سرمایه گذاری

تفاوت بورس و ارز دیجیتال؛ مقایسه و بررسی دو بازار مالی پرطرفدار

معامله در بازار ارز دیجیتال یا معامله در بورس؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ آیا خرید و فروش ارز دیجیتال بهتر از خرید و فروش سهام است؟ تفاوت بورس و ارز دیجیتال چیست؟ این­ ها تنها بخشی از سوالات افراد علاقه‌­مند به حوزه مالی و کسب‌درآمد در سال­‌های اخیر است. بازار ارز­های دیجیتال اگرچه در سال‌های گذشته برای بیشتر افراد گمنام بود، اما در حال حاضر شاید کمتر کسی باشد که نام آن را نشنیده باشد. از طرفی، واقعیت این است که بیشتر افراد هنوز از شباهت‌ها و تفاوت­ های دو بازار ارز دیجیتال و بورس به خوبی مطلع نیستند.

پیش­ نیاز انتخاب بازار مناسب برای سرمایه گذاری، کسب اطلاعات کافی درباره هر دو بازار است. در صورتی که تصمیم گرفته‌اید تا شانس خود را در بازارهای ارز دیجیتال یا بورس امتحان کنید، با ما همراه باشید تا با تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو بازار آشنا شوید و بدانیم آیا بازار رمزارزها رقیب بورس است؟

ترید یا معامله ارز دیجیتال چیست؟

به خرید و فروش ارز دیجیتال، معامله ارز دیجیتال (یا ترید ارز دیجیتال) گفته می‌شود. این معامله در بازه‌های زمانی مختلف جهت کسب سود از ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. به کسی که معامله ارز دیجیتال انجام می‌دهد، تریدر یا معامله‌گر گفته می‌شود. اما رمزارز یا کریپتوکارنسی چیست؟ رمزارز یا کریپتوکارنسی گروهی از ارزهای دیجیتال است که امروزه مورد توجه بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران قرار گرفته است.

ترید در بورس یا ارزدیجیتال؟

معامله در بورس چیست؟

بورس مکانی برای قیمت گذاری و خرید و فروش است. اما منظور از خرید و فروش در بورس این نیست که می‌توانید هر‌گونه کالایی را خرید و فروش کنید. برای مثال، نمی‌توانید در بورس سیب یا گوشی تلفن خرید و فروش کنید. در بورس، این شرکت‌ها هستند که خرید و فروش می‌شوند، اما هر کسی نمی‌تواند یک شرکت هزار میلیاردی را خریداری کند، فرض کنید این شرکت را به ۱ میلیارد قسمت تقسیم کنیم؛ هر قسمت از آن، ۱۰۰۰ تومان می‌شود و هر کس می‌تواند سهمی از این شرکت را داشته باشد. با بزرگتر شدن شرکت، سهم ما نیز بزرگتر می‌شود و سهم بزرگتر به معنای سود بیشتر است. شما می‌توانید سودتان را بگیرید یا اینکه سهم‌تان را گران‌تر از قبل بفروشید

تفاوت بورس و ارز دیجیتال

فرق بورس و ارزدیجیتال

موارد زیر، از جمله مهم­ترین تفاوت­ های معامله ارز دیجیتال و معامله در بورس بشمار می‌روند:

نوسانات قیمت

بارزترین تفاوت بورس و ارز دیجیتال، نوسانات قیمتی است. نوسانات روزانه قیمت در بورس، هرگز بیشتر از پنج یا ده درصد نمی‌شود. در حالی که نوسانات قیمت در مورد ارزهای دیجیتال، بسیار متغیر و سریع است. همین مسئله سبب شده است تا در بازار ارز دیجیتال شاهد رشد و ریزش‌های بسیار بزرگ تنها در طی چند ساعت باشیم (مانند بیت کوین).

کارمزد معامله

میزان کارمزد در معاملات بورس نسبت به کارمزد معامله ارز دیجیتال بیشتر است. در هر خرید و فروش سهام چیزی حدود یک و نیم درصد از سرمایه کارگزاران معاملاتی به عنوان کارمزد کاسته خواهد شد. این رقم در معاملات کلان بسیار قابل توجه خواهد بود. در حالی که در بازار ارز دیجیتال میزان کارمزد به ازای خرید و فروش هر ارز بسیار ناچیز است. البته باید در نظر داشت میزان کارمزد تمام ارزهای دیجیتال یکسان نیست و از طرفی، میزان کارمزد صرافی‌های مختلف نیز متغیر است.

 ساعت معامله

یکی دیگر از نقاط تفاوت بورس و ارز دیجیتال است. زمان کاری بازار بورس در دنیا به ساعات خاصی در روز محدود می‌شود و در روزهای تعطیل، بازار بورس نیز تعطیل است. برای مثال، ساعات کاری بورس در کشور ما از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر است. اما در مقابل، معامله ارز دیجیتال را می­‌توانید در هر ساعت از شبانه روز انجام دهید و محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد (روزهای تعطیل نیز کاربران می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند).

سود سهام

به میزان پرداختی که با دستور هیئت مدیره شرکت و موافقت مجمع عمومی سهامداران به سهام­ داران آن شرکت داده می­‌شود، سود سهام یا «سود قابل پرداخت» گفته می­‌شود. معادل سود سهام در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران و تریدرها می‌توانند با خرید و فروش اصولی در این بازار، سود کسب کنند.

دسترسی به اطلاعات حساس

یکی از مهم­ترین بخش‌های تفاوت بورس و ارز دیجیتال، در میزان استفاده از اطلاعات حساس است. فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که می­ تواند بر ارزش یک سهام و یا ارز تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، شروع یک قرارداد بزرگ کاری می‌­تواند ارزش سهام یک شرکت را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. اگر افرادی که در جریان جزییات پروژه هستند، شروع به خریداری سهام شرکت کنند، طبق قانون مجرم هستند. در سهام هرگونه تجارت بر پایه این فاکتورهای حساس غیر قانونی است. در حالی که این نوع منع قانونی در ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

در بازار ارزهای دیجیتال هیچ نهاد یا فرد خاصی وجود ندارد که به اطلاعات خاصی دسترسی باشد و بتواند از آنها سوء استفاده کند. افراد می‌توانند بر اساس تحلیل‌های خودشان (تحلیل فاندامنتال و تکنیکال)، وضعیت بازار را ارزیابی کنند و به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

تفاوت بیت کوین و پول فیات

گزارش‌های مالی

قوانین مشخصی در ارتباط با بورس وجود دارد که کمک می­‌کند تا نحوه عملکرد، رشد و چشم اندازهای یک شرکت به صورت شفاف برای کارگزاران معین شود. به عنوان مثال، شرکت­‌هایی که سهام خود را در بازار بورس قرار داده‌اند، باید به طور دور­ه‌ای (سه ماهه و یا یک ساله) صورت­ حساب مالی خود را منتشر کنند. در حالی که در بازار ارزهای دیجیتال، هیچ قانونی مبنی بر الزام ارائه صورت حساب­ های مالی وجود ندارد.

 حق مالکیت

مالکیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های تفاوت بورس و ارز دیجیتال است. کارگزاران به همان اندازه که سهام خریداری می کنند، در دارایی‌‌های شرکت حق مالکیت دارند. اما در دنیای ارزهای دیجیتال با خرید ارز دیجیتال شما در مالکیت یک شرکت خاص سهیم نخواهید بود و تنها مالک ارز دیجیتال خود هستید. در واقع، هیچ شرکتی وجود ندارد که شما بخواهید مالک آن شوید.

سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت

یکی از ویژگی­‌های تریدر ارز دیجیتال، کسب سود از سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. در اغلب موارد، تریدرها در انتظار نوسان گیری برای کسب سود در بازه زمانی کم هستند؛ در حالی که سرمایه گذاران بورس با هدف کسب سود در دراز مدت و حتی گاهی چندین ساله سرمایه گذاری می­‌کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که در بورس سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز امکان پذیر است. به ویژه افرادی که از توانایی انجام تحلیل‌های مالی برخوردار هستند، می‌­توانند سود مطلوبی در خرید و فروش‌های مداوم به دست بیاورند اما کسب سودهای کلان در اغلب موارد نیازمند سرمایه گذاری بلند مدت است.

نحوه خرید و فروش

یکی از روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال، استفاده از سایت و صرافی ارز دیجیتال معتبر است. صرافی­‌ها در واقع یک پلتفرم دیجیتالی هستند که خرید و فروش ارز دیجیتال در آن انجام می‌شود. شما می‌توانید بعد از ثبت نام و احراز هویت در صرافی موردنظر، با شارژ حساب ریالی خود به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. برای نگهداری ارز دیجیتال به منظور انجام معامله، وجود یک کیف پول ارز دیجیتال الزامی است. می‌توانید ارزها دیجیتال را در کیف پول صرافی نگهداری کنید یا برای اطمینان خاطر، ارزهای خودتان را به یک کیف پول شخصی مطمئن انتقال دهید. 

برای خرید سهام، سرمایه گذاران در ابتدا باید به یک شرکت کارگزاری رسمی عضو بورس اوراق بهادار مراجعه کنند. برای شروع معاملات در بازار بورس، سرمایه گذار پس از افتتاح حساب در کارگزاری، کد مخصوص دریافت خواهد کرد. پس از طی شدن این فرایند، سرمایه گذار برای خرید و فروش سهام، میزان مبلغ موردنظر خود را به حساب کارگزاری واریز خواهد کرد. این تفاوت بورس و ارز دیجیتال

 برای بسیاری از افراد چشمگیر است.

دستکاری قیمت‌­ها

دستکاری قیمت در بازار بورس هر چند سخت به نظر می­‌رسد، اما امکان پذیر است. برخی از اخبار­های نادرست و ثبت سفارشات دروغین، می‌تواند باعث ایجاد سیگنال­‌های غلط در ارتباط با ارزش واقعی یک سهام شود. بیشتر افراد فکر می­‌کنند بازار ارز دیجیتال عاری از هرگونه دستکاری قیمت است. اما بازار ارز دیجیتال نیاز مانند سهام پتانسیل دستکاری در قیمت‌ها را دارد. برای مثال، گزا‌رش‌های کذب مبنی بر حجم معاملات دروغین توسط صرافی‌ها، می‌­تواند منجر به ایجاد نوسان در قیمت ارزهای دیجیتال شود.

شباهت بورس و ارزدیجیتال

اغلب افراد به اشتباه دو بازار ارز دیجیتال و بورس را کاملاً جدا از هم و بدون شباهت می­‌دانند. اما افرادی که تجربه معامله در هر دو بازار ارز دیجیتال و بورس را داشته‌اند،  در کنار تفاوت بورس و ارز دیجیتال متوجه شباهت‌هایی بین این دو بازار هستند:

  • قیمت در هر دو بازار بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص می­‌شود.
  • معامله ارز دیجیتال و سهام هر دو بر مبنای پول فیات ( به پول قانونی مانند دلار یا ریال که ارزش خود را از دولت می­‌گیرد، پول فیات گفته می­‌شود) هستند.
  • برای کسب سود در هر دو بازار نیاز است افرادی که شروع به تجارت می­‌کنند، به میزان کافی از اطلاعات ضروری برخوردار باشند. هر گونه بی‌احتیاطی در سرمایه گذاری و یا ترید، می­‌تواند منجر به خسارات جبران ناپذیر شود.

فرق بورس با ارز دیجیتال؛ تصمیم شما چیست؟

اگر به دنبال شروع تجارت در یکی از بازارهای ارز دیجیتال و یا بورس هستید، باید به خوبی تحقیق، تحلیل و بررسی کنید و میزان قدرت ریسک خود را بشناسید تا به تفاوت بورس و ارز دیجیتال اشراف پیدا کنید. برخی افراد با هدف سود بیشتر بدون توجه به ریسک موجود در معامله ارز دیجیتال وارد این حوزه می­‌شوند و نتیجه‌ای جز ضرر عایدشان نمی‌شود.

شما باید قبل از هر اقدامی، با ابزارهای هر دو بازار آشنا شوید. هرگز فراموش نکنید که سودهای کلان در بازار ارزهای دیجیتال و بورس، نصیب افراد حرفه‌ای خواهد شد. پس تا زمانی که در ابتدای مسیر هستید و نیاز به مطالعه دارید، بدون مشاوره وارد معامله ارز دیجیتال و یا معامله بورس نشوید. فکر نکنید چون در FOREX موفق هستید در کریپتو هم همین اتفاق می‌افتد.

صرافی والکس در حال حاضر یکی از فعال‌ترین پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است که معاملات ارز دیجیتال در آن انجام می‌شود. در صورتی که تصمیم گرفته‌­اید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان والکس بهره‌­مند شوید.

(۱ امتیاز) - ۵/۵

منبع
binance
کارشناس ارشد منابع آب و شیفته­‌ی دنیای نویسندگی. باور دارم همه چی در زندگی­مان به محتوا گره خورده است و همیشه به «محتوای خوب» نیاز داریم. در تلاشم گامی موثر در این مسیر بردارم.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
20 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حسین
حسین
2 سال قبل

با سلام و عرض تبریک سال نو به شما و همه همکاران گرامیتان
بنده میخواستم برای ترید ارز دیجیتال اقدام کنم ولی از آنجایی که برای بدست آوردن اطلاعات در این زمینه ، زیاد و از همه مهمتر پراکنده بودند میخواستم از شما خواهش کنم یک روند و یا نموداری از شروع یادگیری و آشنایی با کلیات ترید ارز دیجیتال در ا ختیارمان قرار دهید (اگر امکانش هست)
من اکثر مطالب شما را مطالعه کردم اما چیزی که وجودداشت در بین مطالب یک پاراگراف ، یک موضوعی پیدا میشد (بصورت لینک ) که اگر میخواستی بری و اون راهم بخوانی باز همین روال در بقیه موارد هم وجود داشت و این یک سردر گمی برای خواننده مبتدی ایجاد می کند که اگر امکانش باشد یک چارت یا بقول ما الگوریتمی در این زمینه تهیه می کردید که فوق العاده میشد .
باز هم ممنون

فروزان زیبائی
فروزان زیبائی
2 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام
وقت به خیر

خیلی ممنون از پیشنهاد ارزندۀ شما. حتماً برای تهیه این چارت اقدام خواهیم کرد.

ممنون از همراهی شما.

atilamir
atilamir
2 سال قبل

سلام ،مگه قوانین بازار جهانی در رابطه با ساعات کاری یکی نیست؟ ، آیا ارزهای دیجیتال هم از این قوانین تبعیت میکنه ،هنوز برام گنگ هست این موضوع ، تا اونجا که میدونم شنبه و یکشنبه تعطیل هستند بازارهای دیگه …. ممنون میشم پاسخ بدید

مجتبی
مجتبی
2 سال قبل

سلام می خواستم بدونم برنامه اپلیکشن هم برای موبایل دارید یا خیر و آیا امکان داره که نمودار وقیمت لحظه ای را در سایت دیدو کارمزد خرید و فروش ۰.۴ % هست ینی هیچ فرقی در خرید و فروش کارمزد نیست
ممنون.

شاهی
شاهی
3 سال قبل

سلام
لطفا در مورد نحوه ی استخراج بیت کوین و انتقال بیت کوین به والکس راهنمایی کنید
وآیا میشه با لپ تاپ بیت کوین استخراج کرد
مبلغ بیت کوینی که میخواهیم انتقال بدهیم چه مقدار می باشد

سعید
سعید
3 سال قبل

سلام میگم هم کارم رفته میگه هزار دلار بزاری رباط بخری سود مشارکت بین ۶۰ تا۸۰ درصد میده میخواستم ببینم تو بیت کوین چقدر همچین چیزی با کیف پول معتبر هست امکانش هست پولتو بخورن

کامران
کامران
3 سال قبل

سلام یه سوال داشتم در بروکر های فارکس نمیشه خرید و فروش را انجام داد؟؟و اینکه برای اموزش مبانی ابتدایی چه فیلم هایی رو معرفی میکنید؟

soraya jolaghani
soraya jolaghani
3 سال قبل

سلام درود
لطفا اصطلاح دامپ و بامپ را در ترید ارزهای دیجیتالی توضیح دهید
تشکر

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس