقد ارزش اطلاق می‌شود. اما چرا؟ در ادامه همراه ما باشید تا تمام این ماجرا را تعریف کنیم.

چرا اصطلاح شت کوین را به بعضی از ارزهای دیجیتال نسبت می‌دهند؟

به ارزهای دیجیتال بی‌ارزش معمولاً شت کوین گفته می‌شود

از دنیای اصطلاحات ارز دیجیتال که عبور کنیم، به یک آمار خیره‌کننده می‌رسیم که بررسی آن‌ها خالی از لطف نیست. در حال حاضر بیش از ۵ هزار ارز دیجیتال در دنیای کریپتوکارنسی وجود دارند که در اختیار معامله‌گران قرار گرفته‌اند. همه این ۵ هزار ارز دیجیتال دارای ارزش‌های نجومی نیستند و نمی‌توان آن‌ها را با قیمت‌های گزاف خرید یا حتی فروخت. بعضی از همین ارزهای دیجیتال ارزش و قیمتی بسیار بسیار ارزان و پایین دارند و اصطلاحاً شت کوین نامیده می‌شوند.

از طرفی، بیش از ۲۰ هزار نوع بازار در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد. این پیام‌رسان این اتفاق خوب یا بد است که در آینده بسیار نزدیک، تعداد ارزهای دیجیتال موجود در دنیای کریپتوکارنسی بیش از ده‌ها هزار نوع خواهد بود. این اتفاق از طرفی مایه خوشحالی است و از طرفی هم مثل زنگ خطری جلوه می‌کند که نشانگر کاهش ارزش بسیاری از همین ارزها در آغازی‌ترین نقطه شروع فعالیتشان خواهد بود.

چند نکته مهم درباره شت کوین‌ها

توجه داشته باشید که در دنیای کریپتوکارنسی نباید همه‌چیز را به چشم ظاهر دید و اعتبار آن را مورد بررسی قرار داد. ممکن است که اصطلاح شت‌کوین دامن‌گیر بعضی از ارزهای دیجیتال شده باشد، اما این اصلا به منزله کم‌ارزش بودن آن‌ها برای همیشه نیست. بسیاری از افراد به اشتباه گمان می‌کنند که ارزهای دیجیتالی که در دسته‌بندی Shitcoins قرار می‌گیرند، هیچ تاثیری در سودآوری‌های کلان ندارد و این کاملاً اشتباه است.

این گروه از ارزها به صورت غیر قابل پیشبینی در تحرک هستند و ارزش آن‌ها دائماً در حال تغییر است؛ از این بابت، بسیاری از رسانه‌های خبری حوزه کریپتوکارنسی به معامله‌گران نوپا هشدار می‌دهند که گول ظاهر این ارزهای دیجیتال را نخورند. ممکن است که این ارزهای دیجیتال در کوتاه‌مدت سودآوری قابل توجهی را به کاربران ارائه دهد، اما هیچ تضمینی برای سوددهی بلندمدت آن‌ها وجود ندارد و بالعکس. از این بابت بهتر است که معامله‌گران پیش از ورود به معاملات مختلف، از کسب اطلاعات تکمیلی و حرفه‌ای‌تر بهره‌مند شوند. در قدم اول به وایت پیپر هر پروژه مراجعه کنید و همچنین فعالان حرفه‌ای بازار را رصد کنید که بدانید درباره ارزهای نوپا چه می‌گویند.

آیا میم کوین‌ها هم شت کوین هستند؟

اگر اهل گشت‌وگذار در دنیای مجازی باشید، حتماً با انواع و اقسام میم‌ها آشنایی دارید. میم‌ (meme) به تصویری گفته می‌شود که برای به چالش کشیدن یک موضوع مشخص طراحی شده باشد. در واقع نوعی شوخی است. بعضی از ارزهای دیجیتال موجود در دنیای کریپتوکارنسی از جمله دوج کوین هم که با توجه به میم سگ شیبا اینو به وجود آمده است در این دسته قرار دارند. میم کوین‌های محبوب رونق بازار خوبی دارند.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که اولاً، میم کوین‌ها لزوماً شت کوین نیستند و دوماً، Shitcoin لزوماً بی‌ارزش و همراه با ضرر نیستند. نکته جالب‌تر اینجاست که علی‌رغم لقب‌هایی که بعضی از معامله‌گران به این گروه از رمز ارزها می‌دهند، ممکن است که با قیمت‌های بسیار بالایی مورد معامله قرار بگیرند. در واقع، هیچ پشتوانه یا دلیل خاصی برای صعود یا سقوط این ارزهای دیجیتال وجود ندارد و مسئله قیمت‌گذاری آن‌ها تنها بر اساس گمانه‌زنی انجام می‌پذیرد.

آینده شت کوین چه خواهد شد؟

شت کوین‌ها ممکن است که به دلیل نوسان ناگهانی دچار سودآوری شوند

شاید همین حالا به این فکر افتاده باشید که به دلیل ارزش پایین این ارزها می‌توانید حجم بسیار زیادی از آن‌ها را خریداری و در کیف پول دیجیتالی خود نگهداری کنید. نکته بسیار مهم این است که ارزهای دیجیتال موسوم به Shitcoin همان‌قدر که می‌توانند به صورت ناگهانی و بدون دلیل سودآور باشند، همان‌طور هم می‌توانند فروکش کنند و به قهقرا بروند. پس بهتر است که پیش از ورود به هر معامله‌ای با هر نوعی از کوین و توکن، در ابتدا از اطلاعات لازم برای معامله کردن در دنیای کریپتوکارنسی یهره‌مند بشوید تا اتفاق ناگواری رخ ندهد.

چرا خریدن Shitcoin می‌تواند برای شما خوب باشد؟

حالا با مخاطرات ناگهانی این ارزهای دیجیتال تا حدودی آشنا شده‌اید، بهتر است که نگاهی به آن نیمه دیگر لیوان هم داشته باشید. نیمه دیگر لیوان این است که این‌ها می‌توانند یک سکوی پرتاب برای دسترسی به قله سودآوری در دنیای کریپتوکارنسی محسوب شوند. به عبارت ساده‌تر این دسته از ارزهای دیجیتال چند ویژگی مهم دارند که خریداری آن‌ها را به امری استراتژیک تبدیل می‌کند. موارد زیر از همین دست ویژگی‌های مهم هستند:

 • با توجه به قیمت پایه‌ای که برای این ارزها در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند طیف گسترده و وسیعی از آن‌ها را به صورت همزمان خریداری و نگهداری کرد.
 • یکی از نقاط عطف خرید شت کوین این است که می‌توان آن را برای مدت‌زمان بسیار زیادی در کیف پول نگهداری کرد تا هر زمان که در بهترین حالت خود قرار داشت، آن را بفروشید و به سودآوری مورد نظر خود برسید.
 • افزایش بسیار زیاد قیمت این ارزها و پتانسیل بسیار زیاد آنها برای سودآوری هم از دیگر ویژگی‌ها مثبت برای خریداری تلقی می‌شود.

چرا با خرید شت کوین دچار ضررمی‌شویم؟

شت کوین بر اساس پشتوانه خاضی قیمت‌گذاری نمی‌شود و نمی‌توان روی آن حساب خاصی باز کرد

همان‌طور که تا اینجای مقاله بارها و بارها اشاره کردیم، پیش از خریداری این نوع ارزهای دیجیتال باید همه جوانب را به خوبی مورد برررسی قرار داد. با تجزیه و تحلیل اعتبار پروژه و حتی صرافی مورد نظر و راستی‌آزمایی آن می‌توان به خوبی درک کرد که آیا این پلتفرم می‌تواند بستر مناسبی برای معامله انواع Shitcoin باشد یا خیر. بسیاری از صرافی‌های معتبر تا نسبت به ارزش یک ارز آگاه و مطمئن نباشند، هرگز آن را لیست نمی‌کنند.

از طرفی، شما نباید فراموش کنید که این ارزهای دیجیتال به هیچ پشتوانه‌ای دسترسی ندارند.  قیمت‌گذاری آن‌ها به صورت کاملاً غیر قابل پیشبینی و بر اساس حدس و گمانه‌زنی صورت می‌پذیرد. بنابراین افزایش یا کاهش قیمت این ارزهای دیجیتال به این دلیل است که شما در آن شرایط که دچار ضرر شدید، در وضعیت بد بازار قرار داشتید و احتمالاً در همان شرایط هم اقدام به معامله کرده‌اید. ضمناً پیشنهاد ما به شما معامله‌گران این است که برای دسترسی به قله سودآوری در ارزهای دیجیتال معروف به Shitcoin، روی یک دوره زمانی بلند مدت حساب باز کنید.

ویژگی‌های Shticoin چیست؟

مرور موارد زیر که به صورت اختصاصی مربوط به ویژگی‌های Shitcoinها می‌شوند، می‌تواند به درک کامل‌تر از قابلیت این ارزهای دیجیتال منجر شود:

 • با توجه به این که تیم توسعه‌دهنده این ارزهای دیجیتال ناشناس هستند، هیچ اطلاعاتی در مورد آن‌ها در دست نیست.
 •  قیمت‌گذاری شت کوین با توجه به عوامل مشخص صورت نمی‌پذیرد و تنها بر اساس حدس و گمان است
 • با توجه به این که میزان الهام گرفتن این ارزها از سایر ارزهای دیجیتال بسیار بالاست، نشانی از هویت مستقل در آن‌ها دیده نمی‌شود.
 • معمولاً با قیمت بسیار پایین به بازار کریپتوکارنسی عرضه می‌شوند.
 • هیچ هدف خاصی در مورد این ارزهای دیجیتال وجود ندارد و هنوز هیچ کس نمی‌داند که این ارزهای دیجیتال به چه منظوری وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند.
 • پروژه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال موسوم به شت کوین، معمولاً با برنامه‌ریزی‌های خاصی وارد بازی می‌شوند و در ادامه هیچ‌کدام از آن موازین و مقررات را رعایت نمی‌کنند.
 • میزان سرمایه‌داران پروژه‌های این نوع از ارزهای دیجیتال بسیار کم است؛ آن‌قدر که گاهی این تعداد به کمتر از ۴۰۰ نفر می‌رسد.
 • حجم نقدینگی پروژه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال Shitcoin بسیار ناچیز است. نمی‌توان روی اندازه‌ای بیش از ۴۰ هزار دلار حساب باز کرد.
 • هیچ خط‌ مشی خاصی در مورد این ارزهای دیجیتال به چشم نمی‌آید؛ توسعه‌دهندگانی که در این پروژه‌ها حضور دارند، معمولاً از سایر ارزهای دیجیتال به صورت کاملاً محسوس کپی‌برداری می‌کنند و هیچ ایده خاصی از خودشان ارائه نمی‌دهند.

ترفندهای تشخیص Shitcoin از سایر ارزهای دیجیتال

شت کوین های خیلی زود خود را لو می‌دهند و ارزش واقعی‌شان مشخص می‌شود

یک اصل کلی را در نظر داشته باشید: «هر ارز دیجیتالی که وجود دارد، یک شت کوین است، مگر این که خلاف این موضوع اثبات شود». خب، با در نظر گرفتن این اصل مهم، هم کار شما به عنوان یک معامله‌گر سخت می‌شود و هم آسان؛ سخت شدن کار شما از این بابت است که ممکن است دچار وسواس در معاملات ارزهای دیجیتال خود شوید و آسانی داستان هم در اینجاست که با در نظر گرفتن ویژگی‌هایی که در بخش قبلی ذکر کردیم، می‌توانید یک Shitcoin را به سادگی آب خوردن تشخیص دهید. با توجه به این که هر کوین و توکن ممکن است در دسته‌بندی این ارزهای دیجیتال قرار بگیرد، باید جزئیات آن را پیش از انجام هر معامله‌ای به دقت زیر ذره‌بین قرار داد.

علاوه بر این موضوع بسیار مهم، بسیاری از معامله‌گران در مورد میم کوین‌های محبوب مثل دوج کوین هم دچار اشتباه می‌شوند. البته همان‌طور که اشاره کردیم، کافی است که ویژگی‌های ذکر شده برای Shitcoinها را با ارزهای دیجیتال دیگر که گمان می‌کنید، یک کوین بی ارزش هستند، مطابقت دهید. اگر ویژگی‌ها و شرایط این ارزهای دیجیتال با Shticoinها یکی بود، می‌توان همه آ‌ن‌ها را در یک دسته‌بندی قرار داد.

در دام شت‌کوین‌ها افتاده‌اید؟

می‌‎توان به جرات گفت که شیت‌کوین‌ها بخش عمده‌ای از ارزهای دیجیتال موجود در دنیای کریپتوکارنسی را تشکیل می‌دهد. آمار نشان می‌دهد که بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال موسوم به این نام وجود دارد. نباید از تاثیرگذاری این ارزهای دیجیتال به همین سادگی‌ها غافل شد. بسیاری از معامله‌گران به دلیل ارزان‌قیمت بودن این ارزها حجم بالایی از آن‌ها را خریداری می‌کنند. آن‌ها گمان می‌کنند که این ارزها افزایش قیمت خواهند داشت، اما ممکن است که داستان به یکباره تغییر کند و معامله‌گران وارد فاز ضرر شوند.

در این مقاله به صورت مفصل در مورد اصطلاح شت کوین و تاریخچه آن به بحث نشستیم. در ادامه از ضرورت خرید و فروش این ارزهای دیجیتال گفتیم و ویژگی‌های مهم آن‌ها را مورد واکاوی و بررسی قرار دادیم. حالا شما می‌توانید به راحتی ارزهای دیجیتال دنیای کریپتوکارنسی را از شیت‌کوین‌ها تشخیص دهید و در مورد آن‌ها صحبت کنید. این رمز ارز همان‌قدر که سودآور است، همان‌قدر هم خطرناک و غیر قابل پیشبینی است و ممکن است که سرمایه‌گذاری را با شکست مواجه کند. از این بابت بهتر است که پیش از هرچیزی، در مورد این ارزهای دیجیتال به خوبی اطلاعات کسب کنید.

منبع
investopediacnbctv18
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس