آموزش معاملهمنتخب سردبیر

ارز دیجیتال چیست؛ چطور ارز دیجیتال بخریم؟

ارز دیجیتال چیست؛ پرسشی که این روزها با‌ توجه به خبرهای منتشر شده در این رابطه برای بسیاری از افراد ناآشنا با این تکنولوژی مطرح می‌شود. ارزهای دیجیتال این روزها در حال تبدیل شدن به یک ارز رایج در بازار جهانی هستند و روزانه تعداد دولت‌ها، نهادها و سازمان‌هایی که این پول‌‌‌های دیجیتالی را به رسمیت می‌شناسند، در حال افزایش است. همچنین افراد بسیاری روزانه به‌منظور سرمایه‌گذاری و همچنین انجام خرید و فروش برای کسب سود بیشتر وارد این بازار پر هیجان می‌شوند.

در کشور ما نیز در سال‌های اخیر خرید و فروش ارز دیجیتال مورد توجه قرار گرفته است و افراد بسیاری به‌قصد سرمایه‌گذاری و انجام معاملات وارد این بازار شده‌‌اند. بازار ارزهای دیجیتال در ایران هر روز بیشتر از روز قبل در حال رشد است و کاربران آن در حال افزایش هستند. حضور در بازار ارز دیجیتال نیاز به دانش کافی و اطلاعات دقیق در رابطه با این فناوری تقریباً نوظهور دارد و مانند تمامی بازارهای سرمایه دیگر ورود به این حوزه بدون داشتن آگاهی و اطلاعات در این‌باره می‌تواند برای شما زیان‌آور باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم به‌طور جامع به بررسی مفاهیم پایه‌ی مورد نیاز برای آشنایی با این ارزها بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال (Digital currency) یک واحد پولی یا واسطه‌ی تبادل است که ماهیت فیزیکی ندارد. این ارزها از کدهای صفر و یک به‌وجود می‌آیند و دسترسی به آن‌ها از طریق اتصال به اینترنت ممکن می‌شود. ارزهای دیجیتال فرایندهای انتقال‌های بین‌المللی پول و انجام تراکنش‌های پرداخت را به‌صورت آنی انجام می‌دهند.

این ارزها را به دو دسته‌ی اصلی متمرکز و غیر‌متمرکز می‌توان تقسیم کرد. نوع متمرکز ارزهای دیجیتال توسط دولت‌ها یا سازمان‌ها و گروه‌‌ها، تولید و کنترل می‌شود. اما در نوع غیرمتمرکز این دارایی‌ها، هیچ شخص، نهاد یا گروهی مسئول تولید و کنترل ارزها نیست.

تاریخچه ارزهای دیجیتال

از اواخر دهه 90 میلادی تلاش‌های متعددی برای راه‌اندازی پروژه‌های ارز دیجیتال صورت گرفته است. ای-گلد (E-Gold)، ریزرو لیبرتی (Liberty Reserve)، بیت گلد (Bit Gold) و بسیاری پروژه‌های ناموفق دیگر، نمونه‌هایی از تلاش‌های فراوان برای راه‌اندازی پروژه‌های امروزی ارز دیجیتال هستند که هیچ‌یک از این پروژه‌ها نتوانستند جایگاه مناسبی را کسب کنند و در مدت زمانی کوتاه تعطیل شدند.

تا این‌که در سال 2008، توسط شخص یا گروهی ناشناس با نام “ساتوشی ناکاموتو” (Satoshi Nakamoto)، ارز دیجیتال بیت کوین از طریق یک وایت پیپر به دنیا معرفی شد و دنیای ارزهای دیجیتال را به‌طور کلی متحول کرد. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که از فناوری‌های بلاکچین و رمزنگاری، در پروژه‌ی خود استفاده کرد و در سال 2009 اولین کوین‌های آن استخراج شدند. می‌توان گفت پس از معرفی بیت کوین بود که دنیا با ارزهای دیجیتال آشنا شد.

ارز دیجیتال رمزنگاری شده چیست؟

بسیاری تصور می‌کنند تمامی ارزهای دیجیتال، رمزارز یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) هستند. اما در واقع رمزارزها یا ارزهای رمزپایه، یکی از انواع ارز دیجیتال هستند که توسعه‌دهندگان آن‌ها با استفاده از فناوری رمزنگاری، امنیت معاملات آن‌ها را ارتقا داده‌اند و امکان جعل و تقلب در این سیستم‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش داده‌اند.

این ارزها مبتنی بر فناوری‌ غیر‌متمرکز و توزیع شده‌ی بلاکچین هستند. بلاکچین‌ها دفتر کل‌های توزیع شده‌اند که توسط هیچ نهاد، سازمان یا گروهی کنترل و اداره نمی‌شوند و تمامی پروتکل‌ها و فرایندهای در این شبکه‌ها میان همه‌ی اعضای آن‌ها توزیع شده و قابل مشاهده است. تراکنش‌ها، در بستر بلاکچین بدون نیاز به واسطه‌‌ها و از طریق فرایندهای همتا به همتا یا نظیر به نظیر (Peer To Peer)، انجام می‌شوند. ارزهای رمزنگاری شده از تمامی ویژگی‌های شبکه‌ بلاکچین بهره می‌برند و امکان انجام فرایندها و تراکنش‌های مالی را بدون نیاز به واسطه‌ها و به‌صورت کاملاً شفاف، فراهم کرده‌اند.

انواع ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده به دوسته‌ی کلی کوین و توکن تقسیم می‌شوند که تفاوت این دو دسته نیز به بلاکچین‌های این رمزارها مرتبط است.

 • کوین: یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده با بلاکچین اختصاصی است. بیت کوین یک کوین است.
 • توکن: یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که بلاکچین اختصاصی ندارد و بر بستر بلاکچین کوین‌های دیگر راه‌اندازی می‌شود. تتر یک توکن است.

دسته‌ای دیگر از رمزارزها نیز وجود دارد به نام استیبل کوین. استیبل کوین‌ها رمزارهایی با ارزش ثابت هستند و در نوسانات بازار ارزش آن‌ها تغییر نمی‌کند. هدف از پیدایش این کوین‌ها حفظ دارایی دیجیتال کاربران هنگام نوسانات شدید بازار است. به‌نوعی می‌توان گفت استیبل کوین به‌منظور مقاومت در برابر نوسان‌های ذاتی بازار کریپتوکارنسی پدید آمده است. تتر یک استیبل کوین است و تتر ERC20 بر پایه بلاکچین اتریوم و تتر TRC20 بر پایه بلاکچین ترون، از مطرح‌ترین تترهای بازار ارز دیجیتال هستند.

پس از ورود به دنیای ارز دیجیتال بدون شک بارها و بارها با عبارت آلت کوین مواجه خواهید شد. اما آلت کوین چیست؟ اشاره کردیم که بیت کوین نخستین رمزارز معرفی شده به دنیای اقتصاد دیجیتالی بود. پس از معرفی بیت کوین، پروژه‌های ارز دیجیتال متعددی با اهداف و نام‌های مختلف راه‌اندازی شدند. به تمامی این ارزهای دیجیتال یا رمزارزهایی که پس از بیت کوین به صنعت کریپتوکارنسی راه پیدا کردند، آلت کوین گفته می‌شود.

ارزهای دیجیتال چطور تولید می‌شوند؟

روند تولید واحدهای جدید در انواع ارز دیجیتال متفاوت است. برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم از طریق فرایند استخراج یا ماینینگ (Mining)،‌ تولید می‌شوند. همان‌طور که اشاره کردیم، شبکه‌ی ارز دیجیتال به‌طور غیر‌متمرکز اداره می‌شود و کاربران شبکه مسئول بررسی تمامی فرایندهای آن هستند. استخراج فرایندی برای اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها در بلاکچین‌هایی است که بر اساس ساز‌وکار یا الگوریتم اجماع (مکانیسمی برای هماهنگ شدن کاربران اعضای شبکه برای انجام فرایندها) کار می‌کنند. الگوریتم اجماع نیز انواع مختلفی دارد که در فرایند استخراج از نوع اثبات کار (Proof of work)، استفاده می‌شود.

کاربرانی که به آن‌ها ماینر (Miner) گفته می‌شود، قدرت پردازش رایانه‌های شخصی، کارت‌های گرافیک یا دستگاه‌های استخراج یا ماینینگ خود را برای حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. به‌عبارت ساده‌تر،‌ آن‌ها قدرت پردازش شبکه را تامین می‌کنند تا مسائل پیچیده‌ی ریاضی را حل کنند و از این طریق تراکنش‌های شبکه تایید شود. تایید هر تراکنش به‌منزله‌ی ایجاد یک بلاک جدید در زنجیره‌ی بلاکچین و همچنین تولید یک واحد رمزارز جدید است. 

چطور ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

برای استخراج ارز دیجیتال می‌توان از پردازنده‌ی کامپیوتری (CPU)، کارت‌های گرافیک (GPU) یا دستگاه‌های ماینینگ (AISC) استفاده کرد. شما قدرت پردازش این سیستم‌ها را در اختیار شبکه‌ی رمزارز موردنظر خود قرار می‌دهید؛ در حل مسائل ریاضی و فرایند اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها شرکت می‌کنید و واحدهای جدید رمزارز تولید می‌کنید. شما این کار رایگان انجام نمی‌دهید و در ازای آن از شبکه پاداش استخراج دریافت خواهید کرد. البته لازم به ذکر است که فرایند ماینینگ در شبکه‌ی رمزارزهای مختلف با توجه به الگوریتم‌های هر شبکه کمی متفاوت است و امکان دارد شرایط و امکانات مورد نیاز برای استخراج هر ارز دیجیتال با دیگری متفاوت باشد.

ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با ارزهای فیات دارند؟

واحدهای پولی رایج (سکه و اسکناس) در دنیا که به‌عنوان واسطه‌ی اصلی مبادلات اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرند (دلار، یورو، ریال و غیره)؛ ارزهای فیات نام دارند. بسیاری به اشتباه بر این باورند که این ارزها دارای پشتوانه‌ هستند؛ اما این باور غلط است و پول‌ها رایج دنیا سال‌هاست که پشتوانه‌ای ندارند. تنها وجه اشتراک ارزهای دیجیتال با ارزها یا پول‌های فیات نیز همین نبود پشتوانه برای آن‌هاست.

اما تفاوت‌های پول فیات با ارز دیجیتال چیست؟

 1. تمامی ارزهای فیات توسط دولت‌ها تولید و اداره می‌شوند. اما اکثریت ارزهای دیجیتال را هیچ نهاد یا دولتی تولید و کنترل نمی‌کند و به‌طور کامل غیر‌متمرکز اداره می‌شوند. فقط تعداد محدودی از این ارزها به‌صورت متمرکز اداره می‌شوند.
 2. تراکنش با ارزهای دیجیتال نیازی به واسطه‌‌ها ندارد و در سیستم‌های غیر‌متمرکز انجام می‌گیرد. اما برای انجام تراکنش‌های مالی با ارز فیات حتماً به یک واسطه نیاز است.
 3. ارزهای دیجیتال در سراسر جهان می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد و به مرزهای جغرافیایی محدود نمی‌شوند. این در حالی‌ست که برای استفاده از ارزهای فیات باید بررسی کنید که در مکان جغرافیایی شما کدام ارزها مورد پذیرش است.
 4. یکی از معضلات اصلی پول فیات، امکان چاپ بی‌رویه است که باعث ایجاد تورم می‌شود. اما در هر‌ یک از سیستم‌های ارز دیجیتال، پروتکلی به‌منظور جلوگیری صدردرصدی از ایجاد تورم، مشخص شده است.
 5. استفاده از سیستم‌های رمزنگاری و فناوری بلاکچین در توسعه‌ی پروژه‌های ارز دیجیتال سبب شده است که امنیت این ارزها بسیار بالا باشد. ارز دیجیتال را تحت هیچ شرایطی نمی‌توان جعل کرد و امکان هک یا سرقت آن بسیار کم است. اما پول‌ها فیات را می‌توان به‌راحتی جعل کرد و امکان سرقت آن‌ها بسیار زیاد است.

کاربرد ارز دیجیتال چیست؟

1. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال، امکان انجام مبادلات مالی بین‌المللی است. با استفاده از این ارزها با کارمزدی بسیار پایین‌تر از روش‌های رایج امروزی و همچنین زمانی بسیار کوتاه‌تر می‌توان در سطح جهان مبادلات مالی انجام داد.

2.ویژگی و کاربرد دیگر ارز دیجیتال که بسیار ارزشمند است؛ انجام تراکنش‌های مالی با حجم بالاست. با استفاده از انواع ارز دیجیتال می‌توان مبالغ بالا و بدون محدودیت را در زمانی کوتاه انتقال داد. این ارزها انجام معاملات سنگین را آسان کرده‌اند.

3. کنترل تورم از دیگر کاربردهای ارز دیجیتال است. توسعه‌دهندگان هر یک از ارزهای دیجیتال پروتکلی را برای کنترل تورم و تولید بی‌رویه‌ی این ارزها مشخص کرده‌اند.

4. مقابله با تحریم‌ یکی از اصلی‌ترین کاربردهای ارزهای دیجیتال است. شبکه‌های رمزارز به‌طور کامل غیر‌متمرکز اداره می‌شوند و از قوانین هیچ کشوری پیروی نمی‌کنند. بنابراین ملزم به رعایت تحریم‌های اقتصادی که دولت‌ها وضع می‌کنند، نیستند.

5. نوسانات بالای بازار رمزارزها، موقعیتی مناسب برای کسب سودهای کلان است. با کمی دانش و آگاهی می‌توان از طریق سرمایه‌گذاری در این بازار سودهای بالا به‌دست آورد. همچنین در فرایند سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی، دارایی اشخاص در اختیار خود آن‌هاست و نیازی به انتقال دارایی شخصی به حساب نهاد، سازمان یا اشخاص دیگر نیست.

6. خریدهای اینترنتی از طریق رمزارزها آسان‌تر و بدون محدودیت انجام می‌شود. پلتفرم‌های متمرکز پرداخت (مانند پی‌پال) تحت قوانین دولت‌ها هستند و با اعمال تحریم برای کشورها، برای آی‌پی‌های آن کشور ایجاد محدودیت می‌کنند. همچنین این پلتفرم‌های متمرکز از برخی ارزهای فیات پشتیبانی می‌کنند و ممکن است برای استفاده از آن‌ها نیاز به تبدیل ارز داشته باشید. اما اگر با ارز دیجیتال خرید اینترنتی انجام دهید، هیچ‌ یک از این مشکلات پیش روی شما نخواهد بود. در مجموعه‌های فروش آنلاینی که امکان خرید با رمزارزها را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند، به‌راحتی و در هر نقطه از جهان بدون محدودیت می‌توان خرید انجام داد.

چرا ارز دیجیتال بخریم؟

 1. ارز دیجیتال شما را از سیستم‌های متمرکز بانکی و قوانین سخت‌گیرانه‌ی آن‌ها بی‌نیاز می‌کند.
 2. کارمزد ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌ها بسیار پایین‌تر از کارمزد تراکنش مالی در سیستم‌های متمرکز است.
 3. سرعت انجام تراکنش‌های رمزارز بسیار بالاتر از انجام تراکنش با ارزهای فیات در سیستم‌های متمرکز است.
 4. با سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی، سرمایه‌ی شما در حساب نهادها یا اشخاص دیگر ذخیره نمی‌شود.
 5. استفاده از این ارزها شما را از محدودیت‌‌هایی که تحریم‌ها ایجاد می‌کنند؛ دور خواهد کرد.
 6. با رمزارزها می‌توانید مبالغ سنگین را بدون نیاز به ارائه‌ی سند و مدرک در زمانی کوتاه جا‌به‌جا کنید.
 7. دارایی شما در بازار کریپتو مشمول مالیات نخواهد شد.
 8. به‌دلیل غیر‌متمرکز بودن سیستم، تراکنش‌های شما توسط هیچ نهادی قابل کنترل نخواهد بود.
 9. انواع ارز دیجیتال سرعت نقدشوندگی بالا دارند و در کوتاه‌ترین زمان تبدیل به پول نقد خواهند شد.
 10. استفاده از فناوری رمزنگاری در این پروژه‌ها، امنیت دارایی و معاملات شما را تا حد زیادی تضمین می‌کند.

چطور ارز دیجیتال بخریم؟

صرافی ارز دیجیتال چیست

رایج‌ترین روش برای خرید ارز دیجیتال، خرید از پلتفرم‌های آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال یا همان صرافی‌های رمزارز است.

برای این کار ابتدا باید اقدام به ساخت حساب کاربری در این پلتفرم‌ها کنید. صرافی‌های داخلی برای افزایش میزان امنیت معاملات و همچنین جلوگیری از انجام هر‌گونه اعمال مجرمانه از طریق رمزارزها، انجام احراز هویت را برای کاربران اجباری کرده‌اند.

اکثر صرافی‌های خارجی نیز کاربران خود را برای جلوگیری از اقدامات مجرمانه احراز هویت می‌کنند. اما ممکن است برخی از پلتفرم‌های خارجی، کاربران را ملزم به احراز هویت نکنند. لازم به ذکر است که به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی، بسیاری از پلتفرم‌های خارجی رمزارز برای کاربران ایرانی ایجاد محدودیت کرده‌اند و برای دسترسی به این پلتفرم‌ها نیاز به تغییر آی‌پی است.

پس از ثبت‌نام و احراز هویت در صرافی، کاربران با شارژ حساب کاربری خود از طریق ارزهای فیات می‌توانند اقدام به خرید ارز دیجیتال کنید. برخی از صرافی‌های خارجی از ارز فیات پشتیبانی نمی‌کنند و کاربران نمی‌توانند به‌طور مستقیم از طریق این ارزها، در این پلتفرم‌ها رمزارز تهیه کنند و فقط امکان انتقال دارایی رمزارز برای مبادلات ارز دیجیتال به این صرافی‌ها فراهم است. بنابراین برای پیوستن به این پلتفرم‌ها برای انجام مبادلات رمزارز، ابتدا باید در سیستم‌ها دیگر که ارز فیات پشتیبانی می‌کنند، ارز دیجیتال خریده و به این صرافی‌ها انتقال دهید.

بهترین ارزهای دیجیتال کدامند؟

هر یک از ارزهای دیجیتال به‌منظور خاصی ایجاده شده‌اند و در وایت پیپر خود دلیل و برهان پیدایش خود را توضیح داده‌اند. همه‌ی این پروژه‌ها در کنار رسالت اصلی خود اقدام به عرضه‌ توکن و کوین برای کسب درآمد بیشتر و جذب کاربر بیشتر می‌کنند. عرضه سکه‌ها سبب می‌شود رمزارزها در بازار شناخته شوند، میزان عرضه و تقاضای این ارزها به‌نوعی تعیین کننده‌ی ارزش بازار آن‌هاست.

کوین مارکت‌کپ یکی از معتبرترین وب‌سایت‌های ارز دیجیتال است که رمزارزها را بر اساس حجم معاملات و ارزش بازار آن‌ها دسته‌بندی می‌کند. این وب‌سایت به‌طور مداوم به‌روز‌رسانی می‌شود و یکی از اصلی‌ترین پلتفرم‌های اعلام قیمت و اخبار کریپتوکارنسی است. در زمان نگارش این مقاله 5 ارز دیجیتال زیر در رتبه‌های نخست این فهرست قرار گرفته‌اند:

1. بیت کوین (BTC)

اولین و محبوب‌ترین رمزارز جهان که با ارزش بازار حدود 728.9 میلیارد دلار در حال حاضر در رتبه‌ی نخست فهرست ارزهای دیجیتال قرار دارد و همچنان پس از گذشت سال‌ها یکه‌تاز بازار کریپتوکارنسی است. بیت کوین در حال حاضر ارزشمند‌ترین رمزارز است و حجم معاملات آن بسیار بالاتر از سایر رقباست.

2. اتریوم (ETH)

اتریوم یا همان اتر در شبکه‌ی اتریوم که شبکه‌ای غیر‌متمرکز برای اجرای برنامه‌های غیر‌متمرکز و قراردادهای هوشمند است؛ رتبه‌ی دوم ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده است. اتریوم در مدت زمانی کوتاه توانست به یک کوین محبوب تبدیل شود و در حال حاضر ارزش بازار آن حدود 316.8 میلیارد دلار است.

3. تتر (USDT)

در رتبه‌ی سوم فهرست ارزهای دیجیتال برتر، استیبل کوین تتر قرار دارد. همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم، استیبل کوین‌‌ها رمزارزهایی برای مقاومت در برابر نوسان‌های بازار کریپتوکارنسی هستند. یکی از مطرح‌ترین این ارزها، تتر است که با ارزش بازار حدود 60.8 میلیارد دلار توانسته به یکی از محبوب‌ترین رمزارزها تبدیل شود.

4. بایننس کوین (BNB)

رمزارز صرافی مطرح بایننس، مقام چهارم در جدول برترین‌ها را از آن خود کرده است. بایننس کوین در سال 2017 به بازار معرفی شد و در همین زمان کوتاه توانست با ارزش بازار حدود 55.4 میلیارد دلار در میان محبوب‌ترین رمزارزها قرار بگیرد.

5. کاردانو (ADA)

ارز دیجیتال کاردانو از سال 2015 به بازار کریپتوکارنسی معرفی شد. توسعه‌دهندگان این رمزارز تلاش کردند با بهبود برخی از پروتکل‌های شبکه‌های قدیمی‌تر یک پروژه ارز دیجیتال بی‌نقص به کاربران خود ارائه دهند. کاردانو در حال حاضر توانسته در رتبه‌ی پنجم برترین‌های دنیای رمزارزها قرار بگیرد و ارزش بازار آن در حال حاضر حدود 54.2 میلیارد دلار است.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال مانند هر دارایی دیگر نیازمند محلی برای ذخیره و نگهداری است؛ اما بهترین راه برای نگهداری ارز دیجیتال چیست؟

توسعه‌دهنگان به این منظور برنامه‌های سخت افزاری یا نرم‌افزاری را راه‌اندازی کرده‌اند که به آن‌ها کیف پول ارز دیجیتال (Digital Currency Wallet) گفته می‌شود؛ این کیف پول‌ها محلی نسبتاً امن برای ذخیره‌ی دارایی رمزارز هستند.

کاربران می‌توانند انواع ارز دیجیتال خود را به این کیف پول‌ها انتقال داده و در این بسترها ذخیره کنند. همچنین می‌توانند در این پلتفرم‌ها فهرست تراکنش‌های رمزارز خود را مشاهده کنند.

تمامی والت‌های ارز دیجیتال دارای یک کد شناسایی هستند که به آن کلید عمومی گفته می‌شود. این کلید را می‌توان با شماره حساب بانکی مقایسه کرد. برای آن‌که یک کاربر بتواند به والت خود رمزارز انتقال دهد یا زمانی که دیگران قرار است دیگران به کیف پول او ارز دیجیتال انتقال دهند، باید از این کلید عمومی به عنوان آدرس انتقال استفاده شود.

کیف پول‌های ارز دیجیتال دارای یک کلید خصوصی نیز هستند که می‌توان آن را با رمز کارت بانکی مقایسه کرد. این کلید بسیار مهم است زیرا در صورت فراموش کردن آن یا دستیابی افراد دیگر به این کلید، ممکن است دارایی شما برای همیشه از دست برود.

برخی از والت‌های رمزارز، امکان مبادلات درون برنامه‌ای را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند و آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به صرافی‌ها، ارزهای دیجیتال خود را مبادله کنند. لازم به ذکر است انتقال رمزارز از هر بستر دیگر به کیف پول یا بالعکس و انجام تبادل دارایی در بستر کیف پول‌ها، همگی مستلزم پرداخت کارمزد است و بدون هزینه نیست.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول‌های ارز دیجیتال به دو دسته‌ی کلی کیف پول‌های گرم (Hot wallet) و کیف پول‌‌های سرد (Cold Wallet) تقسیم می‌شوند.

1. کیف پول گرم، یک سیستم آنلاین است که تمامی اطلاعات را به‌صورت آنلاین ذخیره می‌کند. ذخیره‌ی دارایی کاربران نیز در این بسترها به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می‌شود.

 • کیف پول آنلاین (تحت‌وب)
 • کیف پول دسکتاپ
 • کیف پول موبایل

2. کیف پول سرد، یک وسیله‌ی فیزیکی است که برای ذخیره‌ی اطلاعات و دارایی کاربران از اینترنت استفاده نمی‌کند و تمام داده‌ها و دارایی‌ها در این سیستم به‌صورت آفلاین ذخیره می‌شود.

 • کیف پول سخت‌افزاری
 • کیف پول کاغذی

هریک از این والت‌های ویژگی‌ها و قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند. سهولت استفاده، میزان امنیت، هزینه‌ی استفاده از آن‌ها و سهولت دسترسی،‌ از مهم‌ترین معیارهای برای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال است که باید با تو‌جه به میزان دارایی و شرایط و سلایق شخصی‌تان، یکی از این کیف پول‌ها را برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود انتخاب کنید.

همچنین شما می‌توانید از کیف پول خود صرافی‌ها استفاده کرده و ارزهای خودتان را در این کیف پول نگهداری کنید. تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال به کاربران خود این امکان را می‌دهند تا یک کیف پول اختصاصی در سیستم صرافی داشته باشند و از آن برای ذخیره‌ی دارایی رمزارز خود استفاده کنند. در این روش دیگر نیازی به پرداخت کارمزد برای انتقال دارایی از صرافی به والت و بالعکس نیست.

صحبت پایانی

ارز دیجیتال ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد و بازار پر‌سود آن می‌تواند بسیار فریبنده باشد. اما این بازار نیز مانند تمامی بازارهای مالی ریسک‌ها و نوسانات خاص خود را دارد که بدون داشتن اطلاعات کافی از شرایط آن ممکن است دارایی شما در بازار کریپتوکارنسی از بین برود.

بنابراین برای ورود به این حوزه‌ی مالی، باید از تمامی چالش‌های پیش‌رو در این بازار مطلع باشید و تا حدودی با تحلیل درست و دقیق شرایط آگاه باشید. هرچه میزان آگاهی شما از رمزارزها و شبکه‌های آن‌ها بیشتر باشد، مسلماً حضور موفق‌تری در این بازار خواهید داشت.

می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها، تجارب خود از بازار ارزهای دیجیتال و هر پرسشی در رابطه آن‌ها را با ما در‌ میان بگذارید.

مهسا قنبری

من با تو می‌نویسم و می‌خوانم.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  بنده در کیف پول تراست ولت میخواستم بایننس کوین رو از BEP2 به BEP20 سواپ کنم با اینکه BEP2 کم شد ولی در BEP20 نیومد آیا راهی وجود دارد که فهمید چی شده؟

  1. سلام
   وقت به خیر

   لطفاً کیف پول خود را به روزرسانی کنید. احتمالاً این مشکل برطرف خواهد شد.

   ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا