بلاکچین

سوالات رایج شبکه بلاکچین‌؛ بخش دوم

شبکه بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است که بستری امن و قابل اطمینان برای انجام تراکنش‌های مالی، ثبت داده‌ها، قراردادهای هوشمند و موارد مشابه دیگر است. این شبکه به‌واسطه رمزارز بیت کوین به‌ دنیا معرفی شده است. اما بعد از مدتی دنیای تکنولوژی به کاربردها و ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد آن پی برد و به مرور کارایی‌های بلاکچین در مجموعه‌های مختلف کشف شد. گسترش استفاده از این فناوری نوین که پیچیدگی‌های فراوانی دارد، سوالات متعددی را برای علاقه‌مندان به حوزه تکنولوژی به‌وجو آورده است.

ما در مقالات گذشته و این مقاله، سعی کردیم به رایج‌ترین این پرسش‌ها پاسخ دهیم و برخی از ابهامات بلاکچین را برای شما از بین ببریم. با ادامه سوالات فناوری بلاکچین با ما همراه باشید.

1. آیا شبکه بلاکچین کاملاً غیر‌قابل نفوذ است؟

بلاکچین شبکه‌ای کاملاً امن است و امکان نفوذ به این سیستم و هک کردن آن بسیار کم است. پروتکل‌های امنیتی بلاکچین به شیوه‌ای طراحی شده که امکان نفوذ، جعل، تقلب و کلاهبرداری در این بستر را تقریباً به صفر رسانده است.

تنها روشی که می‌توان در روند کاری شبکه بلاکچین اختلال ایجاد کرد؛ تسلط به بیش از 50 درصد توان پردازش شبکه یا هش‌ریت آن است. به این نوع نفوذ حمله 51 درصد گفته می‌شود که انجام آن مستلزم زمان، هزینه و انرژی بسیار بالایی است. بنابراین امکان وقوع آن نیز بسیار پایین است.

2. امنیت سایبری بلاکچین چطور تامین می‌شود؟

امنیت در شبکه بلاکچین

امنیت سایبری یا همان DNS شبکه بلاکچین به‌واسطه ویژگی‌های عدم تمرکز و توزیع داده در این سیستم تامین می‌شود. تمامی بلاکچین‌ها دارای گواهینامه SSL هستند. این گواهینامه‌ با نصب بر روی دامنه‌های اینترنتی، پروتکل https را فعال کرده و اتصال امن دامنه و مرورگر را ایجاد می‌کند. 

به‌طور کلی می‌توان گفت که امنیت این سیستم‌ها از طریق پروتکل‌های مختلف و به‌صورت حرفه‌ای و دقیق بررسی و تامین می‌شود. از این رو، کاربران بلاکچین‌های مختلف می‌توانند با خیال آسوده در این بسترها فعالیت کنند و نگران امنیت اطلاعات و سیستم‌های خود هنگام اتصال به شبکه نباشند.

3. حمله 51 درصدی به بلاکچین چگونه انجام می‌شود؟

به این حمله، حمله اکثریت نیز گفته می‌شود. در حمله 51 درصد یکی از نودهای شبکه می‌تواند کنترل بیش از 50 درصد توان سیستم را در اختیار بگیرد. توان سیستم همان قدرت پردازش شبکه بلاکچین است که به آن هش‌ریت می‌گویند.

در حملات 51 درصد مهاجم یا مهاجمان با در دست گرفتن قدرت پردازش، در فعالیت‌‌های معمول آن اختلال ایجاد می‌کنند.

آن‌ها ویژگی عدم تمرکز بلاکچین را مورد هدف قرار می‌دهند و قدرت پردازش را در یک نقطه خاص متمرکز می‌کنند؛ سپس از این طریق به اهدافی که به‌خاطر آن‌ها این حمله را ترتیب داده‌اند، می‌رسند.

حمله 51‌٪ مخرب‌ترین آسیبی است که می‌توان به بلاکچین وارد کرد. اما هر‌چه تعداد کاربران بلاکچبن زیاد‌تر باشد، امکان وقوع این حمله کاهش پیدا می‌کند. زیرا مهاجمان باید زمان و هزینه‌ی بیشتری صرف کنند تا بتوانند به بیش از 50 درصد هش‌ریت شبکه دست پیدا کنند.

4. سیستم رمزنگاری در شبکه بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

رمزنگاری شبکه باکچین

سیستم رمزنگاری در شبکه بلاکچین از طریق توابع هش به‌وجود می‌آید. تابع هش یک الگوریتم ریاضی است که اطلاعات را با اندازه‌ و طول متغیر دریافت می‌کند و یک خروجی یکسان و قطعی می‌دهد. به عملیات این تابع، هشینگ می‌گویند.

در فرایند هشینگ رشته کدهای با طول‌های متناوب تبدیل به خروجی‌هایی ثابت می‌شوند. در این فرایند به‌دست آوردن مقادیر ورودی که همان داده‌ها هستند، از طریق خروجی سخت و غیر‌ممکن است. به‌عبارت ساده‌تر، توابع هش و فرایند هشینگ یک‌طرفه و غیر‌قابل برگشت هستند.

در بلاکچین از این سیستم برای امنیت اطلاعات استفاده می‌کنند. به‌همین خاطر در شبکه‌های بلاکچین تمامی فرایند‌های یک‌طرفه و قابل بازگشت‌اند و امکان اینکه بتوان از طریق یک تراکنش در این بستر به ورودی‌های آن دسترسی پیدا کرد، وجود ندارد.

5. درخت مرکل در شبکه بلاکچین چه نقشی دارد؟

نام این درخت از رالف مرکل ریاضی‌دان معروف گرفته شده است. درخت مرکل که به آن درخت درهم‌ساز نیز می‌گویند؛ برای هش کردن اطلاعات با حجم بالا در بلاکچین‌ها استفاده می‌شود.

طرز کار این الگوریتم به این ترتیب است که در ابتدا داده‌ها جداگانه کد هش می‌گیرند و سپس مقدارهای هش آن‌‌ها با ‌هم ادغام می‌شوند و یک هش واحد را تشکیل می‌دهند. هش واحد را ریشه درخت مرکل می‌نامند. برگ‌های این درخت، تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین و شاخه‌های آن، هش تراکنش‌ها یا همان هش بلاک‌هاست.

به‌دست آورند ریشه درخت از شاخ و برگ‌ها آسان است؛ اما اگر فقط ریشه را داشته باشیم، طبق الگوریتم‌‌های امنیتی بلاکچین (توابع هش) رسیدن به مقادیر شاخ و برگ‌های درخت از طریق ریشه سخت و تقریباً غیرممکن است.

به بیان ساده‌تر، به‌دست آوردن ورودی‌ها در شبکه بلاکچین با استفاده از خروجی‌ها ممکن نیست.

6. معاملات خارج از زنجیره در بلاکچین چطور انجام می‌شوند؟

در کنار تراکنش‌هایی که در بستر بلاکچین‌ها صورت می‌گیرد؛ نوع دیگری تراکنش در این شبکه انجام می‌شود که به آن‌ها “تراکنش‌های خارج از زنجیره” می‌گویند.

توافق بر سر این تراکنش‌ها در خارج از بلاکچین صورت می‌گیرد. سبک انجام آن‌ها شبیه به نوع پرداخت‌ها در پلتفرم پی‌پال (Paypal) است. دو طرف قرارداد خارج از فضای بلاکچین با یکدیگر توافق می‌کنند و شخص سومی را برای تایید تراکنش مشخص می‌کنند.

این تراکنش‌ها فقط در شبکه بلاکچین ثبت می‌شوند و شخص سوم ضامن انجام آن‌هاست. صرافی‌های غیر‌متمرکز این روز‌‌ها به‌نوعی شخص سوم برای برخی از این تراکنش‌ها هستند. این مجموعه‌ها بستر و قوانین تراکنش را مشخص می‌کنند و پس از توافق طرفین بیرون شبکه، تراکنش را در بلاکچین ثبت و منتشر می‌کنند.

معاملات خارج از زنجیره در شبکه بلاکچین

هنگام انجام این تراکنش‌‌ها، یا کد‌های قابل تبدیل به کریپتو و پول نقد استفاده می‌شود؛ یا طرفین تراکنش کلیدهای خصوصی را بین یکدیگر مبادله می‌کنند و به‌نوعی مالکیت کوین‌ها را تغییر می‌دهند. شخص سوم مسئول کنترل اجرای این امور در تراکنش‌‌های خارج از زنجیره بلاکچین است.

7. آیا می‌توان یک یا چند بلاک را از بلاکچین حذف کرد؟

بله؛ گاهی ممکن است بخش خاصی از اطلاعات موجود در این شبکه نیاز باشد و بخش‌های دیگر آن مورد استفاده قرار نگیرد. در این شرایط می‌توان با استفاده از گزینه‌های تعیین شده در شبکه بلاکچین و فیلترهای پیش‌فرض سیستم، به‌راحتی و با سرعت این کار را انجام داد و بخشی از اطلاعات که همان تعدادی از بلاک‌ها است را از زنجیره خارج یا حذف کرد.

بلاک در شبکه بلاکچین

8. آیا می‌توان بلافاصله پس از ثبت یک بلاک آن را حذف یا اطلاعاتش را تغییر داد؟

خیر؛ در شبکه بلاکچین تمامی تراکنش‌ها غیر‌قابل حذف و تغییر هستند. به محض آنکه اطلاعات در شبکه منتشر شود، تحت هیچ شرایطی امکان تغییر آن‌ها وجود ندارد. در مقالات قبل، در رابطه با داده‌های داخل بلاک توضیح دادیم. هر بلاکی که ایجاد می‌شود؛ حاوی اطلاعات تراکنش، هش بلاک و هش بلاک قبلی است. برای ایجاد تغییر در هر بلاک باید هش آن و هش بلاک قبلی را تغییر داد. این روند را باید به طور متوالی طی کرد تا به اولین بلاک زنجیره رسید. این فرایند غیر عقلانی و عملاً غیر‌ممکن است.

9. چه تراکنش‌ها و سوابقی را می‌توان در شبکه بلاکچین نگهداری کرد؟

بلاکچین بستری آزاد برای ثبت و نگهداری امن و کم هزینه اطلاعات است. هر نوع داده‌ای را می‌توان در این شبکه ثبت کرد و محدودیتی برای آن وجود ندارد.

تمامی مراکز و سازمان‌‌هایی که از از سرورهای سنتی پر مصرف و پر ‌هزینه برای ثبت و جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کنند؛ می‌توانند به‌راحتی فناوری بلاکچین را با هزینه‌ای بسیار کم‌تر جایگزین آن‌ها کنند و امنیت اطلاعات خود را افزایش دهند.

10. کیف پول بلاکچین چیست؟

کیف پول بلاکچین یک کیف پول دیجیتالی تحت وب و یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین کیف پول‌ها برای ذخیره‌ی رمزارز بیت کوین است. این کیف پول صدها هزار کاربر در سراسر جهان دارد. آدرس اینترنتی این کیف پول Blockchain.com است. 

تازه‌واردها به دنیای ارزهای دیجیتال و بلاکچین، با جستجوی عبارت Blockchain در موتورهای جستجو و با رفتن به سایت این کیف پول دیجیتال، تصور می‌کنند وارد دنیای بلاکچین شده‌اند. اما این کیف پول فقط از نام این فناوری استفاده می‌کند و ارتباط دیگری با آن ندارد. کیف پول بلاکچین تنها محلی برای دخیره‌ی رمزارزهاست.

11. بلاکچین اکسپلورر چیست؟

جستجوگر شبکه بلاکچین

بلاکچین اکسپلورر (Blockchain Explorer)، مرورگر شبکه بلاکچین است. پس از انجام تراکنش در بستر این شبکه‌ها برای بررسی وضعیت آن، می‌توان از طریق شناسه یا ID تراکنش مشاهده کرد که تراکنش در چه مرحله‌ای است.

برای مثال، فرض کنید تراکنش شما در بلاکچین بیت کوین هنوز تایید نشده است و باید وضعیت آن را بررسی کنید. در این شرایط می‌توانید با وارد کردن شناسه کیف پول دیجیتال یا شناسه تراکنش خود وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید.

12. مزایای شبکه بلاکچین کدامند؟

  • عدم تمرکز اطلاعات و توزیع داده‌های میان تمام کاربران
  • عدم وجود یک نهاد کنترل‌کننده‌ی مرکزی
  • حذف واسطه‌ها با استفاده از تراکنش‌های همتا به همتا (P2P)
  • ثبات شبکه به واسطه نبود امکان حذف یا تغییر داده‌ها
  • عدم وابستگی قراردادها و تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین به اعتماد میان طرفین تراکنش یا قرارداد (هنگام انجام تراکنش در این بستر نیازی به شناخت طرف مقابل و اطمینان کردن به او نیست)

13. معایب شبکه بلاکچین کدامند؟

  • حملات 51 درصدی که می‌تواند بسیار مخرب و زیان‌بار باشد.
  • سرعت پایین انجام تراکنش‌ها و مشکلات مقیاس پذیری
  • غیر‌ممکن بودن ویرایش اطلاعات ثبت شده در شبکه (داده‌های موجود در بلاک‌‌های بلاکچین، تحت هیچ شرایطی پس از انتشار در شبکه قابل تغییر نیستند)
  • مشکلات پیرامون کلیدهای خصوصی (فراموش کردن یا مفقود شدن کلید خصوصی تمام سرمایه کاربران را از بین خواهد برد)
  • حجم موردنیاز فراوان برای ذخیره‌سازی کل شبکه در سیستم‌های نود (هر‌چه میزان اطلاعات در شبکه افزایش پیدا کند، حجم بیشتری برای ذخیره‌سازی نیاز دارد. این روند به کاهش نودها و در نتیجه‌ی آن مقیاس‌پذیری منجر خواهد شد)

صحبت پایانی

شبکه بلاکچین یک فناوری نو‌ظهور است که راه زیادی تا همگانی شدن و کسب اعتماد تمامی سازمان‌ها و مجموعه‌ها دارد.

یکی از دلایلی که بلاکچین بعد از چندین سال و با توجه به ویژگی‌های منحصر به‌فردی که دارد، آن‌چنان که باید و شاید مورد توجه همگان قرار نگرفته است؛ سختی‌ها و پیچیدگی‌های این شبکه است. ارتباط برقرار کردن با بلاکچین، یادگیری و استفاده از آن مستلزم مطالعه و تحقیقات فراوان است و نیاز به یک بازه‌ی زمانی حداقل چند ماهه دارد تا کمی با پیچ و خم‌‌های این سیستم آشنا شوید و به پاسخ سوالات و ابهاماتی که در رابطه با آن دارید، برسید.

مهسا قنبری

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا