آموزش معامله

بهترین استراتژی معاملاتی برای افراد مبتدی در ارزهای دیجیتال

امروزه استراتژی‌های معاملاتی متنوعی بر اساس اهداف معامله‌گران وجود دارند. اما یافتن یک استراتژی مناسب برای هر فرد جهت کسب سود، اولین گام برای موفقیت در بازارهای مالی است. اگر درحال حاضر به دنبال راهکارهایی هستید که به شما جهت کسب سود در بازار کریپتو کمک کند، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

خرید و هولد

این روش ممکن است در ظاهر ساده به نظر برسد، زیرا احتمالاً امن‌ترین راه برای افراد کم تجربه جهت ورود به دنیای کریپتو است. به‌عنوان مثال رمزارزهای اصلی مانند بیت کوین، اتریوم و سایر پروژه‌های مطرح کم و بیش با گذشت زمان سودده هستند. بنابراین در اکثر موارد اگر کوینی را در کف قیمتی خریداری کرده باشید، سرمایه شما چند برابر شده است.

نوسانات بلندمدت بیت کوین از منطق تحرکات کوتاه مدت آن تبعیت نمی‌کند. بهای بیت کوین از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ حدود 520 هزار درصد رشد کرده است. بنابراین هولدرها، نوسانات کوتاه مدت بازار را نادیده می‌گیرند. آنها تنها به حفظ ارز دیجیتال خود می‌پردازند. این کار به آنها کمک می‌کند تا از دو اشتباه بزرگ اجتناب کنند:

 • FOMO: ترس از دست دادن فرصت
 • FUD: ترس، عدم اطمینان و تردید

به عنوان مثال اگر از نگاه حامیان بیت کوین به ماجرا نگاه کنیم، هولد کردن یک استراتژی برای غلبه بر ترس عدم قطعیت و تردید است. آنها معتقدند این پادشاه رمزارزی سرانجام اقتصاد دنیا را دگرگون می‌کند. بنابراین خرید و نگهداری آن، به شرط صبر کافی، در هر زمانی سودده خواهد بود (منبع).

استراتژی هولد مناسب چه افرادی است

استراتژی خرید و هولد

استراتژی هولد برای افرادی که نمی‌خواهند مدام درگیر خرید و فروش شوند و همچنین تریدرهایی که هنوز آشنایی کاملی با تحلیل تکنیکال ندارند، بسیار مناسب است. سرمایه‌گذاران می‌توانند به جای بررسی روزانه نمودارها، چند ارز‌دیجیتال را خریداری و آنها را نگهداری کنند. این یک استراتژی بلندمدت است و همه افراد این روش سرمایه‌گذاری را نمی‌پسندند. در ادامه به سایر روشهای معاملاتی می‌پردازیم.

معامله روزانه رمزارزها

معاملات روزانه اساساً نقطه مقابل هولد بلندمدت محسوب می‌شوند. این روش به‌عنوان خرید و فروش یک سهام مالی در روز (حتی چندین بار در روز)، در شرایط نوسانات خفیف قیمتی تعریف شده است. هرچند ممکن است به دلیل نوسان ذاتی رمزارزها، معاملات روزانه به‌طور بالقوه سود بالایی را به همراه داشته باشد، اما قطعاً اینگونه معاملات پرریسک‌تر از هولد بلند مدت هستند. در هنگام انجام چنین معاملاتی توجه به نکات زیر ضروری است:

 • تنها بخشی از دارایی خود را وارد معامله کنید که از دست دادن آن برای شما مستوجب ضررهای جبران‌ناپذیر نشود.
 • از رفتارهای هیجانی پرهیز کنید و همواره به برنامه خود پایبند باشید. تا زمانی که اکثر معاملات شما به سود ختم شوند، با استفاده از حد ضرر (Stop-loss) در سود خواهید بود.
 • برای شروع، تنها یک یا دو یا معامله در روز انجام دهید. به این نکته توجه داشته باشید که تعداد معاملات زیاد می‌توانند ساعات زیادی از روز را به خود اختصاص دهند.
 • برای یافتن نقاط مناسب ورود و خروج در معاملات، از شاخص‌های مختلف مانند میانگین متحرک نمایی (EMA)، شاخص قدرت نسبی (RSI) و میانگین متحرک همگرایی واگرایی (MACD) کمک بگیرید.

نکته: توجه داشته باشید که هیچ یک از این شاخصها 100 درصد قابل اطمینان نیستند و صرفا ابزارهایی جهت کمک به تصمیم‎‌گیری بهتر شما هستند.

استراتژی معاملات آربیتراژ

معامله آربیتاژ

آربیتراژ به زبان ساده به معنای کسب سود از اختلاف قیمت یک محصول در دو بازار مختلف است. از آنجا که این استراتژی نیازمند دانش و تخصصی بالایی نیست، برای افراد تازه کار، می‌تواند مثمرثمر واقع شود.

برای معاملات آربیتراژ تنها کاری که باید انجام دهید یافتن کوینی با اختلاف قیمت قابل‌توجه در دو صرافی مختلف است. بنابراین با خرید آن کوین از صرافی ارزان‌تر و فروش آن در صرافی گران‌تر، سود کسب خواهید کرد. این روش  واقعا به همین سادگی است. البته حق کمیسیون معاملات را که سود شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد فراموش نکنید. بنابراین پیش از انجام معاملات آربیتراژ سود خالص خود را با کسر کارمزد هر صرافی، به دقت محاسبه کنید.

استراتژی کپی تریدینگ

استراتژی کپی تریدینگ

پیروی کردن از استراتژی‌های معاملاتی تریدرهای حرفه‌ای، رویکردی مناسب برای افراد تازه‌کار در بازار رمزارزها محسوب می‌شود. از این رو وبسایت برخی صرافی‌ها قابلیتی به نام «کپی تریدینگ» را برای کاربران خود ارایه می‌دهند. کاربران با دسترسی به تاریخچه معاملات و استراتژی تریدرهای حرفه‌ای، پس از آنکه از اعتبار و تخصص یک معامله‌گر مطمئن شدند، می‌توانند بخشی از سرمایه خود را به حساب کاربری او پیوند دهند. با این کار پس از هر ترید معامله‌گر منتخب، سیستم به طور خودکار آن معامله را برای کاربر هم ثبت می‌کند. بنا براین با این کار شما در سود و زیان یک تریدر دیگر شریک خواهید شد.

چند نمونه از سرویس‌های ارایه دهنده کپی تریدینگ:

 • eToro: یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های کپی تریدینـگ است که از کارمزد صفر درصدی برای کپی تریدینگ برخوردار است.
 • Covesting: یکی از پلتفرم های کپی تریدینگ که تنها درصورت کسب سود می‌بایست کارمزد پرداخت کنید.
 • io: یک سرویس کپی تریدینگ شخص ثالث با قابلیت اتصال به صرافی بایننس است. در این پلتفرم نرخ کارمزدها توسط تریدرهای حرفه‌ای مشخص می‌شود.
 • Cryptohopper: یک ربات معاملاتیست که طیف گسترده‌ای از خدمات از جمله کپی تریدینگ را ارائه می‌دهد. استفاده از این ربات رایگان نبوده و کاربران بر اساس مدت زمان و سرویس مورد نظر، باید هزینه‌ای را پرداخت کنند.

استراتژی خرید در زمان مناسب

استراتژی خرید در زمان مناسب

یکی دیگر از استراتژی‌های مهم که معامله‌گران می‌توانند آن را درنظر بگیرند، خرید در زمان مناسب یا به عبارتی «خرید در کف» است. این استراتزی تا حدودی نسبت به سایر روش‌های اشاره شده پیچیده است. بنابراین استفاده از آن مستلزم برخورداری از دانش تحلیلی کافی خواهد بود. به‌طوری که حتی بسیاری از تحلیلگران باتجربه هم گاهاً در به کارگیری آن دچار اشتباه می‌شوند.

 برای خرید در زمان مناسب به چه پارامترهایی باید توجه کرد

 1. یافتن روند بازار: قبل از خرید یا معامله یک رمزارز، روند کوتاه مدت و بلندمدت (هفتگی و ماهانه) آن ارز را بررسی کنید.
 2. استفاده از اندیکاتورها: حجم معاملات، تحرکات قیمت، روندهای بازار و … اینها همگی مواردی هستند که در شناسایی زمان مناسب برای ورود به یک معامله به ما کمک می‌کنند. برای بررسی چنین پارامترهایی، ابزارهای زیادی مثل اندیکاتور MACDI و RSI وجود دارد که آشنایی با نحوه کار آنها برای هر معامله‌گر امری ضروری است.
 3. دنبال کردن اخبار: یکی از پارامترهای مهم در نوسانات و حتی تغییر روندهای بازارهای مالی، اخبار است. اخبار مثبت و منفی می‌توانند تاثیر به‌سزایی در تغییرات قیمت داشته باشند. معامله‌گران موفق افرادی هستند که همزمان با تحلیل تکنیکال، اخبار روز را هم دنبال می‌کنند.
 4. خرید پله‌ای: با پایین آمدن قیمت، هرگز کل سرمایه خود را یک جا وارد معامله نکنید، بلکه به صورت پله‌ای خرید کنید. به این صورت که با ریزش‌های بیشتر، خرید بیشتری هم انجام دهید.
 5. سرمایه‌گذاری در ICOها: شما به‌عنوان یک معامله‌گر می‌بایست به دنبال سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها یا ایده‌هایی باشید که بتوانند ارزش کوین خود را افزایش دهند. از آنجا که کوین‌ها در ICO ها با قیمتی به مراتب پایین‌تر از ارزش واقعی خود عرضه می‌شوند، سرمایه‌گذاری در آنها غالباً سودآور خواهد بود.

نکته: در هنگام سرمایه‌گذاری در ICO ها حتما درخصوص پروژه، نقشه راه و حامیان آن، اطلاعات لازم را کسب کنید. امروزه بسیاری از ICOهای کلاهبرداری و اسکم با هدف خالی کردن جیب افراد تازه کار وجود دارد.

صحبت پایانی

استراتژی‌های معاملاتی، از زمان شکل‌گیری نخستین تمدن‌های بشری تاکنون مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این بدان معناست که علی‌رغم اینکه آنها در قالب بازارهای معاملاتی جدید تغییر شکل یافته‌اند، اما اساس کار آنها بدون تغییر باقی مانده است. ما در این مقاله سعی داشتیم ساده‌ترین استراتژی‌های مالی که معامله‌گران تازه کار می‌توانند در بازار کریپتو به‌کار گیرند را معرفی کنیم.

در پایان خوشحال می‌شویم که تجارب خود از استراتژی‌های معاملاتی ساده‌ای که برای تریدرهای تازه‌کار مفید هستند را با ما در میان بگذارید.

رامین رواقی

کارشناس ارشد الکترونیک، علاقه‌مند به حوزه بلاکچین، رمزارزها و هر چیزی که مرتبط با تکنولوژی باشه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا