استخراج

بررسی صرفه اقتصادی استخراج بیت کوین (آپدیت سال ۲۰۲۲)

یکی از روش‌های پرطرفدار و البته کمی دشوار در بدست آوردن ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin)، استخراج آن است. از ابتدا پیدایش بیت کوین، ماینر‌‌های خصوصی و بعد‌ها بسیاری از شرکت‌های بزرگ تجاری و حتی دولت‌ها به سمت استخراج این رمزارز محبوب حرکت کردند. همچنین با توجه به رشد روز افزون Bitcoin، احتمال می‌رود در سال آینده نیز شاهد تغییراتی در بازار خرید بیت کوین و مسائل مربوط به ماینینگ بیت کوین آن خواهیم بود. در این مقاله به بررسی صرفه استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ و عوامل تاثیرگذار در آن خواهیم پرداخت. همچنین خواهیم دید نحوه استخراج بیت کوین چه تاثیری برهزینه‌ها دارد.

 چرا استخراج رمزارز مهم است؟

استخراج رمزارز

ماینینگ یا استخراج یک امر ضروری برای اکثر کوین‌های رایج در شبکه است. استخراج رمزارز برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و اطمینان از امنیت شبکه امری حیاتی و ضروری تلقی می‌شود. روش‌ سنتی اثبات کار در استخراج رمزارز توسط برخی از دیگر رهبران بازار کریپتوکارنسی مانند اتریوم در حال تغییر است و به سمت روش اثبات سهام حرکت می‌کند. این امر بیانگر وابستگی کمتر به استخراج است اما همانطور که پیش‌تر عنوان شد، اهمیت استخراج به حدی است که هرگز از بین نخواهد رفت.

محبوبیت بیت کوین

محبوبیت بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین در سال‌های اولیه ورود به بازار از محبوبیت چندانی برخوردار نبود و استخراج آن به دلیل  قوانین سختگیرانه‌ای که در برخی کشورها اعمال شد با پستی بلندی‌هایی مواجه بود. اما با گذشت زمان آگاهی عمومی از Bitcoin افزایش پیدا کرد و استخراج کنندگان و سرمایه گذاران، رویکرد خود را نسبت به این ارز تغییر دادند؛ حتی سازمان‌های مالی بزرگ نیز به بیت کوین علاقه‌مند شدند. رشد قیمت پادشاه رمزارزها خصوصاً در چند سال گذشته، توجه بسیاری از نهاد‌های خصوصی و دولتی را به سمت سرمایه‌گذاری روی بیت کوین جلب کرده است. استخراج این رمزارز برای این شرکت‌های بزرگ به مراتب نسبت به افراد عمومی جامعه آسان‌تر خواهد بود.

استخراج بیت کوین هر روز سخت تر می‌شود!

علاوه بر کمبود دستگاه‌های ماینر و تراشه‌های استخراج،  چند دلیل دیگر هم وجود دارد که استخراج بیت کوین را به امری نسبتاً دشوار بدل می‌کند. مورد اول سختی شبکه این رمزارز است؛ با توجه به افزایش تعداد ماینر‌های شبکه و همچنین افزایش نرخ هش ریت بیت کوین در شبکه، استخراج این رمزارز سخت شده است. مورد دوم محدود بودن تعداد Bitcoin عرضه شده در بازار است؛ در زمان انتشار این مقاله حدود ۹۰ درصد بیت کوین قابل عرضه در شبکه استخراج شده است و تنها ۱۰ درصد آن باقی مانده است.

شرایط اقتصادی موجود در دنیا نیز بر فرآیند استخراج بیت کوین بی‌تاثیر نیست چرا که روش استخراج این رمزارز از طریق اثبات کار است و استفاده از این روش به قدرت پردازش بالای کامپیوتری نیاز دارد. لازم به‌ذکر است که انرژی مورد نیاز برای تامین چنین قدرتی بسیار گران خواهد بود.

تاثیر فناوری های جدید در صنعت استخراج

یکی از مواردی که برای درک بهتر چشم‌انداز صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ باید مدنظر قرار داد، توجه به تکنولوژی‌های جدید در این حوزه است. با ورود تکنولوژی‌های جدید به حوزه ارزهای دیجیتال و استخراج بیت کوین احتمال پیشرفت و رشد این صنعت بسیار بالا پیش‌بینی می‌شود. از آنجا که استخراج کارآمد به ابزاری مهم برای پیشی گرفتن از رقبا تبدیل شده، تعدادی از شرکت‌های سازنده دستگاه‌های ماینینگ، همواره بر به‌روزرسانی و بهبود ابزارهای استخراج متمرکز شده‌اند. در حال حاضر، ماینرها به منظور بهبود کیفیت عملکرد و کاهش هزینه استخراج همچنین قرارگیری در دسته بهترین ماینر بیت کوین، بدون نیاز به خرید دستگاه‌های اضافه، به فناوری‌هایی همچون خنک‌کننده غوطه‌وری (Immersion Cooling) روی آورده‌اند. این دستگاه‌ها به کاهش مصرف برق و هزینه‌های مرتبط با استخراج کمک کرده و حجم کمتری را در محیط اشغال می کنند. شاید بتوان گفت صرفه استخراج بیت کوین به این ترتیب بیشتر است. آیا استخراج Bitcoin هنوز هم به صرفه و سودآور است؟

 استخراج Bitcoin

جواب این سوال می‌تواند هم بله و هم خیر باشد. بله به دلیل اینکه بیت کوین رمزارز اول بازار کریپتوکارنسی است. شرکت‌های مالی بسیار بزرگی در دنیا حامی این رمزارز هستند و به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی، آینده دنیای اقتصادی در اختیار رمزارز‌ها خواهد بود. اما خیر به دلیل اینکه سختی شبکه بیت کوین هر روز بیشتر می‌شود و تعداد ماینر‌ها نیز رو به افزایش است. استفاده از سیستم‌های کامپیتوری گران قیمت برای استخراج و هزینه‌های سرسام آور برق مصرفی برای استخراج این رمزارز از عوامل منفی در این قضیه به حساب می‌آید.

با این وجود استخراج بیت کوین، هنوز هم می‌تواند برای برخی افراد منطقی و سودآور باشد. به عنوان مثال، برخی از سخت‌افزارها به کاربران این اجازه را می‌دهند تا تنظیمات سیستم کامپیوتری خود را به میزان انرژی کمتری تغییر دهند و در نتیجه هزینه‌های کلی هم کاهش پیدا می‌کنند. همچنین دسترسی به تجهیزات مورد نیاز جهت استخراج نیز این روز‌ها راحت‌تر است. برای رسیدن به درک کلی که آیا استخراج در این شرایط برای شما مناسب است یا خیر، باید محاسبات زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا هزینه برقی که در سال باید بابت استخراج بپردازید، به‌صرفه است یا خیر؟
  • سیستم شما چقدر انرژی مصرف می‌کند؟
  • مدت زمان پیش‌بینی‌شده برای استخراج چه مقدار تخمین زده می‌شود؟
  • ارزش Bitcoin به دلار آمریکا یا ارزهای رسمی دیگر چقدر است؟

موارد بالا ممکن است کمی دلسرد کننده به نظر برسند، ولی راه دیگری هم برای استخراج وجود دارد و آن پیوستن به استخر‌های استخراج یا Mining pool است. با عضویت در این استخر‌ها عملاً هزینه‌های خود را تا حد قابل توجهی کاهش داده‌ و حداقل یک قدم پیش افتاده‌اید. البته باید در نظر داشته باشید که پاداش کلی در نظر گرفته شده در این استخر‌ها به مراتب کمتر از استفاده از ریگ‌های استخراج است.

عوامل سودآوری در فرایند استخراج

استخراج بیت کوین

اگرچه بیت کوین  یک سیستم منبع باز است که در آن هر کسی می‌تواند استخراج را در شبکه آغاز کند، اما انجام این کار به صورت سودآور کار ساده‌ای نیست. در زیر عوامل مؤثر در سودآوری فرایند استخراج بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

قیمت ASIC

کامپیوترهای تخصصی مورد استفاده برای استخراج بیت کوین که ASIC نامیده می‌شوند، از نظر قیمت و کارایی متفاوت هستند. مدل‌های جدیدتر کارایی بیشتری را ارائه می‌کنند و بنابراین توانایی استخراج بیت‌کوین بیشتری را به ازای برق مصرفی دارند، اما هزینه بیشتری دارند.

هزینه برق برای استخراج بیت کوین

توانایی تأمین برق ارزان قیمت اغلب به مهم‌ترین عامل برای تعیین سودآوری عملیات استخراج تبدیل می‌شود. از آنجایی که قیمت‌های مصارف خانگی انرژی به طور قابل‌توجهی بالاتر از نرخ کیلووات ساعت اکثر عملیات‌های استخراج است، استخراج بیت‌کوین در خانه تا حد زیادی غیرممکن است، مگر اینکه برق رایگان یا اضافی در دسترس باشد. با توجه به این موضوع، استخراج به طور فزاینده‌ای به مکان وابسته شده است. بیشتر شرکت‌های استخراجی در مناطقی با برق ارزان قیمت یا منابع انرژی تجدیدپذیر فراوان فعالیت می‌کنند.

انتخاب یک استخر استخراج بیت کوین

استخرهای ماینینگ برای تطبیق هزینه‌های ثابت و پاداش‌های متناقض مرتبط با استخراج انفرادی بیت کوین وجود دارند. از آنجایی که ماینرها تنها زمانی درآمد کسب می‌کنند که یک بلوک را استخراج  کنند، استخراج به عنوان یک فرد با میزان هش کمی شبیه به بازی در یک لاتاری است. بنابراین، انتخاب محتاطانه برای ماینرهای مقیاس کوچک این است که به یک استخر استخراج بپیوندند، نرخ هش خود را با هم جمع کنند، و از نرخ هش جمعی خود برای استخراج بلاک‌ها استفاده کنند. سپس درآمد حاصل از استخر بین ماینرها بر اساس میزان هش ریت آنها توزیع می‌شود.

چگونه بهترین ماینر بیت کوین را پیدا کنیم؟

استخراج و خرید بیت کوین از زمان راه اندازی شبکه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در طول چند سال اول فعالیت شبکه بیت کوین، استخراج بیت کوین  تقریباً بر روی هر رایانه خانگی با یک CPU نسبتاً قدرتمند انجام می‌شد. با این حال، با رشد شبکه بیت کوین، فرایندهای محاسباتی مورد نیاز برای ایمن سازی شبکه بیت کوین به طور فزاینده‌ای پیچیده شد و ماینرها را وادار کرد تا به سمت پردازنده‌های گرافیکی قدرتمندتر حرکت کنند تا بتوانند با سختی استخراج خود را تطبیق دهند.

در نهایت، نیاز به سخت افزار با قدرت هش بالا منجر به ایجاد سخت افزار اختصاصی ASIC شد. ماهیت بسیار تخصصی سخت افزار ASIC به ماینرهای بیت کوین اجازه می‌دهد تا با استفاده از برق کمتر، سریع‌تر استخراج کنند. سخت افزار ASIC اکنون برای استخراج کنندگان بیت کوین ضروری است. برای انتخاب بهترین سخت افزار استخراج بیت کوین سه عامل اصلی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

قیمت

قیمت سخت افزار استخراج بیت کوین بر اساس کارایی عملیاتی، دوام و قدرت محاسباتی متفاوت است. به عنوان یک قاعده، سخت‌افزار ارزان‌تر، راندمان کمتر و سودآوری کمتری را به همراه خواهد داشت. هزینه سخت افزار استخراج باید با در نظر گرفتن طول عمر مورد انتظار سخت افزار در هر تحلیل سودآوری گنجانده شود.

بهره وری

سخت افزار استخراج بیت کوین اساسا برای تبدیل برق به بیت کوین طراحی شده است. اگر مطمئن نیستید که چگونه بهترین سخت افزار استخراج بیت کوین را انتخاب کنید، تمرکز بر بهره وری انرژی بهترین نقطه برای شروع است.

نرخ هش

نرخ هش نرخی است که سخت افزار استخراج بیت کوین قادر به انجام عملیات ریاضی فشرده است. به زبان ساده، هرچه نرخ هش سخت افزار بالاتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که ماینر یا استخر استخراجی که سخت افزار به آن متصل است، بلوک بعدی در بلاک چین بیت کوین را حل کند.

چشم انداز کلی استخراج بیت کوین در ۲۰۲۲

شکی نیست که با توجه به پذیرش گسترده بازار ارزهای دیجیتال و همچنین افزایش تعداد سرمایه‌گذاران، خیل عظیمی از افراد به سمت استخراج رمزارزها روانه شده‌اند. یکی از موارد قابل توجه برای درک بهتر این چشم‌انداز، پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی و فناوری‌های مربوط به این حوزه است. البته همانطور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم، بحران تراشه در این میان نقشی کلیدی خواهد داشت. با این حال، شرکت‌های بزرگ برای حل این مشکل راهکارهای متعددی یافته‌اند که از جمله آنها، می‌توان به جذب استخراج‌کنندگان خرد و بازگشت دوباره ریگ‌های قدیمی اشاره کرد.

سوالات متداول

آیا استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به صرفه است؟

با توجه به افزایش سختی شبکه بیت کوین و هزینه‌های بالای انرژی استخراج بیت کوین به صورت انفرادی سودآور نیست.

استخراج یک بیت کوین چقدر طول می کشد؟

پاسخ این سوال بسته به روش یا نحوه استخراج بیت کوین و مواردی از جمله، تعداد دستگاه‌های ماینر، نوع و مدل دستگاه ماینر، متفاوت است.

چه عواملی بر استخراج بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

استخراج بیت کوین نیازمند قدرت پردازشی بالا، توان مصرفی انرژی و دستگاه‌های مخصوص به نام ASIC است که همه این موارد بر فرایند استخراج بیت کوین تاثیرگذار است.

(۱ امتیاز) - ۵/۵
منبع
investopediabuy bitcoin world wideteiss
کارشناسی ادبیات انگلیسی من را به دنیای ترجمه و خلق محتوا در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی کشاند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
آزاده بهارستان
آزاده بهارستان
5 ماه قبل

سلام علیکم متشکرم ازتلاش وسعیتان در ماه حق
امیدوار و پر انگیزه باشید
الهی آمین

رامین رواقی
رامین رواقی
5 ماه قبل

سلام
وقت شما به خیر
از لطفی که به ما دارید بی‌نهایت ممنونیم. بدون شک تمام سعی ما هم رضایت کاربران عزیز است.
در صورتی که موضوع خاصی در زمینه استخراج رمزارزها و دنیای کریپتو مد نظر شماست که جای آن را در بلاگ والکس خالی میبینید، لطفا با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن بپردازیم.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس