مقالات ارز دیجیتال

توکن اجتماعی؛ معرفی بهترین سوشال توکن های ۲۰۲۲

توکن‌ اجتماعی (Social Tokens) را می‌توان یکی دیگر از دست‌آوردهای مهم تکنولوژی بلاکچین معرفی کرد که توانست در مدت زمان کوتاهی مورد توجه مردم قرار بگیرد. بازار ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر توانسته است به یکی از راه‌های کسب درآمد مهم برای مردم تبدیل شود. امروزه افراد زیادی با سرمایه‌گذاری در این بازار و خرید و فروش در سایت ارزهای دیجیتال توانسته‌اند که به سودهای هنگفت دست پیدا کنند.

توکن‌های نوظهور اجتماعی نیز یکی از فرصت‌های کسب درآمد برای افرادی هستند که به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستند و به تکنولوژی‌های جدید به عنوان یک فرصت سودآور نگاه می‌کنند.

اما توکن‌ اجتماعی یا همان سوشال ترندها چیست؟ این توکن‌ها چه مزایای دارند؟ آیا سوشال ترندها برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند؟ انواع توکن‌های اجتماعی کدام است؟

اگر شما هم قصد خرید و فروش توکن‌ اجتماعی را دارید در ادامه این مطلب همراه ما باشید. آشنایی بیشتر با این توکن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا آگاهانه در مورد سوشال توکن‌ها تصمیم بگیرید.

توکن اجتماعی چیست؟

توکن‌های اجتماعی نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که افراد، پلتفرم‌ها و انجمن‌های مختلف با ایجاد آن‌ها می‌توانند کسب درآمد داشته باشند. توکن‌های اجتماعی با توجه به اینکه توسط چه کسی ساخته شده‌اند می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. همین کاربردهای گسترده سوشال توکن‌ها آن‌ها را محبوب کرده است. افرادی که توکن اجتماعی را می‌خرند در واقع در یک جامعه سرمایه گذاری می‌کنند و این امید را دارند که با گذشت زمان و رشد جامعه ارزش بیشتری کسب کنند.

توکن اجتماعی مانند سایر توکن‌ها بر بستر بلاک چین ساخته می‌شوند و در حال حاضر بیشتر این توکن‌ها روی شبکه بلاک چین اتریوم پیاده سازی شده است.

انواع توکن‌های اجتماعی

دسته بندی سوشال توکن‌ها

توکن اجتماعی را می‌توان به سه بخش دسته‌بندی کرد. در ادامه به معرفی این سه دسته می‌پردازیم:

  • توکن پلتفرم اجتماعی

توکن پلتفرم اجتماعی توسط پلتفرم‌های مختلف ایجاد می‌شوند. این توکن‌ها در واقع توسط پلتفرم‌های اجتماعی ایجاد می‌شوند تا کاربران را ترغیب به مشارکت بیشتر کنند. کاربران برای دریافت این توکن‌ها در این پلتفرم‌ها عضو می‌شوند تا بتوانند در توسعه آن‌ها سهم داشته باشند. یک مثال خوب برای توکن پلتفرم اجتماعی، پلتفرم Rally با توکن RLY است. رالی یک پلتفرم محتوای مبتنی بر بلاک چین برای برندهای خلاق است که به‌صورت مستقیم می‌توانند از کامیونیتی خود درآمدزایی کنند.

  • توکن شخصی

یکی دیگر از انواع سوشال توکن‌ها، توکن شخصی است. این نوع از توکن‌ها بر خلاف دسته قبلی به یک پلتفرم اختصاص ندارند و مختص یک فرد هستند. سلبریتی‌ها، اینفلوئنسرها و افراد محبوبی که در جامعه طرفداران زیادی دارند این توکن‌ها را ایجاد می‌کنند. طرفداران این افراد با خرید این توکن صاحب برخی از امکاناتی می‌شوند که فرد سازنده در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

  • توکن کامیونیتی

توکن‌های کامیونیتی توسط یک گروه یا انجمن خاص ایجاد می‌شوند و افرادی که می‌خواهند وارد این اجتماعات شوند باید توکن‌های اختصاصی آن‌ها را خریداری کنند. یک مثال معروف برای توکن‌های اجتماعی، پلتفرم Whale  و توکن WHALE است. این پلتفرم با هدف راه اندازی و پرورش جامعه‌ای از جمع‌کنندگان NFT‌ها راه‌اندازی شده است. در حال حاضر اعضای انجمن وال با داشتن این توکن‌ها در مدیریت دارایی‌های صندوق انجمن ویل می‌توانند مشارکت کنند و در توسعه آن سهیم باشند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله توکن سوزی چیست را بخوانید.

مزایای توکن‌های اجتماعی

کاربرد توکن‌های اجتماعی

توکن‌های اجتماعی به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارند مورد توجه قرار گرفته‌اند. در واقع می‌توان پتانسیل بالای این توکن‌ها را مهم‌ترین علت محبوبیت سوشال توکن‌ها دانست. برخی از مهم‌ترین مزایای توکن‌ اجتماعی عبارتند از:

افزایش توانایی ترغیب و جذب کاربر: بسیاری از کسب و کارها برای جذب کاربران بیشتر به سراغ دادن برخی از امتیازها به آن‌ها می‌روند. در اغلب موارد بسیاری از کاربران هرگز از آن امتیاز‌ها استفاده نمی‌کنند. اما پیشنهاد دادن توکن به کاربران قطعا از جذابیت بیشتری برخوردار است. به خصوص در چند وقت اخیر که شاید کمتر کسی باشد که با دنیای ارزهای دیجیتال ناآشنا باشد.

نبود امکان تقلب و دستکاری: یکی از مهم‌ترین مزایای سوشال توکن‌ها این است که چون بر بستر شبکه بلاک چینی قرار دارند عملا هیچ‌گونه دستکاری و تقلب در تعداد و ارزش این توکن‌ها امکان پذیر نیست. همین موضوع باعث شده است تا کاربران به این توکن‌ها اعتماد بیشتری بکنند.

ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری: یکی از مزایای سوشال ترندها این است که می‌توانند برای طرفداران یک گزینه برای سرمایه‌گذاری باشند. هر چند ریسک این نوع سرمایه‌گذاری نسبت به سایر توکن‌ها کمی بیشتر است اما نمی‌توان از تعداد افرادی که از این طریق به سودهای قابل توجه رسیده‌اند چشم پوشی کرد.

پرطرفدار هستند: هر چند در ابتدای عرضه این توکن‌ها، انتظار چندانی برای موفقیت سوشال ترندها نمی‌رفت. اما مدت کوتاهی پس از معرفی، توانستند جایگاه خوبی را میان سرمایه‌گذاران و افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال پیدا کنند. همین مورد احتمال اینکه سوشال ترندها در آینده هم جایگاه خود را بهبود بدهند، قوت می‌بخشد.

چه چیزی توکن‌های اجتماعی را ارزشمند می‌کند؟

سوشال توکن

توکن‌های اجتماعی به طور باورنکردنی در حال رشد هستند و موج بسیار بزرگی را در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده‌اند. هر روز تعداد بیشتری از هنرمندان و افراد مشهور یا اینفلوئنسر‌های قدرتمند به این موج می‌پیوندند و به شدت گرفتن آن کمک می‌کنند. شاید مهم‌ترین ویژگی توکن‌ اجتماعی که آن را منحصر به فرد می‌کند این باشد که فاصله فعالان شبکه‌های اجتماعی با کاربرانشان را کاهش می‌دهد. این موضوع بدون تردید برای هر دو طرف سودآور است.

از طرف دیگر توکن اجتماعی به دلیل کاربردهای زیادی که دارد که مورد استقبال کاربران قرار گرفته است و همین میزان تقاضا برای آن را افزایش می‌دهد. افزایش تقاضا باعث افزایش ارزش توکن اجتماعی خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر درخصوص انواع دیگر کوین‌ها می‌توانید مقاله شت کوین را مطالعه کنید.

اینفلوئنسر‌ها از توکن اجتماعی به چه شکل استفاده می‌کنند؟

توکن‌های اجتماعی و اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر‌ها یا افراد فعال در فضای مجازی که دنبال کنندگان زیادی دارند می‎توانند توکن اجتماعی اختصاصی خود را به طرفداران معرفی کنند. دنبال کنندگان با خرید این توکن‌ها می‌توانند صاحب ویژگی‌های خاصی شوند. به عنوان مثال می‌توانند در بخشی از محتوای تولید شده تغییر ایجاد کنند.

کوپر تارلی (Cooper Turley) در این باره می‌گوید:

«توکن‌های اجتماعی نه تنها ابزاری را برای اشتراک گذاشتن سود مالی از طریق خلاقیت سازنده فراهم می‌کنند بلکه دسترسی طبقه‌ای و توکن‌سازی شده را بر اساس مشارکت‌های فعال امکان‌پذیر می‌سازد.»

برای مثال،  لورا دریسکیل (Laura Driskill)  که یک فرد مشهور در اینستاگرام است و با تولید ویدئوهایی که به آرامش و خواب مردم کمک می‌کند توانسته است محبوب شود توکن اجتماعی ERC-20 خود را به نام TINGLE برای فالوورهایش ایجاد کرده است.

آندره آلن آنجوس (André Allen Anjos) یک مثال دیگر برای اینفلوئنسرهایی است که توکن اجتماعی خود را تولید کرده‌اند. آندره آلن آنجوس نوازنده مشهور و برنده جایزه گرمی نیز اخیرا توکن اختصاصی خود با نام $RAC را از طریق پلتفرمی برای هنرمندان به نام زورا ساخته است. این توکن بین مشترکین پلتفرم‌های مختلف مرتبط توزیع می‌شود و برای باز کردن قفل دسترسی به امتیازات مختلف و محتوای انحصاری استفاده می‌شود. این هنرمند نامی در حمایت از توکن اجتماعی خود گفته است:

«کریپتو جوامع را قادر می‌سازد تا به جای کسب درآمد توسط پلتفرم‌های سنتی، ارزشی را که ایجاد می‌کنند، بدست آورند و $RAC یک گام اولیه در این راستا است»

بهترین توکن‌های اجتماعی

آشنایی با توکن‌های اجتماعی

توکن‌های اجتماعی زیادی در حال حاضر به بازار عرضه شده است که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

توکن اجتماعی FWB

توکن (Friends with Benefits Pro (FWB در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد و در حال حاضر به عنوان گران ترین توکن اجتماعی به شمار می‌رود. این توکن بر پایه بلاک چین اتریوم ساخته شده است و بسیار محبوب است. بنیانگذاران این توکن رایان و بروک هستند.

توکن اجتماعی WHALE

یکی دیگر از بهترین توکن‌های اجتماعی، WHALE  است در سال ۲۰۲۰ ایجاد شد. WHALE یک توکن ERC-20 است و توسط یک DAO کنترل می شود. دارندگان WHALE از مزایای بسیار زیادی مانند دسترسی به کیف پول وال  برخوردار خواهند شد. همچنین، آنها در اداره اکوسیستم WHALE نقش خواهند داشت.

از نظر فعالان ارزهای دیجیتال می‌توان گفت که توکن اجتماعی WHALE اولین توکن اجتماعی است که توسط بهترین مجموعه NFT موجود پشتیبانی می‌شود.

توکن اجتماعی GCR

GCR یک توکن اجتماعی است که به طور خاص برای جامعه تحقیقاتی GCR متشکل از خوانندگان، نویسندگان و اعضای عمومی جامعه ایجاد شده است. این توکن برای نویسندگان و تولیدکنندگان محتوا این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند از طریق فروش آثار خود کسب درآمد کنند. 

آینده توکن اجتماعی

یکی از سوالات پر تکرار در ارتباط با توکن‌ اجتماعی این است که آیا ارزش سرمایه‌گذاری دارند؟ آینده پیش روی این توکن‌ها چگونه است؟ همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم توکن‌های اجتماعی نوع جدیدی از دارایی‌های دیجیتال هستند که توانسته‌اند در چند وقت اخیر سر وصدای زیادی به پا کنند.

در حال حاضر افراد معروف و برندهای معتبر بسیار زیادی با استفاده از این توکن‌ها کسب و کار خود را رونق می‌بخشند. در واقع مهم‌ترین هدف آن‌ها ارتباط بدون واسطه با طرفداران است. توکن‌های اجتماعی مخالفان و موافقان خود را دارند. از نظر موافقان، این توکن‌ها قابلیت این را دارند که به یکی از ترندهای آینده در بازار ارز دیجیتال تبدیل شوند. در مقابل مخالفان نیز معتقد هستند که عمر توکن‌ اجتماعی چندان طولانی نخواهد بود.

اگر قصد سرمایه‌گذاری روی این توکن‌ها را دارید ما به شما توصیه می‌کنیم ابتدا در ارتباط با این توکن‌ها و وضعیت بازار آن‌ها تحقیق کنید. هرگز بدون داشتن دانش کافی و صرفا به خاطر جو هیجانی بازار اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار نکنید، زیرا در نهایت متحمل ضررهای سنگین خواهید شد که در بیشتر موارد قابل جبران نیستند.

توکن اجتماعی چیست؟

توکن‌های اجتماعی نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که افراد، پلتفرم‌ها و انجمن‌های مختلف با ایجاد آن‌ها می‌توانند کسب درآمد داشته باشند. توکن‌های اجتماعی با توجه به اینکه توسط چه کسی ساخته شده‌اند می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.

توکن پلتفرم اجتماعی چیست؟

توکن پلتفرم اجتماعی توسط پلتفرم‌های مختلف ایجاد می‌شوند. این توکن‌ها در واقع توسط پلتفرم‌های اجتماعی ایجاد می‌شوند تا کاربران را ترغیب به مشارکت بیشتر بکنند.

توکن شخصی چیست؟

یکی دیگر از انواع سوشال توکن‌ها، توکن شخصی است. این نوع از توکن‌ها بر خلاف دسته قبلی به یک پلتفرم اختصاص ندارند و مختص یک فرد هستند. سلبریتی‌ها، اینفلوئنسرها و افراد محبوبی که در جامعه طرفداران زیادی دارند این توکن‌ها را ایجاد می‌کنند.

توکن کامیونیتی چیست؟

توکن‌های کامیونیتی توسط یک گروه یا انجمن خاص ایجاد می‌شوند و افرادی که می‌خواهند وارد این اجتماعات شوند باید توکن‌های اختصاصی آن‌ها را خریداری کنند.

اینفلوئنسر‌ها از توکن‌های اجتماعی چه استفاده‌ای می‌کنند؟

اینفلوئنسر‌ها یا افراد فعال در فضای مجازی که دنبال کنندگان زیادی دارند می‎توانند توکن اجتماعی اختصاصی خود را به طرفداران معرفی کنند. دنبال کنندگان با خرید این توکن‌ها می‌توانند صاحب ویژگی‌های خاصی شوند.

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

من رزا آذروند یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است. با تولید محتوا در والکس قصد دارم تا اطلاعات خود را در این زمینه با شما در میان بگذارم.
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا