تحلیل فاندامنتالسرمایه گذاری

معرفی شرکت بلک راک و بررسی مسیر موفقیت آن

بلک‌ راک (Black Rock) یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری دنیاست که طیف گسترده‌ای از خدمات مالی را در اختیار سرمایه‌گذاران شخصی و نهادی قرار می‌دهد. مایکروسافت، اپل و متا از مشهورترین شرکت‌هایی هستند که بخش قابل توجهی از سهام آنها در اختیار این شرکت قرار دارد. این روزها، صندوق ETF بیت کوین بلک راک که تحت عنوان «آی‌شیرز بیت کوین تراست» (iShares Bitcoin Trust) شناخته می‌شود نیز مورد توجه قرار گرفته و راهی آسان و مطمئن برای ورود سرمایه‌گذاران سنتی به دنیای ارز دیجیتال محسوب می‌شود. در این مقاله در کنار بررسی تاریخچه و پرتفوی شرکت بلک‌راک، به ویژگی‌های ETF بیت کوین آن می‌پردازیم.

تاریخچه شرکت بلک راک

شرکت Black Rock در سال ۱۹۸۸ توسط لری فینک، رابرت کاپیتو، سوزان واگنر، باربارا نوویک، کیت اندرسون و بن گلوب تاسیس شد. این شرکت در ابتدا به عنوان بخشی از بلک استون گروپ (Blackstone Group)، صرفاً مدیریت ریسک و ایجاد درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران نهادی را بر عهده داشت.

لری فینک

لری فینک عموما به عنوان تاثیرگذارترین موسس بلک راک شناخته می‌شود. وی پیش از این که شرکت خود را تاسیس کند، یک تریدر حرفه‌ای بود که اولین بار در شرکت فرست بوستون، از اوراق قرضه با پشتوانه رهنی استفاده کرد. فینک در دورانی که به عنوان تریدر فعالیت داشت، با افراد مهمی چون استیو شوارتزمن (موسس بلک استون گروپ) آشنا شد و شرایط لازم برای تاسیس شرکت خود را مهیا کرد.

البته کارگزاری فرست بوستون که از مهارت فینک مطلع بود، از فعالیت مستقل وی و رقابت با او واهمه داشت. به همین دلیل، لری فینک قراردادی با این شرکت امضا کرد که بر اساس آن، وی می‌توانست شرکتی مستقل تاسیس کند که ۴۰ درصد از آن متعلق به خودش بود و مابقی سهام در اختیار فرست استون قرار می‌گرفت. سرانجام این شرکت در سال ۱۹۸۸ با نام Blackstone Financial Management تاسیس شد. این شرکت تحت هدایت فینک، به مشتریانی مانند صندوق‌های بازنشستگی کمک می‌کرد تا دارایی‌های مخصوص کسب درآمد ثابت خود را از طریق سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه با پشتوانه رهنی مدیریت کنند. 

در سال ۱۹۹۲، فینک و شرکای او سهام فرست بوستون را خریداری کردند و نام شرکت را به بلک راک تغییر دادند. در سال ۱۹۹۵، شرکت Black Rock با پی‌ان‌سی (یکی از بزرگترین شرکت‌های خدمات مالی در آمریکا) ادغام شد و ۴۰ درصد از سهام خود را در اختیار آن قرار داد.

در دهه ۲۰۰۰، بلک راک تحت هدایت لری فینک سهام شرکت‌های زیادی را خریداری نمود که از میان آنها می‌توان به مریل لینچ و بارکلیز اشاره کرد. در نتیجه خریدهای هوشمندانه و مدیریت صحیح، بلک راک در سال ۲۰۱۱ به یکی از بزرگترین مدیران دارایی دنیا تبدیل شد.

امروزه Black Rock نیز یکی از برترین شرکت‌های مدیریت سرمایه دنیاست که همچنان تحت هدایت لری فینک، ۱۰ تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت دارد و به‌عنوان بزرگترین مدیر دارایی دنیا شناخته می‌شود. این شرکت در زمینه استفاده از مدیریت منفعل و صندوق‌های قابل معامله آی‌شرز (iShares) پیشگام است. در نهایت می‌توان گفت بلک‌راک از طریق مدیریت ریسک و کمک به تحقق اهداف سرمایه‌گذاران نهادی و شخصی، نقش مهمی در شکل دهی به دنیای مالی مدرن ایفا کرده است.

بررسی پرتفوی شرکت بلک راک

بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت رسمی نزدک، شرکت Black Rock بزرگترین بخش پرتفوی خود (۳۴.۹۵ درصد) را به شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اختصاص داده است. از میان دیگر حوزه‌های مورد توجه بلک‌راک می‌توان به بخش مالی (۱۴.۸۱ درصد)، خدمات درمانی (۱۲.۶۴ درصد) و صنایع (۱۰.۵۴ درصد) اشاره کرد. در جدول زیر تعدادی از بزرگترین شرکت‌هایی که بلک راک در آنها سرمایه‌گذاری کرده را مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که آمار زیر مربوط به روز پایانی سال ۲۰۲۳ (۱۰ دی ۱۴۰۲) و برگرفته از nasdaq.com است.

نام شرکتحجم سهام خریداری شدهارزش سهام خریداری شده
مایکروسافت ۵۳۸,۹۳۷,۰۹۹۲۲۴ میلیارد دلار
اپل۱,۰۴۲,۳۹۱,۸۰۸۱۷۹ میلیارد دلار
انویدیا۱۷۹,۶۷۸,۳۹۰۱۵۷ میلیارد دلار
آمازون۶۲۷,۱۷۱,۷۶۲۱۰۹ میلیارد دلار
متا۱۵۷,۵۰۶,۶۲۴۷۶ میلیارد دلار

ETF بیت کوین شرکت بلک راک

شرکت Black Rock در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۳ (۲۵ خرداد ۱۴۰۲) برای تشکیل یک صندوق قابل معامله در بورس یا ETF بیت کوین اقدام کرد. یعنی درست در همان بازه زمانی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شکایاتی علیه دو صرافی بزرگ دنیا، کوین بیس و بایننس، ثبت کرده بود. سرانجام، مجوز فعالیت ETF بیت کوین بلک راک، در کنار مجوز ۱۰ مورد EFT دیگر، در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ صادر شد.

بیشتر بخوانید: etf چیست

ETF بیت کوین شرکت بلک راک تحت عنوان «آی‌شیرز بیت کوین تراست» و با نماد IBIT شناخته می‌شود.  این صندوق قابل معامله به مشتریان بلک راک اجازه می‌دهد تا بدون درگیر شدن در مسائل فنی خرید و نگهداری بیت کوین، روشی آسان و امن‌تر برای معامله BTC داشته باشند.

این صندوق سرمایه گذاری بلک راک از خدمات حضانتی صرافی کوین بیس استفاده می‌کند و قیمت بیت کوین بر مبنای معیار CME CF Bitcoin Reference Rate تعیین خواهد شد. وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به قیمت این ارز دیجیتال بر عهده یکی از زیرمجموعه‌های صرافی کراکن، یعنی CF Benchmarks، قرار گرفته است. کارمزد اسپانسر این صندوق (کارمزد سالانه) معادل ۰.۲۵ درصد است. در آغاز فعالیت این صندوق، کارمزد اسپانسر برای ۵ میلیارد دارایی اول معادل ۰.۱۲ درصد بود که اکنون با عبور حجم دارایی از مقدار تعیین شده، کارمزد استاندارد ۰.۲۵ درصدی دریافت می‌شود. در حال حاضر (فروردین ۱۴۰۳)، ارزش دارایی‌های صندوق بلک‌راک از مرز ۱۵ میلیارد دلار عبور کرده است.

روش معامله IBIT چگونه است؟

آی‌شیرز بیت کوین تراست با نماد IBIT در بورس نزدک معامله می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذارانی که به دنبال معامله IBIT هستند، باید در یک کارگزاری که امکان دسترسی به بازار نزدک را فراهم می‌کند، ثبت‌نام کنند. البته پیش از انجام این کار، به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود تمام اطلاعات مربوط به ETF بیت کوین شرکت بلک راک را مطالعه کنند و از نحوه فعالیت آن مطلع شوند. برای مثال سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که قیمت بیت کوین در این صندوق بر اساس معیار CME CF Bitcoin Reference Rate محاسبه شده که فقط یک بار در روز بروزرسانی می‌شود و ممکن است با قیمتی که در وبسایت‌هایی مانند کوین‌مارکت‌کپ مشاهده می‌کنید، تفاوت داشته باشد. در ضمن، سفارش‌های خرید و فروش سهم‌های IBIT به شیوه‌های مارکت اوردر (قیمت آنی) و لیمیت اوردر (قیمت مشخص شده توسط کاربر) قابل انجام هستند.

مزایایی ETF بیت کوین شرکت بلک راک

شرکت Black Rock

با توجه به جایگاه و نام بزرگ شرکت Black Rock، ایجاد و مدیریت یک EFT بیت کوین توسط آن با مزایا بزرگی همراه است که مهمترین آنها عبارتند از:

  • افزایش پذیرش: صندوق بیت کوین بلک راک، ارز دیجیتال BTC را دسترس سرمایه‌گذاران بیشتری قرار می‌دهد؛ در نتیجه این احتمال وجود دارد که سرمایه‌گذاران سنتی بیشتری به سراغ بیت کوین رفته و میزان پذیرش جهانی آن تا حد زیادی افزایش پیدا کند.
  • افزایش امنیت سرمایه‌گذاران: ثبت درخواست تشکیل ETF بیت کوین توسط شرکت بزرگی مانند بلک راک، توجه قانون‌گذاران را به سمت ایجاد چارچوب‌های شفاف برای بازار ارز دیجیتال معطوف می‌کند. در نتیجه، شاهد ایجاد فضایی امن برای تعامل مردم با دنیای کریپتو خواهیم بود که به افزایش ثبات و تضمین آینده بلند مدت آن کمک می‌کند.
  • افزایش ریسک نوسان: در حالی که صندوق بیت کوین Black Rock می‌تواند به افزایش حجم بازار BTC و جذب سرمایه بیشتر منجر شود، فروش ناگهانی یا فروش‌های بزرگ توسط سرمایه‌گذاران نهادی نیز ممکن است موجب افزایش نوسان کلی بازار بیت کوین و در نتیجه، به نوسان بیشتر در کل بازار کریپتو منجر شود.
  • تاثیر مثبت روی ارزهای دیجیتال دیگر: در دنیای کریپتو روند صعودی قیمت بیت کوین معمولا به رقم خوردن روند صعودی برای سایر ارزهای دیجیتال منجر می‌شود که این مورد پس از انتشار اخبار مربوط به ETF بیت کوین بلک راک نیز مشاهده شد. در ضمن، موفقیت این نوع صندوق سرمایه‌گذاری و استقبال سرمایه‌گذاران از آن باعث شده تا تشکیل EFT اتریوم را نیز شاهد باشیم.

چه آینده‌ای در انتظار بلک راک و EFT بیت کوین آن است؟

Black Rock یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری است که حجم عظیمی از سهام شرکت‌های بزرگ مانند اپل و آمازون را کنترل می‌کند. علاوه بر این، آمار نشان می‌دهد تا آخرین روز سال ۲۰۲۳ (۱۰ دی ۱۴۰۲)، بلک راک با ۱۰ تریلیون دارایی تحت مدیریت (AUM)، بزرگترین مدیر دارایی در تمام دنیا محسوب می‌شود. این آمار و سابقه درخشان Black Rock در کسب سود برای مشتریان خود باعث شده تا افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از خدمات این شرکت استفاده کنند.

یکی از تازه‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری این شرکت، IBIT نام دارد که یک ETF بیت کوین است. این صندوق به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون دردسرهای مربوط به نگهداری یا حفظ امنیت BTC، برای خرید و فروش آن اقدام کنند. با توجه به شهرت و تعداد مشتریان بلک راک، این اقدام باعث شده تا افراد بیشتری امکان دسترسی به بازار بیت کوین را داشته باشند و حتی می‌توان گفت EFT بیت کوین بلک راک (در کنار صندوق‌های مشابه دیگر) تاثیر بسیار بزرگی روی ثبت سقف تاریخی جدید برای قیمت BTC داشته است.

نظر شما در مورد افزایش قیمت اخیر بیت کوین چیست؟ آیا آغاز فعالیت EFT بیت کوین بلک‌راک و شرکت‌های دیگر را به عنوان نشانه‌ای از آینده روشن دنیای ارز دیجیتال در نظر می‌گیرید؟

نظرها و کامنت‌های شما در بهبود مطالب والکس کمک کننده خواهد بود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: ۴.۵ / ۵. مجموع آرا: ۲

منبع
nasdaq
نوشته های مشابه
اشتراک در
اطلاع از
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا