استخراج

آیا استخراج بیت کوین در سال 2021 سودآور است؟

یکی از روش‌های محبوب و البته سخت در بدست آوردن ارز دیجیتال بیت کوین، استخراج کردن آن است. از ابتدای پیدایش بیت کوین، ماینر‌‌های خصوصی و بعد‌ها بسیاری از شرکت‌های بزرگ تجاری و حتی دولت‌ها به سمت استخراج این رمزارز محبوب حرکت کرده‌اند.

اما آیا استخراج بیت کوین در سال 2021 نیز مانند گذشته سودآور است؟

در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

چرا استخراج رمزارز مهم است؟

استخراج ارزهای دیجیتال یک امر ضروری برای اکثر کوین‌های رایج در شبکه است. استخراج رمزارز برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و اطمینان از امنیت شبکه امری حیاتی است. روش‌ سنتی اثبات کار در استخراج رمزارز توسط برخی از دیگر رهبران بازار کریپتوکارنسی مانند اتریوم در حال تغییر است و به سمت روش اثبات سهام حرکت می‌کند. این امر بیانگر وابستگی کمتر به استخراج است اما همانطور که پیش‌تر عنوان شد، اهمیت استخراج به حدی است که هرگز از بین نخواهد رفت.

محبوبیت بیت کوین

بیت‌کوین در روز‌های اولیه ورود به بازار، با استقبال خوبی مواجه نشد و در مراحل اولیه هیچ نهاد یا ارگانی آن را به رسمیت نشناخت. با گذشت زمان اما آگاهی عمومی از بیت کوین افزایش پیدا کرد و استخراج کنندگان و سرمایه گذاران و همچنین موسسات مالی بزرگ، بیت کوین را پذیرفته اند. حتی سازمان های مالی بزرگ نیز به بیت کوین علاقه‌مند شده‌اند. رشد قیمت بیت کوین خصوصاً در دو سال اخیر، توجه بسیاری از نهاد‌های خصوصی و حتی دولتی را به سمت سرمایه‌گذاری روی بیت کوین جلب کرده است. استخراج این رمزارز برای این شرکت‌های بزرگ به مراتب نسبت به افراد عمومی جامعه آسان‌تر خواهد بود اما آنها نیز درگیر چالش‌های خاص خود هستند.

استخراج بیت کوین هر روز سخت‌تر می‌شود

چند دلیل وجود دارد که استخراج بیت کوین را به امری نسبتاً سخت بدل کرده است. مورد اول سختی شبکه این رمزارز است. با توجه به افزایش تعداد ماینر‌های شبکه و همچنین افزایش نرخ هش ریت بیت کوین در شبکه، استخراج این رمزارز سخت شده است.

مورد دوم محدود بودن تعداد بیت کوین عرضه شده در بازار است. در زمان انتشار این مقاله تقریباً 80 درصد بیت کوین قابل عرضه در شبکه استخراج شده است و تنها 20 درصد باقی مانده است.

در نهایت شرایط اقتصادی موجود در دنیا تاثیر خود را روی استخراج بیت کوین گذاشته است چرا که روش استخراج این رمزارز از طریق اثبات کار است که برای استفاده از این روش به قدرت پردازش بالای کامپیتوری نیاز است و انرژی مورد نیاز برای تامین چنین قدرتی بسیار گران خواهد بود.

 سوددهی در شرایط کنونی

استخراج بیت کوین هنوز هم می‌تواند برای برخی افراد منطقی و سودآور باشد. به عنوان مثال، برخی از سخت‌افزارها به کاربران اجازه می‌دهند تنظیمات سیستم کامپیتوری خود را به میزان انرژی کمتری تغییر دهند و در نتیجه هزینه‌های کلی را کاهش دهند و البته تجهیزات مورد نیاز جهت استخراج  این روز‌ها راحت‌تر به دست می‌آیند.

برای رسیدن به درک کلی که آیا استخراج در این شرایط برای شما مناسب است یا خیر، باید محاسبات زیر را در نظر بگیرید:

هزینه برقی که در سال باید بابت استخراج بپردازید چقدر است؟

سیستم شما چقدر انرژی مصرف می‌کند؟

مدت زمان پیش‌بینی‌شده برای استخراج چقدر است؟

ارزش بیت کوین به دلار آمریکا یا ارز رسمی دیگر چقدر است؟

موراد بالا ممکن است دلسرد کننده به نظر برسد اما راه دیگری نیز برای استخراج وجود دارد و آن پیوستن به استخر‌های استخراج است. با عضویت در این استخر‌ها عملاً هزینه‌های خود را تا حد قابل توجهی کاهش داده‌اید. البته باید در نظر داشته باشید که پاداش کلی در نظر گرفته شده در این استخر‌ها به مراتب کمتر از استفاده از ریگ‌های استخراج است.

آیا استخراج بیت کوین هنوز هم سودآور است؟

جواب این سوال می‌تواند هم بله و هم خیر باشد. بله به دلیل اینکه بیت کوین رمزارز اول بازار کریپتوکارنسی است. شرکت‌های مالی بسیار بزرگی در دنیا حامی این رمزارز هستند و به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی، آینده دنیای اقتصادی در اختیار رمزارز‌ها خواهد بود.

اما خیر به دلیل اینکه سختی شبکه بیت کوین هر روز بیشتر می‌شود و تعداد ماینر‌ها نیز رو به افزایش است. استفاده از سیستم‌های کامپیتوری گران قیمت برای استخراج و هزینه‌های سرسام آور برق مصرفی برای استخراج این رمزارز از عوامل منفی در این قضیه به حساب می‌آید.

استخراج سایر رمزارز‌ها

بیت کوین در حال حاضر رمزارز محبوب بازار است، اما کوین‌های دیگری نیز وجود دارند که در حال افزایش محبوبیت در بازار هستند که حتی استخراج آنها نسبت به بیت کوین بسیار ساده‌تر و عقلانی‌تر به نظر می‌رسد.

به عنوان مثال، بر خلاف بیت کوین، رمزارز محبوب اتریوم از روش اثبات سهام برای استخراج استفاده می‌کند که این امر فشار اصلی را بر روی GPU یا کارت گرافیک سیستم شما قرار می‌دهد که این موضوع مصرف انرژی مورد نیاز را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

صحبت پایانی

استخراج بیت کوین ممکن است برای بسیاری هنوز راه حلی مناسب برای رسیدن به کسب درآمد باشد اما شرایط اقتصادی در سراسر دنیا پیچیده‌تر از گذشته است و شاید استخراج این رمزارز آن هم توسط افراد معمولی و با استفاده از ریگ‌های شخصی امری غیر منطقی به‌نظر برسد.

 

 

 

 

مسعود فاضل

کارشناس ادبیات انگلیسی، سابقه فعالیت دو ساله در گردشگری و تور خارجی، کارشناس تولید محتوا در حوزه بلاکچین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا