بلاکچین

تکامل پول؛ جهان چگونه از مبادله کالا به کالا به رمزارزها رسید؟

دنیای تکنولوژی و نوآوری در همه زمینه‌­ها در حال رشد است و تاکنون، در سیستم پولی جهان تغییرات بزرگی را ایجاد کرده است. پول، شکل و مفهوم جدیدی پیدا کرده است و انسان­‌ها از مبادله کالا به کالا به ارز دیجیتال و پول رمزنگاری شده رسیده‌­اند. در این مقاله، بعد از ارائه تعاریفی کوتاه از مبادله و کالا، چگونگی پیدایش پول و سیر تکاملی آن را بررسی می­‌کنیم.
مبادله در لغت به معنی “دو چیز را با هم عوض کردن” است و به فعالیتی گفته می‌­شود که طی آن در ازای دریافت یک کالای دلخواه، کالا یا یک پیشنهاد دیگری به طرف مقابل داده شود.
هر چیزی که بتواند نیازی را برطرف کند و جهت استفاده و مصرف در بازار عرضه شود، کالا نام دارد. کالا فقط شامل محصولات فیزیکی نمی­‌شود؛ بلکه یک برنامه کامپیوتری یا یک ایده نیز می‌­تواند کالا تلقی شود.

مبادله کالا به کالا چگونه به وجود آمد؟

انسان برای برطرف کردن نیازها و خواسته‌­هایش، به کالا نیاز دارد که با توجه به محدودیت زمانی، نمی‌­تواند خودش تک تک کالاهای موردنیاز را تولید کند.

در ابتدا، انسان­ها با تولید شخصی نیازهایشان را رفع می‌­کردند اما با گذشت زمان و افزایش توقعات و خواسته­‌ها، مبادله کالا به کالا به وجود آمد. نا گفته نماند که در آن زمان­‌ها، بعضی از افراد از طریق زور، جنگ و دزدی، کالاهای خودشان را به دست می­‌آوردند!

چند نمونه از مشکلاتی که در زمینه مبادله کالا به کالا وجود داشت:
 • واحد و معیار مشخصی برای سنجش قیمت و ارزش وجود نداشت؛ مشخص نبود که شخص برای دریافت یک کیلو گوشت، باید چقدر گندم پرداخت می‌­کرد.
 • زمانی که یک نفر فقط گندم داشت و کسی به گندم نیاز نداشت، چگونه نیازهای خودش را برطرف می­‌کرد؟
 • اگر یک نفر فقط گندم داشت و دامدار برای مبادله با گوشت، فقط سیب ­زمینی را قبول می­‌کرد، ابتدا باید گندم را به سیب ­زمینی تبدیل می­‌کرد تا بتواند گوشت بخرد.

مبادله غیر مستقیم از طریق کالای واسطه

با توجه به مشکلاتی که در مبادله مستقیم کالا به کالا وجود داشت، مبادله غیر مستقیم از طریق تعیین کالای واسطه­‌ای به­ وجود آمد. کالای واسطه بر اساس نوع و فراوانی در منطقه انتخاب می­‌شد؛ به عنوان مثال، کالای واسطه در مناطق ساحلی، صدف و در مناطقی که باغ و زمین کشاورزی زیادی وجود داشت، میوه و محصولات کشاورزی بود.
چند نمونه از مشکلاتی که در زمینه مبادله کالا از طریق کالای واسطه وجود داشت:
 • کالای واسطه غیر قابل تقسیم بود.
 • به علت حجم زیاد کالای واسطه­، ارزش آن کاهش پیدا کرد.
 • برخی از کالاها امکان ذخیره­‌سازی نداشتند؛ اگر چند نفر دامدار می­‌خواستند از کشاورز گندم بگیرند و به او گوشت بدهند، کشاورز ضرر می­‌کرد، زیرا گوشت یک کالای فاسد شدنی است.

کشف فلزات قیمتی و پیدایش سکه‌ها

پول (Money)، کالا، وسیله یا هر چیزی است که ما برای تبادل و رفع نیازهایمان استفاده می­‌کنیم.
پول 3 ویژگی مهم دارد:
1. وسیله مبادله
به عنوان مثال، یک دامدار می‌­تواند گوشت خود را به یک شخص بدهد، از او پول دریافت کند و همان پول را در ازای خرید نان به نانوا بدهد.
2. قابل شمارش بودن
از طریق پول می­‌توان مشخص کرد که ارزش یک کالا چقدر بیشتر از ارزش یک کالای دیگر است.
3. ذخیره‌­سازی ارزش
پول ارزش ذاتی دارد و با کمک آن، کشاورز می‌­تواند گندم خود را بفروشد و پول آن را برای آینده نگه دارد.
زمانی که طلا و دیگر فلزات قیمتی کشف شدند، مردم از آنها برای مبادلات خود استفاده کردند و در بسیاری از کشورهای جهان، طلا و نقره به عنوان پول شناخته شدند. طلا پول محسوب می‌­شود، زیرا همیشه ارزشمند بوده و مقدار آن در کرۀ زمین محدود است.
یکی از مهمترین مشکلاتی که در زمینه مبادله از طریق طلا و سکه­ وجود داشت، حمل و نگهداری آنها بود.

پول­‌های کاغذی و تشکیل بانک­‌ها

بعد از شناخته شدن طلا و نقره به عنوان پول، صرافی­‌ها با هدف به امانت گرفتن طلا و فلزات قیمتی مردم به وجود آمدند. آنها طلا و فلزات مردم را دریافت و در خزانه خود نگه­داری می­‌کردند و یک سندی به عنوان “قبض رسید” به آنها می‌­دادند. اینکار زمینه را برای پیدایش اسکناس­‌ها و موسسه­‌های بانکی فراهم کرد. این اسناد و قبض­‌ها، نقش واسطه را در بازار مبادلات ایفا می‌­کردند و دست به دست بین مردم می­‌گشتند. به این اسناد که بین مردم در جریان است؛ ارز (Currency) گفته می­‌شود.
پول با ارز متفاوت است. پول دارای ارزش ذاتی است؛ مانند طلا و نقره اما ارز، ارزش ذاتی ندارد؛ مانند قبض رسید طلا یا دلار که اعتبار و ارزش آنها به شخص یا دولت صادر کننده سند بستگی دارد.
ارز همان کاغذ­ها و اسکناس­‌هایی است که در کیف پول ما وجود دارد و ارزش خودش را از دولت می­‌گیرد و ذاتاً بی ارزش است.
امروزه تمام ارزهای دنیا بی پشتوانه هستند و ارز فیات نامیده می­‌شوند. یک ارز مانند دلار، زمانی به وجود می‌­آید که دولت آمریکا دستور چاپ آن را صادر کند. در گذشته، چاپ ارز بر اساس میزان ذخایر طلا در خزانه دولت­‌ها بود، اما در سال 1971، ریچارد نیکسون اعلام کرد که دلار هیچ پشتوانه‌­ای ندارد و به هر میزانی می‌­تواند توسط دولت چاپ شود. بنابراین، ارزهای معروف دنیا مانند دلار، هر لحظه ممکن است تمام ارزش خود را از دست بدهند. در واقع، دیگر هیچ ارزی در دنیا وجود ندارد که پشتوانه داشته باشد.

دیجیتالی شدن سیستم پولی

بعد از انقلاب دیجیتال که از سال 1980 با کشف ترانزیستور آغاز شد، پیشرفت تکنولوژی و استفاده از کامپیوترها در نظام بانکی، موجب تحولی عظیم در سیستم پولی شد. اینترنت، کارت­‌های اعتباری، دستگاه‌­های خود پرداخت، دستگاه‌­های الکترونیکی قابل حمل مانند تلفن همراه و غیره باعث به وجود آمدن بانکداری اینترنتی شد.

رمزارزها از راه می­‌رسند!

با توسعه­ علوم کامپیوتری، ارزهایی به وجود آمدند که ماهیت فیزیکی نداشتند و ارز دیجیتال نامیده شدند. ارز دیجیتال، یک واحد تبادل است که به صورت الکترونیکی وجود دارد و قابل لمس نیست. این ارزها به 2 صورت متمرکز و غیر متمرکز ایجاد می­شوند:
ارز دیجیتال متمرکز: ارزهای دیجیتالی هستند که دولت یا سازمان خاصی آنها را کنترل می‌­کند.
ارز دیجیتال غیرمتمرکز: ارزهایی دیجیتالی هستند که هیچ دولت یا سازمانی آنها کنترل نمی‌­کند.
با ظهور فناوری بلاکچین، نوعی از ارزها به ­وجود آمدند که ارزهای رمزنگاری شده، رمزارز یا کریپتوکارنسی نام دارند و مستقل از هر سازمان مرکزی عمل می­‌کنند.
بیت کوین اولین رمزارز در دنیا است که برای اولین بار در سال 2008، در یک وایت پیپر با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو” مطرح شد.
 

صحبت پایانی

بعد از انقلاب دیجیتال، ظهور فناوری بلاکچین و روی کار آمدن رمزارزها، افراد زیادی در سراسر جهان در حال کسب اطلاعات و سرمایه گذاری در این بازارهستند. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله کریپتوکارنسی چیست را مطالعه کنید.

لیلی امینی

چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام آقای صفایی

   خواهش می کنیم؛ باعث افتخار ماست که کاربر خوب و پیگیری مثل شما داریم.

   سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا