کیف پول

نگهداری رمزارز در کیف پول صرافی ارز دیجیتال چه مزایا و معایبی دارد؟

‌اخیراً افراد زیادی با هدف کسب سود زیاد و هیجان ناشی از به دست آوردن آن در بازار ارز دیجیتال، به ایجاد حساب و ذخیره رمزارز‌های خود در کیف پول صرافی‌ ارز دیجیتال روی آورده‌اند. اگرچه استفاده از کیف پول‌ صرافی برای افرادی که معامله‌‌های زیادی انجام می‌دهند، گزینه مناسبی است، اما از سویی دیگر باید خطرات امنیتی صرافی ارز دیجیتال را هم در نظر گرفت.

در این مقاله، به بررسی مزایا و معایب نگهداری رمزارز در کیف پول صرافی‌ها می‌پردازیم.

مقایسه ذخیره‌سازی متمرکز و غیرمتمرکز

اگر در مورد پروژه‌ رمزارزها مطالعه کرده باشید، حتماً کلمه «غیرمتمرکز» را زیاد شنیده‌اید. ساختار‌های غیرمتمرکز توسط هیئت مدیره یا گروه کوچکی از افراد مدیریت نمی‌شوند. بلکه آن‌ها توسط کاربران و با همراهی تیم بنیان‌گذار کنترل می‌شوند. این اتفاق از طریق اقتصاد توکنی امکان‌پذیر خواهد بود و کاربران با مالکیت توکن‌های شرکت، قدرت رای‌گیری در موتور تصمیم‌گیری شرکت را به دست خواهند آورد.

اقتصاد توکنی کیفیت یک توکن است که کاربران و سرمایه‌گذاران را قانع می‌کند تا از آن استفاده کنند. هر چیزی که روی ارزش توکن تأثیر می‌گذارد، بخشی از اقتصاد توکنی است (منبع). چنین ساختاری در اختیار جامعه کاربران است و در نتیجه تنها راهبرد اصلی، حذف کامل کلاهبرداری، سرقت هویت و رفتار‌های بزهکارانه از فضای اینترنت خواهد بود.

مکانیسم فوق در مورد بیشتر رمزارزهایی که خریداری و در صرافی‌های موردنظر معامله می‌شوند، وجود دارد؛ اما خود صرافی‌ها به‌صورت متمرکز اداره می‌شوند. بنابراین، صرافی‌‌های ارز دیجیتال مانند شرکت‌های سنتی اداره خواهند شد. آن‌ها هیئت مدیره‌ای دارند که در مورد نحوه اداره شرکت تصمیم می‌گیرند و پایگاه داده‌ یکتایی که متعلق به آن‌ها است، تمامی اطلاعات کاربران را ذخیره می‌کند.

ماهیت خود رمزارزها به گونه‌ای است که قابل هک شدن نیستند، اما به دلیل متمرکز بودن صرافی‌های ارز دیجیتال، احتمال هک صرافی و سرقت دارایی‌ها وجود دارد. مسائل امنیتی سایت‌های آنلاین ریشه‌ای تاریخی دارند که نباید به‌سادگی از کنار آن عبور کرد. به‌گونه‌ای که در سال‌های نه چندان دور، صرافی‌های خارجی بزرگی که حجم زیادی از معاملات را در دست داشته‌اند و ارزش بالایی از دارایی‌های معامله‌گران را ذخیره کرده‌اند، به‌طرز ناباورانه‌ای هک شده‌اند. در این نوع حوادث، تا صد‌ها میلیون دلار از دارایی کاربران از بین رفته است.

این مورد تنها به صرافی ارز دیجیتال محدود نمی‌شود. تمام سایت‌هایی که در فضای مجازی در حال فعالیت هستند، اگر پروتکل‌های امنیتی را به درستی رعایت نکنند، زمینه را برای هک سایت توسط هکرها فراهم می‌کنند.

البته گفتنی است که بعد از هک‌های انجام شده در برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی، اکثر صرافی‌ها به سمت ذخیره‌سازی سرد دارایی‌ها روی آورده‌اند. منظور این است که در صرافی ارز دیجیتال بخش زیادی از دارایی در کیف پول سخت‌افزاری صرافی ذخیره شده است و مقداری نیز به صورت آنلاین برای انجام سریع معاملات نگهداری می‌شود. در واقع، زمانی که می‌شنوید که یک صرافی ارز دیجیتال هک شده است، یعنی هکرها به دارایی‌های دیجیتالی که به صورت آنلاین وجود داشته است، دسترسی پیدا کرده‌اند.

ما در مقاله هک کیف پول ارز دیجیتال، روش‌های هک کیف پول توسط هکرها و نحوه جلوگیری از اینگونه هک‌ها را بررسی کرده‌ایم.

مزایای استفاده از کیف ‌پول‌ صرافی ارز دیجیتال

کیف پول‌های صرافی در عین آن که خطرات ذکر شده قبلی را دارند، اما معامله‌گران به دلایل مختلفی همچنان از آن‌ها استفاده می‌کنند. زمانی که کاربران معامله ارز دیجیتال را بین کیف پول‌های خارج از سرویس‌های صرافی انجام می‌دهند، باید کارمزد بیشتری پرداخت کنند.

هر گونه انتقال و تراکنشی در شبکه رمزارزها دارای کارمزد است و این کارمزد ارتباطی با صرافی‌ها ندارد. برای مثال، اگر شما از یک صرافی ارز دیجیتال بیت کوین بخرید و بخواهید آن را به تراست ولت انتقال دهید، باید به شبکه کارمزد بدهید (انتقال ارزها بین کیف پول‌های مختلف دارای کارمزد شبکه است). اما اگر همین بیت کوین را در کیف پول صرافی نگهداری کنید، مجبور نیستید کارمزد اضافی پرداخت کنید.

از طرفی، فرض کنید بعد از مدتی می‌خواهید بیت کوین‌هایی که در کیف پول تراست ولت دارید را بفروشید. برای فروش بیت کوین، ابتدا باید آن را به یک صرافی معتبر ارز دیجیتال انتقال دهید و سپس، بیت کوین را بفروشید. این انتقال نیاز به پرداخت کارمزد شبکه دارد. اما اگر بیت کوین شما از همان ابتدا در صرافی نگهداری شده بود، هزینه‌های معاملات شما کمتر می‌شد.

کیف پول‎‌ صرافی ارز دیجیتال؛ ارزان‌تر و سریع‌تر اما دارای امنیت پایین‌تر

مزیت اصلی استفاده از کیف پول‌های صرافی راحتی آن‌ها، مزایا و تسهیلاتی است که صرافی‌ها برای استفاده از کیف پول خود ارائه می‌کنند. گذاشتن پول در کیف پول متصل به صرافی ساده‌تر است. کاربران از این طریق می‌توانند کوین‌های خودشان را با کوین‌های نگهداری شدۀ دیگر تعویض کنند. این روش اگه چه امنیت پایین‌تری دارد اما سریع‌تر و ارزان‌تر است. یک روش متداول برای معامله‌گران، نگهداری مقادیر کمی پول و کوین در کیف پول‌ صرافی است. تریدرها می‌توانند از یک کیف پول سرد جدا‌گانه برای ذخیره بیشتر رمزارزهای خود استفاده کنند.

به بیان ساده‌تر، اگر قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارید، مثلاً 3 سال، توصیه می‌کنیم دارایی خودتان را در یک کیف پول سخت‌افزاری معتبر نگهداری دارید. اما اگر قصد دارید معاملات ماهانه، روزانه یا لحظه‌ای انجام دهید، بخشی از ارزهای دیجیتال خودتان را در صرافی نگهداری کنید تا مجبور نباشید کارمزد بیشتری به دلیل انتقال ارزها بین کیف پول شخصی خارج از صرافی و کیف پول خودتان در صرافی پرداخت کنید.

معایب استفاده از کیف پول‌ صرافی ارز دیجیتال

همان‌طور که در ابتدا نیز به اختصار گفته شد، بزرگترین عیب کیف پول‌های صرافی ساختار متمرکز آن‌ها است. این ساختار، زمینه دسترسی هکر‌ به کیف پول‌ را فراهم می‌کند. بنابراین، برای استفاده از کیف پول صرافی ارز دیجیتال، اطمینان حاصل کنید که صرافی دارایی شما را به بهترین روش ممکن نگهداری می‌کند. خودتان نیز موارد امنیتی را برای محافظت از دارایی‌هایتان رعایت کنید.

چگونه می‌توانید امنیت کیف پول‌تان را در صرافی افزایش دهید؟

برای افزایش امنیت معاملات خود در صرافی، می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

1. یک پروتکل آنتی ویروس قدرتمند ایجاد کنید

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید برای بهبود امنیت کیف پول صرافی ارز دیجیتال خود انجام دهید، داشتن یک آنتی ویروس قدرتمند هنگام جستجو در این صرافی‌ها و انجام معاملات مختلف در آن‌ها است که لایه امنیتی قوی‌تری در فعالیت و اطلاعات حساس دستگاه شما به وجود می‌آورد.

2. از یک کیف پول ذخیره‌سازی سرد استفاده کنید

کیف پول‌هایی که رمزارزهای شما را به صورت سرد (آفلاین) ذخیره و نگهداری می‌کنند، بیشترین امنیت را در بین کیف پول‌های دیجیتالی دارند.

3. از تایید هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید

نادیده گرفتن تایید هویت دو مرحله‌ای یکی از اشتباهات رایجی است که توسط برخی از صرافی‌ها انجام می‌گیرد. آمار‌ها نشان می‌دهند 70 درصد از افرادی که از تایید هویت دو مرحله‌ای استفاده نمی‌کنند، حساب‌های آن‌ها بیشتر در معرض خطر هک شدن قرار دارند. این روش، یک لایه امنیتی برای ورود به سیستم اضافه می‌کند و به شما یک کد تایید یا شکل دیگری از تایید هویت پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور می‌دهد.

4. با وایفای عمومی وارد صرافی‌ها نشوید

یکی از اشتباهات رایجی که معامله‌گران انجام می‌دهند، استفاده از وایفای عمومی برای ورود به صرافی‌ها است که این کار، برای هکر‌ها یک دروازه مجازی جهت ورود و دسترسی به داده‌های آنها ایجاد می‌کند.

چند توصیه مهم درباره کیف پول‌ صرافی ارز دیجیتال

 1. از کیف پول‌های صرافی با احتیاط استفاده کنید. آن‌ها به‌نوعی سیستم‌های ذخیره‌سازی پایگاه داده مرکزی هستند که می‌توانند در موقعیت‌های مختلفی به خطر بیفتند. آن‌ها به اندازه پلتفرم‌های خود رمزارزها ایمن نیستند و هنگام انجام معاملات رمزارزها باید با دقت و امنیت بالایی کار خود را انجام دهید.
 2. سعی کنید درباره خدمات کیف پول صرافی‌های ارز دیجیتال کاملاً تحقیق کرده و مزایا و معایب آنها را بررسی کنید.
 3. رمزارزهای خود را در حساب‌های مختلفی بگذارید تا در صورت هک شدن یکی از آن‌ها، کل دارایی خود را از دست ندهید.
 4. هنگام استفاده از تلفن هوشمند خود، از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) استفاده کنید تا با امنیت بالاتری معاملات خود را انجام دهید.
 5. کیف پول‌های کاغذی ارزان‌تر از کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند که می‌توانید برای ذخیره رمزارزهای خود از آن‌ها استفاده کنید.

………………………………………………..

هشدار:

یکی از روش‌های هک در بازار ارز دیجیتال که چند وقتی می‌شود رواج پیدا کرده است، این است که هکرها به‌عنوان نماینده‌های صرافی با شما تماس می‌گیرند و اطلاعات حساب شما را دریافت می‌کنند. بنا‌براین، حتی اگر افرادی ادعا کنند که برای صرافی کار می‌کنند، اطلاعات خصوصی خود را در اختیار آن‌ها قرار ندهید؛ چرا که صرافی‌های معتبر هرگز چنین درخواستی از کاربرانشان نخواهند داشت.

………………………………………………..

پاسخ به چند سوال پرتکرار

1. آیا ضرورتی برای نگهداری رمزارزها در کیف پول‌ صرافی وجود دارد؟

پاسخ این سوال به عواملی مانند میزان رمزارز، اهمیت دسترسی سریع معامله‌گر، محافظت از سرمایه در برابر خطرات امنیتی و پرداخت کارمزد به شبکه بستگی دارد. در میان روش‌های نگهداری رمزارز‌ها، کیف پول آفلاین بهترین گزینه است (منبع).

قاعده کلی برای نگهداری ارزهای دیجیتال وجود ندارد. کاربران ارز دیجیتال علاوه بر کیف پول شخصی مانند تراست ولت، می‌توانند از کیف پول صرافی برای ذخیره رمزارزهایشان استفاده کنند. بنابراین، ضرورتی ندارد که کاربر برای شروع فعالیت در بازار رمزارزها، کیف پول شخصی تهیه کند. اما قبل از استفاده از کیف پول صرافی، باید تمام جنبه‌های این کار را بسنجید.

2. با نگهداری ارز در کیف پول صرافی ایرانی یا خارجی مشکلی پیش نمی‌آید؟

در مورد معایب این کار در این مقاله صبحت کردیم. مورد دیگری که برای کیف پول صرافی خارجی وجود دارد، بحث تحریم‌ها و بلوکه شدن حساب است. بنابراین، بهتر است مبالغ خیلی بالا را که قصد سرمایه گذاری طولانی مدت دارید، در کیف پول سخت‌افزاری مانند لجر نانو ذخیره کنید. برای تریدهای روزانه یا ماهانه به میزان موردنیاز ارز در کیف پول صرافی نگهداری کنید.

3. امکان فریز کردن ارز دیجیتال در کیف پول صرافی وجود دارد؟

کیف پول صرافی‌ ارز دیجیتال به صورت خودکار فریز دارایی را انجام نمی‌دهد و همه صرافی‌ها این قابلیت را ندارند. در صرافی بایننس امکان فریز کردن برخی از ارزها مانند ترون وجود دارد.

4. برای نگهداری ارز دیجیتال در کیف پول سرد کارمزد کسر می‌شود؟

خیر. بابت نگهداری رمزارز در هیچ کیف پولی (سرد یا گرم) کارمزد کسر نمی‌شود. برای انتقال رمزارز به کیف پول یا برداشت از آن، باید کارمزد شبکه را پرداخت کنید.

صحبت پایانی

در این مقاله به مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد استفاده از کیف پول‌ صرافی ارز دیجیتال در نظر بگیرید، اشاره کردیم و موضوع را از جنبه‌های مختلفی مانند متمرکز و غیرمتمرکز بودن، مزایا و معایب کیف پول صرافی بررسی کردیم. در 2 مورد زیر استفاده از کیف پول صرافی برای شما مناسب‌تر است:

 1. می‌خواهید معامله لحظه‌ای، روزانه یا ماهانه انجام دهید و تعداد معاملات شما زیاد است.
 2. نمی‌خواهید به شبکه کارمزد اضافی پرداخت کنید و می‌خواهید سرعت انجام معامله زیاد شود.

اگر قصد انجام سرمایه‌گذاری بلندمدت دارید و میزان رمزارز شما زیاد است، توصیه می‌کنیم از یک کیف پول شخصی خارج از صرافی استفاده کنید (کیف پول سخت‌افزاری و کاغذی).

شاید برایتان سوال شده باشد که صرافی آنلاین ایرانی والکس، رمزارزهای کاربران را چگونه ذخیره می‌کند؟

با خرید یا واریز ارز دیجیتال در والکس، دارایی شما به صورت سخت‌افزاری (Cold-Storage) ذخیره می‌شود. به همین دلیل، امکان سرقت و یا از بین رفتن ارزهای دیجیتال شما وجود ندارد. همچنین، والکس در راستای افزایش امنیت معاملات کاربران، از تایید هویت دومرحله‌ای (2FA) استفاده می‌کند. در تایید هویت دومرحله‌ای، بعد از اینکه ایمیل و رمز عبور خودتان را وارد کنید، یک کد تایید به ایمیل­ یا شماره تلفن‌تان ارسال می‌شود. برای ورود به حساب کاربری‌تان، وارد کردن این کد ضروری است.

در نهایت، انتخاب صرافی و استفاده از کیف پول آن، به شما بستگی دارد. نکته مهمی که مجدداً به آن اشاره می‌کنیم این است که قبل از انتخاب صرافی ارز دیجیتال و استفاده از کیف پول صرافی، حتماً تحقیقات کافی را انجام دهید.

ما در مقاله “معیارهای انتخاب صرافی ارز دیجیتال“، در مورد انتخاب صرافی‌ها مفصل صحبت کرده‌ایم. 5 مورد از مهمترین این معیارها، موارد زیر هستند:

 • امنیت صرافی
 •  اعتبار صرافی
 • نقدینگی و حجم معاملات
 • احراز هویت یا KYC
 • شکاف قیمتی و نحوه قیمت‌گذاری‌ها

برگرفته از: worldcryptoindex

ثبت نام در والکس

نوشته های مشابه

‫۲۲ دیدگاه ها

 1. سلام
  وقت به خیر
  من چند تا ارز مختلف از صرافی والکس خرید کردم.اما برای انتقال کاردانو فرمودند باید به کیف پولی انتقال بدی که bep2 باشه.شما چه کیف پولی رو تایید میکنید که هم کاردانو و هم بقیه ارزامو بدون مشکل انتقال بدم؟

  1. سلام
   وقت به خیر
   در صورتی که مقدار دارایی شما زیاد نیست بهتر است از کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند تراست ولت که بین کاربران محبوبیت زیادی دارد، استفاده کنید. این کیف پول از کاردانو (bep-2) پشتیبانی میکند. اما هنگام انتقال سایر کوین‌های خود توجه داشته باشید که کیف پول شما از آنها پشتیبانی کند. (توجه کنید که توکن ایاس در والکس در شبکه اصلی آن است و در تراست ولت پشتیبانی نمی‌شود)

   سپاس از همرای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا