آموزش معامله

دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

خودپردازها کار دریافت و انتقال پول نقد را برای ما بسیار آسان کرده‌اند. با رایج شدن این دستگاه‌ها در سراسر دنیا، خیلی از فرآیندهای بانکی آسان‌تر و کوتاه‌تر شده‌اند. دستگاه خودپرداز بیت کوین هم می‌تواند برای خیلی از کاربران این ارز دیجیتال راه‌گشا باشد. این مقاله والکس را بخوانید تا با هم پاسخ 7 سوال مهم دربارۀ این دستگاه‌ها را مرور کنیم.

1- دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟

خودپرداز بیت کوین (Bitcoin ATM) یک کیوسک کوچک است که به افراد امکان خرید بیت کوین با پول نقد یا کارت اعتباری می‌دهد. به این دستگاه‌ها BTM هم گفته می‌شود. بعضی خودپردازهای بیت کوین هر دو امکان خرید بیت کوین و فروش بیت کوین را فراهم می‌کنند و با استفاده از بعضی دیگر فقط می‌توان بیت کوین خریداری کرد. بیشتر دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین هم کارت اعتباری و هم پول نقد دریافت می‌کنند.

در واقع، دستگاه خودپرداز بیت کوین شبیه یک صرافی حضوری رمزارز است؛ جایی که هر کسی می‌تواند با مراجعه با آن خرید کند. این دستگاه معمولاً از یک اسکنر، یک پول‌شمار و یک کامپیوتر برای مدیریت تراکنش‌ها تشکیل شده ‌است. اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین در 29 اکتبر سال 2013 در یک کافی‌شاپ در شهر ونکوور کانادا افتتاح شد.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

2- دستگاه خودپرداز بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین معمولاً دو روش کار دارند. روش اول به این شکل است که خریدار با کمک اسکنر دستگاه،کد QR کیف پول ارز دیجیتال خود را اسکن می‌کند و به آن وصل می‌شود. سپس میزان بیت کوینی که قصد خرید آن را دارد، وارد کرده و پول آن را به‌علاوه کارمزد به دستگاه پرداخت می‌کند؛ سپس دستگاه خودپرداز میزان بیت کوین خریداری شده را به کیف پول کاربر انتقال می‌دهد.

روش دوم خرید بیت کوین، ایجاد کیف پول کاغذی برای کاربر است. اگر کسی به هر دلیلی مایل نباشد ولت خود را به دستگاه وصل کند، خودپرداز روش پرداخت کاغذی را به او پیشنهاد می‌کند. در این روش، کاربر مبلغ تراکنش را با پول نقد یا کارت اعتباری پرداخت کرده و سپس یک رسید کاغذی دریافت می‌کند. این رسید حاوی یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است که دارایی کاربر در آن ذخیره شده است.

قیمت بیت کوین در این دستگاه‌ها به‌صورت لحظه‌ای از یک صرافی آنلاین که به آن وصل هستند یا از اینترنت، دریافت می‌شود.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

3- آیا می‌توان به دستگاه خودپرداز، بیت کوین فروخت؟

بعضی از دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین امکان فروش بیت کوین و دریافت پول نقد را علاوه بر امکان خرید برای کاربر فراهم می‌کنند. البته این مدل دستگاه‌ها خیلی کمتر رایج هستند. بیشتر دستگاه‌های فعلی، برای خرید بیت کوین مناسب هستند.

4- مزیت دستگاه خودپرداز بیت کوین نسبت به خرید از صرافی آنلاین چیست؟

برای بسیاری از کاربران، خرید با کارت اعتباری و از طریق پرداخت‌های بانکی مطلوب نیست. کاربرانی که می‌خواهند حد بالایی از حریم خصوصی را در تراکنش‌های بیت کوین خود حفظ کنند، به سراغ خودپرداز بیت کوین می‌روند. این کاربران پول خرید بیت کوین را به شکل نقدی می‌پردازند. بسیاری از خودپردازهای بیت کوین (و نه همۀ آن‌ها) برای خرید و فروش بیت کوین، فرآیند احراز هویت (KYC) را اجباری نمی‌کنند. البته اگر بخواهید مبلغ قابل توجهی بیت کوین بخرید، در آن صورت دستگاه اطلاعات هویتی شما مثل شمارۀ تلفن یا یک شمارۀ شناسایی را درخواست می‌کند.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

البته این حریم خصوصی رایگان نیست. دستگاه‌های خود پرداز بیت کوین معمولاً کمیسیونی معادل 7 تا 10 درصد را برای هر تراکنش خرید یا فروش از حساب شما کم می‌کنند. هرچند برای برخی از مشتری‌ها این کمیسیون در مقابل حریم خصوصی که به‌دست آورده‌اند، واقعاً ناچیز است.

تعدادی از دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین از کارت اعتباری بیت کوین نیز پشتیبانی می‌کنند. شما می‌توانید به‌جای حمل پول نقد موردنیاز در سفر، از این کارت‌ها به‌عنوان جایگزین استفاده کنید. این کارت شما را از دردسر تبدیل واحدهای پولی در سفرهای بین‌المللی دور می‌کند.

5- چگونه دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین اطرافمان را پیدا کنیم؟

شما می‌توانید برای یافتن نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز بیت کوین، از سرویس رادار خودپرداز بیت کوین استفاده کنید. با استفاده از نقشه‌های پخش زندۀ جهانی، این امکان برای شما فراهم شده است. وب‌سایت CoinATMRadar یکی از وب‌سایت‌‌های معتبر در این زمینه است. این وب‌سایت آدرس خودپردازهای آلت‌کوین‌ها (رمزارزهای دیگر جز بیت کوین) را هم در اختیار شما می‌گذارد.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

با این سرویس، شما می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

  1. پیدا کردن نقشۀ همۀ دستگاه‌های‌ خودپرداز بیت کوین
  2. یافتن نزدیک‌ترین دستگاه خود پرداز بیت کوین به موقعیت مکانی شما
  3. ارائه توضیحاتی در مورد دستگاه‌های موجود، مانند: تعرفه‌ها، محدودیت‌ها، امکانات خرید و فروش دستگاه
  4. ارائه مسیر راهنما از محل شما تا دستگاه خودپرداز مقصد

برای کار با سایت CoinATMRadar، مراحل زیر را انجام دهید:

  1. مکان یا شهر خود را در وارد کرده تا جستجو برای دستگاه‌های نزدیک شما آغاز شود.
  2. نزدیک‌ترین دستگاه به خود را انتخاب کرده تا جزئیات و توضیحاتی در مورد آن را ببینید.
  3. بر رو دکمه‌ی “Get directions” کلیک کنید تا با استفاده از نقشه گوگل، مسیر راهنما تا دستگاه انتخاب شده برای شما نمایش داده شود.

6- کدام شرکت‌ها دستگاه خودپرداز بیت کوین تولید می‌کنند؟

تقریباً 30 کمپانی در سراسر دنیا دستگاه خودپرداز بیت کوین تولید می‌کنند. البته سه کمپانی معروف فعال در این حوزه، سهم بزرگ‌تری از بازار دارند.

1. کارخانه جنرال بیتز (General Bytes)

جنرال بیتز یک کمپانی مستقر در کشور چک است که بزرگ‌ترین تولید‌کننده دستگاه خودپرداز بیت کوین در دنیا است. این کارخانه تا کنون بیش از 5100 دستگاه خودپرداز را به 62 کشور دنیا فروخته است. جنرال بیتز سه مدل اصلی BTM دارد. این دستگاه‌ها بیش از 120 ارز فیات (ارز رایج کشورها) و 40 رمزارز مختلف را پشتیبانی می‌کنند. BATNTWO ،BATNTHREE و BATMFOUR سه نوع اصلی این دستگاه‌ها هستند.

2. جنسیس کوین (Gensis Coin Ins)

کمپانی جنسیس کوین در سن‌دیه‌گو آمریکا قرار دارد. این کمپانی رتبه دوم محبوبیت را بین شرکت‌های تولید کننده خودپرداز بیت کوین دارد. جنسیس کوین هم سه مدل اصلی دستگاه تولید می‌کند. Gensis1 ،Satoshi1 و Finney3 سه مدل اصلی دستگاه‌های این کمپانی هستند.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

3. لاماسو (Lamassu)

کمپانی لاماسو، قدیمی‌ترین تولید‌کننده دستگاه خودپرداز بیت کوین است که از سال 2013 فعالیت می‌کند. دستگاه‌های لاماسو متن باز هستند و از بیت کوین، زی کش، اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین و دش پشتیبانی می‌کنند. سه دستگاه Gaia ،Sintra و Sintra Forte، محصولات اصلی کمپانی لاماسو هستند.

7- آیا دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین در ایران فعال هستند؟

دستگاه‌ خودپرداز بیت کوین هنوز در همۀ کشورهای دنیا در دسترس نیست. تا امروز، حدود 12 هزار و 330 دستگاه خودپرداز بیت کوین در 71 کشور جهان فعال شده‌اند. البته در حال حاضر ایران در لیست این کشورها نیست.

اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین ساخت ایران توسط شرکت سی‌تکس در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تهران رونمایی شد. اگرچه به دلیل قوانین داخلی ایران هنوز امکان استفاده از این دستگاه وجود ندارد، اما به دلیل سهولت تبادل ارز در شرایط تحریم، به کارگیری این دستگاه در آینده‌ای نه چندان دور، خیلی هم دور از ذهن نیست.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

صحبت پایانی

دستگاه‌ خودپرداز بیت کوین یک قدم دیگر برای توسعه بیت کوین و راه‌یابی‌اش به زندگی روزمره‌ است. این دستگاه‌ها یک راه عالی برای خرید بیت کوین در کمترین زمان و با امکان حفظ حریم خصوصی بالا است. روز به روز تعداد دستگاه‌های BTM در دنیا بیشتر و هر روز ویژگی‌های جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شود. اگر برای اولین بار فرصتی پیدا کردید که با این دستگاه‌ها کار کنید، به اطلاعات این مقاله بسنده نکنید و حتماً قبل از استفاده، در مورد دستگاه، نرخ کارمزد و روش کار آن بیشتر مطالعه کنید.

هر کاربر حرفه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال دوست دارد حداقل برای یک بار تجربه خرید از این دستگاه‌ها را داشته باشد. اگر سوالی در مورد دستگاه خودپرداز بیت کوین دارید یا قبلاً با یکی از این دستگاه‌ها کار کرده‌اید، برای ما بنویسید.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا