کیف پولمقالات ارز دیجیتال

از زنجیره بایننس “bep2” چه می دانید؟

از اصلی‌ترین ویژگی‌ رمزارزها، بروزرسانی‌های مختلف شبکه بلاکچین است که به تعداد کاربران و محبوبیت بیشتر آنها منجر می‌شود. از زمان ظهور بیت کوین تاکنون توسعه‌دهندگان همواره در تلاش‌اند تا وضعیت بلاکچین‌ها را با ایجاد تغییر در شبکه انتقال رمزارز‌ها بهبود ببخشند که در این میان صرافی بایننس بیشترین سهم را در اختیار دارد. در این مقاله با یکی از شبکه‌های محبوب حوزه بلاکچین یعنی زنجیره بایننس (bep2) آشنا خواهیم شد.

تعریف شبکه bep2

به جرات می‌توان گفت صرافی بایننس در خصوص ارایه خدمات در حوزه بلاکچین در میان برترین‌ها قرار دارد. به طوریکه نوآوری‌های انجام شده در این صرافی همه روزه شرایط متفاوتی را در حوزه کریپتوکارنسی به‌وجود می‌آورد. در آخرین تلاش‌های این صرافی برای ارایه خدمات بهتر، شبکه bep2 معرفی شده است.

bep2 مخفف عبارت Binance Chain Evolution Proposal 2، یک استاندارد فنی برای ایجاد و استفاده از توکن‌های جدید در زنجیره بایننس (Binance Chain) است. به طور خلاصه هدف از این استاندارد جدید، ایجاد یک سری قوانین مشخص برای عملکرد توکن‌ها در بستر زنجیره بایننس است.

ویژگی توکن‌های با استاندارد bep2

توکن های bep2

زنجیره بایننس دارای ویژگی‌های منحصر به فردی‌ست که آن ‌را از سایر شبکه‌های بلاکچینی مجزا می‌کند. در این بخش به برخی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم:

  • آدرس منبع: حاوی آدرس منبع و مالک توکن صادر شده است.
  • نام توکن: معرف نام اصلی توکن است.
  • نماد: سمبل توکنی که به تازگی در شبکه عرضه شده است.
  • کل عرضه: مجموع کل توکن‌های ارایه شده در شبکه است.
  • قابلیت صدور: بیانگر افزایش عرضه یک توکن است.

توکن‌های پشتیبانی شده در شبکه bep2

bep2 پشتیبانی از توکن ها در شبکه

با توجه به سرعت بالای انتقال و کارمزد مناسب شبکه bep2 بسیاری از توکن‌های محبوب در این شبکه امکان انجام تراکنش دارند. تقریباً تمامی رمزارز‌های معروف دنیا از جمله بیت کوین، اتریوم و حتی استیبل کوین تتر در این شبکه امکان نقل و انتقال دارند و باعث می‌شوند خرید و فروش ارزهای دیجیتال با کارمزد کمتری انجام شود. این خود سندی بر مورد اعتماد بودن این شبکه در انجام تراکنش‌ها در حوزه کریپتوکارنسی است. از محبوب‌ترین آنها می‌توان به رمزارز کاردانو یا میم کوین شیبا اینو اشاره کرد. کاردانو علاوه بر بلاکچین مستقل خود ADA، از طریق زنجیره بایننس هم قابل انتقال است. محبوب‌ترین توکن استاندارد bep2، بایننس کوین (BNB) نام دارد که به عنوان کوین بومی صرافی بایننس از آن می‌توان برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در صرافی بایننس استفاده کرد.

واریز و برداشت در شبکه bep2

همانطور که قبل‌تر اشاره شد شباهت‌های زیادی بین شبکه bep2 و erc20 وجود دارد. یکی از این شباهت‌ها نحوه واریز و برداشت از طریق این شبکه است. برای واریز و برداشت در شبکه bep2 همانند شبکه erc20 شما باید مقداری رمزارز BNB در کیف پول خود داشته باشید. دارایی بومی این شبکه، BNB است که برای پرداخت کارمزد در شبکه استفاده می‌شود. شما می‌توانید توکن‌هایی را که توسط زنجیره بایننس پشتیبانی می‌شود را به راحتی از طریق bep2 انتقال دهید.

تفاوت ERC20 و BEP2

عمده تفاوت این دو شبکه به نوع آدرس‌ها خلاصه می‌شود. آدرس‌های استفاده شده در شبکه ERC20 با پیش کلمه 0X شروع می‌شود اما در شبکه bep2 همانطور که در بالا اشاره شد با پیش کلمه bnb شروع می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌‌ها این است که برای واریز و برداشت در شبکه bep2 شما در کیف پول خود اغلب نیاز به تگ یا memo دارید در صورتی که برای توکن‌های ERC20 تنها داشتن آدرس کیف پول مقصد کافی است.

تفاوت bep2 و bep20

مقایسه bep2 و bep20

یکی دیگر از نو‌آوری‌ها در صرافی بایننس، معرفی شبکه BSC (زنجیره هوشمند بایننس) بود. هدف از این شبکه اجرای قرارداد‌های هوشمند در شبکه بلاکچین و غیر‌متمرکز کردن فعالیت‌هاست. در واقع شبکه BSC مکمل شبکه bep2 است که هر دو در اکو‌سیستم بایننس استفاده می‌شوند با این تفاوت که عملکرد آنها از یکدیگر متمایز است. پس برای انتقال رمزارز‌ها برای قرارداد‌های هوشمند نمی‌توان از شبکه bep2 استفاده کرد اما در شرایط یکسان، یعنی نقل و انتقال به کیف پول‌ها، شما می‌توانید از هر دو شبکه به صلاحدید خود استفاده کنید. تفاوت دیگر bep2 با bep20 عدم نیاز به تگ یا memo در آدرس‌های bep20 است.

جمع بندی تفاوت واریز و برداشت توکن‌ها در سه شبکه ERC20 ،BEP20 و BEP2 به شرح زیر است:

  •  erc20 بلاکچین اتریوم است که آدرس‌های آن با 0X شروع می‌شود.
  • bep2 زنجیره بایننس است که آدرس‌های آن با bnb شروع می‌شود و اغلب نیاز به تگ یا memo در کیف پول دارند.
  • bep20 زنجیره هوشمند بایننس است که آدرس‌های آن مانند اتریوم با 0X شروع می‌شوند، اما شبکه آن با استاندارد erc20 متفاوت است.

کدام شبکه مناسب شماست؟

شبکه بلاک چین برتر

برای نقل و انتقال دارایی‌های دیجیتال، شبکه‌‌های بسیاری با کارمزد‌ها و شرایط متفاوتی وجود دارند. اما اینکه کدام شبکه برای شما مناسب‌تر است به عواملی چون کیف پول شما و حتی صرافی که در آن معامله می‌کنید بستگی دارد. شبکه bep2 در میان چندین شبکه نقل و انتقال از ویژگی‌های مناسبی برای تسهیل این امر برخوردار است و امروزه توکن‌های زیادی به دلیل معضل هزینه گس (gas) شبکه اتریوم، به زنجیره بایننس هم ورود کرده‌اند. در پایان باید متذکر شویم در هنگام انجام تراکنش‌های خود حتماً از همخوانی شبکه مبدا و مقصد اطمینان کسب کنید زیرا ارسال ارزی به آدرس یک شبکه اشتباه می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی شما گردد.

bep2 به چه معناست؟

bep2، استانداردی برای بایننس کوین (BNB) و تراکنش‌ها در صرافی ارز دیجیتال بایننس است. این استاندارد برای کار بر روی Binance CEX (صرافی متمرکز) و همچنین  Binance DEX (صرافی غیرمتمرکز) ایجاد شده است.

روش تشخیص آدرس bep2 چیست؟

آدرس‌های شبکه bep2 همیشه با عبارت bnb و در مقابل آدرس‌های شبکه erc20 و bep20 همیشه با 0X آغاز می‌شوند. 

تفاوت بین bep2 و bep20 چیست؟

bep2 یک استاندارد توکن‌سازی در زنجیره بایننس و bep20 یک استاندارد توکن‌سازی در زنجیره هوشمند بایننس با هدف پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است.

(۱ امتیاز) - ۱/۵
منبع
coinmarketcap
کارشناسی ادبیات انگلیسی من را به دنیای ترجمه و خلق محتوا در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی کشاند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
4 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی شریفی
علی شریفی
23 روز قبل

با سلام خدمت شما
در تراست ولت یه مقدار ارز matic با شبکه bep2 دارم ولی برای برداشت ان با مشکل مواجه شدم چطور میتونم آن را برداشت کنم؟
با تشکر

رامین رواقی
رامین رواقی
23 روز قبل
پاسخ به  علی شریفی

سلام
وقت شما به خیر
مشکل و خطای دریافتی شما چیست علی عزیز؟
توجه داشته باشید اگر توکن شما بر بستر bep2 است، برای پرداخت کارمزد شبکه به داشتن مقداری BNB (bep2) در کیف پول خود نیاز دارید.

سپاس از همراهی شما

حسین محبی افشار
حسین محبی افشار
3 ماه قبل

چرا هزینه انتقال ارز در تراس والت در شبکه bep2 اینقد زیاد شده امروزه قبلا اینجوری نبود؟

رامین رواقی
رامین رواقی
3 ماه قبل

سلام وقت شما به خیر
این مساله مربوط به ترافیک شبکه و هزینه های گس (gas) دارد و تراست ولت هیچگونه کارمزدی را برای انجام تراکنش‌ها دریافت نمی‌کند.

سپاس از همراهی شما

دکمه بازگشت به بالا
ثبت نام در والکس