مقالات ارز دیجیتال

سوالات رایج بیت کوین، جواب همه ی سوالات مربوط به بیت کوین

بیت کوین دنیایی پر از سوالات و جزئیات متفاوت است. حتی اگر سال‌ها با این ارز دیجیتال کار کرده باشید، شاید با سوالاتی مواجه شوید که برای شما تازگی دارند.  در دو مقاله تلاش می‌کنیم از جنبه‌های مختلف به این رمز ارز نگاه کنیم تا به مهم‌ترین سوالات رایج بیت کوین و قیمت بیت کوین پاسخ دهیم. پاسخ ۲۴ سوال اول را در این مقاله بخوانید:

فهرست مطالب

سوالات رایج بیت کوین؛ مفاهیم کلی

۱- بیت کوین چیست؟

بیت کوین، یک شبکه مبتنی بر توافق جمعی است که روشی جدید برای پرداخت ایجاد کرده است. بیت کوین یک پول کاملاً دیجیتالی است و اولین شبکۀ پرداخت تمرکززدایی شده است. به این معنی که هیچ قدرت یا شخص واسطی مثل بانک، شبکۀ بیت کوین را کنترل نمی‌کند. بیت کوین بر بستر شبکۀ‌ای به نام بلاکچین فعالیت می‌کند. در این بستر، به جای بانک، تمام کاربران شبکه یک پرداخت را تایید می‌کنند و اعتبار می‌بخشند.

این شبکه به طور کامل همتا به همتا است. از دید کاربران، بیت کوین بسیار شبیه به پول نقد در اینترنت است. برای این که بیت کوین را به خوبی بشناسید، می‌توانید مقالۀ بیت کوین چیست؛ نگاهی کوتاه بر اولین ارز رمزنگاری شده در دنیا را در بلاگ والکس بخوانید.

سوالات رایج بیت کوین

۲- چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

هیچ کس واقعاً نمی‌داند خالق بیت کوین کیست. فرد یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ اولین وایت‌پیپر بیت کوین را منتشر کردند. ناکاموتو تا سال ۲۰۱۰ همچنان به صورت ناشناس با تیم توسعه دهنده و کاربران بیت کوین به صورت ایمیلی ارتباط داشت. اما از آن زمان تا کنون دیگر خبر جدیدی از او منتشر نشده است.

سوالات رایج بیت کوین

۳- بلاکچین چیست؟

نام بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده به بلاکچین گره‌ خورده است. بلاکچین در واقع یک دفترکل توزیع شده بین کاربران، غیرمتمرکز و اشتراکی است. این دفتر در واقع مجموعه‌ای از سوابق به نام بلاک است که به شکل یک زنجیره به‌هم متصل شده‌اند. هر بلاک مسئول ذخیره سازی اطلاعاتی است که شبکه بلاکچین به آن نیاز دارد. برای مثال در بلاکچین بیت کوین، سوابق تمامی تراکنش‌ها و مشخصات بیت کوین‌های استخراج شده موجود است.

ما در مقالۀ تکنولوژی بلاکچین چیست؛ یک توضیح ساده از زنجیره‌ای شگفت‌انگیز! به شکلی کاملاً ساده بلاکچین را معرفی کرده‌ایم و از مزایای این تکنولوژی گفته‌ایم.

سوالات رایج بیت کوین

۴- چرا بیت کوین به وجود آمد؟

بسیاری معتقدند بیت کوین پاسخی به بحران مالی سال ۲۰۰۸ آمریکا بود. در این سال حباب بازار مسکن آمریکا منفجر شد و بیکاری و تورم پاسخ اقتصاد کشور به این بحران بود. هر بحران مالی باعث کاهش ارزش پول کشور هم می‌شود. بیت کوین با داشتن ارزش ذاتی و بدون وابستگی به دولت صادر کننده پول مثل دلار آمریکا تجربه آسیب دیدن از بحران‌های مالی ملی و بین المللی را نخواهد داشت. به همین دلیل محل امنی برای نقل و انتقالات مالی خواهد بود.

سوالات رایج بیت کوین

ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین نوشته که بیت کوین یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا و بدون نیاز به واسط معتمد سوم مانند بانک است.

۵- وایت پیپر بیت کوین چیست؟

وایت پیپر سندی است که ساتوشی ناکاموتو قبل از ارائه نسخه اولیه بیت کوین منتشر کرد. ناکاموتو در این سند توضیح داده است که چرا بیت کوین را ساخته و این رمزارز چه مشکلاتی از سیستم‌های پرداخت فعلی را رفع می‌کند.

ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین توضیح می‌دهد که بیت کوین چگونه کار می‌کند، چگونه جای خالی شخص سوم معتمد را در پرداخت‌ها پر می‌کند و چطور جلوی دوباره خرج کردن یک میزان مشخص کوین را می‌گیرد.

۶- چه کسی شبکه بیت کوین را کنترل می‌کند؟

هیچ‌کس و همه. یکی از ویژگی‌های بیت کوین این است که قدرت مرکزی برای کنترل ندارد. بیت کوین توسط همۀ کاربران در سراسر جهان مدیریت و کنترل می‌شود. اگر شما مقداری بیت کوین بخرید و آن را در کیف پول شخصی خود نگهداری کنید، سهمی در این مدیریت و کنترل خواهید داشت.

برای مثال، اگر لازم باشد تغییری در قوانین کلی بیت کوین و روش کار این رمزارز به وجود بیاید، باید اکثر اعضای شبکه آن را بپذیرند و تایید کنند.

سوالات رایج بیت کوین

۷- بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

هر بیت کوین اساساً یک فایل کامیپوتری است که در یک کیف پول ارز دیجیتال روی موبایل یا کامپیوتر کاربر ذخیره شده است. هر کاربر می‌تواند یک بیت کوین «یا بخشی از آن» را برای کاربران دیگر ارسال کند. هر تراکنش بیت کوین در یک بلاک، در بلاکچین عمومی بیت کوین ذخیره و ثبت می‌شود.

کار تایید هر تراکنش و ثبت آن در بلاکچین به‌عهده استخراج کننده‌ها یا ماینرها است. ماینرها، نودهایی (کاربران) از شبکه هستند که توان پردازش کامپیوتر خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، بلاک‌های جدید در بلاکچین بیت کوین ایجاد می‌کنند و تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. ماینرها در ازای این کار، پاداش ساخت بلاک جدید را دریافت می‌کنند.

۸- استخراج بیت کوین یعنی چه؟

استخراج یا همان ماینینگ بیت کوین و دیگر رمزارزها به زبان ساده، فرآیند حل معادلات ریاضی در بلاکچین است. رمزارزها یک رشته کد هستند که در شبکۀ بلاکچین ثبت شده‌اند. این رشته کد تمام اطلاعات کوین‌های قبلی و تراکنش‌های مربوط به آن‌ها را در خود ذخیره دارد. کار استخراج اضافه کردن یک بلاک جدید به این رشته کد برای ثبت تراکنش‌های جدید است.

استخراج بیت کوین باعث می‌شود که کوین‌های جدید به چرخۀ رمزارز اضافه شوند. فرآیند استخراج است که به رمزارز کمک می‌کند که بدون نیاز به یک قدرت مرکزی به حیات خود ادامه دهد. اساس عملکرد استخراج بیت کوین و دیگر رمزارزها یکی است و تنها جزئیات آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

سوالات رایج بیت کوین: پشتوانه و قوانین

۹- چرا مردم به بیت کوین اعتماد دارند؟

مردم به بیت کوین اعتماد دارند، چون اصولاً نیازی نیست که چشم بسته به آن اعتماد کنند. اعتماد به بیت کوین یکی از سوالات رایج بین مردم دربارۀ این رمزارز است. کد منبع بیت کوین کاملاً متن باز است و هر کسی که بخواهد می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. از طرف دیگر، بیت کوین یک پشتوانه جمعی دارد. یعنی برای اعتماد به بیت کوین لازم نیست به یک شخص یا نهاد خاص اعتماد کنید و او بتواند همه چیز را زیر سوال ببرد. ارزش بیت کوین به این است که مردم آن را پذیرفته‌اند و حاضرند روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

حتی اگر زمانی همه کاربران بیت کوین تصمیم بگیرند از شبکه خارج شوند، امنیت و وجود شبکه به خطر نمی‌افتد و همچنان حضور خواهد داشت.

سوالات رایج بیت کوین

 

۱۰- آیا بیت کوین پشتوانه دارد؟

بیت کوین به معنای دقیق کلمه پشتوانه ندارد! بیت کوین پشتوانه رسمی مثل حمایت یک نهاد دولتی یا خصوصی یا پشتوانه یک دارایی مانند طلا را ندارد و رمزارزی بدون پشتوانه است. در واقع این رمزارز ارزش خود را از اعتماد و تفکر مردم گرفته است. نه تنها بیت کوین، بلکه بیشتر ارزهای مدرن و موجود مانند دلار آمریکا یا پوند بریتانیا نیز پشتوانه طلا یا نقره ندارند.

هر ارزی در دنیای مدرن، پشتوانۀ خود را از درک، اعتماد و اقبال عمومی به دست می‌آورد. اگر پاسخ به سوالاتی مانند: «آیا مردم از این ارز برای خرید و فروش استفاده می‌کنند؟» یا «آیا حجم بازار آن به اندازۀ کافی بزرگ است و مردم با آن آشنا هستند؟» مثبت باشد، یعنی ارز پشتوانه دارد و پشتوانه آن همین اعتماد کاربران است.

۱۱- آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

در یک کلام چندان مشخص نیست! استخراج بیت کوین و نگهداری از آن یا فروش آن به در قبال ارز و وارد کردن آن به کشور قانونی و حتی معاف از مالیات است. بانک مرکزی ایران سندی ۱۳ صفحه‌ای منتشر کرده است که در آن مشخص شده امکان طراحی رمزارز با پشتوانه طلا یا پول ملی در دست بانک مرکزی است و هیچ شخص یا گروهی اجازۀ این کار را ندارد. به علاوه بانک از خود درباره نگهداری ارزهای دیجیتال، تایید یک کیف پول خاص و غیره سلب مسئولیت کرده است.

سوالات رایج بیت کوین

 

در حال حاضر، هیچ قانونی برای فعالیت‌ صرافی‌ ارز دیجیتال وجود ندارد. یعنی برای خرید و فروش و راه‌اندازی پلتفرمی برای این کار، امکان اقدام برای گرفتن مجوز نیست. تیم والکس و همکارانش در صرافی‌های دیگر معتبر ایرانی تلاش می‌کنند تا با همکاری بانک مرکزی هر چه زودتر قوانین این حوزه را وضع کرده و طبق آن اقدام به گرفتن مجوز کنند.

۱۲- آیا به دارایی بیت کوین مالیات تعلق می‌گیرد؟

بسته به این که کدام کشور زندگی می‌کنید، پاسخ به این سوال تغییر خواهد کرد. در ایران، به دارایی بیت کوین مالیات تعلق نمی‌گیرد. در واقع، هنوز در کشور ما سازوکاری برای بررسی دارایی بیت کوین کاربران وجود ندارد.

سوالات رایج بیت کوین: خرید و فروش و تراکنش‌ها

۱۳- چرا درک بیت کوین سخت است؟

اگر شما هم با درک این که بیت کوین چطور کار می‌کند کمی با مشکل مواجه شده‌اید، بدانید که تنها نیستید. بیت کوین یک دارایی و یک سیستم پرداخت کاملاً جدید است که با وجود رشد بسیار زیاد و داشتن کاربران فراوان، هنوز چندان شناخته شده نیست.

با این حال، بیت کوین همیشه چیزی برای یادگیری دارد، حتی برای آن‌ها که سال‌ها است با این رمزارز کار می‌کنند. اما برای خرید و فروش بیت کوین، چندان نیاز ندارید که روند استخراج بیت کوین را درک کنید یا بدانید بلاکچین چیست. بیت کوین مشابه یک دارایی با ارزش مانند طلا، خرید و فروش می‌شود. معمولاً پلتفرم‌های خرید و فروش بیت کوین چندان پیچیده نیستند. برای آشنایی با خرید و فروش بیت کوین در والکس، مقالۀ ما را در این مورد بخوانید.

سوالات رایج بیت کوین

 

۱۴- چطور بیت کوین به دست بیاورم؟

روش‌های مختلفی برای کسب بیت کوین وجود دارد. از خرید و فروش گرفته تا استخراج. شما می‌توانید عضو یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال شوید و با کمک درگاه بانکی و صرافی، به میزان مدنظر خود بیت کوین بخرید. به علاوه می‌توانید از دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین، بیت کوین خریداری کنید.

یک راه محبوب دیگر برای به دست آوردن بیت کوین، گرفتن آن به عنوان دستمزد یا حقوق کار است. می‌توانید پروژه‌های مختلف کاری بگیرید و در ازای انجام آنها، بیت کوین دریافت کنید.

۱۵- آیا برای خرید بیت کوین باید جایی بروم؟

خیر! بیت کوین یک دارایی دیجیتالی است. پس اگر شما به کامپیوتر یا تلفن همراه هوشمند و اینترنت دسترسی دارید، پس می‌توانید از هرجایی که هستید بیت کوین بخرید. برای خرید بیت کوین می‌توانید از روش‌های خرید از یک نفر یا خرید از صرافی معتبر ارز دیجیتال استفاده کنید.

در حال حاضر، صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی محبوب‌ترین روش‌ها برای خرید بیت کوین هستند. پلتفرم آنلاین ارز دیجیتال والکس، یکی از گزینه‌های مناسب کاربران ایرانی برای خرید بیت کوین است.

سوالات رایج بیت کوین

 

۱۶- آیا حتماً باید یک بیت کوین کامل بخرم؟

خیر! قیمت یک بیت کوین کامل در زمان نوشتن این مقاله، حدود ۳۶ هزار دلار است. پرداخت این میزان پول برای خیلی از افراد در دنیا آسان نیست. بیت کوین از مجموعه واحد‌های کوچک‌تری به نام ساتوشی تشکیل شده است. هر ساتوشی برابر است با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین.

هر پول رایجی در دنیا از روش مشابهی برای خرد کردن پول استفاده می‌کند. برای مثال در ایران، هر ۱ تومان از ۱۰ ریال تشکیل شده است. در این مقایسه ۱۰۰۰تومان برابر است با ۱۰ هزار ریال. ساتوشی ناکاموتو از روش مشابهی برای تقسیم بیت کوین به واحدهای کوچک‌تر استفاده کرده است تا این ارز دیجیتالی بتواند در اختیار کاربران زیادی قرار بگیرد و به عنوان پول استفاده شود.

برای مثال، شما می‌توانید در صرافی والکس معادل حداقل ۱۰۰ هزارتومان بیت کوین به قیمت روز بخرید.

سوالات رایج بیت کوین

 

۱۷- آیا بیت کوین رایگان وجود دارد؟

بله و خیر! پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که شما رایگان بودن را در چه ببینید. آیا شما حاضر هستید که برای به دست آوردن بیت کوین رایگان، روزها و ماه‌ها وقت بگذارید و همچنان این بیت کوین را رایگان بدانید؟

در حال حاضر، سایت‌ها و نرم‌افزارهایی هستند که امکان دریافت بیت کوین رایگان را برای شما فراهم می‌کنند. اما لزوماً این سایت‌ها ارزش سرمایه‌گذاری ندارند یا قابل اعتماد نیستند. سایت‌های فاوست، سایت‌های تبلیغات کلیکی و بنری و بازی‌های اینترنتی، از جمله روش‌های به دست آوردن بیت کوین رایگان هستند. ما در مقالۀ بیت کوین رایگان؛ ایدۀ آسانِ ثروتمند شدن!، مفصل در این باره حرف زده‌ایم.

۱۸- چطور قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کنیم؟

پیش‌بینی قیمت بیت کوین چندان آسان نیست. یکی از سوالات رایج بیت کوین همیشه درباره پیش‌بینی قیمت بیت کوین بوده است. برای این کار، شما باید مدت طولانی حتی چند سال قیمت بیت کوین را بررسی کنید و عوامل موثر بر آن را پیدا کنید. به طور کلی، دو روش کلی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین وجود دارد.

سوالات رایج بیت کوین

 

در روش تحلیل تکنیکال، باید شاخص‌های ریاضی و نمودارهای قیمت بیت کوین در یک بازۀ زمانی را بررسی کرد. روند‌ قیمت و حجم معاملات در این روش بسیار مهم هستند.

در روش تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی، اخبار سیاسی، اقتصادی و وضعیت جامعه عوامل مهم هستند. در این روش تلاش می‌شود تجزیه و تحلیل قیمت از عوامل کلان صورت بگیرد.

۱۹- آیا می‌توانم دارایی بیت کوین خود را به پول نقد تبدیل کنم؟

بله! شما می‌توانید با فروش بیت کوین خود به یک شخص، به یک صرافی یا معامله در یک پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال، آن را به پول نقد تبدیل کنید. اگر ساکن ایران هستید، صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال ایرانی مانند والکس به شما در خرید و فروش بیت کوین به قیمت روز کمک می‌کنند.

سوالات رایج بیت کوین

 

۲۰- آیا می‌توان تراکنش بیت کوین را لغو کرد؟

پاسخ به این سوال، یک بررسی جدی لازم دارد. اگر تراکنشی انجام داده‌اید که تایید شده است و پول انتقال یافته، خیر! نمی‌توانید تراکنش انجام شده را کنسل کنید. یکی از ویژگی‌هایی که بیت کوین را از سایر سیستم‌های پرداخت متفاوت می‌کند، همین برگشت ناپذیر بودن تراکنش‌ها است.

اما اگر تراکنشی انجام داده‌اید و چندین ساعت از آن گذشته و هنوز تایید نشده است، شاید راهی برای انجام آن وجود داشته باشد. برای انجام این کار، باید اطلاعات تراکنش خود را در سایت blockchain.com وارد کنید. سپس، تعداد تاییدیه‌های تراکنش (confirmations) را بررسی کنید و اگر تعداد آن صفر بود. تراکنش را دقیقاً با همان مبلغ و با کارمزد بالاتر انجام دهید. با این کار تراکنش قبلی حذف و تراکنش جدید جایگزین می‌شود. مقالۀ آیا لغو تراکنش‌ تایید نشده بیت کوین امکان‌پذیر است؟ همین فرایند را مفصل توضیح داده است.

سوالات رایج بیت کوین

 

۲۱- چند نفر در دنیا از بیت کوین استفاده می‌کنند؟

تعداد دقیق کاربران شبکۀ بیت کوین برای هیچ کس مشخص نیست. در دنیا صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند که تنها بخشی از کاربران بیت کوین را پوشش می‌دهند. بسیاری از سرمایه‌گذاران در بیت کوین هنوز عضو هیچ پلتفرمی نشده‌اند یا مشخصات خود را اعلام نکرده‌اند. تعداد زیادی از کاربران از چند آدرس مختلف کیف پول استفاده می‌کنند که باز هم در تعداد کاربران نهایی اثرگذار است.

سوالات رایج بیت کوین

 

برای مثال فقط صرافی والکس در ایران بیش از ۲۰۰ هزار کاربر دارد. این مقیاس کوچک را در سطح جهانی وسیع کنید تا ببینید احتمالاً تعداد این کاربران چقدر است. چیزی حدود ۱۰۰ میلیون ولت بیت کوین در حال حاضر وجود دارد؛ اما راهی برای دقیق‌تر کردن این تعداد در دسترس نیست.

۲۲- صرافی بیت کوین چیست؟

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی بیت کوین، یک مکان مجازی برای خرید و فروش بیت کوین به قیمت روز است. این معامله می‌تواند بین صرافی و کاربر، یا کاربران با همدیگر باشد. صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال در دنیا معمولاً از بیت کوین به عنوان رمزارز اصلی صرافی پشتیبانی می‌کنند.

 

سوالات رایج بیت کوین

 

۲۳- چه کسی بیشترین بیت کوین را در اختیار دارد؟

حدس‌های زیادی برای شناخت فردی که بیشترین بیت کوین را در اختیار دارد، زده می‌شود. احتمال می‌رود که ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین، حدود ۱.۱ میلیون بیت کوین داشته باشد. او از ابتدای راه‌اندازی بیت کوین با استخراج این رمزارز همراه با دیگر اعضای جامعه بیت کوین همکاری کرد. با این حال، هیچ کدام از ۱۰۰ میلیون آدرس بیت کوین گفته شده، ۱.۱ میلیون بیت کوین در خود ندارند. احتمالاً ناکاموتو این مقدار ارز را در چند آدرس مختلف نگهداری می‌کند.

۲۴- کیف پول بیت کوین چیست؟

بیت کوین هم مانند هر دارایی دیگری، نیاز به یک محل برای نگهداری و ذخیره دارد. البته همۀ بیت کوین‌ها در دفتر عمومی این رمزارز یعنی بلاکچین بیت کوین ذخیره شده‌اند. اما هر کاربر برای دسترسی به دارایی بیت کوین خود، خرید بیت کوین بیشتر یا فروش آن نیاز به یک کلید خصوصی دارد. این کلید به او اجازه دسترسی به مقادیر مشخصی بیت کوین را می‌دهد که به آدرس عمومی همان کلید ارسال شده است.

سوالات رایج بیت کوین

 

کیف پول ارز دیجیتال می‌تواند یک سخت‌افزار، یک نرم‌افزار و حتی یک تکه کاغذ باشد. در واقع، این کیف یک مجموعه از حروف و اعداد است که در خود اطلاعات دارایی کاربر را ذخیره کرده است. این مجموعه حروف در پلتفرم‌های متفاوتی ذخیره می‌شود که به آن کیف پول بیت کوین می‌گویند.

صحبت پایانی

تا این جا به بخشی از سوالات رایج بیت کوین پاسخ دادیم. سوالات این مقاله حول محور اعتبار بیت کوین و استفاده از آن بود. در مقاله ۵ روش هک بیت کوین ؛ آیا بیت کوین امنیت دارد؟، به سوالات بیشتری پاسخ داده‌ایم. اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن نپرداخته‌ایم، در کامنت‌ها مطرح کنید تا در مقاله بعدی به آن پاسخ دهیم.

روزنامه‌نگاری خوانده‌ام و کلمه به کلمه پا به دنیای محتوا گذاشته‌ام. ورود به بازارهای مالی و دنیای ارز دیجیتال قدم بلند من برای یادگیری بیشتر است.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس