تحلیل و سرمایه گذاری

فومو در ارز دیجیتال چیست؛ ترس از دست دادن فرصت

اغلب ما ممکن است روزانه بارها به ‌دلیل بی‌خبر ماندن از اتفاقات دنیای اطراف دچار اضطراب و نگرانی شویم. این احساس دلهره و نگرانی را سندروم فومو می‌گویند. فومو تنها در زندگی شخصی یا مسائل اجتماعی پدیدار نمی‌شود، بلکه می‌تواند در بازارهای مالی به خصوص بازار ارزهای دیجیتال هم به وجود بیاید. با توجه به این‌که فومو در ارز دیجیتال می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سرمایه‌گذاران وارد کند، در این مقاله، درباره فومو در ارز دیجیتال و راه‌های مقابله با آن صحبت می‌کنیم.

فومو چیست؟

ترس از دست دادن در بازارهای مالی

اصطلاح “FOMO”مخفف عبارت “Fear Of Missing Out” به معنی ترس از دست دادن است. فردی که دچار فومو می‌شود، با توجه به این‌که فکر می‌کند در حال از دست دادن فرصت‌ است، به صورت هیجان‌زده اقدام به انجام کاری می‌کند. فومو در بازارهای مالی به معنای از دست دادن فرصت برای کسب سود است.

دلایل مختلفی برای ایجاد «حباب قیمت» یا «حباب بازار» وجود دارد. اما یکی از فاکتورهای مهم برای رشد حباب‌گونه قیمت در بازارهای مالی، هیجانات ناشی از موج ناگهانی خرید یا همان فومو است. افراد مبتدی در سرمایه‌گذاری تحت تاثیر چنین جوی دست به خرید‌های غیرضروری و در اغلب مواقع غیر منطقی می‌زنند. با افزایش میزان تقاضا قیمت نیز افزایش پیدا می‌کند. اما این حباب قیمت در بازه زمانی کوتاهی با پایین آمدن التهابات ناشی از فومو فروکش می‌کند.

فومو در بازار ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال با توجه به این‌که ماهیتی پر نوسان دارد، نسبت به سایر بازارهای مالی، بیشتر تحت تاثیر فومو قرار می‌گیرد. دلیل سودهای بزرگ برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به همین دلیل است. بیت کوین در ابتدای پیدایش خود طرفداران زیادی نداشت. اما به مرور زمان، سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک به دلیل ترس از دست دادن فرصت و جا ماندن از این بازار نوظهور به آن علاقه نشان دادند.

در سال‌های اخیر افراد زیادی از طریق سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها به سود قابل توجهی دست پیدا کرده‌اند. همین موضوع باعث شده است اغلب مردم به محض آن‌که احساس کنند یک رمزارز دارای پتانسیل رشد است، بخشی از دارایی خود را جهت خرید آن رمزارز برای از دست ندادن فرصت سرمایه‌گذاری صرف کنند.

دلیل فومو در ارز دیجیتال

فومو در ارزهای دیجیتال

ترس از دست دادن می‌تواند به دلایل مختلفی در افراد بروز کند. برخی از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد فومو در یک معامله‌گر ارز دیجیتال می‌شود، عبارتند از:

1. ناپایداری بازار: بازار ارزهای دیجیتال حرکت‌های صعودی و نزولی نسبتاً سریعی را تجربه می‌کند. به همین دلیل است که معامله‌گران به خرید و فروش ارز دیجیتال تشویق می‌شوند تا فرصت‌های پنهان را از دست ندهند.

2. کسب سود زیاد: برخی از معامله‌گرانی که در معاملات خود به سودهای زیاد دست پیدا می‌کنند، این تصور را دارند که این سودها دائمی خواهد بود. به همین دلیل وارد معاملات جدید می‌شوند تا فرصت‌های احتمالی پیش روی خود را از دست ندهند. اما این در حالی است که سودآوری معاملات برای همیشه ادامه نخواهد داشت.

3. اخبار و شایعات: یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باعث ایجاد فومو ارز دیجیتال می‌شود، اخبار و شایعات است. شایعات به احساس از دست دادن فرصت‌های خوب دامن می‌زنند.

مقابله با فومو در ارز دیجیتال

مقابله با ترس از دست دادن

نتایج آمارها نشان می‌دهد که بسیاری از معامله‌گران ارزهای دیجیتال گرفتار فومو هستند. در بازار‌های مالی به ویژه بازار ارز دیجیتال راهکارهایی وجود دارد که به شما در کنترل فومو کمک می‌کند:

1. استراتژی سرمایه‌گذاری خود را تعیین کنید

استراتژی سرمایه‌گذاری شامل مجموعه‌ای از قواعد است که بر اساس باورها و ارزش‌های فرد سرمایه‌گذار شکل می‌گیرد. استراتژی سرمایه‌گذاری، مسیر سرمایه‌گذار را تا رسیدن به هدف مشخص می‌کند. ضرر کردن یا از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی اجتناب‌ناپذیر است. حتی مشهورترین سرمایه‌گذاران نیز نمی‌توانند از تمام فرصت‌های به وجود آمده در بازار استفاده کنند.

شما باید با توجه به مهارت، میزان سرمایه و میزان ریسک‌پذیری استراتژی معاملاتی خود را تعیین کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا در شرایط حساس بتوانید خرید و فروش ارز دیجیتال را با آگاهی کامل انجام دهید و از هیجانات بازار به‌دور باشید.

2. اخبار را تنها از منابع معتبر دنبال کنید

نقش اخبار و رویداد مربوط به ارزهای دیجیتال در قیمت آن بسیار زیاد است. همین مساله باعث می‌شود که فعالین و سرمایه‌گذار‌های ارزهای دیجیتال، روزانه پیگیر اخبار و تحلیل آن باشند. اما شایعه و خبر جعلی در طول تاریخ همواره وجود داشته است و بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست.

برای تشخیص یک خبر واقعی از یک خبر جعلی، ابتدا باید دلایل عقلانی خبر را بررسی کنید. اخبار جعلی ارزهای دیجیتال در اغلب موارد حول محور “شوک” مطرح می‌شوند تا واکنش غریزی قوی مانند ترس یا عصبانیت را در شما ایجاد کند. در این مواقع شما باید منبع خبر را پیدا کنید یا منابع دیگر را برای اطلاع از صحت مطالبی که به دستتان رسیده است، بررسی کنید.

3. از استرس شبکه‌های اجتماعی دور بمانید

در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی به بخش مهمی از زندگی روزمره مردم تبدیل شده‌ است. در شبکه‌های اجتماعی چیزی که به نظر می‌آید این است که همه در حال برنده شدن هستند. کافی است شما در شبکه‌های اجتماعی درباره ارزهای دیجیتال تحقیق کنید تا افراد زیادی را پیدا کنید که از طریق خرید و فروش ارز دیجیتال به ثروت بسیار زیادی دست پیدا کرده‌اند.

قرار گرفتن معامله و شبکه‌های اجتماعی در کنار یکدیگر ترکیبی بسیار خطرناک است. زیرا رسانه‌های اجتماعی تنها یک بستر برای آگاهی از اتفاقات جدید است و به هیچ عنوان نباید به عنوان یک ابزار برای تصمیم‌گیری‌های مهم مانند سرمایه‌گذاری استفاده شود. شما باید قبل از هرگونه خرید رمزارز به اندازه کافی درباره آن تحقیق کنید.

4. برای فرصت‌های از دست رفته احساس پشیمانی نکنید

بازارهای مالی به ویژه بازار ارزهای دیجیتال پر از فرصت سرمایه‌گذاری است. از دست دادن برخی از فرصت‌ها قطعاً اجتناب‌ناپذیر است. اگر فرصتی را برای خرید و فروش ارز دیجیتال از دست داده‌اید، نباید دچار اضطراب و احساس پشیمانی بیش از حد شوید.

هرگز فراموش نکنید که حسرت و پشیمانی، مانع از تصمیم‌گیری صحیح می‌شود و شما ممکن است برای جبران خسارت، دست به معاملات انتقام ‌جویانه بزنید. در نتیجه بعد از زیان اول، زیان‌های بعدی هم از راه می‌رسند و حتی ممکن است بعد از مدتی دیگر سرمایه‌ای برای معاملات نداشته باشید.

فومو و تاثیر آن در قیمت بیت کوین

فومو در بیت کوین

قیمت بیت کوین از سال 2009 تا سال 2010 زیر یک دلار بود. اما در سال 2011 به صورت ناگهانی به 32 دلار رسید. در سال 2011 این جمله در رسانه‌های مختلف به دفعات به اشتراک گذاشته شد:

اگر شما در اوایل سال 2010 بیت کوین را می‌خریدید، حالا x یا y یا z درصد سود کرده بودید.

نیروی ترس از دست دادن باعث شد مردم شروع به خرید بیت کوین کنند. در سال 2017 یک بار دیگر بر اساس فومو مردم به سمت بازار ارزهای دیجیتال هجوم بردند. به طوری که قیمت بیت کوین از ابتدا تا انتهای سال 2017، شاهد افزایش 1800 درصدی بود. ترس از دست دادن یا همان فومو، باعث شد مردم بیت کوین را در بالاترین قیمت بخرند.

صحبت پایانی

احساس ترس از دست دادن باعث می‌شود فرد موقعیتی را در ذهن خود مجسم کند که صرفاً بر اساس توهم ایجاد شده است. به همین دلیل سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال توسط فردی که فومو دچار شده است، می‌تواند ضررهای مالی هنگفتی را برای او به‌بار بیاورد. خرید و فروش ارز دیجیتال نیاز به تعیین استراتژی و کسب اطلاعات کافی دارد. ما به شما توصیه می‌کنیم بدون داشتن دانش و مهارت کافی، وارد هیچ‌کدام از بازارهای مالی به ویژه بازار پر از نوسان ارزهای دیجیتال نشوید.

رزا آذروند

من یک مهندس کامپیوتر نویسنده هستم و کریپتوکارنسی حوزه مورد علاقه من است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا