کیف پول

کیف پول ارز دیجیتال چیست و انواع آن کدام است؟ (Digital Currency Wallet)

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند پول‌های معمولی برای حفظ امنیت نیاز به ذخیره‌سازی دارند. مهم‌ترین تصمیمی که باید در فرایند خرید و فروش ارز دیجیتال بگیرید، ذخیره و نگه‌داری آن‌ها در کیف پولی معتبر و مطمئن است. در این مقاله، به بررسی کامل و دقیق این موضوع و معرفی انواع کیف پول ارز دیجیتال خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

به بیان ساده، کیف پول ارز دیجیتال (Digital Currency Wallet)، یک برنامه نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری جهت مدیریت ارزهای دیجیتال است. در کیف پول دیجیتال می‌توانید میزان دارایی رمزارز خود را به تفکیک کوین‌‌ها مشاهده کنید. همچنین سوابق تمامی تراکنش‌های شما نیز در این نرم‌افزار یا سخت‌افزار ذخیره می‌شود. برخی کیف پول‌های ارز دیجیتال امکان تبادل درون سیستمی ارزها را با یکدیگر برای کاربران فراهم کرده‌اند، کاربران این والت‌ها می‌توانند بدون نیاز به صرافی‌ها مبادلات رمزارز خود را انجام دهند. لازم به ذکر است که این مبادلات مانند صرافی‌ها مستلزم کارمزد است.

یکی دیگر از مواردی که در کیف پول ارز دیجیتال ذخیره می‌شود، کلیدهای خصوصی و عمومی مربوط به بلاکچین‌هاست. این کلیدها امکان دریافت یا ارسال ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کنند. کلید خصوصی مانند رمز کارت بانکی شماست و کلید عمومی چیزی مانند شماره حساب بانکی‌تان است.

مثال کلید خصوصی (64 حرفی):

۰۳bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

مثال کلید عمومی (34 حرفی):

۹۹b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

زمانی که بیت کوین ارسال می‌شود، مالکیت خود را به گیرنده منتقل می‌کند. برای این‌که گیرنده بتواند بیت کوین تازه انتقال یافته را خرج کند، باید کلیدهای خصوصی او با آدرس عمومی که بیت کوین‌ها را برای آن ارسال کرده‌اند، مطابقت داشته باشد. با در اختیار داشتن کلید خصوصی، می‌توان تمام موارد مرتبط با کلید عمومی را تحت کنترل قرار داد.

بنابراین برای حفظ امنیت، ضروری است که کلید خصوصی را به طور محرمانه نزد خودتان نگه دارید. هر شخصی با در دست داشتن کلید خصوصی، می‌تواند به کیف پول و ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

چند نوع کیف پول ارز دیجیتال داریم؟

انواع کیف پول ارز دیجیتال

به طور کلی، می توان کیف پول‌های ارز دیجیتال را به 2 دسته تقسیم کرد:

1. کیف پول گرم (Hot Wallet)

کیف پول‌های گرم بر روی سیستم‌های رایانه‌ای شخصی و تلفن همراه نصب می‌شوند. این والت‌ها تمامی اطلاعات کاربران را به‌صورت آنلاین ذخیره می‌کنند. به‌دلیل ذخیره‌سازی آنلاین اطلاعات و دارایی‌ها امکان هک شدن این سیستم‌ها وجود دارد. هنگام انتخاب کیف پول گرم ارز دیجیتال، در مورد شرکت سازنده‌ی آن تحقیقات لازم را انجام دهید. همچنین توصیه می‌کنیم هیچ‌گاه تمام دارایی یا مقدار زیادی رمزارز را در این والت‌‌ها نگهداری نکنید.

کیف پول آنلاین (تحت وب)، کیف پول موبایلی و کیف پول دسکتاپ کیف پول گرم محسوب می‌شوند.

2. کیف پول سرد (Cold Wallet)

برخلاف کیف پول‌های گرم، کیف پول سرد ارز دیجیتال دارایی و اطلاعات کاربران را به صورت ذخیره آفلاین می‌کند و برای ذخیره‌سازی نیازی به اینترنت ندارد. این کیف پول‌ها ابزار فیزیکی هستند و مطمئن‌ترین و امن‌ترین روش ذخیره سازی رمزارزها محسوب می‌شوند.

کیف پول کاغذی و کیف پول سخت‌­افزاری کیف پول سرد محسوب می‌شوند.

کیف پول گرم بهتر است یا کیف پول سرد؟

کیف پول‌های گرم و سرد هر دو جوانب مثبت و منفی دارند. این که شما از کدام کیف پول استفاده کنید، کاملاً به اهداف شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید مقدار کمی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را در محیطی ساده و کاربردی و با شرایطی آسان ذخیره‌ کنید، همچنین اگر زمان ذخیره‌سازی ارزهای شما بسیار کوتاه خواهد بود؛ استفاده از کیف پول گرم برای شما مناسب است.

اما اگر می‌خواهید مقدار زیادی بیت کوین یا رمزارز دیگر را ذخیره کنید یا قصد دارید طولانی مدت دارایی دیجیتال خود را دست نخورده در جایی نگهداری کنید؛ کیف پول‌های سرد به دلیل امنیت بیشتر، گزینه مناسب‌تری برای شما هستند.

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد. هر یک از کاربران بنابر نیازهای خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. کیف پول‌های مختلف رمزارز هر‌یک ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعددی دارند. رابط کاربری، میزان امنیت، نحوه و شرایط دسترسی، پشتیبانی از ارزهای مختلف، قابلیت‌های مربوط به مبادلات درون سیستمی و ویژگی‌های متعدد دیگر، نکاتی هستند که کیف پول‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کنند. کیف پول‌های سرد و گرم بر اساس این ویژگی‌ها به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

1) کیف پول دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ ارز دیجیتال

این کیف پول‌ها در سیستم‌های رایانه‌ی شخصی نصب می‌شوند و فقط از این دستگاه‌ها قابل دسترسی هستند. البته به تازگی برخی از این والت‌ها امکان دسترسی از تلفن همراه را نیز برای کاربران فراهم کرده‌اند. به طور کلی، کیف پول دسکتاپ ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می‌دهد. اما یادآوری این نکته حائز اهمیت است که اگر یک هکر بتواند از راه دور به دستگاه شما نفوذ کند، می‌تواند به کیف پول شما نیز دسترسی پیدا کند.

کیف پول‌های دسکتاپ به سرعت به یک روش پر طرفدار برای ذخیره بیت کوین و سایر رمزارزها تبدیل شدند. یکی از دلابل محبوبیت کیف پول‌های دسکتاپ ارز دیجیتال، دسترسی آسان و سریع به آن‌هاست. اغلب کیف پول‌های دسکتاپ محیطی ساده و کارپرپسند دارند و حتی کاربران مبتدی می‌توانند به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنند. همچنین والت‌های دسکتاپ، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا کنترل کاملی بر ارزهای دیجیتال خود از طریق کلید‌های عمومی یا خصوصی داشته باشند.

مزایا: استفاده آسان ـ دسترسی سریع ـ نسبتاً امن

معایب: زمانی که دستگاه شما به اینترنت متصل می‌شود، ممکن است کیف پول شما هک شود.

2) کیف پول موبایل

کیف پول موبایل ارز دیجیتال

کیف پول موبایل بسیار شبیه به کیف پول دسکتاپ است، زیرا این کیف پول مستقیماً روی دستگاه تلفن همراه فرد نصب می‌شود. با نصب برنامه کیف پول روی تلفن همراه، می‌توانید به این کیف پول دسترسی پیدا کنید.

همان‌طور که از نامش پیداست، کیف پول‌های موبایل این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا ارزهای دیجیتال را در تلفن‌های همراه خود ذخیره کنند. این پویایی به این معناست که کاربران علاوه بر ذخیره آسان ارزهای دیجیتال، می‌توانند از این ارزها برای پرداخت خریدهای روزانه در مکان‌هایی که از رمزارزها پشتیبانی می‌کنند نیز استفاده کنند.

با اسکن کد QR (کد واکنش سریع؛ Quick Response Code) می‌توان ارزهای دیجیتال را در فروشگاه ها خرج کرد.

مزایا: استفاده و دسترسی بسیار آسان و سریع ـ انجام خریدهای روزانه با بیت کوین به آسانی

معایب: به دلیل آنلاین بودن ایمنی پایینی دارند و ممکن است نتوانید کلید‌های خصوصی را کنترل کنید. نقطه ضعف بالقوه کیف پول موبایل نسبت به سایر انواع کیف پول‌ها، متکی بودن به روزرسانی‌های مداوم توسط سازنده برنامه است. در صورت گم یا ربوده شدن تلفن همراه کیف پول شما در معرض خطر قرار می‌گیرد.

3) کیف پول تحت وب یا آنلاین

کیف پول تحت وب بیت کوین

کیف پول تحت وب یا آنلاین دارای کمترین سطح امنیت است ولی برای ارسال ارز دیجیتال به شخص دیگر بالاترین سطح راحتی را دارد. شما به راحتی می‌توانید از هر دستگاه یا مرور‌گر اینترنتی، به کیف پول‌های آنلاین دسترسی پیدا کنید.

نکته قابل توجه در مورد کیف پول تحت وب این است که ارائه دهنده این نوع کیف پول، کنترل کاملی بر روی آن دارد و ارزهای دیجیتال مبادله شده در سرور مرکزی این مجموعه‌ها ذخیره می‌شوند؛ در صورتی‌که یک هکر بتواند به این سرورها دسترسی پیدا کند به کیف پول کاربران و دارایی و اطلاعات آن‌ها نیز دسترسی خواهد داشت.

مزایا: دسترسی آسان ـ رابط کاربری با طراحی بصری خوب و ساده

معایب: داشتن حداقل سطح امنیتی ـ حتی ممکن است نتوانید کلیدهای خصوصی خودتان را کنترل کنید.

4) کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی همان‌طور که از نام آن پیداست، معمولاً از کاغذ یا ماده‌ای ساخته شده است که قابلیت چاپ یا نوشتن دارد. در این والت‌ها کلیدهای خصوصی و عمومی بر روی یک کاغذ چاپ می‌شوند و امکان هک کردن آن‌ها وجود ندارد. همچنین این کیف پول‌ها به هیچ سرور آنلاین دیجیتال متصل نیستند. با این تفاسیر امنیت کیف پول‌های کاغذی به نسبت کیف پول‌های دیجیتالی بالاتر است. تنها راه دستیابی به این والت‌‌ها دسترسی به کاغذی است این کلید خصوصی بر روی آن چاپ شده است. بنابراین محافظت از این کاغذ اهمیت بسیار بالایی دارد.

برای انتقال ارزهای دیجیتال از طریق کیف پول کاغذی می‌توان به سادگی کلیدها را در یک نرم‌افزار یا کیف پول وب وارد کرد و عملیات انتقال را انجام داد. کیف پول‌ کاغذی یکی از امن‌ترین گزینه‌ها برای ذخیره‌­سازی ارزهای دیجیتال است. در اصل، «کیف پول کاغذی» اصطلاحی عمومی است که برای نوشتن کلید‌های عمومی و خصوصی و سایر اطلاعات مرتبط به یک سند فیزیکی بکار برده می‌شود.

اما این کیف پول نیز به‌طور صد در صدری بی‌نقص نیست. کاغذهای حاوی کلیدهای خصوصی و عمومی به‌دلیل فیزیکی بودن در اثر مخرب‌ها فیزیکی ممکن آسیب ببینند و از دسترس خارج شوند. همچنین میزان دسترسی و کارکردن با این والت‌ها به نسبت نسخه‌های دیجیتالی دشوارتر است و بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند برای دسترسی و کارایی آسان‌تر از کیف پول‌های دیجیتالی استفاده کنند.

مزایا: ایمنی بسیار بالا (غیر قابل هک بودن کاغذ)

معایب: گم شدن، احتمال سرقت و تخریب فیزیکی ـ دسترسی و کارایی دشوار

5) کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول سخت‌افزاری نسبت به دیگر کیف پول‌ها دارای بالاترین سطح امنیت است. این کیف پول به صورت فیزیکی عمل می‌کند و تنها هدف آن، ذخیره کلیدهای رمزنگاری شده خصوصی و عمومی شما در سخت‌افزار است.

کیف پول سخت‌افزاری به جز در زمان انتقال رمزارز، در هیچ زمان دیگری به شبکه اینترنت متصل نمی‌شود. همچنین، در این نوع از کیف پول‌ها، کاربر رمز شخصی خود را مستقیماً بر روی دستگاه وارد می‌کند و تقریباً دسترسی هکرها به کلیدهای خود را غیر ممکن می‌سازد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری تا حدودی شبیه هارد اکسترنال برای بیت کوین‌‌ و سایر رمزارزها هستند. این کیف پول‌ها برای ذخیره رمزارزها بهینه شده‌اند و از نظر امنیتی، بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند. کیف پول‌های سخت‌افزاری که با عنوان «کیف پول سرد » نیز شناخته می‌شوند، ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به اینترنت انجام می‌دهند و هک کردن آن‌ها نیز به مراتب دشوار خواهد شد.

با استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانید کنترل کاملی بر روی کلید‌های خصوصی خود داشته باشید. با این وجود، کیف پول‌های سخت‌افزاری معایبی نیز دارند. به دلیل ماهیت فیزیکی که این نوع از کیف پول‌های ارز دیجیتال دارند، پویایی که افراد به دنبالش هستند را ارائه نمی‌کنند و برای معاملات روزانه ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی نیستند.

نکتۀ قابل توجه در مورد کیف پول‌های سخت‌افزاری این است که این نوع از کیف پول‌ها رایگان نیستند و برای استفاده از آن‌ها نیاز است که هزینه‌ای را پرداخت کنید (افرادی که بودجه محدودی دارند، به دلیل گران بودن کیف پول‌های سخت‌افزاری نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند).

مزایا: مطمئن‌ترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال

معایب: گران بودن، پویایی پایین

امنیت کیف پول‌های دیجیتالی

مهم نیست که از کدام کیف پول استفاده می‌کنید؛ اگر کلید خصوصی شما در دسترس شخص دیگری قرار بگیرد، در واقع او به تمام ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کرده است. کیف پول‌هایی مانند کیف پول موبایلی، کیف پول دسکتاپ و یا کیف پول تحت وب (آنلاین) که با اینترنت در ارتباط هستند، همیشه آسیب‌پذیر خواهند بود. بنابراین، برای محافظت از کلید خصوصی هر کاری که مانع نفوذ هکرها می‌شود را انجام دهید.

هکرها از طریق روش‌هایی مانند بدافزار و ویروس، دسترسی از راه دور به دستگاه کاربر و همچنین فیشینگ (یک حمله‌ی سایبری است که توسط یک شخص ناشناس در شکل یک کسب و کار و یا موجودیت معتبر جهت فریب مردم و دسترسی به اطلاعات با ارزش آن‌ها مانند نام کاربری و رمز عبور انجام می‌شود)، می‌توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند.

برای مقابله با تهدیدات احتمالی، توصیه می‌شود اقدامات زیر را انجام دهید:

1. استفاده از آخرین نسخه کیف پول

همیشه باید اطمینان حاصل کنید که از به‌روز­ترین نسخه نرم‌افزار در دستگاه موردنظر استفاده می‌شود؛ چرا که به‌روز کردن نرم‌افزار همیشه بالاترین سطح امنیتی را ایجاد می‌کند.

2. ایجاد لایه‌های امنیتی بیشتر

کیف پول‌های ارز دیجیتال زیادی وجود دارد از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند. منظور از احراز هویت دو مرحله‌ای این است که کاربر برای دسترسی به کیف پول خود، باید کدی که به تلفن همراه یا ایمیلش ارسال می‌شود را تایید کند.

3. استفاده از امضاهای چندجانبه

امضاهای چندجانبه نیز یکی از اقدماتی است که برای ایجاد امنیت بیشتر می‌توان انجام داد. منظور این است که کاربر باید جداگانه معامله را با استفاده دو یا چند دستگاه تأیید کند. در این صورت اگر یکی از دستگاه‌ها از بین برود، دزدیده و یا هک شود، هکر قادر نیست به کیف پول شما دسترسی پیدا کند. توجه داشته باشید برای این منظور باید کیف پولی را انتخاب کنید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند.

4. تهیه نسخه پشتیبان

حتماً یک نسخه پشتیبان از کیف پول خودتان تهیه کنید تا در صورت از بین رفتن دسترسی شما به کیف پول، بتوانید آن را بازیابی کنید.

ارزهای دیجیتال را در کیف پول صرافی نگهداری کنیم یا کیف پول شخصی؟

شما به 2 روش می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را نگه‌داری کنید:

 • کیف پول صرافی
 • کیف پول شخصی

اگر از صرافی ارز دیجیتال خرید می‌کنید، می‌توانید رمزارزهای خود را در همان صرافی نگهداری کنید. اگر نگران امنیت ارزهای دیجیتال خود در صرافی هستید و استرس هک شدن صرافی را دارید، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول شخصی انتقال دهید.

ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها هزینه‌ای برای شما ندارد اما برای انتقال ارزهای دیجیتال خریداری شده مانند بیت کوین به کیف پول شخصی‌تان، باید کارمزد این انتقال را به شبکه بپردازید. جابه‌جایی بیت کوین در شبکه به عنوان یک تراکنش شناخته می‌شود؛ شما باید هزینه این تراکنش را بپردازید و این هزینه ارتباطی با صرافی موردنظر ندارد.

اگر قصد خرید و فروش روزانه ارز دیجیتال را دارید؛ استفاده از کیف پول‌های صرافی‌ها برای شما به‌صرفه‌تر خواهد بود. اما اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت را دارید می‌توانید برای امنیت بیشتر از کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره‌ی دارایی خود استفاده کنید.

در هر صورت چه نگهداری ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها و چه ذخیره آن‌ها در یک کیف پول شخصی خارج از صرافی باید از امنیت کیف پول خودتان یا کیف پولی که صرافی از آن استفاده می‌کند، مطمئن شوید.

صحبت پایانی

در این مقاله، سعی شد که توضیحات کاملی در مورد کیف پول ارز دیجیتال، انواع آن و نحوه‌ی عملکرد هر کدام از این کیف پول‌ها بیان کنیم. همانطور که گفته شد، انتخاب کیف پول ارز دیجیتال باید بر اساس نیاز شما صورت گیرد و فراموش نکنید که هر فرد می‌تواند چندین کیف پول داشته باشد.

همچنین، مهم‌ترین عامل برای انتخاب کیف پول بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، امنیت کیف پول است. از بین انواع کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول سخت‌افزاری به دلیل اینکه نسبت به سایر کیف پول‌ها امنیت بالاتری دارد، مناسب‌ترین نوع کیف پول بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

در مقاله بعدی، کیف پول‌های معتبر ارز دیجیتال را به شما معرفی کرده‌ایم.

ثبت نام در والکس

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۳۷ دیدگاه ها

 1. فرض کنید که کیف پول تراست ولت برای کاربران ایرانی تحریم شود (احتمال بسیار کم)، در اینصورت با استفاده از ۱۲ کلمه بازیابی و استفاده از آی پی غیر از ایران، می‌توانید مجدد به کیف پول‌تان دسترسی پیدا کنید و مشکلی برای دارایی شما ایجاد نمی‌شود…
  سلام…وقت بخیر
  پاراگراف اول قسمتی از پاسخ شما به آخرین کامنت سایت بود…
  مهمترین نگرانی من از ورود نکردن به این تجارت بی نظیر همین دغدغه تحریم ها و فریز شدن دارایی می باشد…
  خانم امینی آیا شما از این بابت مطمئن هستید؟…
  پس این همه مدرس شناخته شده ارزهای دیجیتال که در این رابطه آموزش و هشدار می دهند و ضرورت استفاده از VPS و تغییر IP رو برای ورود به این بیزینس بیان میکنند برای چیست؟

  1. سلام
   وقت به خیر

   شما برای فعالیت در صرافی‌های خارجی باید از VPS و IP ثابت خارجی استفاده کنید. خرید و فروش ارز دیجیتال برای ایرانی ها توسط این صرافی‌ها تحریم شده است. اما استفاده از کیف پول تا کنون مشکلی در این باره ایجاد نکرده است. فعلا هم هیچ اخباری مبنی بر تحریم کاربران ایرانی توسط کیف پول تراست ولت یا لجر منتشر نشده است. برای مثال کیف اکسودوس ایرانی ها را تحریم کرده است و با وی پی ان می‌توان به آن دسترسی داشت.
   به صورت خلاصه این که استفاده از کیف پول با رعایت نکات امنیتی در حال حاضر با آی پی ایرانی مشکلی ایجاد نمی‌کند. ما در مورد آینده مطمئن نیستیم، اما همانطور که گفتیم، راه حل‌هایی وجود دارد.

   ممنون از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا