دسترسی سریع در حال بارگذاری

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا رمزارز چیست؟

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
در حال بارگذاری ...

شاید تاکنون اسامی زیر را زیاد شنیده باشید:

ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی، ارز رمزگذاری شده، ارز مجازی، رمزارز و ارز رمزپایه

برخی از منابع مختلف فارسی، ارزهای دیجیتال را همان کریپتوکارنسی معرفی کرده­ اند!

آیا ارز دیجیتال همان کرپیتوکارنسی است؟

ارزهای دیجیتال به هر گونه دارایی گفته می­ شود که ماهیت فیزیکی ندارد؛ به صورت الکترونیکی وجود دارد و برای استفاده از آن به اینترنت نیاز است. برخی از ارزهای دیجیتال، توسط دولت­ ها و سازمان ­ها، کنترل و صادر می­ شوند (ارز دیجیتال کنترل شده مانند وب مانی و پی پال)، اما برخی دیگر، کنترل نشده هستند و هیچ دولت و سازمانی نمی­ تواند آنها را دستکاری و کنترل کند. به این نوع از ارزها، کریپتوکارنسی یا رمزارز گفته می­ شود که جهت تضمین امنیت معاملات از رمزنگاری استفاده می کنند (ارز دیجیتال کنترل نشده مانند بیت کوین).

در این مقاله، سعی کردیم که به زبان ساده، در مورد ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی صحبت کنیم و تفاوت این 2 اصطلاح را مشخص کنیم.

پیشنهاد می شود قبل از مطالعه این بخش، مقاله “44 اصطلاح مهم و کاربردی دنیای ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی” را بخوانید.

ارزهای دیجیتال یا ارزهای مجازی

ارز دیجیتال یا ارز مجازی، یک واحد پولی یا واسطه تبادل است که فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است. ارزهای دیجیتالی ماهیت فیزیکی ندارند و دارای ساختار دیجیتالی هستند. با استفاده از این نوع ارزها، می­ توان خیلی سریع، نقل و انتقالات بین­ المللی را انجام داد و حد و مرزی در این زمینه وجود ندارد.

ارزهای دیجیتال ارزهای ناملموسی هستند که بر پایه اینترنت ایجاد شده­ اند. در مقابل، ارزهای معمولی مانند اسکناس و سکه­ ها، ملموس هستند و ماهیت فیزیکی دارند.

مانند سایر ارزهای فیات استاندارد (مانند دلار)، ارزهای دیجیتالی نیز می­ توانند برای خرید کالا و همچنین پرداخت هزینه خدمات، مورد استفاده قرار گیرند؛ اگرچه در برخی از انجمن­ های آنلاین مانند سایت­ های بازی یا شبکه­ های اجتماعی نیز می­ توانند مورد استفاده قرار گیرند. به ارز دیجیتال، ارز مجازی، پول الکترونیکی، ارز الکترونیکی یا پول نقد سایبری نیز گفته می ­شود.

ارز دیجیتال ممکن است توسط صادرکنندگان و توسعه دهندگان خصوصی کنترل و صادر شود و یا ممکن است تحت هیچ کنترلی نباشد (در ادامه ما از اصطلاح ارز دیجیتال استفاده می ­کنیم که معادل اصطلاح ارز مجازی است). بنابراین، ارزهای دیجیتال به 2 دسته ارز دیجیتال کنترل شده و کنترل نشده تقسیم می ­شوند.

کریپتوکارنسی یا رمزارز

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) از دو واژه کریپتو به معنی رمزنگاری (crypto) و کارنسی به معنی ارز (currency) تشکیل شده است. رمزارز (ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده)، یک ارز دیجیتال یا ارز مجازی است که از علم رمزنگاری برای امنیت شبکه و معاملات استفاده می ­کند. به دلیل این ویژگی امنیتی جعل این نوع ارزها، دشوار و تقریباً غیرممکن است.

بسیاری از رمزارزها از سیستم­ های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین استفاده می کنند؛ بلاکچین یک دفترچه ثبت سوابق است که بین تمام اعضای شبکه پخش شده است و همه اعضای شبکه به اطلاعات این دفترچه دسترسی دارند.

فراموش نکنید که:

رمزارز نوعی ارز دیجیتال است اما هر ارز دیجیتالی، رمزارز نیست.

کریپتوکارنسی به 2 دسته کوین و توکن تقسیم می­ شود:

 • کوین­ ها بلاکچین اختصاصی دارند؛ مانند بیت کوین
 • توکن­ ها بلاکچین اختصاصی ندارند و بر روی بلاکچین سایر کوین­ ها کار می­ کنند؛ مانند بایننس کوین (BNB) که توکنی بر پایه ی اتریوم است.

تفاوت رمزارز و ارز دیجیتال

واحد ارز دیجیتال یک مفهوم گسترده است که به نوبه خود شامل رمزارز هم می ­شود. در واقع، واحد ارز دیجیتال گروه بزرگی از هر گونه دارایی پولی است که به صورت دیجیتالی وجود دارد.

ارز دیجیتال می­ تواند کنترل شده یا کنترل نشده باشد. بانک مرکزی یک کشور می ­تواند یک شکل دیجیتالی از اسکناس­ های ارزی خود را صادر و آن را کنترل کند. اما رمزارزی مانند بیت کوین، تحت کنترل هیچ دولت یا شخصی نیست و برای امنیت معاملات خود از علم رمزنگاری استفاده می کند.

به صورت کلی ارزهای دیجیتال به دو دسته ی ارزهای متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می شوند. ارز هایی مانند بیت کوین و اتریوم در دسته ی رمزارزهای غیرمتمرکز قرار دارد. رمزارزهای غیرمتمرکز از طریق شبکه های اختصاصی در اختیار عموم مردم قرار می گیرد. معروف ترین نوع شبکه رمزارزها، شبکه بلاکچین است.

تفاوت رمزارز و پول معمولی

تفاوت های زیادی بین رمزارز و پول معمولی وجود دارد که در ادامه، برخی از این تفاوت ها را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. ماهیت وجودی: رمزارز ماهیت فیزیکی ندارد و یک رشته کد است که بر روی شبکه بلاکچین ثبت می­‌شود، اما پول­ معمولی مانند ریال، ماهیت فیزیکی دارد.
 2.  پشتوانه: در گذشته، پشتوانه پول­ های کاغذی مانند دلار، طلای موجود در خزانه دولت­ ها بود. اما امروزه دلار هم دیگر پشتوانه ­ای ندارد و ارز فیات یا پول بی پشتوانه اعلام شده است. از این رو، می توان گفت که کریپتوکارنسی ها نیز مانند پول های کاغذی، پشتوانه ی مشخصی ندارند. پشتوانه کریپتوکارنسی، تقاضا، پذیرش و اعتماد مردم به شبکه است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه، می‌توانید به مقاله پشتوانه بیت کوین چیست مراجعه کنید.
 3. واسطه: استفاده از رمزارز نیاز به واسطه ندارد و شبکه بر اساس سیستم همتا به همتا (P2P) کار می­‌کند. در این سیستم هر شخصی بدون واسطه، می ­تواند ارزهای خود را به شخص دیگری ارسال کند. اما جهت استفاده از پول ­های کاغذی، کاربران به واسطه­ هایی مانند بانک­ نیاز دارند.
 4. برگشت­ ناپذیری: اگر در هنگام نقل و انتقال رمزارز مشکلی رخ دهد و رمزارز به آدرس اشتباهی فرستاده شود، امکان برگشت ارز وجود ندارد (تراکنش­ رمزارزها برگشت­‌ناپذیر است). اما برای پول­ های کاغذی با پیگیری­ های لازم، امکان برگشت پول وجود دارد.

تاریخچه کریپتوکارنسی

از علم رمزنگاری برای اولین بار در جنگ جهانی دوم جهت انتقال پیام و فرمان­ های نظامی استفاده شده است. یک دانشمند آمریکایی بنام David Chaum برای نخستین بار در تحقیقات خود، از واژه ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز (از نوع رمزنگاری شده) است که ایجاد شد و هم اکنون بیش از 50 درصد حجم بازار رمزارزها را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه ارز دیجیتال

 

7 ویژگی و مزیت مهم کریپتوکارنسی

ویژگی های کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی ها دارای ویژگی­ های منحصر به فردی هستند که باعث جهانی شدن و محبوبیت روز افزون آنها شده است:

1. دیجیتالی بودن

تمام کریپتوکارنسی ها ماهیت فیزیکی ندارند و آنها فقط کدهای صفر و یکی هستند که در شبکه ثبت می­ شوند. در واقع، کریپتوکارنسی وجود واقعی ندارد و تنها در کامپیوترها در دسترس هست.

2. غیرمتمرکز بودن

یکی از ویژگی­ های مهم کریپتوکارنسی ها، تمرکززدایی است. هیچ موسسه واحدی رمزارزی مانند بیت کوین را کنترل نمی ­کند و امکان تصرف و مالکیت یک دولت خاص در این کریپتوکارنسی وجود ندارد.

3. مبادله شخص با شخص

همانطور که گفتیم، کریپتوکارنسی از سیستم همتا به همتا برای انجام معاملات استفاده می ­­کند. در این سیستم افراد بدون هیچ واسطه ­ای می­ توانند به خرید و فروش­ ارزهای دیجیتال بپردازند.

4. حفظ هویت و ناشناس بودن

هنگام استفاده از رمزارز نیازی به شناسایی هویت کاربران نیست و هر کاربر با آدرس کیف پول دیجیتالی خود شناسایی می­ شود. شما مقداری از هر نوع  رمزارز را به فرد دیگری که آدرس کیف پول او را دارید، ارسال می­ کنید و گیرنده آن را دریافت می­ کند. تمام شبکه این فرآیند را بررسی می­ کند که همه چیز درست و اصولی باشد و هر رمزارز فقط یکبار خرج شود. تنها چیزی که دیگران در هنگام نقل و انتقال رمز ارز از شما می­ دانند، آدرس کیف پول شما است.

5. کاهش هزینه­ ها و افزایش سرعت تراکنش­ ها

از آنجایی که پرداخت­ ها مستقیماً بین کاربران صورت می­ گیرد، رمزارزها می­ توانند با حذف واسطه ­ها، مراحل پردازش و هزینه ­های مربوط به زیرساخت ­ها را بر خلاف روش­ های پرداخت سنتی، از بین ببرند. همچنین، به دلیل اینکه امکان مشاهده تمام تراکنش­ ها در این شبکه وجود دارد، این سیستم می ­تواند به گردش مالی ساده ­تر و شفاف کمک کند.

6. کنترل تورم و تولید بی رویه

رمزارزها به صورت بی رویه تولید نمی ­شوند و دولت یا سازمانی وجود ندارد که هر وقت خواست، بتواند رمزارز را روانه­ بازار کند. رمزارزی مانند بیت کوین، تعداد محدودی دارد (21 میلیون) و به مرور زمان، تولید آن پیچیده­ تر می­ شود. بنابراین، هیچ دولتی امکان کنترل حجم زیادی از بیت­کوین­ ها و تولید یکجای رمزارزها را ندارد.

7. فراگیر بودن و تسهیل در جهانی شدن کسب­ و کارها

رمزارز یک پدیده جهانی است که هیچ کس قادر به کنترل آن نیست و هیچ دولتی ­نمی ­تواند آن را تحریم کند. بدون نیاز به واسطه و به ­راحتی، می­ توان این نوع ارزها را از ایران به هر کسی و در هر کجای دنیا، انتقال داد.

رمزارزها چگونه تولید می ­شوند؟

تولید رمزارزها

مبنای وجودی رمزارز، ریاضیات و علوم کامپیوتر است که برای امنیت اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع، رمزارزها یک رشته کد هستند که بر روی یک دفتر عمومی مشترک ثبت می­ شوند. به این دفتر ثبت عمومی، بلاکچین گفته می ­شود که سوابق کل تراکنش ها را از روز اول ثبت می­ کند و به صورت مداوم بروزرسانی می­ شود. به کسانی که موفق به تولید رمزارز می­ شوند، ماینر (miner) و به این فرآیند، ماینینگ یا استخراج (mining) گفته می­ شود.

هر بار که ماینرها معادلات پیچیده ریاضی را حل می­ کنند، یک بلاک به بلاکچین در شبکه اضافه می­ شود. استخراج رمزارزها یک فرآیند دشوار است که به دستگاه­ هایی با قدرت محاسباتی بسیار بالا نیاز دارد.

یک رمزارز مانند بیت کوین از شبکه ­ای از peer (همتا) تشکیل شده است ( شبکه همتا به همتا) و هیچ واسطه­‌ای (مانند بانک ­ها) در این شبکه وجود ندارد. هر peer، گذشته و سابقه­ همه­ ی معاملات ثبت شده در خود نگه می‌دارد؛ بنابراین تراز هر حسابی هم در آن موجود است.

هر معامله مانند فایلی است که شامل اطلاعات زیر می شود:

علی  X عدد بیت کوین به محمد داده‌‌ است و توسط کلید خصوصی (private key) علی هم امضا شده است.

بعد از امضا، معامله در شبکه منتشر می ­شود و به این شکل، بیت کوین از شخصی به شخص دیگری فرستاده می­ شود. این همان تکنولوژی پایه ­ای P2P است. معامله خیلی فوری و سریع در تمام شبکه شناسایی می ­شود، اما تأیید پس از مدت زمان خاصی صورت می­ گیرد.

تایید معاملات رمزارزها توسط ماینرها

تأیید معامله یک مفهوم با اهمیت در رمزارزها است؛ به طوری که می‌توانیم بگوییم اهمیت رمزارزها به خاطر تأییدی است که اتفاق می‌افتد. تا زمانی که یک معامله تأیید نشود، نمی‌توان تشخیص داد که این معامله واقعی است یا جعلی. زمانی که یک معامله تائید شود، غیر قابل تغییر خواهد شد و مانند این است که روی سنگ حک شده باشد و دیگر جعل و لغو آن میسر نیست.

نکته: بعد از تأیید، معامله به قسمتی از یک ثبت غیر قابل تغییر در تاریخ معاملات تبدیل می‌شود. وظیفه‌ی تأیید معاملات بر عهده‌ی ماینرها است؛ در واقع، این کار به عنوان شغل آنها محسوب می‌شود.

فرآیند کاری ماینرها به صورت زیر است:

 1. دریافت معاملات
 2. تأیید و مهر و موم کردن معاملات
 3. پخش معاملات در شبکه

از آنجایی که این کار برای ماینرها شغل محسوب می‌شود، بنابراین برای اینکار باید دستمزدی هم به آنها پرداخت شود. دستمزد ماینرها در ازای کاری که انجام می‌دهند، رمزارزی مانند بیت‌ کوین است (پاداش استخراج).

رمزارزها کجا ذخیره می­ شوند؟

ذخیره رمزارز

رمزارز در یک کیف پول دیجیتالی نگهداری می­ شود و می­ تواند برای پرداخت کالاها و خدمات واقعی از هر شخصی که مایل به قبول آنها به عنوان پرداخت است، استفاده شود. پرداخت ارزهای دیجیتال بصورت آنلاین انجام می­ شود و برخی از کسب و کارها می توانند با استفاده از دستگاه های تلفن همراه، پرداخت های موجود در فروشگاه را بپذیرند.

ذخیره سازی در کیف پول ارز دیجیتال می تواند به 2 صورت ذخیره سازی سرد و ذخیره سازی گرم انجام شود که در مورد اول ذخیره سازی به صورت آفلاین و در مورد دوم ذخیره سازی به صورت آنلاین انجام می شود.

آیا در بازار کریپتوکارنسی سرمایه­ گذاری کنیم؟

با توجه به دلایل زیر، ­می­ توان به رمزارزها به عنوان یک فرصت سرمایه­ گذاری نگاه کرد:

 • نوسانات بالای بازار، فرصتی برای سودآوری کلان (همچنین عکس آن نیز صادق است)
 • کارمزدهای بسیار پایین خرید و فروش رمزارز
 • ورود آسان و راحت به بازار کریپتوکارنسی
 • امکان خرید و فروش به میزان سرمایه دلخواه (مثلاً خرید بیت کوین با 100 هزار تومان در والکس)
 • گستردگی مقدار و نوع رمزارزها
رابرت کیوساکی

هنگام سرمایه ­گذاری در بازار کریپتوکارنسی، حواستان را جمع کنید!

همراه با توسعه فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، افرادی سودجو و کلاهبردار در این حوزه شروع به فعالیت کرده ­اند و سوء استفاده ­هایی نیز در این حرفه صورت گرفته است. امنیت رمزارز یکی از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه سرمایه ­گذاران در این حوزه قرار گیرد. پیشنهاد می­ شود هنگام سرمایه­ گذاری در این بازارها، 3 مورد زیر را در نظر داشته باشید:

1. انتخاب صرافی مطمئن برای خرید و فروش رمزارز

برخی از صرافی­ های خرید و فروش ارز دیجیتال امن نیستند و ممکن است کلاهبردار باشند. بنابراین، اگر صرافی از کار بیفتد یا هک شود، هیچگونه پیگیری قانونی نمی­­ توانید انجام دهید. در بازار کریپتوکارنسی، سرمایه­ گذارانی هستند که به دلیل بی احتیاطی و عدم توجه به اصول خرید و فروش رمزارزها، مقدار قابل توجهی از پول خود را از دست داده ­اند.

قبل از انجام هر گونه سرمایه ­گذاری در این بازار، حتماً از امن­ بودن و قابل اعتماد بودن پلتفرم و صرافی موردنظر، اطمینان حاصل کنید. حتی الامکان از سرمایه­ گذاری در سایت­ ها و صرافی­ های خارجی به دلیل احتمال تحریم و مسدود شدن حسابتان خودداری کنید. بهتر است برای سرمایه­ گذاری در این بازار، از صرافی ارز دیجیتال ایرانی استفاده کنید.

ما در مقاله “15 معیار کلیدی در انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال در ایران“، معیارهای مهم برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال را به شما معرفی کردیم.

2. انتخاب کیف پول مناسب برای ذخیره رمزارز

تمام مزایا و معایب انواع کیف­ پول­ های دیجیتالی را بررسی کنید و یک کیف پول امن و مطمئن، انتخاب کنید.

مانند چشم­هایتان از کیف پول و کلید خصوصی­ تان مراقبت و از کیف­ پول­ های امن استفاده کنید. کیف پول دیجیتالی شما دارای کلید عمومی (مانند شماره حساب بانکی) و یک کلید خصوصی (مانند رمزعبور یا پین) است. فراموش نکنید که شما تا زمانی صاحب رمزارز خودتان هستید که صاحب کلید خصوصی‌­تان باشید.

در صورت فراموش کردن کلید خصوصی یا اشتراک­ گذاری آن با دیگران، باید برای همیشه با رمزارز خود خداحافظی کنید.

3. نوسانات بالای بازار کریپتوکارنسی

رمزارزها توسط هیچ بانک یا دولتی تضمین نشده است و ارزش آن، مبتنی بر محبوبیت در یک زمان معین است که تحت تأثیر عواملی مختلفی هستند. از جمله این عوامل، می توان به افرادی که از رمزارز استفاده می ­کنند، سهولت تجارت و استفاده از آن و درک ارزش های فناوری بلاکچین و بازار کریپتوکارنسی اشاره کرد.

نوسانات بالای بازار کریپتوکارنسی هم یک فرصت خوب برای سودآوری­ های کلان محسوب می­ شود و هم یک تهدید برای شکست در این بازار. برای مثال، یکی از راه ­های سودآوری در این بازار این است که شما در زمان پایین بودن قیمت ها به خرید بیت کوین بپردازید. در مقابل، زمانی که قیمت بیت کوین بالا است، بیت کوین های خود را بفروشید.

توصیه می شود جهت سرمایه گذاری اصولی در بازار کریپتوکارنسی، با مشاوران این حوزه مشورت کنید و در حد توان خود سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری شما باید به گونه ای باشد که در صورت نزول مقطعی ارزش و قیمت کریپتوکارنسی ها، تمام سرمایه زندگی شما با تهدید مواجه نشود.

جمع­ بندی مطالب

نکات زیر را در مورد ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی، به خاطر داشته باشید:

 • ارز دیجیتال همان پولی است که در بستر اینترنت وجود دارد.
 • تمام ارزهای رمزگذاری شده نوعی ارز دیجیتال هستند، اما همه ارزهای دیجیتالی، ارز رمزگذاری شده نیستند.
 • در همه ارزهای دیجیتال نمی­ توان تمام تراکنش­ ها را مشاهده کرد اما در رمزارزها تمام تراکنش ­ها در یک دفتر مرکزی قابل مشاهده هستند.
 • اکثر کشورها برای ارز دیجیتال چارچوب قانونی دارند اما تاکنون قانون مشخصی در مورد رمزارز در دنیا وجود ندارد.
 • ارز دیجیتال متمرکز مانند وب مانی و پی پال
 • ارز دیجیتال غیر متمرکز مانند بیت کوین و اتریوم

اگر به خاطر داشته باشید، ابتدای این مقاله یک سوالی را مطرح کرده بودیم:

آیا ارز دیجیتال همان کرپیتوکارنسی است؟

خیر؛ ارز دیجیتال (ارز مجازی) مفهوم گسترده­ تری دارد و شامل هر گونه ارزی می­ شود که به صورت دیجیتالی در دسترس است. کریپتوکارنسی (رمزارز، ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده) نوعی ارز دیجیتال است که جهت امنیت شبکه و معاملات خود، از علم رمزنگاری استفاده می­ کند.

هر کدام از موضوعاتی که در این مقاله مطرح شد ( بلاکچین، کیف پول ارز دیجیتال، استخراج بیت کوین، ماینر، صرافی بیت کوین، ترید ارز دیجیتال و غیره)، به صورت یک مقاله مجزا در بلاگ والکس منتشر شده است.

نویسنده
amini
لیلی امینی
عضو تحریریه والکس
نوشتن و آموزش یکی از بهترین لذت های زندگی من است. می نویسم که یاد بگیرم و یاد بدهم...
نظرات کاربران
نظرات ارسال شده : 50 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *

۵۰ پاسخ به “کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا رمزارز چیست؟”

 1. محدثه
  ۲۴ آذر ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر …ممنون ازمطالب اموزنده تون
  ببخشید من یک پیشنهاد برای بازار کریپتو داشتم که گفتن باید ۵ ربات رو اجاره کنی…اطلاعاتی در این مورد دارید ممنون میشم بگید

  • لیلی امینی
   ۲۴ آذر ۱۳۹۹

   سلام
   وقت شما هم بخیر

   بازار کرپیتوکارنسی بازاری وسیع و متنوع است. اگر به شما پیشنهاد شده که برای ترید (معامله) کردن در بازار رمزارزها از ربات‌ها استفاده کنید، ما چند توصیه برای شما داریم:
   ۱- کارکرد ربات‌ها را به خوبی بدانید. ربات‌های معامله گر بر اساس تحلیل تکنیکال نمودارها و تعیین محدودیت خرید و فروش معاملات را انجام می‌دهند. شما با استفاده از ربات‌ها می‌توانید بدون این که دائم پشت کامیپوتر باشید، از فرصت‌های بازار استفاده کنید.
   ۲- همۀ ربات‌ها پیشرفته نیستند و نمی‌توان آن‌ها را شخصی سازی کرد. پس اگر به کارکرد و توانایی‌های ربات مطمئن هستید و قبلاً از طرف شخص مطمئنی تست شده‌اند، آن را استفاده کنید.
   ۳- هیچ وقت سرمایۀ زیاد و غیرقابل جبرانی را در اختیار ربات برای ترید کردن قرار ندهید. ممکن است ربات برای چند بار درست خرید و فروش کند، اما نمی‌تواند عامل‌های خارجی مثل بازارهای مالی دنیا، عوامل سیاسی و اجتماعی را در نظر بگیرد. این عوامل روی قیمت رمزارزها تاثیر دارند و ممکن است خسارت جبران‌ناپذیری توسط ربات‌ها به شما تحمیل شود.
   ۴- توصیه مهم ما این است که کار ترید را خودتان به عهده بگیرید. شما در طول زمان تسلط قابل توجهی به بازار پیدا می‌کنید و ریسک گردش سرمایه را کمتر می‌کنید. ربات های فعلی فعال در بازار کریپتو خطاهای زیادی داشته‌اند.

   سپاس از همراهیتان

 2. اسحاق حیدری
  ۰۵ آذر ۱۳۹۹

  سلام هنوز مطالب برایم گنگ است لطفا یک منبه معرفی کنید تا بیشتر مطالعه کنم
  یا اگر فایل آموزشی دارید لطفا به واتس آپ با شماره ۰۹۱۹******* ارسال کنید
  سپاس

 3. امیر یزدی
  ۰۷ آبان ۱۳۹۹

  ممنون از مقاله کامل و روانی که تهیه کردید؛ دو سوال برای من پیش اومده:
  ۱- بانک مرکزی به طور جدی در حال تهیه رمز ارز ملی هست، اطلاعاتی در این خصوص دارید و اگر جواب مثبت هست بانک مرکزی در حال تهیه توکن هست یا کوین؟
  ۲- تعامل با دنیایی که ما را تحریم نموده با استفاده از این رمز ارز ملی برای مراودات بین المللی چگونه هست؟
  ۳- با توجه به رمز ارز ملی جایگاه بانک ها به صرافی برای تبدیل ریال به رمز ارز تغییر پیدا می کند و یا نقش های دیگری هم می توانند بازی کنند؟

  • لیلی امینی
   ۲۲ آبان ۱۳۹۹

   سلام آقای یزدی
   خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که این مقاله برایتان مفید بوده

   ۱- بانک مرکزی در حال حاضر در صدد تدوین قوانینی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. گروه والکس به همراه همکاران دیگر در این حوزه، در حال مذاکره با بانک و کمک در این راستا است.
   این بانک قبلا مشخص کرده که انتشار رمزارزهای با پشتوانه ریال یا طلا در انحصار این بانک است. اما ما فعلاً از برنامه‌ریزی این بانک برای انتشار چنین رمزارزی اطلاع نداریم.

   ۲- هر ارزی، چه رمزارز و چه ارز فیات، زمانی می‌تواند واسطه یک معامله باشد که هر دو طرف معامله آن را بپذیرند و تایید کنند. بسته به این که رمزارز بانک مرکزی چه پشتوانه‌ای داشته باشد (طلا یا ریال) و جایگاه بانک مرکزی در سیستم مالی دنیا چه باشد، کارکرد رمزارز ملی هم مشخص می‌شود. اگر این رمزارز پشتوانه طلا داشته باشد، احتمال پذیرش آن در بازارهای مالی دنیا بیشتر می‌شود. اگر پشتوانه این رمزارز ریال و پول رسمی کشور باشد، ارزش آن طبق ریال محاسبه می‌شود و میزان مقبولیت آن در سیستم مالی دنیا مانند ریال خواهد بود.

   ۳- احتمال این که بانک‌ها فقط به یک صرافی تبدیل شوند، بسیار پایین است؛ حداقل در کوتاه مدت. رمزارزها فعلاً برای دولت‌های دنیا یک گزینه جانبی هستند. دولت‌ها با انتشار رمزارزهای ملی تلاش می‌کنند جایگاه خود را در بازار کریپتوکارنسی پیدا کنند. اما فعلاً زود است که برای جایگاه بانک‌ها، بعد از انتشار رمزارز ملی، چنین پیش‌بینی‌ داشته باشیم.

   سپاس از همراهیتان

 4. علی احمدی
  ۰۱ آبان ۱۳۹۹

  مطالب خیلی مفید و کاملا قابل درک .امیدوارم پاینده باشین و توی مسیرتون موفق

  • لیلی امینی
   ۰۱ آبان ۱۳۹۹

   سلام آقای احمدی

   بسیار خوشحال هستیم که مطالب برایتان مفیده بوده
   ممنون از لطف شما؛ شما هم موفق باشید و پایدار

   سپاس از همراهیتان

 5. مهدی
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

  توضیح عالی ممنون از مطالب مفید و خوبتون

  • لیلی امینی
   ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

   سلام آقای مهدی

   خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که مطالب بلاگ برای شما مفید بوده

   سپاس از همراهیتان

 6. فریاد
  ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

  سلام و درود.
  تحریم ها باعث شده ما نتونیم در ایران بدون حساب بین المللی در بورس جهانی کار کنیم و پول واریز کنیم و یا نتیجه تجارتمون رو از بورس جهانی دریافت کنیم.برای ورود به بازارهای بورس جهانی آیا میتوان از این نوع ارز استفاده کرد؟

  • لیلی امینی
   ۰۵ مهر ۱۳۹۹

   سلام

   یکسری کارگزاری ها در ایران مثل آلپاری این کار را انجام می دهند ولی ما پیشنهاد نمی کنیم این کار را انجام دهید، زیرا که هیچ کارگزاری مرتبط با این کار را تایید نمی کنیم.

   سپاس از همراهیتان

 7. زهرا روحانی
  ۱۴ شهریور ۱۳۹۹

  ممنونم بخاطر مطالب جامع و ساده ای که قرار دادین ، همیشه بدرخشید🙏🍀

  • لیلی امینی
   ۱۵ شهریور ۱۳۹۹

   سلام خانم زهرا

   خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که از مطالب راضی بودید.

   سپاس از همراهیتان

 8. رسول
  ۰۸ شهریور ۱۳۹۹

  سلام برای شارژ حساب آلپاری چگونه اقدام کنیم

  • لیلی امینی
   ۰۸ شهریور ۱۳۹۹

   سلام آقای رسول

   موردی که گفتید در حوزه کاری ما نیست. لطفا در گوگل در مورد حساب آلپاری جستجو کنید.

   اگر در مورد ارزهای دیجیتال سوالی دارید، در خدمتتان هستیم.

   سپاس از همراهیتان

 9. قاسم كيامهر
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

  برای من خواندن مطالب تون بسیار مفید بود،جا داره که بار دیگر ،نوشته های شما رو مرور کنم،سپاس

  • لیلی امینی
   ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای کیامهر

   بسیار خوشحالیم که مطالب ما برایتان مفید بوده و از پیام تان خیلی انرژی گرفتیم.

   سپاس از همراهیتان

 10. سعید
  ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

  سلام سوالم این بود که کیف پول آیا خریدنیه؟ مثا رمز ارز بیت کوین خودش کیف پول داره؟ اسمش چیه ؟ یا کیف پول ترون اسمش چیه؟ و سوال دیگه اینکه در مورد اکو اسمارک خواستم بدونم که آیا کلاهبرداریه؟

  • لیلی امینی
   ۱۹ خرداد ۱۳۹۹

   سلام آقای سعید

   ۱. در رابطه با ارزهای دیجیتال هر دو کیف پول رایگان و غیر رایگان وجود دارد که هر کدام مزایای مختلفی دارند. کیف پولی مانند “تراست ولت” یک کیف پول رایگان هست اما کیف پول “لجر نانو اس” را باید خریداری کنید.

   ۲. کیف پولی مانند تراست ولت و لجر نانو اس کیف پول هایی هستند که می توانید برای مدیریت انواع رمزارزها مانند بیت کوین و اتریوم یا ترون از آنها استفاده کنید. اما برخی از کیف پول ها وجود دارند که مختص به یک رمزارز خاص هستند مانند کیف پول وب ترون (TRON Web Wallet)

   3. ارز دیجیتال ترون کیف پول های متفاوتی دارد. چند نمونه از کیف پول های ترون:
   – لجر نانو اس (Ledger Nano S)
   – تراست والت (Trust Wallet)
   – اکسودوس (Exodus)
   – کیف پول وب ترون (TRON Web Wallet)
   – کیف پول موبایل و اندروید ترون (TRON Android Wallet)

   4. در مورد استفاده از اکو اسمارک احتیاط کنید، نمی توان اعتماد کرد و ممکن است سرمایه شما از بین برود.

   اگر سوالی دارید، در خدمتتان هستیم.
   سپاس از همراهیتان

   • محمدرضا
    ۲۱ مهر ۱۳۹۹

    سلام و سپاس بابت مطالب مفیدتون
    خواستم بدونم آیا ممکن هست بصورت بلند مدت یه ارز رمز مثل بیتکوین رو نگهداریم تا از نوسانات قیمتی بازار در امان باشه و هر وقت نیاز بود اون رو به فروش برسونیم،
    ممنون

   • لیلی امینی
    ۱۷ آبان ۱۳۹۹

    سلام آقای محمدرضا

    خواهش میکنیم؛ خوشحالیم که مطالب برایتان مفید بوده

    بله می توانید به صورت بلند مدت رمزارزها را نگهداری کنید. اما این کار به این معنی نیست که از نوسانات قیمتی بازار در امان باشید. برای مثال، اگر قیمت بیت کوین افزایش یا کاهش پیدا کند، سرمایه شما نیز تحت تاثیر این تغییرات خواهد بود. موردی که اهمیت دارد، زمان خرید و فروش رمزارزهاست.

    صمیمانه بابت تاخیر در پاسخگویی، پوزش می طلبیم.
    سپاس از همراهیتان

 11. امیر عباس بهراد
  ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

  بسیار ساده و مفید.ممنونم
  برای افرادی مثل بنده که تازه وارد هستیم بسیار عالی است.

  • لیلی امینی
   ۲۷ فروردین ۱۳۹۹

   سلام آقای امیرعباس
   خواهش میکنم

   از رضایت شما در مورد این مقاله بسیار خوشحال شدیم
   انشالله که مطالب بلاگ ما، راهنمایی آسان و ساده برای ورود شما به دنیای ارزهای دیجیتال باشد

   هر گونه سوالی در مورد ارزهای دیجیتال برایتان پیش آمد، در خدمتتان هستیم

   سپاس از همراهیتون🌷

 12. محمد حسین
  ۰۶ اسفند ۱۳۹۸

  باعرض سلام و خدا قوت خدمت شما ممنون از مطالب بسیار مفید و اموزندتون. میخواستم بپرسم تحریم روی رمز ارزها تاثیر گذاره برای ما که در ایران هستیم؟ ولطفا راجب به خرید و فروش در باینانس هم یه توضیح کامل بدید؟ ایا امکان بلوکه شدن رمز ارزهای خریداری شده در باینانس هست برای ایران با میشه با خیال راحت توش معامله انجام داد. متشکرم

  • لیلی امینی
   ۰۶ اسفند ۱۳۹۸

   سلام آقای محمد حسین
   خواهش میکنم
   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده

   در مورد تحریم ها و وضعیت کاربران ایرانی برای خرید و فروش رمزارز در سایت خارجی مثل بایننس:
   متاسفانه باید گفت که نمی تونید در این سایت و سایت های خارجی مشابه، به روال عادی معامله ای انجام بدید و حتماً برای اینکار نیاز هست که آی پی تون رو تغییر بدید. این سایت ها نباید متوجه ایرانی بودن شما بشند، وگرنه با مسئله مسدود شدن حساب مواجه میشید

   حتی اگه بتونید از آی پی غیر از آی پی ایران استفاده کنید، باز هم ریسک تعلیق و درخواست احراز هویت براتون وجود داره و با محدودیت برداشت در بایننس مواجه خواهید شد

   بنابراین، نمیشه گفت که کاربران ایرانی می تونند در سایت بایننس با خیال راحت معامله انجام دهند (تحریم کاربران ایرانی در این سایت)

   به دلیل همین مشکلاتی که برای ما ایرانی ها وجود داره، سایت های داخلی مثل والکس و دیگر سایت ها، ایجاد شدند تا کاربران ایرانی هم بتونند مثل سایر افراد در سراسر جهان (بدون دغدغه و نگرانی از بلوکه شدن حساب هاشون) به خرید و فروش رمزارز بپردازند

   امیدواریم در هر سایتی که معامله انجام میدید، معاملات امن، پر سود و رضایت بخشی رو تجربه کنید

   اگر به راهنمایی و توضیح بیشتری نیاز دارید، می تونید با بخش پشتیبانی ما تماس بگیرید

   ممنون از همراهیتون🌷

 13. Ali
  ۰۴ اسفند ۱۳۹۸

  fogholade bod tashakor az shoma baraye tahie in matlab

  • لیلی امینی
   ۰۵ اسفند ۱۳۹۸

   سلام آقای علی
   خواهش میکنم
   رضایت شما از مقاله، بی نهایت ما رو خوشحال کرد

   تشکر که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین🌷

   10
 14. محمد رضایی
  ۰۳ اسفند ۱۳۹۸

  مطلب جامعی بود. این مطلب ارزش صد بار خوندن رو داره بسیار زیباست

  • لیلی امینی
   ۰۳ اسفند ۱۳۹۸

   سلام اقای محمد
   خیلی ممنون
   بسیار خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده

   تشکر از همراهیتون🌷

 15. لیلا
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشین
  خیلی ممنون از توضیحاتتون، خیلی مفید بود
  فقط یک سؤال برام پیش اومد، ما در چه زمینه هایی میتونیم از کریپتوکارنسی استفاده کنیم؟

  12
  • لیلی امینی
   ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

   سلام خانم لیلا
   خواهش میکنم؛ ممنون بابت اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین
   پاسخ سوالتون به صورت مختصر (جزئیات بیشتر در مقالات بعدی گفته میشه):

   به طور کلی، میشه گفت تمام کارهایی که با دلار یا ریال قابل انجام هست، با کریپتوکارنسی هم میشه انجام داد و علاوه بر اینها، کریپتوکارنسی یکسری مزایا نسبت به پول های معمولی داره که در این مقاله بهش اشاره شد. در این کامنت، به ۲ مورد از کاربردهای کریپتوکارنسی اشاره می کنیم:

   ۱. خرید کالا با کریپتوکارنسی:
   با کریپتوکارنسی مثل ریال و دلار، می تونیم کالا خریداری کنیم؛ ۲ مثال در این زمینه:
   – پذیرش کریپتو در سایت های فروشگاهی مثل آمازون
   – پرداخت با بیت کوین در کافه رایا (تهران)
   جالبه بدونین اولین خریدی که با بیت کوین انجام شد (سال ۲۰۱۰)، خرید پیتزا بود که بابت اون ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت شد!!!

   ۲. سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی و کسب سود

   تشکر از همراهیتون🌷

   11
 16. روژین
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  ممنون از بیان مفاهیم به زبان ساده و روان👍🏻

  10
  • لیلی امینی
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

   سلام خانم روژین
   خواهش میکنم
   خوشحالیم که مقاله ما رو مطالعه کردین و مطالبش رو پسندیدین

   ممنون از همراهیتون🌷

   12
 17. محمد
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  ممنونم از توضیحات جامع و کاملتون راجع به کریپتوکارنسی که به ساده‌ترین شکل ممکن گفته شده بودن…

  11
  • لیلی امینی
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

   سلام اقای محمد
   خواهش میکنم
   نظرات شما باعث دلگرمی ماست و تلاش مون اینه که مفاهیم پیچیده کریپتوکارنسی رو به زبانی ساده توضیح بدیم

   خوشحالیم که این مقاله مورد پسندتون واقع شده🌷

   11
   • حمید
    ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

    سلام وقت بخیر یک شماره تماس بذارید برای تماس جهت خرید کیف پول

   • لیلی امینی
    ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

    سلام آقای حمید
    وقت شما هم بخیر
    در والکس فروش کیف پول نداریم

    امیدواریم بزودی کیف پول موردنظرتان را از یک فروشنده معتبر خریداری کنید
    سپاس از همراهیتون🌷

 18. شیما
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  سلام مطالب بسیار مفیدی بود منتظر مقالات خوب و اموزنده ی بعدی شما در این خصوص هستیم ان شالله🌷🌷🌷🌷

  11
  • لیلی امینی
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

   سلام خانم شیما
   باعث خوشحالی ماست که مقالات مون رو دنبال می کنین
   ما هم تمام تلاش مون رو برای تهیه مقالات آموزشی انجام خواهیم داد

   ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین🌷

   11
 19. هاجر
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  واقعا ممنونم بخاطر اطلاعات مفیدی که در اختیارمون قرار دادید.
  فقط یک سوال، در نهایت برای خرید این ارز دیجیتال باید از ارز معمولی موجود در حساب های بانکیمون به کمک اینترنت اقدام کنیم دیگه؟! پس با این وجود فلسفه ی بوجود آوردن این ارزهای دیجیتال چیه؟!

  13
  • لیلی امینی
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

   سلام خانم هاجر
   خواهش میکنم
   به صورت مختصر سوالتون رو جواب میدیم؛ در مقالات بعدی، مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد:

   برای شروع، به دلیل اینکه صاحب هیچ ارز دیجیتالی نیستین، نیازه که با استفاده از پول معمولی مثل ریال و دلار، ارز دیجیتال خریداری کنین، بعد از اینکه مالک ارز دیجیتال شدین، می تونید با استفاده از همون ارزها، ارزهای دیجیتال دیگری بخرین

   برای مثال، با استفاده از “رمزارز تتر” می تونید “رمزارز بیت کوین” بخرین و غیره. یعنی از یه جایی به بعد، شما دیگه به پول معمولی برای خرید ارز دیجیتال نیاز ندارین و هر زمان هم که نیاز داشتین، میتونید ارزهای دیجیتال خودتون رو به پول معمولی تبدیل کنین

   وجود واسطه هایی مثل بانک، باعث افزایش هزینه معاملات میشه که این هزینه ها در معاملات کلان و بین اللملی، مبلغ قابل توجهی هست. فسلفه اصلی به وجود آمدن رمزارزی مثل بیت کوین، ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز برای انجام معاملات مالی بود که هم هزینه ها رو کاهش بده و هم تحت کنترل هیچ نهاد یا دولتی نباشه
   در حال حاضر، با استفاده از بیت کوین و سایر رمزارزها می تونید در زمان خیلی کوتاهی و با کارمزدهای پایین، انتقالات بین المللی خودتون رو انجام بدین و سایر استفاده های دیگه

   ممنون از اینکه سوال تون رو با ما مطرح کردین🌷

   12
   • محمدرضا میری
    ۰۹ تیر ۱۳۹۹

    فقط جسارتأ چه چیزی رو توی اون برنامه خرید و فروش کنیم بعد از خرید ارز دیجیتالی.

   • لیلی امینی
    ۱۶ تیر ۱۳۹۹

    سلام آقای میری

    متوجه سوالتان نشدم. لطفاً یکبار دیگر سوالتان را دقیق تر مطرح کنید.

    سپاس از همراهیتان

  • بردیا
   ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

   خیلی ممنون از توضیحاتتون، خیلی مفید بود
   فقط یک سؤال داشتم خدمتتان شما اطلاعاتی در مورد رمزارز پای یا
   دارید pi network

   • لیلی امینی
    ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

    سلام

    بر اساس اطلاعاتی که بنده در این زمینه دارم، پروژه پای نتورک به احتمال خیلی زیاد یک پروژه کلاهبرداری هست و توصیه می کنیم به سمت پای نتورک نروید.
    ۱. قیمت پای صفر هست.
    ۲. در هیچ جایی نمی توانید خرید و فروش پای انجام دهید.
    ۳. هنوز هم پای عرضه نشده است.
    آیا می توان به چنین پروژه ای اعتماد کرد که ناشناخته هست و اهدافش مشخص نیست؟!
    درست هست که گفته شده برای استخراج این ارز کافیست که نرم افزار مربوطه را روی گوشی خودتان نصب کنید و نیازی نیست که پولی خرج کنید. اما این مورد نباید شما را از دیگر حقایق پیش رو غافل کند. شما با نصب این برنامه، ممکن است چیزی مهمتر از پول را از دست دهید (دسترسی به اطلاعات و حریم شخصی شما).

    باز هم تصمیم با شماست. قبل از هر تصمیمی، لطفاً تمام جوانب کار را بسنجید و به خوبی در این مورد تحقیق کنید.

    سپاس از همراهیتان

 20. نوریه رضوی ثانی
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  بسیار جامع و کاربردی بود. ممنون

  15
  1
  • لیلی امینی
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

   سلام خانم نوریه
   خواهش میکنم
   خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده

   تشکر از همراهیتون🌷

   13
   1
  • محمدرضا میری
   ۰۹ تیر ۱۳۹۹

   خیلی ممنون از زحمتی که کشیدید. لطف شما رو میرسونه

   • لیلی امینی
    ۱۶ تیر ۱۳۹۹

    سلام آقای میری

    خواهش میکنیم؛ از شما دعوت میکنیم به سایر مقالات بلاگ ما سر بزنید

    سپاس از همراهیتان