دسترسی سریع در حال بارگذاری

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ + آموزش Staking در تراست ولت

13706
۰۶ آذر ۱۳۹۹
استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ + آموزش Staking در تراست ولت

توضیح کوتاه زیر، مفهوم کلی استیکینگ ارز دیجیتال است:

با نگهداری رمزارزها در شبکه، برای خودتان درآمد غیرفعال (Passive) ایجاد کنید؛ پول به دست آورید، در حالی که خواب هستید! با این کار به امنیت شبکه هم کمک می‌کنید.

شما با نگهداری ارز دیجیتال برای کمک به امنیت شبکه رمزارزها، سود کسب می‌کنید و برای این کار نیاز نیست زمان زیادی صرف کنید. دارایی رمزارزتان برای شما درآمدزایی می‌کند، اما چطور؟!

با ما همراه باشید تا صفر تا صد استیکینگ ارز دیجیتال را در این مقاله یاد بگیریم.

استیکینگ به چه معناست؟

تمام بلاکچین‌ها یک نقطه مشترک دارند: معاملات باید اعتبارسنجی شوند. به عنوان مثال، بیت کوین این کار را در فرآیندی به نام استخراج یا ماینینگ انجام می‌دهد که از برق زیادی استفاده می‌کند (اثبات کار یا Proof-of-Work). اما شکل‌های دیگری از اعتبارسنجی نیز وجود دارد که غالباً به عنوان الگوریتم اجماع شناخته می‌شوند.

اثبات سهام (Proof-of-Stake) یکی دیگر از این سازوکارهای اجماع است که می‌تواند در انواع مختلف و مدل‌های ترکیبی ارائه شود. به طور کلی ما به همۀ این روش‌ها، استیکینگ (Staking) می‌گوییم. استیکینگ ارز دیجیتال برای دارندگان ارز قدرت تصمیم‌گیری در شبکه را فراهم می‌کند. با استیکینگ ارز دیجیتال، شما توانایی رأی دادن و درآمدزایی را کسب می‌کنید. این کاملاً شبیه به دریافت سود به دلیل نگه داشتن پول در حساب بانکی یا دادن آن برای سرمایه‌گذاری به بانک است (منبع).

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که آیا می‌توان در کیف پول‌های ارز دیجیتال به امید کسب سود، دلار یا ریال نگهداری کرد؟ خیر ‌نمی‌توانید این کار را انجام دهید؛ اما برخی از ارزهای دیجیتال را می‌توانید استیک کرده و سود کسب کنید (به عبارت دیگر، با نگهداری ارز دیجیتال در شبکه، پورسانت دریافت می‌کنید).

الگوریتم اثبات سهام و تفاوت آن با الگوریتم اثبات کار

همه چیز با استخراج بیت کوین شروع شد؛ شما برای مشارکت در تأمین امنیت شبکه بیت کوین به دستگاه استخراج نیاز داشتید. افرادی که این دستگاه‌ها را داشتند، قدرت پردازشی سیستم خود را در اختیار شبکه قرار می‌دادند تا امنیت شبکه را تضمین کنند و تراکنش‌ها تایید شود.

در ازای این کار، بر اساس میزان کاری که هر دستگاه یا ماینر انجام می‌داد، پاداش دریافت می‌کرد که به آن پاداش استخراج می‌گویند. این کار یعنی الگوریتم اثبات کار یا ماینینگ (استخراج)، رایگان نبود. تجهیزات گران قیمت بودند و مقدار قابل توجهی برق مصرف می‌کردند. همچنین، تراکنش‌ها نمی‌توانستند خیلی سریع و ارزان انجام شوند.

زمانی که Proof of Stake یا اثبات سهام (استیکینگ) معرفی شد، این زمینه را برای همه هموار کرد تا در پروژه‌های مرتبط با رمزارزها نقش داشته باشند. این کار ساده است:

رمزارزهای خودتان را قفل کنید و در ازای نگهداری آنها پاداش بگیرید؛ همچنین، با این کار از شبکه بلاکچین پشتیبانی می‌کنید. این دلیل اصلی است که Staking در کانون توجه بسیاری از پروژه‌های DeFi (پروژه‌های غیرمتمرکز) قرار گرفته است.

استیکینگ ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد، استکینگ، فرآیند نگهداری دارایی برای دریافت پاداش و کمک به عملیات یک بلاکچین است. استکینگ به طور گسترده در شبکه‌هایی که از مکانیسم اثبات سهام (POS) پیروی می‌کنند، استفاده می‌شود.

بر‌خلاف بلاکچین‌های گواه اثبات کار (POW) که برای تایید و اعتبار بخشیدن به بلاک‌های جدید، متکی به استخراج هستند، زنجیره‌های POS، بلاک‌های جدید را از طریق استکینگ، تولید و اعتبار بخشی می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا بلاک‌ها، بدون اتکا به قسمت سخت‌افزاری استخراج (ASICs) تولید شوند. بنا‌براین، در اثبات سهام به جای رقابت برای تایید بلاک بعدی که نیازمند محاسبات سنگین است، بر اساس تعداد کوین‌های نگهداری شده، فرایند اعتبارسنجی بلاک انجام می‌شود.

معمولاً کاربرانی که دارای رمزارز بیش‌تری هستند، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اعتبار سنج بلاک بعدی دارند. این در حالی است که استخراج با دستگاه ASIC نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجهی در بخش سخت‌افزار و سایر تجهیزات است.

مزایای استیکینگ ارز دیجیتال

Staking محبوب است زیرا به دارندگان رمزارزها این امکان را می‌دهد تا ضمن پشتیبانی از شبکه‌هایی که به آنها اهمیت می‌دهند، درآمد کسب کنند. Staking باعث شفافیت بیشتر، امنیت بهتر و موارد دیگر می‌شود. در ادامه، برخی از مزایای استیکینگ را ذکر کرده‌ایم:

1. افزایش امنیت و ثبات بلاکچین

Staking به تداوم و رشد بلاکچینی که از آن پشتیبانی می‌کنید، کمک می‌‎کند.

2. عدم نیاز به دستگاه‌های استخراج

یکی از مهمترین مزیت‌های استیکینگ رمزارزها این است که نیاز به خرید مداوم سخت‌افزارهای گران قیمت را از بین می‌برد.

3. کاهش مصرف انرژی

الگوریتم اثبات کار از مقدار زیادی انرژی برای ادامه کار شبکه استفاده می‌کند. هدف‌های جایگزین مانند الگوریتم اثبات سهام، روشی کارآمدتر برای برقراری امنیت و تایید تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین است.

4. ایجاد درآمد غیرفعال

بدون نیاز به ترید کردن، با نگهداری کوین می‌توانید کوین‌های بیشتری به دست آورید. به این نوع درآمد، درآمد منفعل یا Passive گفته می‌شود؛ یعنی دارایی شما برای شما پول به دست می‌آورد، بدون اینکه شما وقت زیادی بگذارید و تلاش زیادی انجام دهید (مانند اجاره دادن ملک). تنها کاری که نیاز است انجام دهید، نگهداری ارز دیجیتال در شبکه است. در پایان دوره قفل کردن ارز موردنظر، از شبکه پاداش خواهید گرفت.

دیگر مزایای استیکینگ ارز دیجیتال:

 • استیکینگ یک منبع درآمد قابل پیش‌بینی است که می‌توانید سود خودتان را از استیک رمزارز موردنظر محاسبه کنید و برای استیکینگ آن تصمیم بگیرید.
 • ارزهای استیک شده تنها تحت تاثیر نوسانات قیمت بازار قرار دارند؛ بر خلاف دستگاه‌ استخراج که بعد از مدتی کارایی و ارزش خودش را از دست می‌دهد.
 • استیکینگ به سرمایه زیادی نیاز ندارد. هر کسی با هر مقدار سرمایه می‌تواند کار استیکینگ ارز دیجیتال را شروع کند.
 • استیکینگ ارز دیجیتال کار پیچیده‌ای نیست.

معایب و ریسک‌های استیکینگ ارز دیجیتال

جذابیت کسب رمزارز اضافی فقط با نگه داشتن دارایی‌تان، مطمئناً توجه بسیاری از شما را به خود جلب کرده است و به کار استیکینگ علاقه‌مند شده‌اید. اما نسبت به خطرات موجود در استیکینگ احتیاط کنید، زیرا این ریسک‌ها دقیقاً همان چیزی است که نباید نادیده گرفته شوند.

به منظور استیک و کسب سود از رمزارزها، باید شرایطی فراهم شود. توجه داشته باشید که پاداش استیکینگ همیشه قطعی نیست و تحت تاثیر عوامل خارجی قرار می‌گیرد.

عواملی که می‌توانند پاداش‌ استیکینگ (Staking Rewards) را تحت تأثیر قرار دهند:

1. دوره و مدت زمان قفل کردن ارز دیجیتال

هنگامی که رمزارز خود را استیک می‌کنید، رمزارز به حالت قفل تنظیم می‌شود. در این مدت نمی‌توانید رمزارز استیک شده را جابجا یا معامله کنید. این امر در مورد اکثر رمزارزها صدق می‌کند؛ مانند Tron. برخی از توکن‌ها نیز نیازی به قفل کردن ندارند و روش‌های خاصی برای بررسی موجودی و وضعیت استیک در کیف پول شما دارند.

2. نقدینگی و نوسانات

رفتار بازار موردی است که ما نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم. قیمت ممکن است در عرض چند ثانیه بالا رفته و پایین بیاید. وقتی توکن‌های شما قفل می‌شوند، هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید؛ جز تماشای جهت بازار. همچنین، خطراتی وجود دارد که توکن‌ها نقدینگی خود را از دست دهند و در نتیجه قیمت پایین‌تری پیدا کنند.

3. کمیسیون تایید کننده یا ولیدیتور (Validator)

در الگوریتم اثبات سهام، یکسری ولیدیتور وجود دارد که وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. این ولیدیتورها همیشه سیستم‌شان روشن است و باید فعال باشند. کاربر می‌تواند ولیدیتور موردنظر خودش را انتخاب کند (بر اساس اعتبار و درصد پاداش‌ها). ولیدیتورها در ازای کاری که انجام می‌دهند، درصدی به عنوان کمیسیون (یا کارمزد) از کاربر دریافت می‌کنند. ولیدیتور می‌تواند در هر زمانی این درصد را بدون اطلاع کاربر انتخاب کند.

4. مدت زمان پاداش‌‌ها

پاداشی که در ازای استیک کردن به شما تعلق می‌گیرد، ممکن است چند روز طول بکشد تا به کیف پول شما واریز شود. در واقع، نحوه واریز این پاداش‌ها به ولیدیتور انتخاب شده بستگی دارد که ممکن است در همان لحظه انجام شود یا مدتی طول بکشد. بنابراین، در استیکینگ ارز دیجیتال، کاربر باید در انتخاب ولیدیتور دقت کند.

سیستم پاداش در استیکینگ

سود و پاداشی که در ازای استیک ارز دیجیتال دریافت می‌کنید، به پارامترهای مختلفی بستگی دارد؛ از جمله:

 • میزان ارز دیجیتالی که قفل و نگهداری می‌کنید.
 • مدت زمانی که ارز دیجیتال موردنظر را استیک می‌کنید.
 • میزان کل ارز دیجیتالی که در شبکه قفل شده است.

آیا استیک ارز دیجیتال کاری سودآور است؟

سود حاصل از استیکینگ در مقایسه با استخراج رمزارزها کمتر است، اما فراموش نکنید که برای استخراج به تجهیزات و سرمایه زیادی نیاز دارید اما برای استیکینگ، تنها کافیست دارایی خودتان را قفل کنید و منتظر سود آن بمانید.

درست است که با استفاده از استیک ارز دیجیتال می‌توانید برای خودتان درآمد Passive ایجاد کنید، اما نباید انتظار یک شبه پولدار شدن را از استیکینگ داشته باشید.

سوال مهمی که تا اینجا پیش می‌آید، این است که چگونه سود استیکینگ یک ارز دیجیتال را محاسبه کنیم؟

برای این کار می‌توانید از ماشین حساب استیکینگ ارز دیجیتال استفاده کنید. برای مثال، با مراجعه به صفحه staking در سایت تراست ولت، می‌توانید از بخش ماشین حساب آن استفاده کنید.

برای نمونه، در تصویر زیر سود روزانه، ماهانه و سالانه برای استیک 50 ترون را مشاهده می‌کنید.

* APR مخفف عبارت Annual Percentage Rate (درصد یا نرخ سود سالیانه) است.

آیا همه می‌توانند استیک ارز دیجیتال انجام دهند؟ چه شرایطی دارد؟

بله؛ همه می‌توانند کار استیک ارز دیجیتال را انجام دهند. چند شرط لازم است؛ مانند:

 • رمزارزی که می‌خواهید استیک کنید، باید از الگوریتم اثبات سهام پیروی کند؛ مانند ترون.
 • کیف پول شما باید از قابلیت استیکینگ ارز دیجیتال پشتیبانی کند؛ مانند تراست ولت.

کدام ارزهای دیجیتال را می‌توان استیک کرد؟

مشهورترین ارزهای دیجیتالی که قابل استیک کردن هستند و از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند، ارزهای زیر هستند:

 1. تزوس (Tezos)
 2. نئو (NEO)
 3. ترون (Tron)
 4. کازماس (Cosmos)
 5. آنتولوژی (Ontology)
 6. کومودو (Komodo)
 7. نبلیو (Neblio)
 8. پاندی ایکس (Pundi-X)
 9. کیوتوم (QTUM)
 10. دکرد (Decred)

آموزش استیک ترون در تراست ولت

اگر با نحوه کار در تراست ولت آشنا نیستید، مقاله آموزش تراست ولت، می‌تواند به شما کمک کند.

در ادامه، نحوه استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت را با مثالی از استیکینگ ترون در این کیف پول به شما آموزش می‌دهیم.

1. واریز ترون به کیف پول تراست

ابتدا، ترون (TRX) را از صرافی ارز دیجیتال خریداری کرده و به تراست ولت انتقال دهید.

2. انتخاب ترون از لیست استیکینگ

در حال حاضر، ارزهای زیر را می‌توانید در تراست ولت استیک کنید.

لیست-ارزهای-قابل-استیک-در-تراست-ولت

از بخش “Finance” در صفحه اصلی تراست ولت، می‌توانید به لیست ارزها برای استیکینگ دسترسی پیدا کرده و ترون را از بین لیست انتخاب کنید.

3. دسترسی به بخش استیک (Stake)

برای دسترسی به این منو، روی گزینه “More” کلیک کنید؛ گزینه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • Stake Details (جزئیات استیک): با کلیک بر روی این گزینه، اطلاعات بیشتری در مورد استیک ترون مشاهده می‌کنید.
 • Stake (استیک): این گزینه شما را به صفحه اولیه استیک هدایت می‌کند.
 • Unstake (آن‌استیک): اگر می‌خواهید استیک متوقف شود، از این گزینه استفاده کنید.
 • Claim Rewards (درخواست پاداش): پاداش استیک ترون را از این بخش درخواست کنید.

برای استیک ترون، روی گزینه “Stake” کلیک کنید.

4. تعیین مقدار ترون و انتخاب یک Validator (ولیدیتور):

در بخش زیر، مقدار ترونی که می‌خواهید استیک کنید را وارد نمایید. همچنین، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه “Max”، کل دارایی ترون خودتان را انتخاب کنید. حداقل مقداری که می‌توانید استیک کنید، 1 ترون (TRX 1) است. برای پرداخت کارمزدها نیز باید مقداری ترون در کیف پول‌تان داشته باشید که حداقل آن، 1 TRX است.

بعد از تعیین مقدار ترون، از لیست Validator، ولیدیتور موردنظر خودتان را انتخاب کنید و روی گزینه Next کلیک کنید. در اینجا، بایننس به عنوان ولیدیتور انتخاب شده است.

هشدار: قبل از اینکه به مرحله بعد بروید، لطفاً نکات مهم زیر را به خاطر بسپارید:

 • ترون‌های شما به مدت 3 روز قفل یا فریز می‌شود.
 • امکان جابجایی و انتقال ترون‌ها در این 3 روز وجود ندارد.
 • بعد از 3 روز، می‌توانید ترون ها را از حالت قفل خارج کنید. یا اینکه آنها در حالت قفل نگهداری کنید تا پاداش این کار را دریافت کنید.
 • اگر بخواهید ترون‌های بیشتری را فریز کنید، مجدد این ترون‌ها به مدت 3 روز قفل می‌شوند.

5. ارسال تراکنش به شبکه

در این مرحله، جزئیات تراکنش را مشاهده می‌کنید؛ مانند ولیدیتور و کارمزد شبکه (Network Fee). در صورت تمایل به تایید تراکنش، روی گزینه “Send” کلیک کنید.

با کلیک بر روی گزینه “Send”، به صفحه کیف پول ترون بر می‌گردید. مشاهده می‌کنید که تراکنش در حالت Pending (در حال انتظار) قرار دارد و پیام آن در صفحه نمایش داده شده است. منتظر بمانید تا تراکنش شما در شبکه تایید شود.

6. تایید تراکنش در شبکه

زمانی که تراکنش شما تایید و فرآیند استیکینگ ترون کامل شود، کیف پول شما، ترون‌های استیک شده را نمایش می‌دهد و پیغام Pending به پیغام Stake تغییر می‌کند. همچنین، شما با کلیک بر روی گزینه “More” و انتخاب گزینه “Stake Details”، می‌توانید وضعیت استیک ترون‌های خودتان را مشاهده کنید.

بررسی اطلاعات بلاکچین ترون در تراست ولت

وارد کیف پول ترون شوید و بر روی پیغام “Stake” کلیک کنید.

روی گزینه ” More Details” کلیک کنید.

در صفحه زیر، می‌توانید جزئیات استیکینگ ترون مانند هش، زمان، ارتفاع بلاک و تعداد ترون‌های قفل شده را مشاهده کنید.

در ادامه، به آموزش نحوه “آن‌استیک کردن” (Unstaking) در تراست ولت می‌پردازیم.

آموزش آن‌استیکینگ ترون (TRX) در تراست ولت

فرآیند Unstaking TRX (لغو قفل بودن ترون‌ها و خروج از استیکینگ) را می‌توانید بعد از 3 روز از آخرین تراکنش استیکینگ انجام دهید (حتماً باید 3 روز گذشته باشد تا بتوانید ترون‌ها را آن‌استیک کنید). با Unstaking ترون‌ها، پاداش‌هایی که از این طریق دریافت می‌کردید، متوقف می‌شود. پس از اینکه Unstaking تایید شود، ترون‌های شما قابل انتقال خواهند شد.

اگر بخواهید قبل از 3 روز Unstaking را انجام دهید، با پیغام زیر روبه‌رو می‌شوید که به شما می‌گوید: زمان قفل 3 روز است.

مراحل Unstaking ترون در تراست ولت به صورت زیر است:

1. دسترسی به بخش استیکینگ

وارد کیف پول ترون شوید. برای دسترسی به منو استکینگ، روی گزینه “More” کلیک کنید.

با کلیک بر روی گزینه “More”، بخش‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

روی گزینه “Unstaking” کلیک کنید.

2. وارد کردن مقدار موردنظر ترون برای آن‌استیک کردن

در بخش “TRX Amount”، مقدار ترون‌هایی را که می‌خواهید لغو کنید (خارج کردن از استیک) را به صورت دستی وارد کنید یا برای انتخاب همه ترون‌ها، روی Max ضربه بزنید. برای ادامه، روی گزینه “Next” (بعدی) کلیک کنید.

3. تایید تراکنش

تراکنش Unstake را بررسی کنید و اگر همه چیز خوب به نظر می‌رسید، روی گزینه “Send” (ارسال) کلیک کنید تا تراکنش شما به شبکه ارسال شود.

به محض انجام شدن تراکنش، نوتیفیکیشنی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن Unstake به شما نمایش داده می‌شود. تراکنش Unstake همچنین در صفحه اصلی کیف پول TRON نشان داده می‌شود. فرایند Unstake در اینجا به پایان رسید.

صحبت پایانی

Staking یک سرویس مبتنی بر بلاکچین است که شما را قادر می‌سازد با قفل کردن دارایی‌های خودتان، رمزارز اضافی کسب کنید. بازدهی این کار، بسته به مدت زمانی که دارایی خود را قفل می‌کنید، متفاوت است.

به یاد داشته باشید که استیکینگ ارز دیجیتال برای ارزهایی قابل انجام است که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند. در الگوریتم اثبات سهام، شما ارزهای خودتان را در اختیار شبکه قرار می‌دهید تا برای تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک از آنها استفاده کند. در ازای این کار، شبکه درصد خاصی از همان ارزها را به عنوان پاداش به ارزهای دیجیتال شما اضافه می‌کند.

به دلیل اینکه بیت کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند، نمی‌توانید آن را استیک کنید. ارزهایی مثل ترون یا نئو را می‌توانید استیک کنید (این ارزها از الگوریتم اثبات سهام پیروی می‌کنند).

بنابراین:

– ارزهایی را می‌توانید استیک کنید که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند؛ سود این کار به شما داده می‌شود.

– پول فیات مانند ریال یا دلار را نمی‌توانید در کیف پول ارز دیجیتال استیک کنید (سوالی که برخی از کاربران از ما پرسیدند).

در مورد اینکه استیک انجام دهیم یا خیر؛ سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که شما در استیکینگ ارز دیجیتال چه خطراتی را می‌خواهید بپذیرید؟ همیشه بهتر است که چگونگی کارکرد سیستم را درک کنید، از آنچه که پروژه برای دستیابی به آن تلاش می‌کند، آگاه باشید و به صورت مداوم در این زمینه تحقیق کنید.

در مقاله استیک BNB (بایننس کوین)، به آموزش استیکینگ این ارز در تراست ولت پرداخته‌ایم. بایننس کوین در حال حاضر رتبه سوم رمزارزها را به خود اختصاص داده است.

اگر سوالی در مورد استیکینگ دارید، در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع1: academy.binance

منبع2: trustwallet

ثبت نام در والکس

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
چقدر زیباست: هر آنچه را که قبل از دیگران یاد گرفته‌ای، با تمام وجودت در اختیار آن‌ها قرار دهی.
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 227 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲۷ پاسخ به “استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ + آموزش Staking در تراست ولت”

 1. ابوالفضل
  ۰۵ شهریور ۱۴۰۰

  سلام بهترین ولیدیتور برای استیک بی ان بی در تراست ولت کدومه؟
  ولیدیتوری که نوشته tw، یعنی پاداش استیک رو ارز تراست ولت میده؟

  • فروزان زیبائی
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   برای انتخاب ولیدیتور باید خود شما تحقیق کنید و ما نمی‌توانیم یک ولیدیتور خاص را به شما پیشنهاد کنیم.
   پاسخ سوال دوم شما نیز خیر است. ولیدیتور تراست ولت است اما پاداش را به صورت BNB پرداخت خواهد کرد.

   ممنونم از همراهی شما

 2. مجید
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۰

  سلام ارز atom استیک کردم ۲۱ روز گذشته الان شده ۳ ماه ولی برای un stake کردن گزینش فعال نمیشه موجودی هم دارم که اگر خواست کارمزدی چیزی برداره برداره ولی نمیشه چه کنم.لطفا به ایمیلم اگرم میشه راهنماییتون را بفرستید.کمک کنید لطفا

  • فروزان زیبائی
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   از تاخیر برای پاسخ به شما متاسفیم. لطفا تراست ولت خود را به روزرسانی کنید. احتمالاً مشکل شما حل خواهد شد.

   ممنون از همراهی شما

 3. ناهید
  ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید میشه شیبا اینو رو هم در تراست ولت استیک کرد

  • فروزان زیبائی
   ۲۴ مرداد ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   خیر امکان استکینگ این ارز در تراست ولت وجود ندارد.

   ممنون از همراهی شما

 4. محسن
  ۲۸ تیر ۱۴۰۰

  سلام و وقت بخیر اگه ارزی رو lock staking شیش ماهه بکنیم نمیشه قبل شیش ماه لغوش کرد؟چون اینکارو کردم ولی پشیمون شدم میخوام لغوش کنم ب پولم احتیاج دارم.میشه یا نه؟

  • فروزان زیبائی
   ۰۱ مرداد ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   چه ارزی را استک کرده‌اید و در چه پلتفرمی؟ حداقل زمان استک هر رمزارز باید بگذرد (مثلا حداقل زمان استک BNB هفت روز است) این حداقل زمان که بگذرد، در تراست ولت مشکلی ندارد که برداشت کنید.

   ممنون از همراهی شما

   5
   1
 5. بنیامین عظیمی
  ۲۶ تیر ۱۴۰۰

  سلام یک سوال فکر منو مشغول کرده
  من ۱ بی ان بی رو استیک کردم و میگن bnb توکن سوزی داره
  مشکلی برای موجودی من به وجود نمیاد؟ نسوزه یه موقع؟
  لطفا منو راهنمایی کنید
  ممنونم

  • فروزان زیبائی
   ۰۱ مرداد ۱۴۰۰

   سلام آقای عظیمی
   وقت به خیر

   توکن سوزی ارز دیجیتال به معنای ارسال مقدار مشخصی ارز به یک آدرس عمومی با صاحب نامشخص است. معمولاً صرافی‌ها یا ناشران یک کوین این کار را برای حفظ ارزش کوین انجام می‌دهند. با ارسال توکن‌ها و کوین‌ها به یک آدرس عمومی نامشخص به شکلی که کسی به کلید خصوصی آن دسترسی نداشته باشد، عملا کوین‌ها از چرخه بازار حذف می‌شوند. با این کار:

   ۱- عرضه کوین یا توکن محدود باقی می‌ماند.
   ۲- با محدودیت عرضه ارزش توکن بالا می‌رود.
   ۳- هزینه انجام تراکنش در شبکه بالا می‌رود و در نتیجه حمله به شبکه برای اسپمرها به صرفه نیست.
   ۴- در بعضی پروژه‌ها توکن سوزی یک روش فعالیت و یک الگوریتم اجماع است و برای به دست آوردن کوین جدید، باید بخشی ز کوین‌های قدیمی را سوزاند.

   به طور کلی، توکن سوزی معمولاً توسط یک صرافی برای دادن پاداش به کاربران خود، یا توسط ناشران توکن برای حفظ ارزش رمزارز انجام می‌شود.
   بنابراین، شما چه ارز خود را درون کیف پول نگهداری کنید و چه در صرافی، بدون خبر و اجازه شما توکن سوزی دارایی شما رخ نخواهد داد. هر صرافی یا ناشر کوین فقط از مخزن دارایی خود عمل توکن سوزی را انجام می‌دهد و اگر شما هم بخواهید طبق شرایط گفته شده، مثلا برای کسب سود، در توکن سوزی مشارکت کنید، با اختیار و عمل آگاهانه شما انجام می‌شود.

   ممنون از همراهی شما

 6. بنیامین عظیمی
  ۲۶ تیر ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر
  معنای Redelegate در استیک بایننس کوین یعنی چی؟
  لطفا راهنمایی کنید
  تشکر🙏

  • لیلی امینی
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰

   سلام آقای عظیمی
   وقت به خیر

   هنگام غیرفعال شدن یک ولیدیتور، می‌توانید ولیدیتور خود را تغییر دهید. این گزینه با عنوان Redelegate در این هنگام فعال خواهد شد.
   در کیف پول BNB روی گزینۀ Stake Details. کلیک کنید.
   گزینۀ Redelegate را در صفحۀ جدید انتخاب کنید..
   یک ولیدیتور جدید انتخاب کنید.
   سپس فرآیند استکینگ را با ولیدیتور جدید پیگیری کنید.

   یک راه دیگر نیز صبر کردن برای دوباره اکتیو شدن ولیدیتور فعلی شماست. اگر سود دریافت کرده‌اید این سود مربوط به قبل از غیر فعال شدن ولیدیتور است و برای کسب سود نهایی و آن استیک کردن کوین‌های خود باید حداقل هفت روز در ولیدیتور جدید کوین‌های شما استک بماند.

   ممنون از همراهی شما

   • بنیامین عظیمی
    ۲۶ تیر ۱۴۰۰

    من همین امروز مقدار یک بی ان بی در تراست ولت استیک کردم و زمانی که گزینه stake detail رو میزنم زیر صفحه سه گزینه
    Stake
    Unstake
    Redelegate میاد
    حتما باید Redelegate رو عوض کنم؟ الان tw stake رو انتخاب کردم

    • فروزان زیبائی
     ۰۱ مرداد ۱۴۰۰

     سلام
     وقت به خیر

     هیچ اجباری برای تغییر ولیدیتور وجود ندارد. اگر این کار را انجام دهید باید از ابتدا روند استیک ۷ روزه را طی کنید.

     ممنون از همراهی شما

 7. جوادکوهزاد
  ۰۶ تیر ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید من هرچی کاوا داشتم استیک کردم الان میخوام سودش بردارم نمیشه باید چکاری انجام بدم؟

  • فروزان زیبائی
   ۱۲ تیر ۱۴۰۰

   سلام آقای کوهزاد
   وقت به خیر

   برای آن استیک کردن کاوا و دریافت سود دو شرط لازم است:
   ۱- به اندازه‌ی کارمزد شبکه در کیف پول خود کاوا داشته باشید، حدود ۰.۰۰۱ کاوا.
   ۲- این فرآیند ۲۱ روز طول می‌کشد و باید تا پایان زمان صبر کنید.

   ممنون از همراهی شما

 8. علی
  ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

  سلام.ممنون .راجع ولیدیتور ها توضیح میدید برای استیک کاوا کدوم ولیدیتور بهتره؟؟

  • فروزان زیبائی
   ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

   سلام
   وقت به خیر

   تمام ولیدیتورهای کاوا که در تراست ولت لیست شده‌اند یعنی توسط این کیف پول اعتبار سنجی و تایید شده‌اند. بنابراین انتخاب شما خواهد بود که با توجه به شناخت خودتان از ولیدیتورها و نرخ APRی که پیشنهاد می‌کنند، گزینۀ مطلوب خود را انتخاب کنید. نرخ APR یا بازگشت سود سالانه، درصد سود شما را از استکینگ طی مدت یک سال مشخص می‌کنند.

   ممنون از همراهی شما.