استخراج

راهنمای انتخاب بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین

اگر علاقه به استخراج بیت کوین و رمزارزهای دیگر شما را به این مقاله کشانده‌ است، جای درستی آمده‌اید. در این مقاله با بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین و هزینه‌های آن‌ها آشنا خواهید شد. اگر هنوز با مبحث استخراج بیت کوین آشنایی اولیه را ندارید، ابتدا مقاله «نگاهی جامع و عمیق به استخراج بیت کوین» را بخوانید و بعد به سراغ این مقاله بیایید. با این مقاله والکس همراه باشید.

[title name=”miner” title=”3 معیار انتخاب دستگاه های استخراج بیت کوین” size=”2″ type=””]

برای انتخاب یک دستگاه استخراج، معیارهای مختلفی وجود دارد که باید پیش از خرید به آن‌ها توجه کنید. قدرت هش دستگاه، میزان انرژی مصرفی دستگاه و قیمت دستگاه معیارهایی است که باید در نظر بگیرید. در ادامه توضیح کوتاهی دربارۀ هر کدام از این ویژگی‌ها خواهیم داد؛ بعد به سراغ مدل‌‌های مختلف و به‌روز دستگاه های استخراج بیت کوین می‌رویم.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

1- نرخ هش دستگاه های استخراج بیت کوین

با توجه به پیچیدگی‌هایی که در استخراج بیت کوین وجود دارد، این که چه سخت‌افزاری می‌خرید می‌تواند میزان موفقیت شما را مشخص کند. معیارهای انتخاب دستگاه استخراج بیت کوین زیاد نیست، اما تک تک آن‌ها بسیار مهم هستند. یکی از این معیارها قدرت هش دستگاه است.

نرخ هش (Hash Rate) به تعداد محاسبات ریاضی گفته می‌شود که دستگاه استخراج شما می‌تواند در یک ثانیه انجام دهد. هرچه این مقدار بیشتر باشد، شانس شما برای رسیدن به جواب معادله بلاک بیت کوین بیشتر می‌شود. هر بلاک در شبکه بلاکچین بیت کوین مشخصاتی دارد که عدد هش آن‌ها را کامل کرده و باعث می‌شود شما کسی باشید که پاداش بلاک را دریافت می‌کند.

همۀ استخراج‌کننده‌های بیت کوین به دنبال این هستند که تابع هش را پیدا کنند. این تابع پیش‌بینی ناشدنی است و در نتیجه هرچه دستگاه بتواند در یک ثانیه عددهای تصادفی بیشتری حدس بزند، شانس بالاتری برای رسیدن به این عدد دارد.

کار استخراج بسیار رقابتی است و همه به دنبال گرفتن پاداش بلاک‌ها هستند. پس استخراج کننده موفق کسی است که زودتر این عدد را حدس بزند. تا اینجا معلوم شد که چرا باید دستگاهی با قدرت هش بالا بخرید. قدرت هش دستگاه های مدرن برحسب مگاهش در ثانیه (MH/S) و گیگاهش بر ثانیه (GH/S) و تراهش برثانیه (TH/S) اندازه‌گیری می‌شود. دستگاه های استخراج بیت کوین در حال حاضر بین 336 مگاهش برثانیه تا 14 میلیون تراهش برثانیه قدرت دارند.

2- میزان برق مصرفی دستگاه های استخراج بیت کوین

نکتۀ ساده دربارۀ دستگاه های استخراج این است که هرچه قدرت هش بالاتری داشته باشند، برق بیشتری هم مصرف می‌کنند. قبل از خرید میزان برق مصرفی دستگاه را به وات (W) در نظر گرفته و بررسی کنید که قبضی که در پایان ماه دریافت خواهید کرد چقدر است.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

قیمت برق مصرفی در ایران در نقاط جغرافیایی مختلف گرمسیری و سردسیری و فصول مختلف سال متفاوت است. پیش‌بینی کنید که تعرفه قبض شما با کدام یک از تعرفه‌های برق خانگی، صنعتی یا صادراتی محاسبه می‌شود. اگر می‌خواهید تنها یک دستگاه استخراج داشته باشید، شاید بتوانید آن را در خانه نگهداری کنید؛ اما استفاده از برق خانگی برای تعداد بیش‌تر دستگاه‌ها نه‌تنها به‌صرفه نیست بلکه قابل پیگیری قانونی است. از طرف دیگر حتی نگهداری یک دستگاه در خانه هم با توجه به سروصدای زیادی که دارد، احتمالا ایده خوبی نیست.

روش محاسبه هزینه برق مصرفی

شما می‌توانید قدرت هش را در برق مصرفی که دستگاه استفاده می‌کند، ضرب کنید تا بدانید به ازای هر وات چند هش دریافت خواهید کرد. برای مثال اگر دستگاهی دارید که قدرت هش آن 110 تراهش بر ثانیه، و انرژی مصرفی آن 3500 وات بر ساعت (3.5کیلووات بر ساعت) است، با نرخ برق صادراتی در فصل گرم یعنی 1930تومان به ازای هر کیلووات بر ساعت، هزینه برق مصرفی شما حدودا 4 میلیون و 863 هزار تومان در ماه خواهد شد. این محاسبه را می‌توانید طبق این فرمول انجام دهید:

3.5*1930= 6755 تومان در ساعت.

67755*24= 162 هزار و 121 تومان در روز

162*30= 4 میلیون و 863 هزار تومان در ماه

یا خیلی ساده‌تر از یک ماشین حساب آنلاین استخراج برای محاسبه هزینه برق دستگاه استخراج خود استفاده کنید. بررسی قبض برق در پایان هر ماه هم گزینه مناسبی‌ است. این میزان را باید از درآمد بیت کوین خود کم کنید تا سود خالص خود را متوجه شوید.

در برخی موارد، شما دستگاه استخراج را به لپ‌تاپ خود وصل می‌کنید تا آن را راه‌اندازی و کنترل کنید. باید در محاسبات خود، هزینه برق مصرفی کامپیوترتان را هم در نظر بگیرید. هزینۀ برق دستگاه های خنک‌کننده هم یکی دیگر مواردی است که باید به آن توجه کنید. اگر پولی که برای برق هزینه می‌کنید بیش از درآمدتان از استخراج باشد، بهتر است در روش خود تجدید نظر کنید.

3- قیمت دستگاه های استخراج بیت کوین

از سال 1398، ورود دستگاه های استخراج بیت کوین به ایران قانونی شد؛ اما این کار همچنان خیلی آسان نیست. تعرفه‌های گمرکی و نوسانات قیمت دلار دو مشکل مهم پیش روی واردکنندگان این دستگاه‌ها است. بیشتر دستگاه‌هایی هم که در حال حاضر در بازار ایران پیدا می‌شود، از راه‌های غیرقانونی وارد شده‌اند. پس اگر یک مزرعه استخراج بدون مجوز راه‌اندازی کنید و چند دستگاه استخراج در آن فعال کنید، مقامات قانونی می‌توانند مزرعه استخراج شما را تعطیل کنند. پس بهترین روش این است که از راه‌های قانونی دستگاه مورد نظر خود را بخرید و برای گرفتن مجوز استخراج هم اقدام کنید.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

در حال حاضر قیمت ماینرهای موجود در بازار از حدود 80 دلار آغاز می‌شود و تا حدود 7 هزار دلار متنوع است. شما باید به این قیمت، هزینه‌های واردات به ایران را هم اضافه کنید. برای تصمیم‌گیری نهایی برای انتخاب دستگاه باید دو معیار قبلی یعنی قدرت هش و هزینه برق مصرفی را به علاوه قیمت دستگاه در نظر گرفته و سرعت بازگشت اصل سرمایه را محاسبه کنید.

تا زمانی که بیت‌ کوینی که استخراج کرده‌اید، نتواند هزینه دستگاه، برق و دیگر موارد را تامین نکند، شما هنوز به مرحله سوددهی وارد نشده‌اید. این مرحله نباید چندان طولانی باشد چون هزینه‌ها به شکل تصاعدی بالا می‌رود و اگر فاصله بین شروع کار و رسیدن به سود زیاد باشد، عملا سود چندانی از استخراج نخواهید برد.

[title name=”miner1″ title=”چرا توجه به نرخ بازگشت سرمایه مهم است؟” size=”2″ type=””]

شما نمی‌توانید ریسک‌های دنیای رمزارزها را پیش‌بینی کنید. اگر شما نرخ بازگشت سرمایه طولانی در نظر بگیرید و یک رخداد سیاسی یا اقتصادی معادلات پیشین شما را برهم بزند، شاید سرمایه‌ای که وارد فرآیند استخراج کردید، برای همیشه از بین برود. برای همین هرچه مدت بازگشت سرمایه کمتر باشد، شما ریسک کمتری برای کار استخراج تحمل خواهید کرد.

[title name=”miner2″ title=”انواع روش‌های استخراج بیت کوین” size=”2″ type=””]

استخراج بیت کوین روش‌های مختلفی دارد: از استخراج با موبایل گرفته تا استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک (Asic) قوی. با این حال محبوب‌ترین و بهترین روش‌های استخراج محدود و شناخته‌شده هستند. ما در مقاله نگاهی جامع و عمیق به ماینینگ یا استخراج بیت کوین به این سوال که «انواع روش‌های استخراج بیت کوین کدام‌اند؟» پاسخ داده‌ایم.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین


برای این که بتوانید بیت کوین و رمزارز دیگری که استخراج می‌کنید را به پول رایج تبدیل کنید، باید به سراغ یک صرافی معتبر ارز دیجیتال بروید. کیف پول والکس هم می‌تواند برای نگهداری از ارزهای دیجیتال شما، گزینه‌ای امن و مطمئن باشد. (ثبت‌نام در سایت والکس)


[title name=”miner3″ title=”بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین در سال 2020″ size=”2″ type=””]

تا اینجا با مهم‌ترین معیارهای انتخاب یک دستگاه استخراج بیت کوین آشنا شده‌اید. در ادامه لیستی از پنج دستگاه محبوب استخراج بیت کوین در سال 2020 را به شما معرفی خواهیم کرد. این لیست براساس میزان سوددهی ماهانه استخراج با این دستگاه‌ها و نرخ بازگشت سرمایه و برند دستگاه تهیه شده است. برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه در این لیست، قیمت برق متوسط صادراتی 950 تومان به ازای هرکیلووات ساعت و دلار روز به قیمت 29 هزار و 400 تومان درنظر گرفته شده است. قیمت بیت کوین زمان نوشتن این مقاله، 12 هزار و 870 دلار بوده است.

در حال حاضر، 5 برند شناخته شده در حوزه تولید ای‌سیک فعالیت می‌کنند. بیت مین «Bitmain»، کنان «Cannan»، اینوسیلیکون «Innosilicon»، میکرو بی‌تی‌ «MicroBT» و ای‌بنگ «Ebang» این برندها هستند. هر کدام از این برندها دستگاه‌های مختلف با قدرت‌های هش متفاوتی تولید می‌کنند که برای کاربران متفاوت مناسب هستند.

خوب است بدانید که همۀ این دستگاه‌ها از الگوریتم SHA-256 برای استخراج استفاده می‌کنند. بنابراین، از این دستگاه‌ها علاوه بر استخراج بیت کوین می‌توان برای استخراج بیت کوین کش، بیت کوین SV و ارزهای دیجیتال دیگری که از این الگوریتم پیروی می‌کنند، استفاده کرد. پس اگر قصد استخراج این رمزارزها را دارید، این دستگاه‌ها برای شما مناسب خواهد بود.

1- دستگاه Antminer S19 Pro  از برند Bitmine

دستگاه Antminer S19 Pro، یکی از دستگاه‌های ای‌سیک جدید و محبوب برند بیت مین است. قدرت هش این دستگاه 110 تراهش بر ثانیه بوده و با برق 220 ولت سازگار است. میزان توان مصرفی این دستگاه 3250 وات است و حدود 15 کیلو وزن دارد. حداکثر دمایی که این دستگاه ممکن است به آن برسد 40 درجه سانتی گراد است. در این دستگاه 4 فن تعبیه شده است.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

قیمت میانگین دستگاه به دلار: 3700 دلار

قیمت میانگین دستگاه به تومان: 113 میلیون تومان

میزان برق مصرفی ماهانه: 3250وات

هزینه برق مصرفی در سال: 29 میلیون تومان

درآمد به بیت کوین در سال: 0.262727   BTC

سود خالص سالانه: 65 میلیون و 700 هزار تومان

با این محاسبات، نرخ بازگشت سرمایه این دستگاه، حدود یک سال و نُه ماه است. این نرخ بدون در نظر گرفتن هزینه مکان و دستگاه‌های خنک‌کننده برای این ماینر محاسبه شده است.

2- دستگاه Whatsminer M31S از برند MicroBT

دستگاه Whatsminer M31S یکی از دستگاه‌های محبوب و میان‌رده استخراج بیت‌ کوین است. این دستگاه در سال 2020 عرضه شده و  70 تراهش بر ثانیه قدرت استخراج دارد. توان مصرفی این دستگاه 3220 وات است و حدود 12.5 کیلو وزن دارد. دمای این دستگاه بین 5 تا 40 درجه سانتی‌گراد متغیر است و 2 فن برای خنک کردن دستگاه در آن در نظر گرفته شده است.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

قیمت میانگین دستگاه به دلار: 1810 دلار

قیمت میانگین دستگاه به تومان: 59 میلیون تومان

میزان برق مصرفی ماهانه: 3220وات

هزینه برق مصرفی در سال: 27 میلیون تومان

درآمد به بیت کوین در سال: 0.16719433 BTC

سود خالص سالانه: 32 میلیون و 400 هزار تومان

با این محاسبات، نرخ بازگشت سرمایه این دستگاه، حدود یک سال و ده ماه است. این نرخ بدون در نظر گرفتن هزینه مکان و دستگاه‌های خنک‌کننده برای این ماینر محاسبه شده است.

3- دستگاه Avalon 1166 از برند Canaan

دستگاه آوالون 1166 یکی از دستگاه‌های جدید برند کنان است. نرخ هش این دستگاه 56 تراهش بر ثانیه بوده و توان مصرفی آن 3192 وات است. وزن این دستگاه 12.8کیلوگرم بوده و از 4 فن برای خنک‌کردن خود استفاده می‌کند. بیشترین دمایی که ممکن است این دستگاه تجربه کند، 35درجه سانتی‌گراد است.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

قیمت میانگین دستگاه به دلار: 1550 دلار

قیمت میانگین دستگاه به تومان: 49 میلیون تومان (فعلا در بازار موجود نیست)

میزان برق مصرفی ماهانه: 3192وات

هزینه برق مصرفی در سال: 26.5 میلیون تومان

درآمد به بیت کوین در سال: 0.13377250 BTC

سود خالص سالانه: 20 میلیون و 600 هزار تومان

با این محاسبات، نرخ بازگشت سرمایه این دستگاه، حدود دو سال و چهار ماه است. این نرخ بدون در نظر گرفتن هزینه مکان و دستگاه‌ها خنک‌کننده برای این ماینر محاسبه شده است.

4- دستگاه T3 43T از برند Innosilicon

دستگاه T3 43T یکی از  محصولات محبوب برند Innosilicon است. قدرت هش این دستگاه 43 تراهش بر ثانیه بوده و 2100 وات انرژی مصرف می‌کند. T3 43T، در ژانویه سال 2019 عرضه شده و حدود 10 کیلوگرم وزن دارد. 2 فن دمای این دستگاه را که می‌تواند تا 40درجه سانتی‌گراد برسد، تعدیل می‌کنند.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

قیمت میانگین دستگاه به دلار: 1000 دلار

قیمت میانگین دستگاه به تومان: 32 میلیون تومان (فعلا در بازار موجود نیست)

میزان برق مصرفی ماهانه: 2100وات

هزینه برق مصرفی در سال: 17.5 میلیون تومان

درآمد به بیت کوین در سال: 0.10272317 BTC

سود خالص سالانه: 18 میلیون و 800 هزار تومان

با این محاسبات، نرخ بازگشت سرمایه این دستگاه، حدود یک سال و هشت ماه است. این نرخ بدون در نظر گرفتن هزینه مکان و دستگاه‌های خنک‌کننده برای این ماینر محاسبه شده است.

5- دستگاه EBIT E115++ از برند Ebang

ای‌بیت E11 دبل پلاس، محصولی نسبتا قدیمی از برند Ebang است. این محصول در اکتبر 2018 عرضه شده است. البته این دستگاه هنوز برای استخراج کارآیی دارد.  ای‌بیت E11دبل پلاس 44 تراهش بر ثانیه قدرت دارد و 1980 وات انرژی مصرف می‌کند. این دستگاه‌ 2 فن برای تهویه هوا و خنک کردن مدارها دارد.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

قیمت میانگین دستگاه به دلار: 2500 دلار

قیمت میانگین دستگاه به تومان: 80 میلیون تومان (فعلا در بازار موجود نیست)

میزان برق مصرفی ماهانه: 2100 وات

هزینه برق مصرفی در سال: 17.5 میلیون تومان

درآمد به بیت کوین در سال: 0.10272317 BTC

سود خالص سالانه: 18 میلیون و 800 هزار تومان

این دستگاه در رتبه آخر سرعت بازگشت سرمایه قرار می‌گیرد. برای این که یک دستگاه ای‌بیت E11 دبل پلاس به سود دهی برسد، با شرایط فعلی بیش از 4 سال طول خواهد کشید. این نرخ طولانی بازگشت سرمایه شاید باعث شود که گزینه‌های دیگر این لیست، جذاب‌تر به نظر بیایند.

[title name=”miner4″ title=”استخراج بیت کوین بدون دستگاه: استخراج ابری” size=”2″ type=””]

استخراج ابری یکی دیگر از گزینه‌های پیش روی شما برای استخراج کردن است. این گزینه را تنها زمانی مد نظر قرار بدهید که خودتان بودجه و امکان تهیه دستگاه های استخراج را نداشته باشید. در بین شرکت‌هایی که کار استخراج ابری می‌کنند، پیدا کردن شرکتی که قابل اعتماد باشد، کار چندان آسانی نیست. اخبار کلاهبرداری این شرکت‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.

اگر بتوانید یک شرکت معتبر استخراج ابری پیدا کنید که ریسک کلاهبرداری را به حداقل برسانید، استخراج ابری می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. از جمله این که دیگر نگران جایی برای دستگاه‌ گران قیمت‌ خود نیستید و لازم نیست مدام به دنبال پرداخت قبض برق باشید. در مجموع استخراج ابری بسیار ارزان‌تر از استخراج با دستگاه‌های ماینر است. (منبع: Kryptomoney)

البته باید بدانید که با عضو شدن در این شرکت‌ها، سود پایین‌تری از استخراج خواهید برد و روی فرآیند هیچ کنترلی ندارید. قبل از انتخاب یک شرکت استخراج ابری، سعی کنید خوب دربارۀ آن تحقیق کنید. با این کار تا حد ممکن، کمترین ریسک کلاهبرداری یا ضرر مالی را تجربه خواهید کرد.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=” هر آنچه که باید در مورد استخر استخراج بیت کوین بدانید” link=”https://wallex.ir/blog/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%ac/”]

آینده روشن قیمت بیت کوین

پیش‌بینی‌های متعددی وجود دارد که طبق آن، قیمت بیت کوین تا چند ساله آینده روندی صعودی خواهد داشت. سرعت بالا رفتن قیمت بیت کوین احتمالا سریع‌تر و پرشیب‌تر از هزینه‌هایی مثل برق و انرژی است. پس احتمالا فرآیند استخراج بیت کوین در طولانی مدت برای شما به صرفه‌تر خواهد شد و با بالا رفتن این قیمت، نرخ بازگشت سرمایه کاهش پیدا می‌کند.

در صورتی یک سرمایه‌گذاری موفق است که شما با آگاهی کامل از همه شرایط، ریسک‌ها و خطرها وارد آن شوید. تجربه نشان داده‌ است که سرمایه‌گذاری طولانی مدت در استخراج بیت کوین، بدون انتظار سوددهی سریع، هنوز می‌تواند پربازده باشد. کافی است که بینش کافی به دنیای ارز دیجیتال و صبر داشته باشید.

جمع بندی

انتخاب بهترین دستگاه استخراج بیت کوین می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین مراحل شروع به کار استخراج باشد. این دستگاه‌ها بسیار پیشرفته و با جزئیات فراوان هستند که علاقمندان به دنیای تکنولوژی را بسیار به خود جذب می‌کند. هرچند برای کار کردن و راه‌اندازی آن‌ها نیازی به دانش تخصصی کامپیوتر نخواهید داشت.

هنوز سوالی دربارۀ دستگاه های استخراج بیت کوین دارید؟ سوال خود را در کامنت از ما بپرسید.

 

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. سلام مطلب فوق العاده ای بود فقط یه چیزیو متوجه نشدم.
  gps – ksol\s – mh\s – th\s – gh\s
  تو سایتها اینارو بعنوان واحد محاسبه تراهش نوشته. اینا چین؟ چرا انقدر اختلاف دارن با هم نسبت به وات دستگاه. ممنون

  1. سلام
   خوشحالیم که از این مطلب راضی بودید.

   علامت‌های اختصاری که گفتید (mh\s – th\s – gh\s)، برای محاسبه سرعت “هش” بیت کوین هستند. الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. این نمادها یک واحد اندازه گیری برای توان پردازش دستگاه طبق این الگوریتم است. هش کردن به فرآیندی گفته می‌شود که ماینر بیت کوین تلاش می‌کند داده‌های ورودی را رمزگذاری کرده و آن را به صورت حروف و اعداد به یک بلاک در بلاکچین اضافه کند. سرعت هر ماینر در انجام این فرآیند رمزگذاری، هش‌ریت یا نرخ هش نام دارد.
   علامت های اختصاری به ترتیب به این معناست:
   mh/s یا مگاهش برثانیه: یعنی دستگاه در هر ثانیه به اندازه یک مگا هش تولید می‌کند.
   gh/s یا گیگاهش بر ثانیه: یعنی دستگاه در هر ثانیه به اندازه یک گیگا (۱۰۲۴ مگا) هش مختلف تولید می‌کند.
   th/s یا تراهش بر ثانیه: یعنی دستگاه در هر ثانیه به اندازه یک ترا (۱۰۰۰ گیگ) هش تولید می‌کند.

   نرخ هش هر دستگاه، قدرت پردازش دستگاه را مشخص می‌کند. طبیعتاً هرچقدر نرخ هش دستگاه بالاتر باشد، قدرت پردازش بیشتر شده و شانس استخراج کوین بالاتر می‌رود.

   وات دستگاه، به میزان برق مصرفی دستگاه گفته می‌شود. یک دستگاه می‌تواند با توجه به تکنولوژی‌ای که در آن به کار رفته یا توان هش، آن برق مصرف کند. این عدد معمولاً به شکل وات بر ساعت یا کیلووات بر ساعت نشان داده می‌شود. معمولاً با بالا رفتن توان هش، مصرف برق هم بیشتر می‌شود.

   علامت ksol\s، علامت اختصاری قدرت پردازش در رمزارز زی‌کش مشابه با عدد هش بیت کوین است. Sol (Solutions per second) به معنی حل مسئله در ثانیه است که در الگوریتم استخراج زی کش (Equihash)، یک واحد اندازه گیری است.
   یک ksol\s، یعنی در هر ثانیه هزار مسئله حل می‌شود. این نماد هم برای نشان دادن قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج زی کش و رمزارزهای دیگر در الگوریتم Equihash به کار می‌رود.

   سپاس از همراهیتان

   1. سلام وقت بخیر
    ممنون بابت مطالبی که ارائه کردین
    فقط یک نکته توی قیمت دستگاهها الان توی سایتهای خارجی و تولید کننده اصلی همچین قیمتهایی نیست چطور زدین ؟؟

    1. سلام
     وقت به خیر
     قیمت‌های ارایه شده در این مقاله مربوط به اوایل اردیبهشت ماه سال جاری است. همچنین باید اشاره کنیم که با تغییرات قیمت بیت‌کوین، بهای جهانی دستگاه‌های ماینر هم از سوی شرکت‌های سازنده آنها تغییر می‌کند. شما به این مساله فاکتور گذشت زمان و حتی تغییرات نرخ دلار را هم اضافه کنید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قیمت به‌روز دستگاه‌ها را از سایت‌های تولیدکننده یا نمایندگیهای آنها چک کنید.

     سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا