اصطلاحاتمقالات ارز دیجیتال

ارز دیجیتال مالی چیست؟ آشنایی با انواع ارز دیجیتال مالی

انواع مختلفی از ارز دیجیتال در جهان وجود دارند که همه روزه تعداد جدیدی نیز به بازار اضافه می‌شوند. هر کدام از این ارزها با ویژگی‌ها و ساختارهای منحصر به فردی پا به عرصه گذاشته‌اند. در این مقاله با یکی از انواع این ارزها، ارز دیجیتال مالی آشنا می‌شویم و کاربرد آنها را در صرافی آنلاین ارز دیجیتال بررسی می‌کنیم.

ارز دیجیتال مالی چیست؟

بخش بزرگی از دنیای کریپتوکارنسی را ارز دیجیتال مالی تشکیل می‌دهد. ارزهای دیجیتال مالی با هدف حذف واسطه‌ها در معاملات وارد بازار شده‌اند. یکی از مشکلات رایج خرید و فروش سهام در بازارهای مالی، وجود واسطه‌ها و سختی معامله بود. ارزهای دیجیتال مالی با رفع این مشکل و تسهیل خرید و فروش مانند یک استیبل کوین، گزینه بهتری را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده‌اند.

انواع مختلف ارز دیجیتال مالی

انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال مالی در بازار وجود دارند که در زیر بررسی می‌کنیم.

ارزهای دیجیتال پرداخت

توکن ریپل بهترین ارز دیجیتال مالی

این مدل از ارزهای دیجیتال در واقع پلتفرم‌های پرداخت از طریق کریپتوکارنسی هستند. در این پلتفرم‌ها با حذف واسطه‌ها، خرید و فروش ارزهای دیجیتال به آسانی انجام می‌شود. مکانیزم این پلتفرم‌ها به این شکل است که کاربران از طریق کیف پول‌های تعبیه شده درون پلتفرم، اقدام به خرید و فروش و یا جا به جایی ارز دیجیتال خود می‌کنند. 

محبوب‌ترین پلتفرم پرداختی در حال حاضر پلتفرم ریپل XRP است. ریپل یکی از بهترین ارز های دیجیتال مالی، یک پلتفرم منبع باز و در خدمت فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز است. هزینه تراکنش‌های ثبت شده در ریپل کمتر از ۰.۰۰۰۰۲ دلار است و سرعت انتقال هر تراکنش در این پلتفرم بین ۳ تا ۵ ثانیه خواهد بود. ریپل مقیاس پذیری بسیار بالایی دارد به‌طوری که در هر ثانیه بیش از ۱۵۰۰ تراکنش در این شبکه پردازش می‌شود. ریپل در حال حاضر ششمین ارز دیجیتال بزرگ در جهان است و ارزش بازار یا مارکت کپ آن ۱۹.۳۲۹.۹۴۳.۳۰۵ میلیارد دلار است.

در کنار ریپل، می‌توان از ارز دیجیتال امیسگو (OMG) نام برد. امیسگو راه حل لایه دوم بلاک چین اتریوم محسوب می‌شود. هدف اصلی این پلتفرم افزایش سرعت تراکنش‌ها روی شبکه ERC20 و همچنین کاهش کارمزدهای آن است. امیسگو در حال حاضر صدمین ارز دیجیتال جهان است و ارزش بازار یا مارکت کپ آن ۳۸۷.۰۵۴.۰۸۴ میلیون دلار است.

ارزهای دیجیتال صرافی 

توکن BNB یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی مالی

صرافی‌های بزرگ، در کنار ارائه خدمات خرید و فروش و نقل و انتقال رمزارزها، گاهی شبکه‌های مختص به خود را تشکیل می‌دهند و به توسعه حوزه کریپتوکارنسی کمک می‌کنند. صرافی‌ها به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های مختص به خود را دارند. صرافی‌های متمرکز معمولاً تخت نظارت نهاد یا سازمان خاصی فعالیت می‌کنند در حالی که صرافی‌های غیرمتمرکز تحت نظارت سازمان خاصی نیستند. 

صرافی بزرگ بایننس یک مثال خوب از صرافی غیرمتمرکز در بازار است. صرافی بایننس با کمک شبکه بلاک چین اختصاصی خود (SmartChain)، توکن BNB را به بازار عرضه کرد. BNB یکی از بهترین ارز های دیجیتال مالی است که برای بهبود فعالیت شبکه اتریوم و فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز طراحی شده است. BNB در حال حاضر پنجمین ارز دیجیتال بزرگ در جهان است و ارزش بازار یا مارکت کپ آن ۵۱.۹۹۱.۶۳۲.۲۵۰ میلیارد دلار است.

ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری

ارز دیجیتالی مالی پالی مث

فعالیت اصلی این ارزها در بستر بلاک چین است و هدف اصلی آنها تسهیل فرایند تراکنش‌های غیرمتمرکز است. بسیاری از این ارزها در خدمت افزایش ضریب امنیتی بلاک چین اختصاصی خودشان و افزایش حریم خصوصی در بلاک چین فعالیت می‌کنند. 

ارز دیجیتال پالی مث (POLY) یکی از بهترین ارزهای دیجیتال مالی سرمایه‌گذاری است. Polymath فناوری ایجاد، صدور و مدیریت توکن‌های امنیتی در بلاک چین را ارائه می دهد. Polymath پیشگام ایجاد یک استاندارد یکپارچه برای توکن های امنیتی در اتریوم است و بیش از ۲۰۰ توکن با استفاده از راه حل مبتنی بر اتریوم Polymath مستقر شده است. پالی مث در حاضر در رتبه ۱۴۰ ارزهای دیجیتال قرار دارد و ارزش بازار یا مارکت کپ آن ۲۱۰.۰۷۷.۰۳۰ میلیون دلار است.

ارزهای دیجیتال قرض و وام

توکن آوی

سیستم وام‌دهی ارز دیجیتال، یکی از گزینه‌های محبوب صرافی و خدمات مالی غیرمتمرکز است. در کنار این فعالیت‌ها، بسیاری از ارزهای مالی قرض و وام در بستر متاورس نیز فعالیت می‌کنند.

توکن لند AAVE، توکن بومی پلتفرم قرض و وام دهی لند است. Aave یک پروتکل مالی غیرمتمرکز است که به افراد اجازه می‌دهد تا ارز دیجیتال وام بدهند و وام بگیرند. وام دهندگان با سپرده گذاری دارایی‌های دیجیتال در استخرهای نقدینگی ویژه ایجاد شده سود کسب می‌کنند. سپس وام گیرندگان می‌توانند از ارزهای خود به عنوان وثیقه برای گرفتن وام فوری با استفاده از این نقدینگی استفاده کنند. توکن AAVE در حال حاضر رتبه ۴۲ در بازار را در اختیار دارد و ارزش بازار یا مارکت کپ آن ۱.۴۱۵.۹۰۰.۹۲۳ میلیارد دلار است.

ارزهای دیجیتال جذب سرمایه 

جذب سرمایه هدف برخی از پلتفرم‌های بستر بلاک چین است. این پلتفرم‌ها با جذب سرمایه خواه اولیه خواه ثانویه، به پیشرفت پروژه‌های بلاک چین کمک شایانی می‌کنند. 

پلتفرم کیک آی سی او (KICK) یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های جذب سرمایه است. این پلتفرم با ارائه توکن بومی خود، با هدف از بین بردن تورم در بازار، وارد حوزه کریپتوکارنسی شده است. توکن KICK با بهره گیری از فرمول توکن سوزی، تورم را در پلتفرم جذب سرمایه KICK از بین می‌برد.

ارزهای دیجیتال بیمه 

آخرین نوع ارز مالی، ارزهای دیجیتال بیمه هستند. این ارزها بر بستر بلاک چین فعالیت می‌کنند و با استفاده از قراردادهای هوشمند، امکان بیمه کردن را به صورت آنلاین فراهم می‌کنند. 

ارز دیجیتال بایت بال (OBYTE) مهم‌ترین نوع ارز دیجیتال مالی بیمه است. هدف اصلی این پلتفرم تمرکز روی خدمات مالی غیرمتمرکز یا همان Dapps است. در فرایند استخراج این توکن، هیچ ماینری وجود ندارد و همین مسئله سبب افزایش امنیت این شبکه و توکن بومی آن می‌شود. OBYTE در حال حاضر رتبه ۷۸۰ را در بین ارزهای دیجیتال دارد و ارزش بازار یا مارکت کپ آن ۱۰.۷۷۳.۰۵۱ میلیون دلار است.

ارز دیجیتال مالی در خدمت فناوری بلاک چین

مسلماً با مطالعه این مقاله به این موضوع پی بردید که تمامی ارزهای دیجیتال مالی معرفی شده در این مقاله، یک هدف واحد را دنبال می‌کنند و آن نیز بهبود و توسعه فناوری بلاک چین است. برخی از این ارزها روی خدمات مالی غیرمتمرکز، تمرکز کرده‌اند و برخی برای تسهیل تراکنش‌ها در شبکه فعالیت می‌کنند. در کل ارز دیجیتال مالی، تکه‌ای بزرگ از پازل بلاک چین است.

بهترین ارز دیجیتال مالی کدام است؟

بسته به نیاز شما در سرمایه‌گذاری و یا خرید و فروش در بازار دارد. اما در حال حاضر ریپل و بایننس کوین دو توکن محبوب بازار هستند. 

آیا می‌توان از ارز دیجیتال مالی در خرید و فروش استفاده کرد؟ 

بله، تمامی توکن‌های معرفی شده در این مقاله قابلیت خرید و فروش روزانه را دارند.

هدف از ارز دیجیتال مالی چیست؟

هدف اصلی ارز دیجیتال مالی، حذف واسطه‌ها و تسهیل خرید و فروش رمزارز بر بستر بلاک چین است.

منبع
fool.comlearn.g2
کارشناسی ادبیات انگلیسی من را به دنیای ترجمه و خلق محتوا در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی کشاند.
نوشته های مشابه
guest
ایمیل شما نمایش داده نمی شود
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا