آموزش معامله

چه تفاوت­ ها و شباهت هایی بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس وجود دارد؟

معامله در بازار ارز دیجیتال یا معامله در بورس؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ آیا خرید و فروش بیت کوین بهتر از خرید و فروش سهام است؟ تفاوت­ ها و شباهت­ های این 2 بازار چیست؟ تفاوت سرمایه گذار و تریدر چیست؟

این­ ها تنها بخشی از سوالات افراد علاقه ­مند به کسب درآمد در سال­ های اخیر است. بازار ارز­های دیجیتال اگرچه در سال­ های گذشته برای بیشتر افراد گمنام بود اما در حال حاضر شاید کمتر کسی باشد که نام آن را نشنیده باشد. از طرفی، واقعیت این است که بیشتر افراد هنوز از شباهت­ ها و تفاوت­ های دو بازار ارز دیجیتال و بورس به خوبی مطلع نیستند.

پیش­ نیاز انتخاب بازار مناسب برای سرمایه گذاری، کسب اطلاعات کافی درباره هر دو بازار است. در صورتی که تصمیم گرفته ­اید تا شانس خود را در بازارهای ارز دیجیتال یا بورس امتحان کنید، با ما همراه باشید تا با تفاوت ها و شباهت های این دو بازار آشنا شوید.

پیشنهاد می کنیم قبل از مطالعه این بخش، مقاله زیر را بخوانید:

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”ترید ارز دیجیتال چیست و چه روش هایی برای انجام آن وجود دارد؟” link=””]

[title name=”digital3″ title=”ترید یا معامله ارز دیجیتال چیست؟” size=”2″ type=””]

به خرید و فروش ارز دیجیتال، معامله ارز دیجیتال (یا ترید ارز دیجیتال) گفته می شود. این معامله در بازه های زمانی مختلف جهت کسب سود از ارزهای دیجیتال انجام می شود. به کسی که معامله ارز دیجیتال انجام می دهد، تریدر یا معامله گر گفته می شود.

رمزارز یا کریپتوکارنسی گروهی از ارزهای دیجیتال است که امروزه مورد توجه بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران قرار گرفته است.

[title name=”bours” title=”معامله در بورس چیست؟” size=”2″ type=””]

بورس مکانی برای قیمت گذاری و خرید و فروش است. اما منظور از خرید و فروش در بورس این نیست که می توانید هر گونه کالایی را خرید و فروش کنید. برای مثال، نمی توانید در بورس سیب یا گوشی تلفن خرید و فروش کنید. در بورس، این شرکت ها هستند که خرید و فروش می شوند، اما هر کسی نمی تواند یک شرکت هزار میلیاردی را خریداری کند، فرض کنید این شرکت را به 1 میلیارد قسمت تقسیم کنیم؛ هر قسمت از آن، 1000 تومان می شود و هر کس می تواند سهمی از این شرکت را داشته باشد. با بزرگتر شدن شرکت، سهم ما نیز بزرگتر می شود و سهم بزرگتر به معنای سود بیشتر است. شما می توانید سودتان را بگیرید یا اینکه سهم تان را گران تر از قبل بفروشید (منبع: تجارت نیوز).

[title name=”digital” title=”تفاوت­ های بین معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس” size=”2″ type=””]

موارد زیر، از جمله مهم­ترین تفاوت­ های معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس بشمار می روند:

1. نوسانات قیمت

یکی از بارزترین تفاوت­ های میان دو بازار ارز دییجتال و بورس، نوسانات قیمتی است. نوسانات روزانه قیمت در بورس، هرگز بیشتر از پنج یا ده درصد نمی­ شود. در حالی که نوسانات قیمت در مورد ارزهای دیجیتال، بسیار متغیر و سریع است. همین مساله سبب شده است تا در بازار ارز دیجیتال شاهد رشدها و ریزش­ های بسیار بزرگ تنها در طی چند ساعت باشیم (مانند بیت کوین).

2. کارمزد معامله

میزان کارمزد در معاملات بورس نسبت به کارمزد معامله ارز دیجیتال بیشتر است. در هر خرید و فروش سهام چیزی حدود یک و نیم درصد از سرمایه کارگزاران معاملاتی به عنوان کارمزد کاسته خواهد شد. این رقم در معاملات کلان بسیار قابل توجه خواهد بود. در حالی که در بازار ارز دیجیتال میزان کارمزد به ازای خرید و فروش هر ارز بسیار ناچیز است. البته باید در نظر داشت میزان کارمزد تمام ارزهای دیجیتال یکسان نیست و از طرفی، میزان کارمزد صرافی­ های مختلف نیز متغیر است.

3. ساعت معامله

زمان کاری بازار بورس در دنیا به ساعات خاصی در روز محدود می شود و در روزهای تعطیل، بازار بورس نیز تعطیل است. برای مثال، ساعات کاری بورس در کشور ما از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر است. اما در مقابل، معامله ارز دیجیتال را می­ توانید در هر ساعت از شبانه روز انجام دهید و محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد (روزهای تعطیل نیز کاربران می توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند).

4. سود سهام

به میزان پرداختی که با دستور هیئت مدیره شرکت و موافقت مجمع عمومی سهامداران به سهام­ داران آن شرکت داده می­ شود، سود سهام یا “سود قابل پرداخت” گفته می­ شود. معادل سود سهام در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران و تریدرها می توانند با خرید و فروش اصولی در این بازار، سود کسب کنند.

5. دسترسی به اطلاعات حساس

یکی از مهم­ترین تفاوت­ های دو بازار، در میزان استفاده از اطلاعات حساس است. فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که می­ تواند بر ارزش یک سهام و یا ارز تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، شروع یک قرارداد بزرگ کاری می ­تواند ارزش سهام یک شرکت را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. اگر افرادی که در جریان جزییات پروژه هستند، شروع به خریداری سهام شرکت کنند، طبق قانون مجرم هستند. در سهام هرگونه تجارت بر پایه این فاکتورهای حساس غیر قانونی است. در حالی که این نوع منع قانونی در ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

در بازار ارزهای دیجیتال هیچ نهاد یا فرد خاصی وجود ندارد که به اطلاعات خاصی دسترسی باشد و بتواند از آنها سوء استفاده کند. افراد می توانند بر اساس تحلیل های خودشان (تحلیل فاندامنتال و تکنیکال)، وضعیت بازار را ارزیابی کنند و به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

6. گزارشات مالی

قانون­ های مشخصی در ارتباط با بورس وجود دارد که کمک می­ کند تا نحوه عملکرد، رشد و چشم اندازهای یک شرکت به صورت شفاف برای کارگزاران معین شود. به عنوان مثال، شرکت­ هایی که سهام خود را در بازار بورس قرار داده ­اند، باید به طور دور­ه ­ای (سه ماهه و یا یک ساله) صورت­ حساب مالی خود را منتشر کنند. در حالی که در بازار ارزهای دیجیتال، هیچ قانونی مبنی بر الزام ارائه صورت حساب­ های مالی وجود ندارد.

 7. حق مالکیت

کارگزاران به همان اندازه که سهام خریداری می کنند، در دارایی­ های شرکت حق مالکیت دارند. اما در دنیای ارزهای دیجیتال با خرید ارز دیجیتال شما در مالکیت یک شرکت خاص سهیم نخواهید بود و تنها مالک ارز دیجیتال خود هستید. در واقع، هیچ شرکتی وجود ندارد که شما بخواهید مالک آن شوید.

8. سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت

یکی از ویژگی­ های تریدر ارز دیجیتال، کسب سود از سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. در اغلب موارد، تریدرها در انتظار نوسان گیری برای کسب سود در بازه زمانی کم هستند؛ در حالی که سرمایه گذاران بورس با هدف کسب سود در دراز مدت و حتی گاهی چندین ساله سرمایه گذاری می­ کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که در بورس سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز امکان پذیر است. به ویژه افرادی که از توانایی انجام تحلیل­ های مالی برخوردار هستند، می ­توانند سود مطلوبی در خرید و فروش­ های مداوم به دست بیاورند اما کسب سودهای کلان در اغلب موارد نیازمند سرمایه گذاری بلند مدت است.

9. نحوه خرید و فروش

یکی از روش های خرید و فروش ارز دیجیتال، استفاده از سایت و صرافی ارز دیجیتال معتبر است. صرافی­ ها در واقع یک پلتفرم دیجیتالی هستند که خرید و فروش ارز دیجیتال در آن انجام می ­شود. شما می‌توانید بعد از ثبت نام و احراز هویت در صرافی موردنظر، با شارژ حساب ریالی خود به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. برای نگهداری ارز دیجیتال به منظور انجام معامله ارز دیجیتال، وجود یک کیف پول ارز دیجیتال الزامی است. می‌توانید ارزها دیجیتال را در کیف پول صرافی نگهداری کنید یا برای اطمینان خاطر، ارزهای خودتان را به یک کیف پول شخصی مطمئن انتقال دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به مقاله “نگهداری دارایی در کیف پول ارز دیجیتال صرافی چه مزایا و معایبی دارد؟” مراجعه کنید.

برای خرید سهام، سرمایه گذاران در ابتدا باید به یک شرکت کارگزاری رسمی عضو بورس اوراق بهادار مراجعه کنند. برای شروع معاملات در بازار بورس، سرمایه گذار پس از افتتاح حساب در کارگزاری، کد مخصوص دریافت خواهد کرد. پس از طی شدن این فرایند، سرمایه گذار برای خرید و فروش سهام، میزان مبلغ موردنظر خود را به حساب کارگزاری واریز خواهد کرد.

10. دستکاری قیمت ­ها

دستکاری قیمت در بازار بورس هر چند سخت به نظر می­ رسد، اما امکان پذیر است. برخی از اخبار­های نادرست و ثبت سفارشات دروغین، می­ تواند باعث ایجاد سیگنال­ های غلط در ارتباط با ارزش واقعی یک سهام شود. بیشتر افراد فکر می­ کنند بازار ارز دیجیتال عاری از هرگونه دستکاری قیمت است. اما بازار ارز دیجیتال نیاز مانند سهام پتانسیل دستکاری در قیمت ها را دارد. برای مثال، گزاراشات کذب مبنی بر حجم معاملات دروغین توسط صرافی­ ها، می ­تواند منجر به ایجاد نوسان در قیمت ارز دیجیتال شود.

[title name=”digital1″ title=”شباهت­ های بین دو بازار بورس و ارزهای دیجیتال” size=”2″ type=””]

شباهت بورس و ارز دیجیتال

اغلب افراد به اشتباه دو بازار ارز دیجیتال و بورس را کاملاً جدا از هم و بدون شباهت می­ دانند. اما افرادی که تجربه معامله در هر دو بازار ارز دیجیتال و بورس را داشته اند، متوجه شباهت­ هایی بین این دو بازار هستند:

 • قیمت در هر دو بازار بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص می­ شود.
 • معامله ارز دیجیتال و سهام هر دو بر مبنای پول فیات ( به پول قانونی مانند دلار یا ریال که ارزش خود را از دولت می­ گیرد، پول فیات گفته می­ شود) هستند.
 • برای کسب سود در هر دو بازار نیاز است افرادی که شروع به تجارت می­ کنند، به میزان کافی از اطلاعات ضروری برخوردار باشند. هر گونه بی احتیاطی در سرمایه گذاری و یا ترید، می­ تواند منجر به خسارات جبران ناپذیر شود.

صحبت پایانی

اگر به دنبال شروع تجارت در یکی از بازارهای ارز دیجیتال و یا بورس هستید، باید به خوبی تحقیق، تحلیل و بررسی کنید و میزان قدرت ریسک خود را بشناسید. برخی افراد با هدف سود بیشتر بدون توجه به ریسک موجود در معامله ارز دیجیتال وارد این حوزه می­ شوند و نتیجه ­ای جز ضرر عایدشان نمی ­شود.

شما باید قبل از هر اقدامی، با ابزارهای هر دو بازار آشنا شوید. هرگز فراموش نکنید که سودهای کلان در بازار ارزهای دیجیتال و بورس، نصیب افراد حرفه­ ای خواهد شد. پس تا زمانی که در ابتدای مسیر هستید و نیاز به مطالعه دارید، بدون مشاوره وارد معامله ارز دیجیتال و یا معامله بورس نشوید.

صرافی والکس در حال حاضر یکی از فعال ترین پلتفرم های خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است که معاملات ارز دیجیتال در آن انجام می­ شود. در صورتی که تصمیم گرفته ­اید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، می­ توانید از راهنمایی­ های کارشناسان والکس بهره ­مند شوید.

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۲۰ دیدگاه ها

 1. با سلام و عرض تبریک سال نو به شما و همه همکاران گرامیتان
  بنده میخواستم برای ترید ارز دیجیتال اقدام کنم ولی از آنجایی که برای بدست آوردن اطلاعات در این زمینه ، زیاد و از همه مهمتر پراکنده بودند میخواستم از شما خواهش کنم یک روند و یا نموداری از شروع یادگیری و آشنایی با کلیات ترید ارز دیجیتال در ا ختیارمان قرار دهید (اگر امکانش هست)
  من اکثر مطالب شما را مطالعه کردم اما چیزی که وجودداشت در بین مطالب یک پاراگراف ، یک موضوعی پیدا میشد (بصورت لینک ) که اگر میخواستی بری و اون راهم بخوانی باز همین روال در بقیه موارد هم وجود داشت و این یک سردر گمی برای خواننده مبتدی ایجاد می کند که اگر امکانش باشد یک چارت یا بقول ما الگوریتمی در این زمینه تهیه می کردید که فوق العاده میشد .
  باز هم ممنون

  1. سلام
   وقت به خیر

   خیلی ممنون از پیشنهاد ارزندۀ شما. حتماً برای تهیه این چارت اقدام خواهیم کرد.

   ممنون از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا