دسترسی سریع

کیف پول ارز دیجیتال چیست و انوع آن کدام است؟ (Digital Currency Wallet)

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
در حال بارگذاری ...
3811
۰۴ دی ۱۳۹۸

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند پول های معمولی برای حفظ امنیت نیاز به ذخیره­ سازی دارند. مهم‌ترین تصمیمی که شما در فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال باید بگیرید، ذخیره و نگه داری ارزها در کیف پولی معتبر و مطمئن است. در این مقاله، سعی کردیم که به طور کامل و البته خلاصه، در مورد کیف پول ارز دیجیتال و انواع آن صحبت کنیم.

کیف پول ارز دیجیتال (والت؛ Wallet) چیست؟

به بیان ساده، کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه نرم افزاری یا سخت افزاری جهت مدیریت ارزهای دیجیتال است. یک کیف پول ارز دیجیتال کلیدهای خصوصی و عمومی و فهرست کل تراکنش ها را ذخیره می کند. این کلیدها برای کاربر این امکان را فراهم می کنند که ارزهای دیجیتال خود را ارسال و دریافت کند.

کلیدهای خصوصی همانند رمز موردنیاز برای دسترسی به حساب بانکی هستند و کلیدهای عمومی همچون شماره حساب بانکی عمل می‌کنند.

مثال کلید خصوصی (64 حرفی):

۰۳bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

مثال کلید عمومی (34 حرفی):

۹۹b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

زمانی که بیت کوین ارسال می شود، مالکیت خود را به گیرنده منتقل می کند. برای اینکه گیرنده بتواند بیت کوین تازه انتقال یافته را خرج کند، باید کلیدهای خصوصی او با آدرس عمومی که بیت کوین ها را برای آن ارسال کرده اند، مطابقت داشته باشد. با در اختیار داشتن کلید خصوصی، می توان تمام موارد مرتبط با کلید عمومی را تحت کنترل قرار داد.

بنابراین برای حفظ امنیت، ضروری است که کلید خصوصی را به طور محرمانه نزد خودتان نگه دارید. هر شخصی با در دست داشتن کلید خصوصی می‌تواند به کیف پول و ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

دسته بندی کلی کیف پول ارز دیجیتال چگونه است؟

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

به طور کلی، می توان کیف پول های ارز دیجیتال را به 2 دسته تقسیم کرد:

کیف پول گرم (Cold Wallet)

کیف پول گرم در سیستم عامل هایی که ذخیره سازی را به صورت آنلاین انجام می دهند، کاربرد دارد. کیف پول گرم به دلیل آنلاین بودن، در برابر هک شدن بسیار آسیب‌پذیر است، بنابراین، توصیه می شود که مقادیر زیادی از رمزارزها در این کیف پول ذخیره نشود. همچنین، زمان انتخاب کیف پول گرم، در مورد منبع ارائه دهنده آن تحقیقات لازم را انجام دهید.

کیف پول آنلاین (تحت وب)، کیف پول موبایلی و کیف پول دسکتاپ نوعی کیف پول گرم محسوب می شوند.

کیف پول سرد (Hot Wallet)

برعکس کیف پول گرم، کیف پول سرد به صورت آفلاین است و ذخیره سازی را بدون نیاز به اینترنت انجام می‌دهد. این نوع از کیف پول ها مطمئن ترین و امن ترین روش ذخیره سازی رمزارزها محسوب می شود.

کیف پول کاغذی و کیف پول سخت ­افزاری نوعی کیف پول سرد محسوب می شوند.

کیف پول گرم بهتر است یا کیف پول سرد؟

کیف پول های گرم و سرد هر دو یکسری جوانب مثبت و منفی دارند. این که شما از کدام کیف پول استفاده کنید، کاملاً به اهداف شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید مقدار کمی بیت کوین را در محیطی راحت و با شرایطی آسان ذخیره سازی کنید، کیف پول گرم مناسب ترین روش است. بر عکس حالت قبل، اگر می‌خواهید مقدار زیادی بیت کوین را ذخیره کنید، کیف پول های سرد به دلیل امنیت بیشتر، گزینه مناسب تری هستند.

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال کدام است؟

کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد. هر شخصی متناسب با نیاز خود می تواند کیف پول موردنظر خود را انتخاب کند. کیف پول های مختلف خصوصیات مختلفی از قبیل امنیت بیشتر، کاربر پسند بودن و غیره را ارائه می دهند. کیف پول های گرم و سرد ارزهای دیجیتال به 5 دسته تقسیم می شوند:

1) کیف پول دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ ارز دیجیتال

این نوع از کیف پول ها در یک لپ تاپ یا رایانه شخصی نصب می شوند و فقط از این دستگاه قابل دسترسی هستند. به طور کلی، کیف پول دسکتاپ ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می دهد. اما یادآوری این نکته حائز اهمیت است که اگر یک هکر بتواند از راه دور به دستگاه شما نفوذ کند، می تواند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

کیف پول‌های دسکتاپ به سرعت به یک روش پر طرفدار برای ذخیره بیت کوین و سایر رمزارزها تبدیل شدند. در این روش، کیف پول ارز دیجیتال بر روی دسکتاپ شما نصب می شود. یکی از دلایل استفاده افراد از کیف پول دسکتاپ این است که این کیف پول امکانات و ویژگی‌های بیشتر نسبت به سایر کیف پول‌ها دارد. بیشتر کیف پول‌های دسکتاپ، این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا کنترل کاملی بر ارزهای دیجیتال خود از طریق کلید‌های عمومی یا خصوصی داشته باشند.

مزایا: استفاده آسان، دسترسی راحت، نسبتاً امن

معایب: زمانی که دستگاه شما به اینترنت متصل می شود، ممکن است کیف پول شما هک شود.

2) کیف پول موبایل

کیف پول موبایل ارز دیجیتال

کیف پول موبایل بسیار شبیه به کیف پول دسکتاپ است، زیرا این کیف پول مستقیماً روی دستگاه فرد نصب می شود. با نصب برنامه کیف پول روی گوشی تلفن همراه می توانید به این کیف پول دسترسی پیدا کنید.

همانطور که از نامش پیداست، کیف پول‌های موبایل این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا ارزهای دیجیتال را در تلفن‌های همراه خود ذخیره کنند. این پویایی به این معناست که کاربران علاوه بر ذخیره آسان ارزهای دیجیتال، می‌توانند از این ارزها برای پرداخت اقلام روزانه در مکان‌هایی که از رمزارزها پشتیبانی می‌کنند نیز استفاده کنند.

با اسکن کد QR (کد واکنش سریع؛ Quick Response Code) می توان ارزهای دیجیتال را در فروشگاه ها خرج کرد.

مزایا: استفاده از آن آسان و انجام معاملات و تبادلات بیت کوین بسیار راحت است.

معایب: به دلیل آنلاین بودن ایمنی پایینی دارند و ممکن است نتوانید کلید‌های خصوصی را کنترل کنید. نقطه ضعف بالقوه کیف پول موبایل نسبت به سایر انواع کیف پول‌ها، متکی بودن به روز رسانی‌های مداوم توسط سازنده برنامه است.

3) کیف پول تحت وب یا آنلاین

کیف پول تحت وب بیت کوین

کیف پول تحت وب یا آنلاین دارای کمترین سطح امنیت است ولی برای ارسال ارز دیجیتال به شخص دیگر بالاترین سطح راحتی را دارد. شما به راحتی می‌توانید از هر دستگاه یا مرور‌گر اینترنتی، به کیف پول‌های آنلاین دسترسی پیدا کنید.

نکته قابل توجه در مورد کیف پول تحت وب این است که ارائه دهنده این نوع کیف پول، کنترل کاملی بر روی آن دارد. ارزهای دیجیتال مبادله شده در سرور مرکزی ذخیره می‌شوند؛ در این صورت، اگر کیف پول شما هک شود، می توانند به تمام ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کنند. بنابراین، توصیه می شود که فقط تعداد کمی از ارزهای دیجیتال خود را در این نوع از کیف پول ها ذخیره کنید.

مزایا: دسترسی آسان، استفاده از طراحی بصری

معایب: داشتن حداقل سطح امنیتی. حتی ممکن است نتوانید کلیدهای خصوصی خودتان را کنترل کنید.

4) کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

کیف پول کاغذی، همانطور که از نام آن پیداست، یک کیف پول است که معمولاً از کاغذ یا ماده ای ساخته شده است که قابلیت چاپ یا نوشتن دارد؛ کلیدهای خصوصی و عمومی بر روی یک کاغذ چاپ می شود. به دلیل اینکه امکان هک آنها وجود ندارد، امنیت آنها نسبت به کیف پول الکترونیکی بالاتر است.

این امر به این دلیل است که کلیدها به هیچ سروری وصل نمی شوند، به این معنی که تنها راهی که کسی بتواند به آنها دسترسی داشته باشد، این است که کاغذی که کلیدها روی آن چاپ شده اند را در اختیار داشته باشد. برای انتقال ارزهای دیجیتال می توان به سادگی کلیدها را در یک نرم افزار یا کیف پول وب وارد کرد.

کیف پول‌ کاغذی یکی از امن‌ترین گزینه ها برای ذخیره ­سازی ارزهای دیجیتال است. در اصل، «کیف پول کاغذی» اصطلاحی عمومی است که برای نوشتن کلید‌های عمومی و خصوصی و سایر اطلاعات مرتبط به یک سند فیزیکی بکار برده می شود.

عیب اصلی کیف پول کاغذی امکان آسیب فیزیکی و تأثیرپذیری از محیط است. این کیف پول ممکن است از طریق سرقت و یا تخریب به وسیله سیل یا آتش سوزی ایمن نباشد و از بین برود.

همانطور که گفته شد، کیف پول‌های کاغذی نسبت به سایر کیف پول‌ها قابلیت هک شدن ندارند. اما نکته منفی که این کیف پول ها دارند این است که برای برخی افراد ممکن است استفاده از این نوع کیف پول، در مقایسه با کیف پول موبایل به مراتب دشوار‌تر است. افرادی که روزانه تعداد معاملات بیشتری انجام می دهند، بهتر است از دیگر کیف پول های ارز دیجیتال که دسترسی آسان­تری دارند، استفاده کنند.

مزایا: ایمنی فوق العاده بالا (غیر قابل هک بودن کاغذ)

معایب: گم شدن، احتمال سرقت و تخریب فیزیکی

5) کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

کیف پول سخت افزاری نسبت به دیگر کیف پول ها دارای بالاترین سطح امنیت است. این کیف پول به صورت فیزیکی عمل می کند و تنها هدف آن، ذخیره کلیدهای رمزنگاری شده خصوصی و عمومی شما در سخت افزار است.

کیف پول سخت افزاری به جز در زمان انتقال وجه، در هیج زمان دیگری به شبکه اینترنت متصل نمی شود. همچنین، در این نوع از کیف پول ها، کاربر رمز شخصی خود را مستقیماً بر روی دستگاه وارد می کند و دسترسی هکرها به کلیدهای خود را تقریباً غیر ممکن می کند.

کیف پول‌های سخت افزاری تا حدودی شبیه هارد اکسترنال برای بیت کوین‌‌ها هستند. این کیف پول ها برای ذخیره رمزارزها بهینه شده‌اند و از نظر امنیتی، بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند. کیف پول‌های سخت افزاری که با عنوان «کیف پول سرد » نیز شناخته می‌شوند، ذخیره سازی ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به اینترنت انجام می دهند و هک کردن آن‌ها نیز به مراتب دشوار خواهد شد.

با استفاده از کیف پول های سخت افزاری می‌توانید کنترل کاملی بر روی کلید‌های خصوصی خود داشته باشید. با این وجود، کیف پول‌های سخت افزاری معایبی نیز دارند. به دلیل ماهیت فیزیکی که این نوع از کیف پول های ارز دیجیتال دارند، پویایی که افراد به دنبالش هستند را ارائه نمی‌کنند و برای معاملات روزانه ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی نیستند.

نکته ی قابل توجه در مورد کیف پول های سخت افزاری این است که این نوع از کیف پول ها رایگان نیستند و برای استفاده از آنها نیاز است که هزینه ای را پرداخت کنید (افرادی که بودجه محدودی دارند، به دلیل گران بودن کیف پول های سخت افزاری نمی‌توانند از آنها استفاده کنند).

مزایا: مطمئن‌ترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال

معایب: گران بودن، پویایی پایین

آیا کیف پول های دیجیتالی امنیت دارند؟

امنیت کیف پول ارز دیجیتال

مهم نیست که از کدام کیف پول استفاده می کنید؛ اگر کلید خصوصی شما در دسترس کسی قرار بگیرد، در واقع به تمام ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کرده است. کیف پول هایی همچون کیف پول موبایلی، کیف پول دسکتاپ و یا کیف پول تحت وب که با اینترنت در ارتباط هستند، همیشه آسیب پذیر خواهند بود. بنابراین، برای محافظت از کلید خصوصی هر کاری که مانع نفوذ هکرها می شود را انجام دهید.

هکرها از طریق روش هایی مانند بدافزار و ویروس، دسترسی از راه دور به دستگاه کاربر و همچنین فیشینگ می توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند (فیشینگ یک حمله‌ی سایبری است که توسط یک شخص ناشناس در شکل یک کسب و کار و یا موجودیت معتبر جهت فریب مردم و دسترسی به اطلاعات با ارزش آن‌ها مانند نام کاربری و رمز عبور انجام می‌شود).

برای مقابله با تهدیدات احتمالی، توصیه می شود اقدامات زیر را انجام دهید:

 • استفاده از آخرین نسخه کیف پول:

همیشه باید اطمینان حاصل کنید که از به روز­ترین نسخه نرم افزار در دستگاه موردنظر استفاده می شود. چرا که به روز کردن نرم افزار همیشه بالاترین سطح امنیتی را ایجاد می کند.

 • ایجاد لایه های امنیتی بیشتر:

کیف پول های ارز دیجیتال زیادی وجود دارد از احراز هویت چند عاملی استفاده می کنند. منظور از احراز هویت چند عاملی این است که کاربر برای دسترسی به کیف پول خود باید کدی که به تلفن همراه یا ایمیلش ارسال می شود را تایید کند.

 • استفاده از امضاهای چندجانبه:

امضاهای چندجانبه نیز یکی از اقدماتی است که برای ایجاد امنیت بیشتر می توان انجام داد. منظور این است که کاربر باید معامله را با استفاده دو یا چند دستگاه جداگانه تأیید کند. در این صورت اگر یکی از دستگاه ها از بین برود، دزدیده و یا هک شود،هکر قادر نیست به کیف پول دست پیدا کند.

 • تهیه نسخه پیشتیبان:

حتماً یک نسخه پشتیبان از کیف پول خودتان تهیه کنید.

ارزهای دیجیتال را در کیف پول صرافی نگه داری کنیم یا کیف پول شخصی؟

نحوه نگهداری ارزهای دیجیتال

شما به 2 روش می توانید ارزهای دیجیتال خود را نگه داری کنید:

 • کیف پول صرافی
 • کیف پول شخصی

اگر از صرافی ارز دیجیتال خریداری می کنید، می توانید آن ارز را در همان صرافی نگه داری کنید. اگر نگران امنیت ارزهای دیجیتال خود در صرافی هستید و استرس هک شدن صرافی را دارید، می توانید ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول شخصی انتقال دهید.

ذخیره و نگه داری ارزهای دیجیتال در صرافی ها هزینه ای برای شما ندارد اما برای انتقال ارزهای دیجیتال خریداری شده مانند بیت کوین به کیف پول شخصی تان، باید کارمزد این انتقال را به شبکه بپردازید. جابه جایی بیت کوین در شبکه به عنوان یک تراکنش شناخته می شود؛ شما باید هزینه این تراکنش را بپردازید و این هزینه ارتباطی با صرافی موردنظر ندارد.

در هر صورت -چه نگه داری ارزهای دیجیتال در صرافی ها و چه ذخیره آنها در کیف پول شخصی- باید از امنیت کیف پول خودتان یا کیف پولی که صرافی استفاده می کند، مطمئن شوید.

صحبت پایانی

در این مقاله، سعی شد که توضیحات کاملی در مورد کیف پول ارز دیجیتال، انواع آن و نحوه ی عملکرد هر کدام از این کیف پول ها بیان شود. همانطور که گفته شد، انتخاب کیف پول ارز دیجیتال باید بر اساس نیاز شما صورت گیرد و فراموش نکنید که هر فرد می تواند چندین کیف پول داشته باشد.

همچنین، مهم ترین عامل برای انتخاب کیف پول بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، امنیت کیف پول است. از بین انواع کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول سخت افزاری به دلیل اینکه نسبت به سایر کیف پول ها امنیت بالاتری دارد، مناسب ترین نوع کیف پول بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محسوب می شود.

در مقاله بعدی، 10 کیف پول ارز دیجیتال معتبر را به شما معرفی کردیم.

نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
نوشتن و آموزش یکی از بهترین لذت های زندگی من است. می نویسم که یاد بگیرم و یاد بدهم...
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 6 نظر

۶ پاسخ به “کیف پول ارز دیجیتال چیست و انوع آن کدام است؟ (Digital Currency Wallet)”

 1. مازیار عقاپور اسک
  ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام.
  از صرافی باینانس میشه ارز دیجیتال به طور مثال (بیت کوین) رو به کیف پول والکس انتقال داد؟

  • لیلی امینی
   ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای مازیار

   بله این امکان وجود دارد. برای انتقال بیت کوین از بایننس به کیف پول خودتان در والکس، آدرس کیف پول بیت کوین را در صرافی بایننس وارد کنید.

   اگر سوالی دارید، در خدمتتان هستیم.
   سپاس از همراهیتان

 2. یوسف
  ۰۸ تیر ۱۳۹۹

  سلام
  بنده داخل سایت بلاک چین اکانت دارم میخواستم بیت کوین بخرم
  از کجا میتونم خرید کنم ؟
  ممنون میشم یک جاب مطمعن معرفی بفرمایید

 3. کیوان
  ۰۹ تیر ۱۳۹۹

  والکس یک کیف پول صرافیه؟

  • پویا دارابی
   ۱۶ تیر ۱۳۹۹

   سلام

   خیر؛ والکس یک کیف پول صرافی نیست. والکس پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال هست و کاربران می توانند در این پلتفرم به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.
   یکی از خدمات والکس، ارائه کیف پول به کاربران عزیز هست.

   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *