استخراج

سوالات رایج استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining)

سوالات رایج استخراج بیت کوین بیشتر دربارۀ چگونگی استخراج و درآمد آن است. استخراج بیت کوین یکی از دلایل ادامه کار و حضور این رمزارز جذاب در بازار است. استخراج هم به پایداری شبکه کمک می‌کند و هم کوین‌های جدیدی را به بازار معرفی می‌کند. شبکه بیت کوین این کار را با دادن پاداش به استخراج‌کننده‌ها، جذاب و رقابتی می‌کند. در این مقاله از والکس، به 21 سوال رایج دربارۀ استخراج بیت کوین پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

1. بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟

بیت کوین یک رشته کد است که بر بستر بلاکچین نوشته شده است. در این رشته، بلاک‌هایی وجود دارد که اطلاعات بیت کوین‌های استخراج شده و تراکنش‌های قبلی را در خود دارد. استخراج به اضافه کردن یک بلاک به این رشته گفته می‌شود. برای اضافه شدن بلاک، باید معادلات ریاضی شبکه بلاکچین بیت کوین توسط یک پردازنده حل شود.

در فرآیند استخراج، شبکه بیت کوین به استخراج کننده پاداش می‌دهد. به این پاداش در اصطلاح، پاداش بلاک می‌گویند. این فرآیند باعث می‌شود که کوین‌های جدید به چرخه بازار رمزارزها اضافه شوند. در گذشته، کار استخراج بیت کوین را کامیپوترهای خانگی انجام می‌دادند؛ اما اکنون برای این کار به پردازنده‌های قوی نیاز داریم. ای‌سیک‌ها (Asic) امروزه دستگاه‌های محبوب استخراج بیت کوین هستند.

سوالات رایج استخراج بیت کوین

2. چقدر طول می‌کشد تا یک بیت کوین استخراج شود؟

پاسخ به این سوال، بستگی به این دارد که شما با چه روشی استخراج می‌کنید. معیارهای مختلفی روی زمان استخراج بیت کوین تاثیر می‌گذارند. برای مثال، سخت‌افزاری که با آن استخراج می‌کنید، روش استخراج‌تان (به تنهایی استخراج می‌کنید یا عضو یک استخر استخراج شده‌اید؟) و سختی شبکه، روی سرعت استخراج تاثیر می‌گذارد.

با توجه عوامل بالا، برای هر ماینر به طور میانگین، 5 سال طول می‌کشد تا یک بیت کوین استخراج کند. این زمان تقریبا برای همۀ ماینرها، حتی آن‌ها که از دستگاه‌های خیلی پیشرفته استفاده می‌کنند، صادق است (منبع: techslang).

سوالات رایج استخراج بیت کوین

3. الگوریتم اثبات کار چیست؟

بسیاری از رمزارزها از جمله بیت کوین برای حفظ امنیت شبکه، از الگوریتم‌های اجماع استفاده می‌کنند. الگوریتم‌های اجماع نشان می‌دهند که همه‌ی کاربران شبکه تراکنش انجام شده‌ را دیده و تایید می‌کنند. این کار باعث می‌شود که هیچ مقدار بیت کوینی دو بار خرج نشود.

اثبات کار (Proof of Work) الگوریتم اصلی اجماع در بلاکچین بیت کوین است. گواهی اثبات کار نشان می‌دهد که یک ماینر موفق شده است یک معادله در بلاکچین بیت کوین را حل کند. با این گواهی ماینر می‌تواند پاداش بلاکی که استخراج کرده است را بگیرد و آن بلاک را به بلاکچین اضافه کند.

[learn_more title=”بیشتر بدانید” button=”نگاهی جامع و عمیق به ماینینگ یا استخراج بیت کوین” link=”https://wallex.ir/blog/%d9%86%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9-%d9%88-%d8%b9%d9%85%db%8c%d9%82-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86/”]

4. سختی استخراج یعنی چه؟

هر رمزارز برای این که تورم شبکه را کنترل کند و سرعت استخراج کوین‌ها را ثابت نگه دارد، از متغیری به نام سختی استخراج استفاده می‌کند. سختی استخراج کمک می‌کند میانگین زمانی که یک بلاک از بلاکچین بیت کوین استخراج می‌شود، ثابت بماند.

میانگین زمان استخراج بلاک در شبکه بیت کوین، 10 دقیقه است. زمانی که تعداد ماینرهای حاضر در شبکه کمتر می‌شود، سختی استخراج پایین می‌آید تا احتمال موفقیت هر ماینر برای حل معادله ریاضی بلاک بیشتر شود. به همین دلیل با بالا رفتن تعداد ماینرها، سختی استخراج هم بیشتر می‌شود.

بلاکچین بیت کوین هر دو هفته یک بار متغیر سختی استخراج را تغییر می‌دهد تا با تعداد ماینرهای حاضر در شبکه هماهنگ شود.

سختی استخراج بیت کوین

5. چرا فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد؟

پاسخ به این سوال خیلی آسان نیست. ساتوشی ناکاموتو در یک ایمیل به مایک هرن همکار در توسعه نرم‌افزار می‌گوید: طراحی تعداد بیت کوین‌‌ها و توزیع آن‌ها یک «حدس حساب شده و سخت» بود (منبع). البته تحلیل‌های ریاضی و منطقی متفاوتی برای این عدد وجود دارد. شاید بتوان چهار دلیل برای انتخاب این عدد توضیح داد:

 1. جلوگیری از تورم: تورم نتیجه قطعی عرضه نامحدود پول است. محدودیت عرضه به کنترل بازار کمک می‌کند.
 2. جذاب شدن استخراج بیت کوین: محدودیت تعداد بیت کوین‌ها باعث می‌شود افراد بیشتر به استخراج و خرید بیت کوین تمایل داشته باشند.
 3. ناکاموتو در همان ایمیل برای مایک هرن توضیح داد که می‌خواهد ارزش بیت کوین مانند ارزهای رایج موجود باشد. اما بدون علم به آینده، این کار بسیار مشکل است، پس او عددی بینابین انتخاب کرده است. عددی که بتواند به جای این که بیت کوین را برای استفاده گروهی خاص از مردم (مثلا مهندسان کامپیوتر) مناسب کند، در دسترس همه‌ی مردم دنیا باشد. با این روش بیت کوین می‌تواند بخشی هرچند کوچک از اقتصاد بین المللی را تشکیل بدهد.
 4. بعد از آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2140، پاداش استخراج تا حدی نصف شده است که عملاً مقدار آن به صفر می‌رسد. زمانی که پاداش استخراج به صفر برسد، دقیقاً 21 میلیون بیت کوین هم استخراج شده است.

[title name=”mining2″ title=”6. چرا هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج اتفاق می‌افتد؟” size=”2″ type=””]

یکی از مهم‌ترین سوالات رایج استخراج بیت کوین دربارۀ هاوینگ است. ناکاموتو برای جلوگیری از تورم و ورود ناگهانی همه‌ی بیت کوین‌های موجود، برنامه‌ریزی کرد که هر ده دقیقه یک بلاک استخراج شود و پاداش آن به ماینر تعلق بگیرد. برای قابل پیش‌بینی بودن شبکه و توزیع مناسب بیت کوین بین کاربران، ناکاموتو سازوکار هاوینگ را طراحی کرد.

طبق این سازوکار، بعد از استخراج هر 210 هزار بلاک که چهار سال طول می‌کشد، پاداش استخراج نصف می‌شود. پاداش استخراج در ابتدای کار، 50 بیت کوین به ازای هر بلاک بود. این عدد بعد از حدود 12 سال و رخ دادن 3 هاوینگ، به 6.25 بیت کوین رسیده است.

در حقیقت، اگر هاوینگ اتفاق نمی‌افتاد، تعداد محدودی ماینر همه‌ی بیت کوین‌های موجود را استخراج می‌کردند. با این وضعیت معادلات عرضه و تقاضا تغییر می‌کرد، خاصیت رقابتی بودن استخراج از بین می‌رفت و عرضه بیت کوین کنترل نشده بود. هاوینگ این مشکلات را حل کرده و به این رمزارز، خاصیتی پایدار می‌دهد.

سوالات رایج استخراج بیت کوین

7. آیا می‌توان با تلفن همراه بیت کوین استخراج کرد؟

بله و خیر! کار استخراج بیت کوین، همانطور که در سوال اول پاسخ دادیم، به پردازنده‌های قوی نیاز دارد. چیزی که تلفن‌های همراه ندارند. اگر تصمیم بگیرید با نصب یک نرم‌افزار ماینر (استخراج کننده)، بیت کوین استخراج کنید، شاید چندین سال طول بکشد که به عددی قابل برداشت برسید. در این مدت، مطمئن باشید که عمر تلفن همراه شما به سرعت سر آمده است.

در عوض، می‌توانید از بازی‌ها و سایت‌هایی که بیت‌ کوین رایگان می‌دهند استفاده کنید. یک بازی خوب انتخاب کنید، در آن برنده شوید و بیت کوین جایزه بگیرید. هرچند پیدا کردن یک سایت معتبر که واقعا جایزه را پرداخت کند، آسان نیست و میزان بیت کوین پرداختی هم چندان جلب توجه نمی‌کند.

8. آیا می‌توان با کامیپوتر شخصی بیت کوین استخراج کرد؟

این سوال هم جواب بله یا خیر ندارد. کار استخراج از ابتدا با همین کامیپوترهای شخصی آغاز شد. اما این روند چندان طولانی نبود. با علاقمند شدن تعداد بیشتری از افراد به کار استخراج و پیچیده‌تر شدن بلاکچین بیت کوین، خیلی زود معلوم شد روش دیگری برای استخراج نیاز است. دستگاه‌های ای‌سیک همان روش جایگزین بودند.

هنوز هم می‌توانید یک نرم‌افزار ماینر روی لپ‌تاپ شخصی خود نصب کنید؛ اما با این کار فقط باتری، پردازنده و کارت گرافیک لپ‌تاپ خود را نابود کرده‌اید. استخراج با لپ‌تاپ به هیچ‌وجه به‌ صرفه نیست. سرعت پردازش در این لپ‌تاپ‌ها در برابر ای‌سیک‌ها حرفی برای گفتن ندارد و لپ‌تاپ شما خیلی زود فرسوده خواهد شد.

سوالات رایج استخراج
[title name=”mining9″ title=”9. استخراج یک بیت کوین چقدر هزینه می‌برد؟” size=”2″ type=””]

برای این که هزینه استخراج یک واحد بیت کوین را محاسبه کنیم؛ باید معیارهای زیر را در نظر بگیریم:

 1. هزینه دستگاه ماینر
 2. هزینه برق و دستگاه‌های خنک کننده

هزینه دستگاه ماینر تقریباً همه‌جا ثابت است؛ اما هزینه برق می‌تواند میزان هزینه استخراج یک بیت کوین را تعیین کند. قیمت برق در ایران در فصول سال و مناطق مختلف، متفاوت است. این تفاوت قیمت در بین کشورها خودش را بیشتر نشان می‌دهد. بهترین کشورها برای استخراج بیت کوین کشورهایی هستند که نرخ برق در آن‌ها ارزان‌تر باشد. در حال حاضر هزینه استخراج یک بیت کوین در ایران حدود 3200 دلار است. (منبع: Elite Fixtures)

هزینه استخراج یک بیت کوین در ایران

[title name=”mining4″ title=”10. آیا استخراج بیت کوین هنوز به صرفه است؟” size=”2″ type=””]

به صرفه بودن استخراج یکی از سوالات رایج استخراج بیت کوین است و جواب آن هم چندان آسان نیست. پاسخ بستگی به این دارد که چقدر می‌توانید برای بازگشت سرمایه خود صبور باشید. استخراج بیت کوین در حال حاضر حدود 2000 هزار دلار سرمایه اولیه نیاز دارد. گاهی بیش از یک سال طول می‌کشد که این سرمایه اولیه بازگردد. اگر می‌توانید چند ماه بدون انتظار سود استخراج کنید و فقط هزینه‌ها را بپردازید، بله، استخراج می‌تواند به‌صرفه باشد.

به‌یاد داشته باشید که استخراج بیت کوین تنها در صورتی به‌صرفه است که با دستگاه‌های ای‌سیک انجام شود.

[title name=”mining5″ title=”11. چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین نیاز دارم؟” size=”2″ type=””]

تعداد و نوع تجهیزات استخراج بیت کوین با توجه به سرمایه اولیه شما و بزرگی مزرعه استخراج تغییر می‌کند. به‌طور کلی، شما برای استخراج بیت کوین به تجهیزات زیر نیاز دارید:

 1. دستگاه ماینر یا همان ای‌سیک: برای شروع استخراج
 2. منبع برق پایدار و البته ارزان: برای تامین برق دستگاه‌های استخراج
 3. تجهیزات خنک کننده مثل فن‌ یا کولر: برای کاهش دمای ای‌سیک‌ها و تهویه هوای مکان استخراج
 4. اینترنت پایدار با سرعت معمولی: برای اتصال به بلاکچین بیت کوین
 5. یک کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری یا نرم‌افزاری: برای نگهداری بیت کوین‌های استخراج شده

سوالات رایج استخراج

اگر قصد داشته باشید که کار استخراج را با بیشتر از یک دستگاه استخراج دنبال کنید، باید مکان مناسبی هم برای راه‌اندازی مزرعه استخراج درنظر بگیرید. در مزرعه‌های استخراج با توجه به داشتن تعداد بیشتری ماینر، به تجهیزات دیگری مانند باکس‌های کاهش صدای دستگاه استخراج هم نیاز دارید.

12. دستگاه استخراج یا ماینر چیست؟

دستگاه ماینر، یک مجموعه پردازنده قوی است که می‌تواند در ثانیه بین چند مگابایت تا چند ترا بایت داده را پردازش کند. ماینر به سخت‌افزارهایی گفته می‌شود که منحصراً برای استخراج رمزارزها، مثل بیت کوین، طراحی و تولید شده‌اند.

هر ماینر، از الگوریتم استخراج خاصی پیروی می‌کند که آن را برای استخراج یک یا چند نوع رمزارز مناسب می‌سازد (الگوریتم هش). برای مثال، الگوریتم استخراج بیت کوین، SHA-256 است. شما می‌توانید برای استخراج بیت کوین کش، زی کش و پِرکوین هم از این دستگاه‌ها استفاده کنید. این ویژگی برای دستگاه‌های مختلف و ارزهای مختلف صادق است.

13. سریع‌ترین دستگاه استخراج بیت کوین کدام است؟

سریع‌ترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین  در حال حاضر ای‌سیک‌ها هستند. دستگاه‌هایی که چندین تراشه پردازنده قوی دارند که می‌توانند در یک ثانیه، تا چند تراهش پردازش انجام دهند. برندهای Antminer، Inosilicon و Avalon از جمله شرکت‌های تولید‌کننده ای‌سیک هستند. مقاله راهنمای انتخاب بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین، برای انتخاب بهتر به شما کمک خواهد کرد.

دستگاه استخراج بیت کوین 14. آیا خرید دستگاه استخراج بیت کوین به‌صرفه است؟

پاسخ به این سوال کاملاً بستگی به شرایط و سرمایه شما دارد. بهتر است بدانید که عمر مفید بهترین دستگاه‌های استخراج حدود 3 سال است. پس بهتر است دستگاهی بخرید که آن‌قدر توان پردازش داشته باشد که بتواند در کمتر از این مدت به سوددهی برسد. خرید دستگاه‌های قدیمی و کم قدرت، ممکن است وقت و سرمایه شما را هدر بدهد.

[title name=”mining11″ title=”15. چطور بیت کوین های استخراج شده خود را بفروشیم؟” size=”2″ type=””]

برای فروش بیت کوین راه‌های مختلفی وجود دارد: از فروش مستقیم به یک خریدار گرفته تا مبادله آن در یک صرافی معتبر ارز دیجیتال. والکس، یک پلتفرم آنلاین خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که در آن می‌توانید بیت کوین استخراج شده خود را به قیمت روز و رقابتی به کاربران دیگر بفروشید. برای این کار لازم است که بیت کوین را به کیف پول خود در والکس انتقال داده و از صفحه معامله، اقدام به فروش بیت کوین فروش بیت کوین کنید.

16. چند بیت کوین در روز استخراج می‌شود؟

به طور متوسط هر روز حدود 144 بلاک استخراج می‌شود. بعد از هاوینگ 2020، پاداش هر بلاک به 6.25 بیت کوین رسید. بنابراین طبق محاسبه زیر، 900 بیت کوین در روز استخراج می‌شود.

144*6.25=900 (بیت کوین استخراج شده در روز)

17. کجا می‌توانم بیت کوین رایگان استخراج کنم؟

استخراج رایگان بیت کوین تقریباً شدنی نیست. در واقع هر کاری هزینه‌های خودش را دارد. امروزه سایت‌های مختلفی برای کسب درآمد رایگان از بیت کوین فعالیت می‌کنند که همۀ آن‌ها قابل اعتماد نیستند. برای این که بدون استخراج یا ترید، بیت کوین رایگان به‌دست بیاورید، چند راه مختلف وجود دارد:

 1. سایت‌های فاست: این سایت‌ها در ازای تبلیغات کلیکی به شما مقدار مشخص و کمی بیت کوین می‌دهند. این سایت‌ها در ازای کار (که همان کلیک روی تبلیغات است)، به شما تعداد مشخصی ساتوشی می‌دهند. البته پیدا کردن سایت فاست معتبر مثل پیدا کردن بازی معتبر برای استخراج با موبایل چندان آسان نیست.
 2. در برخی از پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال مثل بایننس، اگر کسی با کد دعوت شما عضو پلتفرم شود و خرید و فروش کند، بین 10 تا 50 درصد کارمزد معاملات او به حساب شما واریز خواهد شد. در والکس نیز اگر کسی با کد دعوت شما عضو شود، این پاداش به صورت ریالی به شما داده می‌شود و فرد دعوت شده می تواند 2 معامله رایگان انجام دهد. برای مثال، با ثبت نام در والکس از طریق لینک زیر، می توانید 2 معامله بدون کارمزد (رایگان) انجام دهید.

ثبت نام در والکس

18. ماشین حساب استخراج بیت کوین چیست؟

برای محاسبۀ سودآوری استخراج بیت کوین، باید عوامل مختلفی مانند قدرت دستگاه استخراج، قیمت برق و مدل دستگاه را در نظر بگیرید. برای مثال، دستگاه Bitmain Antminer S15 که 28 تراهش قدرت دارد، 1596 وات به ازای هر ساعت انرژی مصرف می‌کند. اگر برق مصرفی شما، با نرخ متوسط صادراتی محاسبه شود، یعنی باید به ازای هر کیلووات ساعت، 965 تومان بپردازید. برای پاسخ به یکی از سوالات رایج استخراج بیت کوین، یعنی به صرفه بودن یا نبودن استخراج، باید این محاسبه را انجام دهید:

برای محاسبه سود خالص ماهانه، ابتدا باید درآمد اصلی خود به بیت کوین را محاسبه کرده و سپس آن را به ریال تبدیل کنید. بعد نرخ برق مصرفی را حساب کنید و آن را از درآمد اصلی خود کم کنید.

این کار را باید تقریباً هر ماه انجام دهید تا بتوانید زود جلوی ضرر کردن را بگیرید. هرگاه سود خالص ماهانه شما منفی شد، یعنی کار استخراج دیگر به صرفه نیست و باید در روش خود تجدیدنظر کنید. برای این محاسبه یک ابزار مناسب وجود دارد که کار شما را بسیار آسان می‌کند. ماشین حساب استخراج بیت کوین با در نظر گرفتن همۀ این عوامل، سود خالص ماهانه شما را محاسبه می‌کند.

ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال

19. استخر استخراج بیت کوین کجاست؟

با افزایش اقبال عمومی به استخراج بیت کوین و بالا رفتن سختی استخراج، دیگر استخراج بیت کوین به‌ شکل فردی آسان و به‌صرفه نیست. به همین دلیل بسیاری از استخراج‌کننده‌ها تصمیم می‌گیرند که به استخرهای استخراج بپیوندند.

استخر استخراج (Mining Pool)، یک شبکه است که در آن ماینرهای مختلف قدرت هش دستگاه‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. با این کار احتمال استخراج موفق یک بلاک از بلاکچین بیت کوین بیشتر می‌شود. وقتی یک بلاک استخراج شد، استخر درصدی از پاداش بلاک را به‌عنوان کارمزد استخر برمی‌دارد و بقیه پاداش را بین اعضا نسبت به قدرت هشی که در اختیار استخر گذاشته‌اند، تقسیم می‌کند.

استخرهای استخراج کمک می‌کنند که ماینرهای مختلف حاضر در شبکه استخراج، درآمد نسبتاً ثابت و پایداری داشته باشند. این کار در مجموع، استخراج بیت کوین را بیشتر از قبل به‌صرفه می‌کند.

20. پس از استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی می‌افتد؟

پاداش بلاک، تنها پاداشی نیست که استخراج کننده‌ها دریافت می‌کنند. شبکه بیت کوین برای تایید تراکنش‌ها به ماینرها نیاز دارد. هر بار یک تراکنش انجام می‌شود، مبلغی از ارز انتقال داده شده به عنوان کارمزد شبکه کسر می‌شود. این کارمزد بین ماینرها به عنوان پاداش تایید تراکنش پرداخت می‌شود.

در سال 2140، زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شد، شبکه بیت کوین از بین نمی‌رود. بلکه این پاداش تایید تراکنش‌ها است که ماینرها را تشویق می‌کند در شبکه بمانند. البته این پاداش در حال حاضر مبلغ قابل توجهی نیست، اما با بالا رفتن قیمت بیت کوین، انتظار می‌رود که همین مقدار کم، ارزش زیادی پیدا کند تا حضور ماینرها در شبکه به‌صرفه باشد.

[title name=”mining13″ title=”21. آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟” size=”2″ type=””]

بله! استخراج بیت کوین و رمزارزهای دیگر در ایران قانونی است. البته برای راه‌اندازی یک مزرعه استخراج و استفاده از شبکه برق صادراتی لازم است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز قانونی دریافت کنید.

تعرفه برق برای مزارع استخراج مانند برق صادراتی و 965 تومان به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه می‌شود. اگر شما بدون دریافت مجوز از برق خانگی یا صنعتی برای استخراج استفاده کنید و مراجع قانونی این قضیه را بفهمند، می‌توانند مزرعه استخراج شما را تعطیل و دستگاه‌ها را ضبط کنند.

صحبت پایانی

استخراج بیت کوین یکی از روش‌های محبوب کسب درآمد از بیت کوین است. روشی که سودآوری و هزینه‌های آن هر روز تغییر می‌کند. برای این که تصمیم بگیرید که بیت کوین استخراج کنید، باید همۀ شرایط موجود را بررسی کرده و سپس اقدام کنید.

هنوز سوالی دربارۀ استخراج بیت کوین دارید که در این مقاله به آن پاسخ نداده باشیم؟ در کامنت‌ها از ما بپرسید.

فروزان زیبائی

همیشه به‌خاطر نوشته‌هایم شناخته شده‌ام. کار حرفه‌ای نوشتن را با روزنامه‌نگاری شروع کردم و حالا تولید محتوا، چراغ روشن روزهای کاری من است.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا