آموزش معامله

تتر TRC20 بهتر است یا ERC20؟ مقایسه دو تتر محبوب تریدرها

تتر یک رمزارز یا استیبل کوین با ارزش ثابت یک دلار است؛ این ارز دیجیتال را با نام اختصاری USDT می‌شناسیم. تتر به‌منظور آسان کردن فرایند ترید رمزارزها و کاهش هزینه‌های تراکنش در دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شد و در حال حاضر از محبوب‌ترین رمزارزها میان فعالان حوزه کریپتوکارنسی است. این محبوبیت سبب شده که بلاکچین‌های مختلف شروع به معرفی تترهای مخصوص به خود کنند. تتر Trc20 و تتر Erc20 دو نوع از این ارزها هستند که در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌ها و همچنین مقایسه‌ی آن‌ها بپردازیم.

استیبل کوین چیست؟

قبل از شروع اصل مطلب باید توضیحی مختصر در رابطه با استیبل کوین‌ها برای آشنایی بیشتر با آن‌ها ارائه کنیم. این ارزهای دیجیتال با هدف کنترل نوسانات شدید بازار رمزارزها پدید آمدند. استیبل کوین‌ها، برای کنترل قیمت، از پشتوانه طلا، دلار یا سایر کالاهای این‌چنینی استفاده می‌کنند. هرچند عده‌ی زیادی بر این باورند که این امر صحت ندارد و این رمزارزها ماند ارز فیات بی‌پشتوانه هستند و فرضیه‌‌ی دارای پشتوانه‌ بودن آن‌ها را رد می‌کنند. حال با فرض بر این ‌که این موضوع صحت داشته باشد و استیبل کوین‌‌ها دارای پشتوانه باشند؛ آن‌ها را می‌‌توان به 4 دسته اصلی تقسیم کرد:

 • استیل کوین با پشتوانه ارز فیات
 • استیبل کوین با پشتوانه کالا
 • استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال
 • استیبل کوین بدون پشتوانه

استیبل کوین چیست؟

تتر استیبل کوینی با پشتوانه دلار

تتر یک استیبل کوین است با پشتوانه دلار و با نام USDT نیز شناخته می‌شود. ارزش این استیبل کوین یک دلار آمریکا به‌صورت ثابت است. هدف از ایجاد تتر مقابله با نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بود و به‌دلیل آن‌که بر پایه‌ی بلاکچین‌های مختلف قابل اجرا بود، بین تریدرها محبوبیت زیادی پیدا کرد و امروزه حجم معاملات با این رمزارز در حال رشد روز افزون است.

در ابتدای معرفی این رمزارز به بازار، تتر در رده سی‌ام ارزهای دیجیتال قرار داشت. اما افزایش حجم معاملات با این توکن‌‌ها سبب شد در رتبه‌های نخست محبوبیت‌ترین‌ها در فهرست رمزارزها قرار بگیرند.

محبوبیت تتر سبب شد انواع مختلفی از آن به‌وجود بیاید. توکن‌‌ erc20 بر پایه‌ی بلاکچین اتریوم و تتر trc20 بر پایه‌ی بلاکچین ترون، از مشهورترین و پرکاربردترین تترهای بازار ارزهای دیجیتال هستند.

تتر Erc20 چیست؟

Erc20 رایج‌ترین توکن بر بستر بلاکچین اتریوم است. این توکن برای توابع پرداختی در این بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد و از توکن‌های کاربردی شبکه به شمار می‌رود. همچنین می‌توان از Erc20 برای پرداخت هزینه‌ی کالا و خدمات استفاده کرد. به‌عبارت دیگر هنگامی که قصد دارید در شبکه اتریوم، انتقال کوین به آدرس دیگران انجام دهید، یا هنگامی که قصد دارید رمزارزهای خود را از این شبکه به کیف پول خود واریز کنید، می‌توانید از توکن Erc20 استفاده کنید. آدرس انتقال ارز از طریق این توکن با 0X شروع می‌شود.

این توکن تعویض‌پذیر است؛ می‌توان آن ‌را با توکن‌هایی که استاندار مشابه دارند، تعویض کرد.

قابل انتقال است؛ می‌توان erc20 را از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل کرد. استفاده و انتقال این توکن مستلزم تولید تعداد خاصی از آن است؛ باید میزان مشخصی erc20 تولید شود تا بتوان از آن استفاده کرد یا به آدرس دیگر انتقال داد.

توکن چیست؟

در بیشتر مواقع به اشتباه یه جای عبارات ارز دیجیتال یا رمزارز، افراد از عبارت توکن استفاده می‌کنند؛‌ اما باید بدانید این دو تفاوت اساسی با یکدیگر دارند و از لحاظ فنی متفاوت‌اند و کاربردهای مختلف دارند.

“توکن (Token) را می‌توان یک ارز رمزپایه دانست که بر روی بلاکچین رمزارز دیگر ساخته و اجرا می‌شود و خود بلاکچین اختصاصی ندارد.”

برای آشنایی بیشتر با توکن می‌توانید مقاله “تفاوت کوین (Coin) و توکن (Token) چیست؟” را مطالعه کنید.

تتر Trc20 چیست؟

تتر Trc20 چیست؟

Trc20 یک استاندارد ایجاد توکن در بلاکچین ترون است. جاستین سان مدیر‌عامل ترون، تبلیغات فراوانی پیرامون این پروژه انجام داد و تلاش کرد کاربران اتریوم را جذب پروژه Trc20 کند. او با شبیه‌سازی استاندارد توکن‌های پروژه به توکن‌های اتریوم و انتخاب نام شبیه به آن‌ها برای توکن‌های بلاکچین خود، سعی کرده طرفداران این بلاکچین را جذب ترون و تتر Trc20 کند. 

سرعت بالا و کارمزد بسیار پایین (و گاهی صفر)، از ویژگی‌های اصلی Trc20 است. دریافت و برداشت در این پروژه در بلاکچین ترون انجام می‌شود و آدرس دریافت آن با TX آغاز می‌شود.

این توکن و استاندارد آن با توکن‌های بلاکچین اتریوم هم‌خوانی‌های زیادی دارد و به‌راحتی می‌توان توکن Erc20 را به شبکه ترون با پروتکل Trc20 منتقل کرد. 

تتر Erc20 بهتر است یا تتر Trc20‌؟

 • اولین تفاوت میان توکن‌ها نحوه‌ی اجماع در بلاکچین‌های آن‌هاست. بلاکچین اتریوم از روش ماینینگ برای اجماع بهره می‌برد و در بلاکچین اتریوم این فرایند از طریق استیکینگ انجام می‌گیرد.
 • سرعت و میزان کارمزد تراکنش‌ها نقطه‌ی تمایز دیگر تتر Trc20 و Erc20 است. در بلاکچین اتریوم در حال حاضر کارمزد تراکنش‌ها افزایش پیدا کرده است؛ این در حالی‌ست که در بلاکچین ترون، کارمزد تراکنش‌ها بسیار پایین و مقرون به‌صرفه است.
 • همچنین سرعت انجام تراکنش‌ها نیز در شبکه ترون بسیار بالاتر از شبکه اتریوم است. در بلاکچین اتریوم در هر 25 ثانیه یک تراکنش انجام می‌شود؛ اما در بلاکچین ترون این عدد به 2000 تراکنش در ثانیه می‌رسد.
 • تفاوت بعدی این دو نوع تتر در میزان پشتیبانی در کیف پول‌ها و صرافی‌‌های مختلف است. Erc20 در والت‌ها و صرافی‌های بسیاری مورد تایید قرار گرفته و می‌توان در بستر این پلتفرم‌ها از آن استفاده کرد. اما تتر Trc20 هنوز به این میزان شناخته شده نیست و والت‌ها و صرافی‌های محدودی از این کوین پشتیبانی می‌کنند.

برای نتیجه‌گیری می‌توان گفت با توجه به هزینه و سرعت تراکنش‌ها، تتر روی بلاکچین ترون در شرایط کنونی بر تتر بلاکچین اتریوم برتری دارد و تنها مزیت Erc20 نسبت به Trc20، شناخته‌تر بودن آن است که سبب شده کیف پول‌ها و صرافی‌های بیشتری از آن پشتیبانی کنند. اما با این حال، انتخاب و استفاده از انواع تترها کاملاً سلیقه‌ای است و به دیدگاه تریدر نسبت به بازار و معاملات بستگی دارد.

صحبت پایانی

قبل‌تر هم اشاره کردیم؛ توکن‌های تتر یا همان استیبل کوین‌ها پس از محبوبیت رمزارزها و افزایش حجم معاملات با آن‌ها به‌وجود آمدند. هدف این کوین‌ها سهولت معاملات و کاهش هزینه‌ها بود و امروزه تبدیل به یک دارایی مهم در دنیای ارزهای دیجیتال شده‌‌اند. 

در این میان تتر Trc20 و تتر Erc20 از سایر رقبا شناخته‌تر و محبو‌ب‌تر شده‌اند و حجم معاملات آن‌ها بسیار بالاست. اگر به‌عنوان یک تریدر سرعت و هزینه تراکنش برای شما اهمیت دارد، می‌توانید از میان این دو توکن مطرح یکی را بنا‌ به سلیقه‌ی خود به‌عنوان ابزار معاملاتی ارز دیجیتال استفاده کنید. هر دو تتر ترون و تتر اتریوم در والکس پشتیبانی شده است. می‌توانید معاملات تتر خود را در فضایی امن و آسان در سایت انجام دهید. 

مهسا قنبری

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.

نوشته های مشابه

‫۲۴ دیدگاه ها

 1. سلام و ممنون از مقالتون
  ۱- ایا اینکه می گن تتر قابل ردگیری هست و ممکنه آمریکا بنا به تحریم دستور مسدود سازی پول ما را بده واقعیت داره؟
  ۲- ایا بهترین راه انتقال رمز ارز از صرافی ایرانی به باینس تتر می باشد ( حتی با توجه به نکته باالا؟)
  ۳- فرضا اگر سازندگان تتر آدرس های کاربر را مسدود کنند آیا فقط تتر های کاربر از دست میره یا کل کیف پولش (بیت کوین و …)
  ۴- نگهداری تتر در کیف پول سخت افزاری هم چنان احتمال مسدود سازی را داد یا با این کار راه فرار محسوب میشه

  1. سلام
   وقت به خیر

   ۱- خیر تتر و آدرس‌های آن قابل ردگیری نیست. هیچ کس نمی‌تواند دستور مسدودسازی رمزارزهای غیرمتمرکزی مانند تتر را بدهد. تتر بر بستر ترون و اتریوم و چند بلاکچین دیگر فعالیت می‌کند و عملاً این کار امکان پذیر نیست.
   ۲- شما می‌توانید هر رمزارزی را به بایننس از صرافی‌های ایرانی انتقال دهید. بعضی از کاربران ترجیح می‌دهند دش و ریپل را منتقل کنند که کارمزد کمتری دارد. محدودیتی در این انتخاب‌ها وجود ندارد.
   ۳- حتی اگر آدرس کاربران مسدود شود (که احتمال آن نزدیک به صفر است) فقط آدرس یک رمزارز مسدود خواهد شد. امکان این که دو آدرس در دو ارز را به یک نفرم مربوط کنیم عملاً وجود ندارد و این آدرس‌ها ناشناس هستند.
   ۴- با توجه به پاسخی که به پرسش‌های بالای شما دادیم، یعنی احتمال بسیار پایین مسدودسازی نگرانی‌ای در این باره وجود ندارد.

   ممنون از همراهی شما

  1. سلام آقای داریوش

   بابت تاخیر در اضافه شدن ارزهای جدید صمیمانه از شما عذرخواهی می کنیم. ریپل به پلتفرم اضافه شده؛ ۴ ارز جدید نیز اضافه خواهد شد. خبرش را در بلاگ و شبکه های اجتماعی اعلام می کنیم.

   ممنون از همراهی شما

 2. محیط کاربری سایت شما مناسبه و پشتیبانی نیز به نسبت خوبه، اما وقتی تتر TRC پشتیبانی نشه و برای هر تراکنش ۲۵ دلار هزینه به کاربر تحمیل بشه، قطعا این موارد رو نادیده میگیره و اجبارا مجبور به استفاده از صرافیهای دیگه میشه! سوای این تعداد ارزها متاسفانه محدوده و بسیاری از ارزهای لیست شده در صرافی های دیگر که در بین ایرانیان ترند شده در والکس موجود نیست! اگر با اصول و قواعد بازار به قضیه نگاه کنیم شما با ایجاد این شرایط رقابت رو برای خودتون خیلی سخت کردید! و برای ما کاربران هم شرایط رو سخت تر!

  1. سلام
   وقت به خیر

   نکته‌ای که دربارۀ والکس گفتید کاملاً صحیح است. تراکنش‌ها بر بستر بلاکچین اتریوم بسیار گران و پرهزینه هستند. ما به زودی بلاکچین ترون را به صرافی والکس اضافه خواهیم کرد تا بتوانیم خدمات بهتری به شما کاربران ارائه دهیم. از انتقاد ارزشمند شما سپاس‌گذاریم.

   ممنون از همراهی شما

 3. لطفا زودتر trc20 رو اضافه کنید ..نسبت به بقیه صرافی ها پشتیبانی خیلی خوبی دارید ولی رسما بدون trc20 نمیتونیم از صرافی شما استفاده کنیم.. متشکرم بابت پیگیریتون ..

  1. سلام آقای علیرضا

   بله حتما. خیلی زود این خبر را در شبکه های اجتماعی و بلاگ اعلام خواهیم کرد.

   ممنون از صبر و همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا