آموزش معامله

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کدام است؟

بازار ارزهای دیجیتال روز‌به‌روز برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد محبوب‌تر می‌شود. پذیرش هرچه بیشتر این ارزها بین مردم، امکان استفاده از آن‌ها در برخی فروشگاه‌های اینترنتی و غیره، باعث می‌شود که جایگاهشان در بازار بیشتر تثبیت شود. یکی از راه‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری بلند مدت یا خرید و فروش کوتاه مدت است. اما بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌ گذاری کدام است؟ با ما همراه باشید.

[title name=”select” title=”معیارهای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری” size=”2″ type=””]

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

1- حجم بازار

هرچه حجم بازار رمزارز موردنظر بیشتر باشد، نشان می‌دهد مردم بیشتر به آن اعتماد دارند. این اعتماد باعث می‌شود آن ارز طول عمر بیشتر و خریدار بیشتری داشته باشد. پس مهم است که هنگام انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌ گذاری، به حجم بازار آن ارز دقت کنید.

2- حجم معاملات روزانه

بالاتر بودن حجم معاملات روزانه به شما این نوید را می‌دهد که در بازار ارز دیجیتال موردنظر، سرعت نقدشوندگی بیشتر است. اگر بخواهید به اندازه کافی از نوسان‌های بازار برای ترید کردن بهره ببرید، این معیار به شما در سرعت انجام معاملات کمک می‌کند.

3- میزان نوسان رمزارز

رمزارزهایی که در طول روز حجم معامله بیشتری دارند، نوسان روزانه بیشتری را هم تجربه می‌کنند. این ویژگی برای تریدرهایی که می‌خواهند روزانه کسب سود کنند، مفیدتر است. شما برای انتخاب روش خرید و فروش رمزارز‌ها چند گزینه دارید:

1. سرمایه‌گذاری بلند مدت

برای انتخاب یک ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری باید به سابقه موسسان آن ارز، روند رشد قیمت و پیش‌بینی متخصصان در مورد ارز دیجیتال موردنظر توجه کنید.

2. خرید و فروش دوره‌ای

برای این کار می‌توانید دو حد ضرر و سود مشخص کنید و فقط در مرزهای تعیین شده خرید و فروش کنید. با این روش لازم نیست یک تریدر تمام وقت باشید و ریسک سود و ضرر را بیشتر کنترل می‌کنید.

3. خرید و فروش روزانه

تریدرهای حرفه‌ای این روش را انتخاب می‌کنند؛ یعنی کسانی که از نوسان‌های جزئی برای کسب سود استفاده می‌کنند. انجام درست این کار و پذیرش کمی ریسک، می‌تواند در طول روز سود خوبی برای تریدر به همراه بیاورد.

4- کیف پول ارز دیجیتال

داشتن یک کیف پول معتبر ارز دیجیتال و امن که امنیت ارز دیجیتال را تضمین کند، برای انتخاب یک ارز بسیار مهم است. برای سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش رمزارزها شما به یک محل امن برای نگهداری آن‌ها نیاز دارید.

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”فاکتورهای کلیدی در انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و خرید” link=”https://wallex.ir/blog/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%ac%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84/”]

[title name=”Tradeinvest1″ title=”معرفی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌ گذاری” size=”2″ type=””]

در ادامه، به بررسی 5 ارز دیجیتال برتر برای خرید و فروش و سرمایه‌گذاری خواهیم پرداخت. این 5 ارز فقط پیشنهادهای والکس هستند و شما برای انتخاب نهایی، باید طبق شرایط و نتایج تحلیل خود شروع به کار کنید.

1- بیت کوین

بیت کوین یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

نماد رمزارز: BTC

حجم بازار: 344,609,892,565 دلار

حجم معاملات روزانه: 43,881,795,066 دلار

جایگاه در بازار: اول

سال شروع به کار رمزارز: 2009

کیف‌پول‌های پشتیبان: لجر نانو اس، تراست ولت و چند کیف پول معتبر دیگر

بیت کوین اولین ارز پیشنهادی در لیست بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است که مهم‌ترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال است. این رمزارز با ارزش از سال 2009 شروع به کار کرده است و تا امروز، روند مثبتی را در پیش گرفته است. بیت کوین همچنین با داشتن بازاری به بزرگی 344 میلیارد دلار (در زمان نوشتن این مقاله)، 66 درصد از سهم بازار رمزارزها را در اختیار دارد (منبع). این ویژگی بیت کوین را به یک گزینه خوب ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و خرید تبدیل می‌کند.

قیمت بیت کوین در هفته دوم تیر سال 1400، حدود 34 هزار دلار است. این رمزارز در چندین صرافی آنلاین معتبر ایرانی و خارجی در کل دنیا معامله می‌شود و بالاترین سهم معامله روزانه در بازار را دارد. بیت کوین از ابتدای فعالیت تا امروز بیش از 13 هزار درصد رشد قیمت داشته است. نمودار زیر روند تغییرات قیمت بیت کوین را از سال 2009 تا امروز نشان می‌دهد. خرید و فروش بیت کوین در پلتفرم والکس، می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما برای ترید این ارز دیجیتال است.

رشد ارز دیجیتال بیت کوین

1-1- مزایای خرید و فروش بیت کوین

بیت کوین رمزارزی پذیرفته شده در سراسر جهان است. نوسانات قیمت بیت کوین روی سایر رمزارزها هم تاثیر می‌گذارد. در واقع قیمت این ارز دیجیتال تا حد زیادی مشخص کننده قیمت ارزهای دیگر است. پس حضور آن در سبد معاملاتی شما یک انتخاب مناسب است.

بیت کوین تقریباً همیشه خریدار دارد و امکان تبدیل سریع آن به پول نقد بسیار زیاد است. شما می‌توانید در بازارها و پلتفرم‌های مختلف به خرید و فروش بیت کوین بپردازید و با نوسان‌گیری سود کنید.

1-2- معایب خرید و فروش بیت کوین

بیت کوین نوسانات قیمت قابل توجهی در بازه‌های کوتاه تجربه می‌کند و سرعت انتقال ارز در شبکه بسیار کم است. یعنی اگر شما با یک شخص دیگر بخواهید معامله کنید، ممکن است در ده دقیقه‌ای که منتظر هستید تا بیت کوین به کیف پول شما برسد، قیمت آن کمتر یا بیشتر شده باشد. البته این مشکل هنگام معامله در پلتفرم‌ها وجود ندارد. برای مثال، بیت کوینی که به روش “خرید سریع” در والکس خریداری می‌کنید، به محض انجام معامله به کیف پول شما در والکس واریز می‌شود.

1-3- سرمایه‌گذاری طولانی مدت روی بیت کوین

بیت کوین، آینده بسیار روشنی دارد. برخی از پیش‌بینی‌ها، رشد قیمت بیت کوین را تا سال 2030، 400 هزار دلار هم ممکن دانسته‌اند (منبع). بررسی‌های مجموعه کریپتوریسرچ نشان می‌دهد معاملات با هدف کسب سود در بازار رمزارزها بسیار بیشتر از معاملات برای خرید کالا و خدمات خواهد شد. این وضعیت بازار باعث می‌شود قیمت‌ها بسیار رشد کنند (منبع). نمودار زیر، وضعیت معاملات با هدف کسب سود و قیمت بیت کوین از ابتدای کار تا اواخر سال 2019 است.

سرمایه گذاری طولانی مدت روی بیت کوین

البته هنگام سرمایه‌گذاری روی بیت کوین در نظر داشته باشید که این پروژه تازه کار است. هرچند 11 سال از ظهور بیت کوین گذشته است، اما این رمزارز همچنان توسط بسیاری از دولت‌ها و سازمان‌ها پذیرفته شده نیست. اگر کشوری که در آن زندگی می‌کنید، خرید و فروش و نگهداری بیت کوین (یا همۀ ارزهای دیجیتال) را ممنوع کند، سرمایه شما در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

قوانین بین‌المللی، اقتصاد و سیاست می‌تواند سرنوشت بیت کوین را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. با وجود این که نگاه‌ها به آینده بیت کوین بسیار مثبت است، شما باید همیشه نسبت به شرایط بازار این رمزارز آگاه باشید. نمودار زیر شِمایی از تغییرات قیمت بیت کوین در طی یک سال اخیر است:

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

2- اتریوم

بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش و سرمایه گذاری

نماد رمزارز: ETH

حجم بازار: 66,235,857,633 دلار

حجم معاملات روزانه: 14,203,050,293 دلار

جایگاه در بازار: دوم

سال شروع به کار رمزارز: 2013

اتریوم دومین رمزارز محبوب دنیا است. بازار این رمزارز تقریباً معادل 248 میلیارد دلار (برابر حدود 7.4 میلیون بیت کوین) است. اتریوم در واقع یک پلتفرم بر بستر بلاکچین است که رمزارزهای مختلفی را میزبانی می‌کند. اتر، رمزارز پایه پلتفرم اتریوم است که در بازار با نام اتریوم شناخته می‌شود.

با توجه به این که اتریوم سهم مهمی از بازار را بعد از بیت کوین به خودش اختصاص می‌دهد، خرید و فروش آن برای نوسان‌گیری و کسب درآمد گزینه مناسبی است. اتریوم از ابتدای کار تا امروز بیش از 19 هزار درصد رشد تجربه کرده است. نمودار زیر را مشاهده کنید:

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

1-1- مزایای خرید و فروش اتریوم

به دلیل سرعت انتقال بالاتر و حرکت به سمت الگوریتم اثبات سهام به‌جای اثبات کار، اتریوم روز‌به‌روز بین کاربران محبوب‌تر می‌شود.

*الگوریتم اثبات سهام: دریافت پاداش به ازای تولید بلاک جدید به اندازه دارایی فرد در شبکه

*الگوریتم اثبات کار: دریافت پاداش به ازای تولید بلاک جدید با کمک توان محاسباتی

اتریوم هم مانند بیت کوین کاربران زیادی دارد و امکان تبدیل سریع به پول نقد در آن بالاست. اتریوم تا امروز یک بار به قیمت بالای 1400 دلار رسیده و اصلاً بعید نیست دوباره به این قیمت برگردد.

به‌علاوه، اتریوم یک قرارداد هوشمند است که تلاش می‌کند حوزه کاری خود را گسترده‌تر از قبل کند. با لانچ شدن اتریوم 0.2 و فورک جدید اتریوم، انتظار می‌رود که روند رشد اتریوم سریع‌تر از قبل شود.

قیمت پایین‌تر اتریوم نسبت به بیت کوین، خرید و فروش آن را آسان‌تر می‌کند. پس اگر سرمایه کمی‌ دارید و تازه وارد دنیای ارز دیجیتال شده‌اید، اتریوم یک گزینه خوب ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و خرید است.

2-2- معایب خرید و فروش اتریوم

شدت نوسانات اتریوم مانند بیت کوین بالاست. این رمزارز یک بار در سال 2018، قیمت 1432 دلاری را تجربه کرد. اما بعد از آن در طی یک‌سال به 83 دلار رسید. اگر در بازار اتریوم یا هر رمزارز دیگری قصد خرید و فروش دارید، باید ریسک تغییرات قیمت ناگهانی را هم بپذیرید. البته یادگیری تحلیل تکنیکال و استفاده از آن، می‌تواند نوسانات قیمت را برای شما تبدیل به یک فرصت کسب سود کند.

2-3 سرمایه‌گذاری بلند مدت در اتریوم

مطالعات کریپتوریسرچ، برای قیمت اتریوم در ده سال آینده هم رشد قابل توجهی را پیش‌بینی کرده است. طبق این مطالعه، قیمت اتریوم تا سال 2030، به 3644 دلار خواهد رسید. برای سرمایه‌گذاری در اتریوم، تمام نکاتی که در مورد بیت کوین گفتیم صادق است: باید بتوانید ریسک کاهش ارزش اتریوم و تغییرات غیرقابل پیش‌بینی را بپذیرید.

نمودار زیر، می‌تواند شِمایی از تغییرات قیمت اتریوم در طی یک سال گذشته را به شما نشان دهد.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

البته اتریوم یک ویژگی مهم دارد که احتمال سقوط قیمت را بسیار کاهش می‌دهد. آپدیت جدید بلاکچین اتریوم (تغییر سازوکار پاداش استخراج از اثبات کار به اثبات سهام). ثبات بیشتری به این رمزارز برای ادامه حضور در بازار می‌دهد.

3- بیت کوین کش

بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش و سرمایه گذاری

نماد رمزارز: BTH

حجم بازار: 5,438,133,560 دلار

حجم معاملات روزانه: 3,976,950,594 دلار

جایگاه در بازار: هفتم

سال شروع به کار رمزارز: 2017

بیت کوین کش یک هاردفورک (یک زیر شاخه مستقل) از بیت کوین است که در سال 2017 شروع به کار کرد. در طول 3 سال فعالیت، این رمزارز توانست رتبه هفتم بازار رمزارزها را از آن خود کند. این نکته نشان می‌دهد که بیت کوین کش یک انتخاب دقیق ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و خرید است.

انگیزه توسعه‌دهندگان بیت کوین کش این بود که آن را به عنوان یک ارز برای تراکنش‌های روزمره مناسب کنند. آن‌ها این کار را با افزایش ظرفیت هر بلاک از 1 مگابایت به 8 مگابایت انجام دادند. قیمت بیت کوین کش در آغاز معرفی 200 دلار به ازای هر کوین بود. هرچند ظرفیت بالای این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری و خرید تاکنون ثابت شده است، اما این ارز چندان هم از نوسانات شدید بازار در امان نمانده است. در تصویر زیر، نمودار قیمت بیت کوین کش از ابتدای فعالیت تا امروز را ببینید:

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

1-2- مزایا و معایب خرید و فروش بیت کوین کش

تا امروز بیت کوین کش موفق‌ترین هاردفورک بیت کوین در تاریخ ارزهای دیجیتال بوده است. روز‌به‌روز نرخ هش بیت کوین کش بیشتر می‌شود. این نکته نشان می‌دهد که استخرهای استخراج به آینده بیت کوین کش امیدوارند و تلاش می‌کنند از آن حمایت کنند. بازار روزانه به ارزش حدود 4 میلیارد دلار هم نشان دهنده علاقه تریدرها به این رمزارز است.

اما در بیت کوین کش هم مانند بیت کوین، سرعت انجام معامله 10 دقیقه است. این زمان، همچنان بر خلاف خواسته برنامه‌نویسان اولیه بیت کوین کش، آن را برای تراکنش‌های روزمره نامناسب می‌کند.

3-2 سرمایه‌گذاری طولانی مدت در بیت کوین کش

کریپتوریسرچ آینده خوبی را برای بیت کوین کش پیش‌بینی کرده است. طبق نتایج بدست آمده، بیت کوین کش صعود قیمتی بالاتر از اتریوم خواهد داشت و تا سال 2030، قیمت 13 هزار دلاری را تجربه خواهد کرد. نمودار زیر، روند تغییرات قیمت بیت کوین کش در طی یک سال اخیر را نشان می‌دهد:

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

با این‌حال، اگر بیت کوین کش نتواند یک دلیل خوب به ماینرها برای ماندن در شبکه بدهد (مثلاً افزایش قیمت قابل توجه) با توجه به بزرگ‌تر شدن شبکه و سخت شدن استخراج، ممکن است آن‌ها با ناامیدی شبکه را ترک کنند. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت بیت کوین کش سقوط شدیدی را تجربه خواهد کرد.

4- ترون

ارز دیجیتال ترون برای خرید و فروش و سرمایه گذاری

نماد رمزارز: TRX

حجم بازار: 2,122,158,649 دلار

حجم معاملات روزانه: 1,652,735,821 دلار

جایگاه در بازار: هفدهم

سال شروع به کار رمزارز: 2017

ترون، یک سیستم عامل روی بلاکچین است که می‌خواهد این تکنولوژی را برای استفاده روزمره مناسب کند. در حالی که بیت کوین می‌تواند تا 6 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند و این تعداد در اتریوم 25 تراکنش است؛ ترون می‌تواند تا 2000 تراکنش بر ثانیه را انجام دهد. این ویژگی ترون را تبدیل به یک ارز مناسب برای استفاده‌های روزمره کرده است.

ترون هم مانند اتریوم تلاش می‌کند تا پلتفرمی همه‌جانبه برای ارائه خدمات مختلف باشد. در سال 2018، این پلتفرم سرویس اشتراک فایل بیت تورنت را راه‌اندازی کرد که قدمی بزرگ در مسیر ترون بود. پلتفرم ترون به طور کلی میزبان خوبی برای برنامه‌های غیرمتمرکز مثل رمزارزها است. برای مثال یکی از شبکه‌های رمزارز تتر، بر بستر ترون فعالیت می‌کند. روند تغییرات قیمت ترون از ابتدا تا امروز را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

4-1 مزایا و معایب خرید و فروش ترون

ترون، یکی از ارزهای دیجیتال نوظهور است. این رمزارز قابل استخراج نیست و تمام توکن‌های آن از قبل وجود دارد. پس دلیل حضور کاربران در شبکه، صرفاً معامله ترون است. این ویژگی نوعی ثبات نسبی به این رمزارز می‌دهد. البته ترون در طی سه ماه اول فعالیتش به قیمت 0.2 دلار هم رسید و اکنون حدود 0.03 دلار است. هرچند ترون هم مانند سایر رمزارزها نوسانات مختلفی را تجربه می‌کند، این نوسان‌ها به شدت ارزهای دیگر نیست.

قیمت پایین رمزارز ترون، آن را به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید تبدیل می‌کند. این رمزارز می‌تواند دروازه ورود یک تریدر به دنیای ارزهای دیجیتال باشد. هرچند رمزارز ترون نسبت به بیت کوین و اتریوم نوظهور است، اما آینده روشنی در پیش دارد.

4-2 سرمایه گذاری بلند مدت در ترون

با توجه به پیش‌بینی‌ها، ترون شاید در آینده نزدیک رشد چند صد درصدی را تجربه نکند. پس گزینۀ مناسبی برای سرمایه‌گذاری طولانی مدت نیست. اما ترید ترون می‌تواند بسیار سودآور باشد. روند رشد قیمت ترون در طی یک سال اخیر در نمودار زیر نشان داده شده است:

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

5- کاردانو

رمزارز کاردانو

نماد رمزارز: ADA

حجم بازار: 4,789,420,549 دلار

حجم معاملات روزانه: 2,341,223,399 دلار

جایگاه در بازار: پنجم

سال شروع به کار رمزارز: 2017

کاردانو یکی از بزرگترین پلفترم‌های بلاکچین با الگوریتم اثبات سهام است. طراحان کاردانو می‌گویند هدفشان این است که به “مبتکران و رویاپردازان” اجازه دهد که برای ساختن دنیایی بهتر قدم بردارند. ایده کاردانو این است که با توزیع مجدد قدرت از سمت ساختارهای متمرکز به سوی افراد، جامعه‌ای شفاف‌تر و ایده‌آل‌تر بسازد.

طراحان کاردانو می‌گویند تا همین امروز هم توانسته‌اند کمی از ایده‌شان را عملی کنند. بلاکچین کاردانو تا امروز به چند شرکت کشاورزی کمک کرده تا محصولاتش را ردگیری کند. خرده فروشی‌ها با این پلتفرم می‌توانند اجناس تقلبی را شناسایی کنند؛ در نهایت با رمزگذاری مدارک تحصیلی در پلتفرم کاردانو، می‌توان جلوی جعل این مدارک را گرفت. این ویژگی‌ها باعث شده است که کاردانو بتواند رشد خوبی را در بازار ارزهای دیجیتال تجربه کند. نمودار زیر وضعیت رشد قیمت این ارز دیجیتال را نشان می‌دهد:

کاردانو

5-1 مزایا و معایب خرید و فروش کاردانو

کاردانو هم مانند ترون قیمت بالایی ندارد و برای تازه‌کارها گزینه مناسبی است. رشد 450 درصدی قیمت آن از ابتدای معرفی تا امروز، نشان‌دهنده ظرفیت بالای این رمزارز است. کاردانو اکنون جایگاه دهم را در بازار کریپتوکارنسی در اختیار دارد.

تیم با سابقه پشت سر کاردانو و پروژه‌های موفق قبلی آن‌ها (مانند اتریوم)، آینده این رمزارز را خیلی روشن‌تر می‌کند. به علاوه سرعت بالای انجام تراکنش در این پلتفرم (257 تراکنش بر ثانیه) و ارزان بودن آن، کاردانو را برای استفاده روزمره بسیار مناسب می‌کند.

البته این نکته را نباید از نظر دور داشت که رمزارزی مثل ریپل یا ترون، سرعت تراکنش بالاتری نسبت به کاردانو دارند. به‌علاوه کیف پول رسمی این رمزارز مشکلات فراوانی دارد که شاید شما را به سمت کیف‌پول‌های دیگر سوق دهد.

5-2 سرمایه‌گذاری در بازار کاردانو

کاردانو، رمرزارز معتبری است. این ارز تلاش می‌کند تا مشکلات زمان و محدودیت تراکنشی که بیت کوین دارد را حل کند. با وجود این که نمی‌توان امروز پیش‌بینی دقیقی برای آینده کاردانو انجام داد و آن را رقیبی برای بیت کوین دانست، همچنان ارزش یک سرمایه‌گذاری متوسط را دارد. اگر یک سبد سرمایه‌گذاری ایجاد کردید و در آن روی رمزارزهای مختلفی سرمایه‌گذاری کردید، خرید کاردانو می‌تواند یکی از گزینه‌های کم ریسک شما باشد. نمودار زیر، وضعیت بازار کاردانو در طی یک سال گذشته را نشان می‌دهد:

سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال کاردانو
6- پولکادات

نماد رمزارز: DOT

حجم بازار: 22,716,533,051 دلار

حجم معاملات روزانه: 1,431,734,617 دلار

جایگاه در بازار: نهم

سال شروع به کار رمزارز: 2017

پولکادات یک پروتکل چند بلاکچینی متن باز است که انتقال رمزارز یا هر نوع داده‌ی دیگری را آسان می‌کند. در نتیجه طیف گسترده‌ای از بلاکچین‌ها می‌توانند بر بستر این پروتکل با هم همکاری کنند. به همین دلیل به پولکادات، اینترنت بلاکچین‌ها هم گفته می‌شود.

پولکادات در واقع قصد دارد یکی از مهم‌ترین مشکلات بلاکچین‌ها، یعنی عدم امکان ارتباط برقرار کردن بین آن‌ها را حل کند. این ویژگی بلاکچین پولکادات، به همراه مقیاس‌پذیری بالا و قابلیت ارتقای شبکه بدون انجام هاردفورک، این بلاکچین و رمزارز را تبدیل به یکی از بهترین‌های فعال در بازار می‌کند. رمزارز دات رمزارز بومی بلاکچین پولکادات است که با نام اختصاری DOT معرفی می‌شود. رمزارز دات به نام پولکادات نیز معروف است.

1-6- مزایا و معایب خرید و فروش ارز پولکادات

پولکادات به خوبی توانست در میان نوسان‌های زیادی بازار کریپتوکارنسی، جایگاه خود را در بازار حفظ کند و آن را بهبود ببخشد. به همین دلیل این رمزارز در حال حاضر یکی از گزینه‌های خوب سرمایه‌گذاری است. با این حال پولکادات رقبای مهم زیادی دارد. رمزارزهای تزوس، کاسموس و ترون، رمزارزهایی با امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و با شیوه کار اثبات سهام هستند که تا حد زیادی توانسته‌اند نیاز بازار را پاسخ دهند. اما قابلیت پاراچین پولکادات (ارتباط بین بلاکچین‌ها) همچنان یک نقطه قوت بزرگ برای این رمزارز محسوب می‌شود.نمودار زیر وضعیت نوسان قیمت پولکادات ار در طول فعالیت این رمزارز نشان می‌دهد:

2-6- سرمایه‌گذاری در بازار پولکادات

سرمایه‌گذاری در بازار پولکادات هم مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری ریسک‌های خودش را دارد. پولکادات در 10 ماه گذشته رشد 700 درصدی را ثبت کرده است. اما در اصلاح اخیر بازار در ماه می 2021، از کاهش 50 درصدی قیمت در امان نمانده است. با این حال حضور پولکادات در سبد سرمایه‌گذاری شما یک انتخاب هوشمندانه برای تقسیم ریسک و بالا بردن احتمال سوددهی سبد است. قابلیت ارتقا بلاکچین، کارمزد معاملات بسیار کم و امنیت بالای شبکه، آینده‌ای روشن برای این رمزارز را تصویر می‌کند.

سوالات رایج پیش از خرید و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اگر قصد دارید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، باید پیش از شروع به کار، از خود سوالاتی بپرسید. در ادامه سوالات رایج پیش از انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را لیست کرده‌ایم.

1- چرا می‌خواهید کریپتوکارنسی بخرید؟

بهترین ارز دیجیتال برای خرید و سرمایه گذاری

قبل از هر تصمیمی برای سرمایه‌گذاری، باید موقعیت مالی خود را بررسی کنید و هدف خود را از سرمایه گذاری مشخص کنید. آیا می‌خواهید بیت کوین یا رمزارزهای دیگر را بخرید تا سریع پولدار شوید؟

اگر بله! شاید بهتر باشد کمی بیشتر فکر کنید. بهترین سرمایه‌گذاری‌ها، انتخاب‌های مطمئن و طولانی مدت هستند. از ترس از دست دادن فرصت‌ها وارد بازار کریپتوکارنسی نشوید. در عوض با مطالعه و برنامه طولانی مدت سرمایه گذاری کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

2- میزان ریسک شما چقدر است؟

دقت کنید که بازار رمزارزها، بازاری پر از ریسک است. بازاری جوان با عمری کم (در مقایسه با بازار بورس یا فارکس) و قیمت رمزارزها می‌تواند حتی در یک ساعت به شدت رشد کند یا کاهش پیدا کند. هیچ گارانتی مشخصی برای آینده این بازار وجود ندارد. شما باید این ریسک را در نظر بگیرید که ممکن است تمام دارایی خود در بازار را یک شبه از دست بدهید. پس فقط آنقدری در این بازار سرمایه گذاری کنید که از دست دادن آن آسیبی به شما نزند.

3- از کجا و چطور می‌خواهید رمزارز بخرید؟

راه‌های زیادی برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد. صرافی‌های ارز دیجیتال یا خرید مستقیم از یک فروشنده از جمله‌ی این راه‌ها هستند. بسیار مهم است بدانید که هیچ کدام از راه‌ها از نظر دولت و قانون پشتیبانی نمی‌شوند.

بنابراین باید و حتماً از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال برای خرید و سرمایه گذاری استفاده کنید. صرافی‌های معتبر به شما اطلاعات کافی درباره روند خرید و فروش، پشتیبانی کامل و کیف پول ارز دیجیتال مطمئن برای ذخیره سازی دارایی ارائه می‌دهند.

4- آینده‌ی بازار ارزهای دیجیتال چگونه است؟

صرافی کریپتوکارنسی

آینده‌ی بازار ارزهای دیجیتال به عوامل زیادی بستگی دارد. توسعه اینترنت، قانون گذاری و فضای سیاسی، سیستم‌های پرداخت، سرمایه‌گذاری کمپانی‌های بزرگ در بازار و حتی بحران‌های مالی بین‌المللی بر آینده‌ی بازار ارزهای دیجیتال موثر هستند. این عوامل جدای از میزان پذیرش این ارزها در بین مردم عادی است.

با این حال، اخبار رشد این بازارها روز به روز بیشتر می‌شود. تاکنون کمپانی‌های بزرگی مانند تسلا و میکرواستراتژی روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تعداد این کمپانی‌ها روز به روز بیشتر می‌شوند. کشورهای مختلفی روی قانونی کردن رمزارزها کار می‌کنند. برای مثال کشور السالوادور پرداخت با بیت کوین را در کشور کاملاً قانونی کرده است. لیست کشورها و کمپانی‌های بزرگ بین المللی روز به روز طولانی‌تر می‌شود. این موضوع آینده ارزهای دیجیتال را حداقل تا میان مدت یعنی 5 تا 10 سال آینده روشن کرده است.

5- آیا مشارکت در عرضه اولیه کوین ICO ها، به صرفه و منطقی است؟

پاسخ به این سوال جواب بله یا خیر مشخصی ندارد. اگر قصد دارید در یک پروژه‌ی ICO شرکت کنید باید پیش از انجام این کار حتماً و به خوبی درباره‌ی پروژه تحقیق کنید. یعنی گردانندگان پروژه را بشناسید، هدف آن‌ها از طراحی کوین را بررسی کنید و کاربردی بودن آن را بسنجید. هرچه کوین ارائه شده کاربردی‌تر باشد و بتواند مشکل مشخصی را حل کند، تیم پروژه رزومه‌ی معتبرتری داشته باشند و نحوه عرضه کوین متعادل‌تر باشد، مشارکت در عرضه اولیه‌ی کوین منطقی‌تر است.

البته دقت کنید که تاکنون پروژه‌های زیادی شکست خورده‌اند. حتی آن‌هایی که وایت پیپر خوب داشتند و تیمی حرفه‌ای پشت سر آن بودند. بنابراین هنگام سرمایه گذاری همیشه امکان‌های مختلفی را در نظر بگیرید.

صحبت پایانی

بازار رمزارزها، مثل هر بازار سرمایه دیگری ریسک‌های خودش را دارد. آنچه ما در این مقاله گفتیم، تنها یک راهنمایی کلی برای شماست. در نهایت، این شما هستید که با توجه به سرمایه اولیه خود، میزان آشنایی با بازار ارزهای دیجیتال و انواع روش‌های تحلیل بازار و در نهایت ریسک‌پذیری، انتخاب می‌کنید کدام ارزها را در سبد معاملاتی خود بگذارید.

به یاد داشته باشید که بهترین استراتژی خرید و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال، داشتن چند ارز در سبد سرمایه است. در این بازار هیچ وقت همه‌ی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید و روی ارزهای متنوعی کار کنید.

شما چه ارزی را به عنوان بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری پیشنهاد می‌کنید؟ در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا