دسترسی سریع

چه عواملی بر قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها تاثیرگذار هستند؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
در حال بارگذاری ...

بعد از آشنایی با بیت کوین و مشاهده نمودار قیمتی آن، احتمالاً این سوال برایتان به وجود آمده است که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به چه چیزهایی بستگی دارد و دلایل افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین چیست. در این مقاله، به بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین می پردازیم.

10 عامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین

در مورد افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین هیچ اصولی وجود ندارد که بتوان قاطعانه در این زمینه قضاوت کرد. با وجود اینکه هیچ قیمت واحدی برای بیت کوین در دنیا وجود ندارد، معمولاً قیمت این ارز دیجیتال در صرافی های مختلف، مشابه است.

از سال 2009 که اولین بیت کوین ایجاد شد، تاکنون قیمت بیت کوین نوسانات شدیدی را تجربه کرده است و همین نوسانات را می توان به عنوان یک فرصت خوب برای معامله گران و کسب سود از این بازار درنظر گرفت. تریدرها با استفاده از تحلیل تکنیکال (بررسی نمودارهای قیمتی) و تحلیل فاندامنتال (بررسی وضعیت اقتصادی-اجتماعی جامعه)، می توانند قیمت بیت کوین را تحلیل و پیش بینی کنند.

عوامل متعددی بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار هستند که در ادامه، مهمترین این عوامل را با هم بررسی می‌کنیم.

عامل اول: سیستم عرضه و تقاضا

سیستم عرضه و تقاضا

بخشی از ارزش فلزهای گرانبها و قیمتی مانند طلا، به دلیل عرضه ی محدود آن ها به دست می‌آید و معمولاً هم، قیمت این فلزات توسط سیستم عرضه و تقاضا (Supply and Demand) کنترل می‌شود. عرضه و تقاضا یک فاکتور ساده‌ی اقتصادی است که روی قیمت خیلی از کالاها تأثیر می‌گذارد. عرضه و تقاضا بیت کوین نیز از مهمترین و اصلی ترین عواملی محسوب می شود که روی قیمت آن تأثیرگذار است.

به طور کلی، هر چه تقاضا بیشتر باشد و حجم محدودی از کالا وجود داشته باشد، قیمت افزایش می‌یابد و هرچه عرضه زیاد و تقاضا کم باشد، قیمت کاهش پیدا می‌کند. این اصل در مورد ارزهای دیجیتال نیز صادق است. هرچه تقاضا برای یک ارز دیجیتال بیشتر شود و حجم عرضه آن محدود باشد، قیمت آن ارز افزایش پیدا می کند.

برای مثال با افزایش تقاضای بیت کوین، قیمت بیت کوین نیز افزایش پیدا می کند. این موضوع همان تحلیل تکنیکال و بررسی نمودار قیمت بیت کوین است.

عامل دوم: هلوینگ بیت کوین

هلوینگ بیت کوین

جهت کنترل سیستم عرضه و تقاضا، هر 4 سال یکبار پاداش استخراج بیت کوین نصف می شود که به این پدیده هلوینگ (Halving) می گویند. در سال 2009 که اولین بیت کوین استخراج شد، پاداش استخراج 50 بیت کوین بود.

اولین هلوینگ در سال 2012 (پاداش استخراج یک بیت کوین: 25 بیت کوین) و دومین هلوینگ در سال 2016 (پاداش استخراج یک بیت کوین: 12.5 بیت کوین) اتفاق افتاد.

در حال حاضر پاداش استخراج یک بیت کوین که حدود 10 دقیقه زمان می برد و دستگاه های پرقدرتی نیاز دارد، 12.5 بیت کوین است که در هلوینگ بعدی در سال 2020، این پاداش نصف می شود (6.25 بیت کوین به ازای استخراج یک بیت کوین).

برخی از تحلیلگران با بیان اینکه تاریخ همیشه تکرار می شود، معتقدند که هلوینگ باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود و این امر ناشی از کاهش عرضه بیت کوین است؛ چرا که نصف شدن پاداش استخراج سبب کم شدن فعالیت ماینرها به صورت مقطعی می شود.

در دوره های قبلی، بعد از هر بار هلوینگ، قیمت بیت کوین افزایش پیدا کرده است و انتظار می رود در هلوینگ بعدی که فاصله زیادی تا تحقق آن نمانده است، قیمت بیت کوین مجدد افزایش یابد.

برخی از تحلیلگران نیز اظهار نظر کرده اند که ممکن است هلوینگ پیش رو در سال 2020، تأثیر بسزایی بر قیمت بیت کوین نداشته باشد. با این حال، هیچ قطعیتی در رابطه با افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین در اثر پدیده هلوینگ وجود ندارد.

عامل سوم: پیچیدگی بلاکچین ها و سختی استخراج

سختی استخراج بیت کوین

هر چه بلاکچین ها ایمن‌تر و هر چه پیچیدگی استخراج (Difficulty) بیت کوین هم بیشتر باشد، ارزش و قیمت بیت کوین و سایر ارزها بالاتر می رود. البته در این صورت، به دست آوردن بقیه ی بیت کوین ها از طریق استخراج هم سخت تر خواهد بود.

عامل چهارم: سودمندی ارزهای دیجیتال

سودمندی ارز دیجیتال

یک عامل مهم و اصلی در تعیین قیمت هر ارز دیجیتالی، مفید و سودمند بودن آن است. اگر شما نتوانید برای کار خاصی از یک ارز استفاده کنید، به عنوان مثال، سرمایه گذاری یا پرداختی را با آن انجام دهید، آن ارز هیچ گونه ارزشی ندارد. بیتکوین، حتی در مقیاس های بالا و زیاد هم می‌تواند در پرداخت ها مورد استفاده قرار بگیرد و این بدین معناست که سودمندی بیتکوین بسیار بالا است. همین سودمندی عامل مهمی در افزایش قیمت بیتکوین بشمار می رود.

پیچیدگی بالای بیت کوین در کنار مصرف بالای انرژی برای استخراج آن، موجب افزایش قیمت بیت کوین شده است و به همین خاطر هم می‌تواند در سرمایه گذاری‌ها استفاده شود. اگر این سودمندی و کاربرد ارزها تغییر پیدا کند، می‌تواند منجر به نوسانات قیمت شود. برای مثال، سودمندی اتریوم به خاطر یک پلتفرم قرارداد هوشمند است و این امر، علت قیمت نسبتاً بالای اتریوم در مقابل دیگر ارزهای دیجیتال است.

عامل پنجم: فاکتورهای اجتماعی و فعالیت رسانه ها

فاکتور اجتماعی

از جمله عواملی که می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشد، فاکتورهای اجتماعی است که احساسات سرمایه گذاران بازر ارزهای دیجیتال را مورد هدف قرار می دهد.

با استناد به سخنان تام لی (Tom Lee) بنیانگذار شرکت تحقیقاتی FundStart Global، می توان گفت که اظهار نظر مقامات کشورها، رؤسای شرکت های مطرح دنیا و سخنرانی افراد مشهور در حوزه ارزهای دیجیتال، می تواند باعث ایجاد شک و تردید در سرمایه گذاران شود. این شک و تردید ها باعث می شود که سرمایه گذاران جهت جلوگیری از ریسک های احتمالی بازار، ارزهای دیجیتال خود را بفروشند و به سرعت سرمایه خود را از این بازار خارج کنند.

در واقع، می توان گفت که ترس از دست دادن سرمایه (FOMO: Fear Of Missing Out) و ترس از دست دادن فرصت سود، باعث می شود که سرمایه گذارن دست به تصمیم گیری های احساساتی برای فروش ارزهای دیجیتال خود بزنند (منبع: Fool). دقیقاً مانند اتفاقی که در این روزها در اثر ایپدمی ویروس کرونا برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال رخ داد. ترس و وحشت در جهان به علت ظهور این ویروس، باعث شد کاربران دست به فروش دارایی های خود بزنند و قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شدت کاهش پیدا کند.

بازار بیت کوین بارها شاهد این امر بوده است که سخنرانی یک رئیس جمهور یا یک مدیر معروف در دنیا، قیمت آن را به سرعت کاهش یا افزایش داده است. به عنوان مثال، سخنرانی مارک زاکربرگ (مدیر عامل شرکت فیسبوک) در کنگره آمریکا و شهادت او در مورد قابل اطمینان بودن لیبرا، منجر به کاهش قیمت بیت کوین شد (لیبرا ارز دیجیتال پیشنهادی فیسبوک است).

برخی از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال این ترس ها و تردیدها را در کوتاه مدت امری طبیعی می دانند، همانطور که در بازارهای سنتی نیز این ترس ها وجود دارد. نمی توان از بروز احساسات در بازارهای سنتی و بازار ارزهای دیجیتال جلوگیری کرد.

هک ارز دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال پر بوده است از خبرهایی که گاهی بیت کوین را حمایت کردند و گاهی باعث منزوی شدن این ارز دیجیتال محبوب شده است. اخبار منفی که در مورد هک شدن صرافی های بیت کوین و سرقت دارایی ها مانند صرافی بایننس و MTGOX منتشر می شود، تأثیرات منفی بر قیمت بیت کوین داشته است (منبع: Fool).

برای مثال، وضعیت صرافی MTGOX و انتشار اخبار هک شدن این صرافی، یکی از عوامل مهم در کاهش قیمت بیت کوین در زمان های مختلف ذکر شده است:

 • در تاریخ ژوئن تا نوامبر 2011، قیمت بیت کوین 94 درصد کاهش یافت که دلیل اصلی آن، هک صرافی MTGOX عنوان شده است (قیمت هر بیت کوین از 32 دلار به 2 دلار کاهش یافت).
 • صرافی MTGOX در تاریخ دهم آپریل 2013 به صورت موقت قطع شد و 79 درصد قیمت بیت کوین در این زمان کاهش پیدا کرد (کاهش قیمت هر بیت کوین از 266 دلار به 54 دلار).
 • صرافی MTGOX مجدد در تاریخ 24 فوریه 2014 هک شد و 49 درصد قیمت بیت کوین کاهش پیدا کرد (قیمت هر بیت کوین از 867 دلار به 439 دلار رسید).

همچنین، انتشار خبر رد پذیرش صندوق بازار بورس (ETF) برای بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، از عوامل تأثیرگذار در کاهش قیمت بیتکوین بوده است (منبع: coindesk).

در کنار اخبار منفی که از ابتدای شروع به کار بیت کوین در سراسر دنیا منتشر شده است، اخبار مثبتی هم وجود داشته است که می توان گفت کم و بیش اثرات اخبار منفی را تعدیل کرده است.

برای مثال، بر اساس بررسی های صورت گرفته، مشخص شد که انتشار خبری مبنی بر علاقه شرکت بلک راک به بیت کوین سبب افزایش قیمت بیتکوین شده بود. این شرکت، بزرگ ترین شرکت مدیریت دارایی در جهان است که کارگروهی را جهت انجام تحقیقات در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین ایجاد کرده است.

جالب است که بدانید کمیسیون بورس و اوراق بهادار که قبلاً ETF (صندوق بازار بورس) را برای بیت کوین رد کرده بود، اعلام کرده بود که تا سپتامبر سال 2018 مجدد در این مورد تصمیم گیری خواهد کرد. همین خبر، جزو عوامل تأثیرگذار در افزایش قیمت بیتکوین در آن زمان بوده است.

عامل ششم: مسائل قانونی و محدودیت ها

مسائل قاونی

مسائل قانونی و مسائل مربوط به دولت ها نیز می‌تواند بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. اگر یک دولت درباره‌ی قوانین دارایی و مالیات سخت گیر باشد، مخفی کردن دارایی ها با استفاده از ارزهای دیجیتال تبدیل به اقدامی رایج می‌شود و این خود باعث تغییر در قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌شود زیرا تقاضا برای آنها بیشتر خواهد شد.

یک مثال معروف در این زمینه، سختگیری کمیسیون بورس ایلات متحده است. تام لی (سرمایه گذار مطرح وال‌استریت)، اقدام این کمیسیون مبنی بر دریافت مالیات در ازای عرضه اولیه سکه (ICO) را جزو فشارهای مقرارتی در حوزه ارزهای دیجیتال و از عوامل کاهنده قیمت بیتکوین و سایر رمزارزها می داند.

اقدامات قانونی مثبت برای یک ارز دیجیتال مانند رسمی کردن آنها به عنوان ارز یک کشور، می‌تواند اثرات مثبتی در قیمت بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال داشته باشد؛ در حالی که ممنوعیت ارزهای دیجیتال توسط یک کشور می‌تواند اثرات منفی برجای بگذارد.

برای مثال، کشور اکوادور ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده است. در حالی که برخی کشورها به ارزهای دیجیتال، حالتی رسمی برای مصارف مالیاتی اختصاص داده اند و بعضی از کشورها نیز مانند ژاپن، بیتکوین را به عنوان ارز رسمی پذیرفته اند.

همچنین، محدودیتی که کشور چین در سال 2017 در نظر گرفت، سبب کاهش 40 درصدی قیمت بیتکوین در تاریخ دوم تا پانزدهم سپتامبر سال 2017 شد. البته، زمانی که کشور چین مجدد حمایت خود را از ارزهای دیجیتال و بلاکچین اعلام کرد، قیمت بیتکوین دستخوش تغییرات مثبتی شد.

در حال حاضر، قانون و مقرارت درست و حسابی در زمینه ارزهای دیجیتال در دنیا وجود ندارد و هر کدام از کشورها خط مشی دلخواه خود را انتخاب می کنند. بعد از گذشت 10 سال از شروع فعالیت بیتکوین، مسئله نبود چارچوب قانونی در بسیاری از کشورها، یک مانع بزرگ برای رشد این ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

عامل هفتم: پذیرش و درک عمومی

پذیرش عمومی

یکی از چالش هایی که بازار بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال با آن دست و پنجه نرم می کند، مسئله پذیرش و درک ارزهای دیجیتال توسط عموم مردم، بانک ها، دولت ها و شرکت های بزرگ است ( Fool).

فهم و ادراک عمومی از یک ارز دیجیتال، روی ارزش آن ارز تأثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال برای بیتکوین، عامل تأثیرگذار بر قیمت بیتکوین می‌تواند مردمی باشند که به نوآوری‌ها واکنش مثبتی نشان می‌دهند؛ با سیستم بانکداری سنتی کنونی مشکل دارند و به دنبال ساز و کاری جدید برای از بین بردن فساد های مالی هستند.

عامل هشتم: فورک های متعدد

فورک

به دلیل فورک های متعدد و انشعابات منظم از زنجیره ارزهای دیجیتال و ایجاد انواع ارز دیجیتال مشتق شده، منتقدان این بازار ادعا می کنند که ارزهای دیجیتال محدود نیستند و مسئله کمیابی ارزهای دیجیتال را جدی نمی گیرند (Fool).

2 مثال زیر، نمونه هایی از تأثیرات فورک های بیت کوین بر قیمت آن است:

 1. در تاریخ ششم تا یازدهم مارس در سال 2013، یک فورک غیرمنتظره برای بیتکوین ایجاد شد و قیمت بیتکوین 25 درصد کاهش یافت.
 2. مسائل مربوط به فورک بیت کوین کش در یازدهم تا شانزدهم ژوئن 2017 باعث کاهش 36 درصدی قیمت بیتکوین شد.

عامل نهم: نهنگ ها و نوسانات بازار

نهنگ

یکی از عوامل کلیدی در بازار ارزهای دیجیتال، افرادی هستند که مقدار زیادی از سرمایه بازار را در اختیار دارند. به چنین افرادی اصطلاحاً نهنگ یا وال گفته می شود که بزرگترین بازیگر ارزهای دیجیتال است. وال ها در بازار ارز دیجیتال مانند سهامداران عمده در بازار بورس هستند.

از جمله معروف ترین نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال، می توان به ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین)، دوقلو های وینکلواس و راجر ور اشاره کرد که مقدار زیادی از کل بیتکوین ها را دارا هستند. برخی از نهنگ ها تمایل دارند که بیتکوین های خود را نگه دارند و برخی به خرید و فروش بیت کوین می پردازند.

نهنگ ها چه بیت کوین ها را بفروشند و چه آنها را نگه دارند، بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیرگذار هستند.

فرض کنید یک نهنگ (یا گروهی از نهنگ ها) حجم زیادی از بیتکوین ها را بفروشد. همین کار می تواند روندی نزولی در بازار ایجاد کند و قیمت ها ریزش پیدا می کند. چرا که عموم کاربران فکر می کنند حجم زیادی از سرمایه در حال خارج شدن از شبکه است و مسئله شک و تردید ایجاد می شود (البته در این شرایط مردم می توانند از این فرصت استفاده کنند و به خرید بیت کوین بپردازند).

اگر نهنگ ها بیت کوین های خود را نگه دارند و نفروشند، به دلیل اینکه تعداد کل ها بیتکوین هایی که برای خرید وجود دارد، کاهش می یابد، بازار تحت فشار قرار می گیرد و قیمت این ارز دیجیتال افزایش پیدا می کند.

عامل دهم: حجم معاملات

حجم معامله

حجم پایین معاملات در بازار را می توان از دیگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارزهای دیجیتال دانست. این حجم پایین معاملات می تواند شک و تردید های سرمایه گذاران را افزایش دهد.

همانطور که در بخش های قبل گفته شد، فعالیت و رفتار افراد مشهور و انتشار اخبار منفی در حوزه ارزهای دیجیتال خود سبب ایجاد شک و تردید می شود و همین امر، بر روی حجم معاملات روزانه ای که در بازار انجام می شود، تأثیرگذار است.

صحبت پایانی

به صورت خلاصه، نوسانات قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر اساس 2 اصل تعیین می‌شود. یک اصل تحلیل تکنیکال است که برگرفته از نمودارهای قیمتی و میزان عرضه و تقاضاست. اصل دیگر، تحلیل فاندامنتال است که عواملی مانند رسانه ها، افراد تأثیرگذار و نهنگ ها را بررسی می کند. در این مقال، 10 فاکتور مهم در این تحلیل ها را با هم مرور کردیم.

نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
لیلی امینی هستم مدیر تحریریه والکس
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 12 نظر

۱۲ پاسخ به “چه عواملی بر قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها تاثیرگذار هستند؟”

 1. سید حسام الدین
  ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

  بسیار ساده و مفید بود ممنونم.

  • لیلی امینی
   ۲۳ فروردین ۱۳۹۹

   سلام آقای سید حسام الدین
   بسیار خوشحالیم که این مقاله مورد پسندتون واقع شده و براتون مفید بوده

   سپاس از همراهیتون🌷

 2. همایون میر
  ۲۳ فروردین ۱۳۹۹

  باعرض سلام و خسته نباشید به تمامی پرسنل محترم والکس ، مقاله فوق الذکر با محتوا و بسیار ارزشمند بود و بنده لذت بردم .با سپاس

  • لیلی امینی
   ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

   سلام آقای همایون
   شما هم خسته نباشید

   خیلی ممنون از شما بابت انرژی که بهمون دادید
   باعث خوشحالی ماست که این مقاله براتون مفید بوده و از خواندن مطالبش لذت بردید
   ما هم از رضایت شما بسیار لذت بردیم

   سپاس از همراهیتون🌷

 3. Javad
  ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

  ممنون از وقت و انرژی که گذاشتید بابت این مقاله بسیار خوب و آموزنده بود و خیلی لذت بخش
  سپاس

  • لیلی امینی
   ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

   سلام آقای جواد
   خواهش میکنم
   خیلی خوشحالیم که از این مقاله راضی هستید و براتون مفید بوده

   رضایت شما هم برای ما خیلی لذت بخش هست و همین رضایت هدف اصلی ما از تولید محتواست

   سپاس از همراهیتون🌷

 4. لیلا
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید قیمت بیت کوین در ایران چقدر تحت تاثیر این عوامل قرار گرفته؟

  • لیلی امینی
   ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

   سلام خانم لیلا
   ممنون

   تمام عواملی که در این مقاله عنوان شد، هر کدام به نحوی بر قیمت بیت کوین اثرگذاشته اند. اما قیمت بیت کوین به صورت منطقه ای یا کشوری مشخص نمی شود و یک موضوع جهانی هست. بنابراین، نمی توان گفت قیمت بیت کوین در ایران چقدر تحت تاثیر این عوامل قرار گرفته است.

   سپاس از همراهیتان🌷

 5. حسین
  ۳۱ فروردین ۱۳۹۹

  سلام من یک سوال دارم اگه جواب بدین ممنون میشم ،زمانیکه بیت کوین نزولی هست وقیمت تتر هم پایین هستش مثلا بیت کوین از ۷۲۰۰ اومده به ۷۱۴۰ وقیمت تتر هم ثابت هستش بهترین زمان برا خرید بیتکوین در این شرایط چیست ؟؟ایا منتظر بمونم تا بیت کوین به پایین ترین نقطه برسه بعد تتر رو تبدیل کنم به بیت یا اینکه صبر کنم تتر قیمتش بالا بره وبه بالاترین نقطه برسه بعد بیت بخرم برام اگه یک مقدار توضیح بدین ممنون میشم

  • لیلی امینی
   ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

   سلام آقای حسین

   لطفاً سوال تان را در بخش پشتیبانی سایت از طریق چت آنلاین یا تیکت مطرح کنید تا همکارانم شما را راهنمایی کنند.

   سپاس از همراهیتان🌷

   • محمد
    ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

    مطالب مفید بود ممنون .
    اگر ترفندهای خرید و فروش هم گفته بشه ممنون میشم .

   • لیلی امینی
    ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

    سلام آقای محمد

    بسیار خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده

    انشالله در مورد اصول خرید و فروش ارز دیجیتال، مطالب بیشتری انتشار خواهیم داد.

    سپاس از همراهیتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *